ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2013
ÎNSCRIS: 23.08.13
AUG-2013

Levadas si Madeira 2013 - Pentru pasionatii de calatorii, nu de destinatii

Sophie Solomon - ''Poison sweet Madeira'' , 2006 - ''Poison sweet Madeira''

In primul rand nu consider Madeira o destinatie pentru plaja. Putinele "plaje" existente pe insula sunt fie betonate fie cu niste pietre imense (nu va lasati inselati de termenul "peble beach" de pe site-urile straine). Daca totusi doriti sa faceti si plaja, va recomand sa alegeti un hotel cu piscina. Insula este o destinatie ideala pentru impatimitii de munte, peisaje (si fotografiile de rigoare), gradini tropicale, pe scurt, miscare in natura. Daca va doriti ceva gen Turcia, Grecia sau Ibiza, Madeira nu este pentru dvs.

Am ales ca localitate de sejur chiar capitala insulei, Funchal. Orasul este cochet si cosmopolit, avand numeroase restaurante, muzee si chiar cateva cluburi (in Madeira vin mai ales familii cu copii sau turisti pensionari, deci cluburile nu prea au cautare). Restul localitatilor (cum am constatat si in teren) sunt extrem de slabe la aceste capitole. In Funchal trebuie vizitata si gradina tropicala din Monte (mai ales ca se poate ajunge foarte usor cu telefericul).

Ne-am ales cazarea prin booking.com - hotel Quinta Mae Dos Homens, 10 nopti. Acesta este practic un apart hotel, situat in mijlocul unei gradini, cu o vedere foarte frumoasa catre ocean si oras. Alegerea s-a dovedit destul de inspirata - hotelurile din centru sunt cam "inghesuite", fara parcare privata iar orasul e cam zgomotos dimineata si seara; mai sunt si hotelurile de 4-5 stele din vestul orasului, dar nu era logic sa dam atatia bani pe hotel, mai ales ca eram mai mult plecati.

Desi orasul si insula au o retea de autobuze, acestea nu prea sunt folosite de turisti - orarul lor este cam haotic si nu au aer conditionat. Totusi, un mijloc de transport in oras este necesar, deoarece majoritatea strazilor (in special cele catre hotelul nostru) au panta 45-50 grade. Noi ne-am inchiriat o masina (se poate si negocia putin tariful). Mai exista si taxiuri, dar tarifele sunt cam piperate si la un calcul rapid, ieseam clar mai ieftin cu masina inchiriata (si oarecum enervant, trebuie sa iei neaparat primul taxi din coada). Oricum, majoritatea masinilor care circula pe insula sunt inchiriate de turisti iar insula are o infrastructura foarte bine pusa la punct (autostrazi, drumuri express, viaducte si foarte multe tunele). Masina ne-a permis sa iesim din Funchal si sa exploram si celelalte localitati.

Foarte frumoase sunt pesterile vulcanice din Sao Vicente (nu va asteptati sa fie doar o clasica vizita intr-o pestera) si piscinele naturale din Porto Moniz - aceasta statiune are si un acvariu foarte interesant. Am ajuns si la parcul tematic din Santana - cam dezamagitor, dar macar am gasit suveniruri mai ieftine. O alta locatie interesanta este stanca Cabo Girao - veti privi oceanul din varful unui perete drept, de la aproape 600m inaltime.

Dar sa vorbim si despre levadas. Acestea sunt practic niste rauri artificiale construite in decursul a sute de ani, care capteaza apa din munti si o directioneaza inspre lacuri de acumulare, in principal pentru irigatii. De-a lungul lor sunt construite poteci pavate si serpuiesc prin paduri, vai si chiar tunele. Nu vreau sa descriu prea mult, deoarece este o experienta care trebuie traita - este exact pentru cei care apreciaza calatoria si nu destinatia. O plimbare (levada walks) are in medie 11-12 km care se parcurg in 4-5 ore. Nu va speriati de km sau ca nu aveti conditia fizica necesara, potecile sunt in general plane, fara urcusuri sau abrupturi. Spre diferenta, "mountain walks" catre varfurile muntoase din insula, se aseamana mult cu un traseu gen Jepii Mici. In ambele variante, recomand sa va luati incaltari specializate de trekking (exclus tenesi, sandale etc). Temperatura este optima pentru plimbare: in padure nu se depasesc 24 grade iar in plin soare am avut maxim 34 grade; un vanticel adie aproape in continuu, parca pentru a va racori si sa continuati plimbarea (ca sa nu mai vorbesc ca alaturi curge prin levada o apa rece numai buna).

Noi am optat pentru "levada walks" cu ghid - un microbuz te preia de la hotel si te duce pana unde incepe traseul, mai departe ghidul conduce grupul pe traseu, iar microbuzul te asteapta la capatul traseului sa te duca inapoi la hotel. Firma aleasa: Madeira Explorers, trasee: 25 Fontes (25 fantani), cascada Risco, Ribeiro Frio, Portela. Ghizii vorbesc excelent engleza (cu engleza te descurci peste tot pe insula) si au numeroase cunostine despre istoria, geografia, fauna si flora insulei (plimbarea este ca un fel de lectie de stiintele naturii).

In incheiere, un pic despre aeroportul din Madeira: intr-adevar, experienta la aterizare si decolare este diferita fata de alte aeroporturi, dar nu mi s-a parut foarte iesita din comun sau deranjanta. Noi am zburat cu Tarom pana la Bruxelles si apoi cu Jetairfly pana in Madeira - am prins o oferta si am iesit mai ieftin decat cu TAP via Lisabona.

Trimis de dan_luc81 in 23.08.13 03:51:51
Validat / Publicat: 23.08.13 08:38:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 8374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan_luc81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vederea din camera de hotel

[23.08.13 08:38:11]

Mutat la rubrica "Descoperă Madeira" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

corinka
[23.08.13 11:17:45]

Felicitari pentru review si pentru vacanta reusita.

Cat a costat inchirierea masinii pe zi, cu asigurare cu tot? Se poate vizita insula si pe scuter? Care ar fi chiria pe zi?

Multumesc!

[23.08.13 12:30:25]

dan_luc81AUTOR REVIEW
[23.08.13 16:05:48]

@corinka: Cu asigurare cu tot, masina a fost 42 euro/zi; noi am luat un Clio, exista si masini mai mari gen Megane sau Avensis dar sunt mai scumpe si nu prea sunt practice pe stradutele din Funchal. Nu se gasesc scutere de inchiriat; de fapt nimeni nu merge cu scuter pe insula, drumurile sunt prea abrupte pt scuter. Am vazut ceva localnici pe 2 roti, dar erau motociclete enduro (plus ca faceau un fel de acrobatie stand total peste ghidon cand urcau pantele).

Iti recomand sa-ti rezervi masina cand rezervi si camera. Exista multe site-uri specializate. Cum spuneam si in review, aproape toti turistii se deplaseaza pe insula cu masini inchiriate deci poti avea surpriza ca la sosire sa nu gasesti masini disponibile. Poti opta sa-ti aduca masina la hotel sau chiar aeroport, fara taxe suplimentare. Se accepta carduri Visa, Mastercard, in nici un caz American Express.

Chiria (daca te referi la hotel) a fost 68 euro/noapte, indiferent de nr de persoane din camera.

daniel_72
[26.08.13 13:40:26]

@dan_luc81: foarte frumos articolul, iar fotografiile sunt absolut impresionante

dan_luc81AUTOR REVIEW
[26.08.13 20:52:06]

@daniel_72: voi transmite prietenei mele felicitarile pentru fotografii.

voxtesa
[28.01.15 23:27:27]

review util si toata admiratia pentru cei care viziteaza Madeira. Este o destinatie unde vreau sa ajung mai demult dar nu avem printre cunoscuti doritori de Madeira cu care sa mergem. Lansez pe acesta cale o provocare celor care doresc un concediu in Madeira de 9-10 zile, placare 27,28 iulie, hotel Golden Residence, inchiriere masina pt cel putin 5 zile pentru a vizita toata insula.

corinka, dan_luc81, daniel_72, voxtesa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Madeira: