ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2023
ÎNSCRIS: 23.07.08
SEP-2023
Cuplu

Madeira - gradina Raiului

Madeira mi-a ramas, definitiv, in suflet. Cele 7 zile au fost insuficiente pentru a vedea frumoasa natura si peisajele spectaculoase. Stancile abrupte, acoperite cu vegetatie, care coboara spre ocean, florile, copacii, infloriti sau nu, m-au cucerit. Si, tot ce-mi doresc este sa revin...

Aceasta postare se vrea o scurta impresie de calatorie. Insula este superba si asta s-a spus si se va spune mereu... Deci:

Am achizitionat un pachet charter avion spre Madeira exact acum un an, in noiembrie 2022.

Sejurul nostru a inceput in 9 septembrie 2023, am avut foarte, foooartee mult de asteptat! Am realizat ca, chiar vom pleca in Madeira, cam cu 2 saptamani inainte.

Pentru noi, din Timisoara fiind, drumul a fost mai lung si mai obositor. Am zburat spre Bucuresti vineri seara, n-am cazat cateva ore in Otopeni, apoi, la ora 4 dimineata am fost in aeroport. Zborul a fost lin, dar lung; avionul plin, fara copii. Aterizarea a fost super ok, ne cam temeam...

Transferul spre hotel (vezi impresii) a durat cam 1 ora, am fost ultimii care au coborat.

Dupa ce ne-am cazat am adormit tun cam 2 ore, apoi am coborat la ocean si am mers intr-o plimbare pana in Camara de Lobos. Drumul pe malul apei este foarte frumos, mai ales in lumina apusului. Camara de Lobos m-a surprins in mod placut.

In prima zi intreaga pe insula, dimineata am stat pe plaja, apoi la piscina, iar la pranz n-am mai putut si am luat autobuzul spre Funchal. Bilete am cumparat de la receptie. Statia de autobuz era foarte aproape, chiar deasupra hotelului. In Funchal ne-am plimbat pe bulevardul de pe malul oceanului si apoi, tot de acolo, am cumparat bilete pentru telecabina spre Gradina Botanica + intrarea. In Monte, sus, erau nori si mai racoare. Drumul cu cele 2 telecabine mi s-a parut deosebit, pentru ca niciodata nu am vazut din telecabina marea. Gradina Botanica este foarte frumoasa si mi-a placut, in mod deosebit, zona cu cactusi.

Am coborat dupa cetava ore, ne-am plimbat prin oras, am mancat la o terasa si ne-am intors, obositi dar multumiti, la cazare. Amfost cazati La Hotel Orca Praia (vezi impresii).

A doua zi am avut singura experienta mai neplacuta din acest sejur. Trebuia sa primim masina inchiriata la hotel la ora 9,30 si am asteptat aproape 30 minute pana a venit. A venit un om, dar nu cu masina noastra, ne-a dus in Funchal. Nu stiam ca va fi asa si asta ne-a dat peste cap planurile pentru acea zi. Formalitatile au durat mult si am avut surpriza sa nu accepte plata cash. Am primit un Citroen C3 Aircross, 4 zile, 320 eur cu asigurare full casco. Masina avea 9000 km.

Daca eram in capitala, am hotarat sa mergem spre est, asa ca am fost in Machico. Ne-am plimbat prin port si am admirat plaja cu nisip si avioanele in coborare spre aeroport.

De aici am intentionat sa ajungem in Ponta da Sao Laurenco sau Coada Dragonului, dar am ajuns in... Santana.

Trebuie sa spun ca stiam ca in Madeira sunt sosele cu tuneluri, dar nu m-am asteptat sa fie chiar asa. Pe partea de sud, cred ca 50% din drum am mers prin tuneluri Asta inseamna ca n-am vazut mare lucru...

In Santana am admirat si vizitat casutele si am cumparat niste seminte de flori. Pana acum, nu a iesit nimic din ele... Minunatele hortensii, de toate culorile, erau acolo si pe toata insula, de fapt.

Urmatoarea destinatie: Pico de Areiro. Din pacate, de cum am inceput sa urcam a inceput ploaia si sus era la fel. Ploua marunt, erau nori si nu am vazut nimic. Cand am coborat spre Funchal, pe alt drum, a aparut soarele. Am mers in Garajau, unde am coborat pe plaja cu telecabina, apoi am admirat statuia Cristo Rei.

In ziua 2 cu masina am fost in nord. Drumul din Riberira Brava spre nord, a fost minunat. Cu mai putine tunele, printr-0 vale strajuita de culmi tuguiate si verzi, am putut sa-mi incant privirea cu... frumusete. In drumul nostru ne-am oprit sa admiram Capela de Nossa Senhora de Fátima, o bisericuta incantatoare, intr-un cadru natural minunat. Cand am ajuns in Sao Vicente am facut cunostinta cu oceanul, varianta nodrul insulei: valuri mari, pe care le-am privit fascinati. Si, cred ca atunci m-am indragostit de nordul insulei.

Urmatoarea oprire: Seixal. Orasel foarte frumos, cu multe flori si copaci minunati. Iar plaja cu nisip negru mi-a placut in mod deosebit. Aici am facut baie in ocean si nu as mai fi plecat, dar era pranz deja si soarele ardea foarte tare...

Spre Porto Moniz am oprit si in Ribeira da Janela, pt a fotografia frumoasele stanci.

In Porto Moniz ne-am plimbat, am mancat si apoi am plecat, peste munti, pe alt drum, spre hotel.

Urmatoarea zi a fost dedicata sudului insulei. Prima oprire a fost la Cabo Girao, punct de belvedere renumit, MIRADURO, situat la 500 metrii deasupra oceanului. Aici erau deja foarte multe autocare si masini, aglomeratie mare. Am fost putin dezamagiti si, ca sa ne treaca, am urcat pana la o biserica.

De aici am mers la Teleférico das Fajãs do Cabo Girão, am coborat cu telefericul si ne-am plimbat pe langa ocean. Recunoas ca mi-a fost putin teama...

Am mers in Pona do Sol, de aici la Cascada Ingerilor, apoi Riveira Brava. Mi-as fi dorit sa ma plimb mai mult prin aceste localitati incantatoare...

Ziua 4 cu masina a fost dedicata locurilor care mi-au placut cel mai mult, adica celor din NORD.

Am strabatut, din nou, soseaua Riberira Brava - Sao Vicente, am mers in Ponta Delgada, apoi spre Porto Moniz. Ne-am abatut cand am vazut in indicator Ribeira da Laje si acest loc, despre care nu stiam nimic, ne-a incantat. Pozele nu redau nici pe departe frumusetea locului.

In Porto Moniz ne-am petrecut mai mult timp, de data aceasta, si am admirat in voie peisajul. Apoi am mers spre Farul Ponta De Sao Jorge.

La intoarcere am oprit, pentru o ultima plimbare, in Calheta.

Ultima zi a sederii noastre am dedicat-o capitalei. Am mers cu autobuzul la Gradina Tropicala Monte Palace. Cred ca am stat mai bine de 3 ore aici, facand sute de fotografii si bucurandu-ne de minunata flora a Madeirei.

Daca ati avut rabdare pana aici, iata si concluziile:

Inainte de a pleca, mi-a fost teama ca o sa iubesc atat de mult insula asta incat o sa ma gandesc mereu la ea. Asa s-a intamplat. Visez sa revin in Madeira candva.

M-a incantat vegetatia, florile, pomii de as fi oprit masina din 10 in 10 metrii sa mai fotografiez o hortensie imensa sau cine stie ce pom inflorit! Mi-a placut enorm nordul insulei, cu mai putine asezari si mai putine case, cu un peisaj mai salbatic si cu un ocean mai temperamental.

Mi-au placut oamenii, curatenia impecabila, mi-a placut totul!

Am umblat mult, nu am apucat sa vedem in detaliu locurile si sper sa revenim!

Trimis de lottee7 in 11.11.23 20:51:17
Validat / Publicat: 11.11.23 22:00:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 6857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lottee7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Porto Moniz

nicole33
[12.11.23 09:08:20]

@lottee7:

Felicitări pentru vacanţă şi pentru articol!

Ai reuşit să vezi destul de multe în doar o săptămână. Maşina închiriată a fost de ajutor, astfel putând vizita cele dorite în ritmul dorit. Eu am fost mai comodă şi am ales varianta excursiilor organizate, cu ghid şi doar Funchalul şi împrejurimile le-am abordat pe cont propriu.

Eu am fost impresionată de extraordinara infrastructură rutieră şi am apreciat că numeroasele tuneluri m-au scutit de disconfortul multor serpentine.

Pentru că am fost şi eu acolo, eu am recunoscut în fotografiile postate multe din locurile vizitate şi de mine, dar, pentru cei interesaţi de această insulă minunată, consider că o scurtă explicaţie la fiecare fotografie ar fi de mare utilitate.

mprofeanuPHONE
[12.11.23 16:58:39]

@lottee7: Frumoasă vacanță ai avut! Insula Madeira pare de poveste, pozele îi arată adevărata frumusețe! Insulă vulcanică, are un farmec aparte, plaje negre, piscine naturale, așa am văzut într-o poză... Aș vrea să ajung și eu acolo, am văzut Insulele Azore, minunate și ele, peste tot hortensii despre care spui că erau și în Madeira.

Ai avut 4 zile pline de prospectat insula, prin levada te-ai plimbat, aici sunt unice...

lottee7PHONEAUTOR REVIEW
[12.11.23 21:22:34]

@mprofeanu: Din pacate, nu am avut timp pentru mai mult. Chiar am avut senzatia ca a fost prea mult. Ne-am dat seama unde ne-ar place sa revenim.

lottee7PHONEAUTOR REVIEW
[12.11.23 21:25:02]

@nicole33: Voi incerca sa scriu unde sunt facute pozele. Ieri nu am avut timp.

elenaadinaPHONE
[29.11.23 18:44:22]

Așa e, Magnifica Madeira e ca un virus de care nu mai poți să scapi!

Felicitări pentru vacanta superbă! ????

Angela19
[02.12.23 23:23:36]

@lottee7: "Visez sa revin in Madeira candva". Da, Madeira este o destinatie, care nu te lasa pana nu revii cel putin inca o data. Am fost recent, la inceput de octombrie, doar trei nopti in Madeira, am stat in Funchal, am reusit sa vad multe, dar, desigur, sunt abia la inceput de "studiu" al acestei insule magnifice. Voi reveni, sper.

Dvs. ati vazut multe in sejurul descris, mi-am notat ca si destinatie obligatorie Seixal.

Angela19, elenaadina, lottee7, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Madeira: