ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
ÎNSCRIS: 31.12.11
JUL-2013

Se poate și mai bine

Seara la toată lumea.

Nu voi insista prea mult pe condiții din cauză că am stat doar o noapte, nu voi fi dur pentru că a fost o hotărâre luată în 2 ore; deci îmi asum o parte din vină. Nu în ultimul rând nu am făcut poze din aceleași motive, în plus veți citi mai jos de ce am primit camerele proprietarilor, deci le cam postam degeaba.

Așadar, după un weekend aglomerat (sfârșit de iulie, perioada concediilor) începe și concediul nostru și la îndemnul finilor alegem din lipsă de timp 2 zile de repaus pe Transfăgărășan. Trăiască internetul, am zis ce băftoși suntem că am găsit 4 (patru) camere libere pentru doar o noapte la aceeași pensiune, ce mai dăi bătaie. Am vorbit mai întâi cu doamna, ne-a confirmat că are 4 camere, 60 lei per noapte, per cameră, rămâne să o sun intr-o jumătate de oră. Sun, și răspunde domnul care știe despre ce e vorba, ok, confirm 4 camere pentru ziua respectivă, dupăamiază mai pe seară ajungem. Întreb de plată în avans prin bancă, nu e nevoie că e ok...

Pornim la drum 3 mașini din Vîlcea, problema era că în grup aveam 3 copii (7 luni, 4 ani respectiv 12 ani); pe la ora 18 eram mai sus de Capra, zic să sun că așa e frumos, domne știți din Vîlcea, 4 camere, ajungem la 7 jumate seara... Păi, nu știu, cu mine nu ați vorbit, soției nu i-ați confirmat... etc

Să-mi pice telefonul din mână nu alta, mă opresc, respir și zic hai să o scoatem la capăt cumva că avem 3 copii tre să fie o soluție.

În fine ajungem la destinație, primim 3 camere (diferite față de celelalte pentru că erau ale proprietarilor pentru copii dânșilor probabil) și a patra în corpul cu camere normale. Prețul a crescut la 70 lei per cameră dar credeți-mă că nu am stat de ceartă nu aveam chef. De obicei nu mă las păcălit (sau furat pe față cum se zice) da am zis că ne relaxăm, ne distrăm, nu băgăm în seamă toate alea.

Ca și locație, pensiunea este la vreo 150 m de principală (un avantaj), are o curte mare, o piscină supraterană, o bucătărie utilată cu de toate (măricică) și 3 locuri de luat masa în exterior umbrite + 3 grătare zidite (mari).

Acuma din ce ne-am dat noi seama lumea în general e în tranzit pe acolo, poate greșesc, o noapte -2 hai maxim 3 dar pentru un concediu ieftin eu zic da, merită. Mâncărica era cam toată la traistă (există frigider, congelator, aragaz, cuptor cu microunde) dar ni s-a specificat că putem fi serviți cu produse locale, ecologice; nu am incercat, nu pot să dau detalii.

Acum problema cea mare pe care nu am avut-o numai noi, ne-au mai povestit și altă familie cazată acolo, este aceea că acest proprietar trebuie să afle că un bun personal pe care îl folosește și altcineva, cu acordul tău și mai mult pe bani, nu poate fi folosit ca și cum l-ai folosi tot tu ca și propretar. La aproape tot ce am făcut avea ceva de comentat. Am parcat mașinile în spate - aveți mare grijă acolo este niște smoală pe căldura asta să nu călcați în ea că o duceți în casă! Soluție: curăță curtea și în spate... Am primit camere bune (la stradă cum era o vorbă) să avem grijă de copii să nu facă în pat, să nu mutăm jucăriile din loc și să nu facem gălăgie (camera dânșilor era perete perete cu a noastră). Pe lângă faptul că ai tupeu să crești tariful pentru ceva ce nu am cerut, dimpotrivă tu ca și proprietar ești vinovat pentru că nu ști gestiona situația; măcar în situație de vinovăție nu mai vorbi atât de mult.

Ar trebui să se gândească de ce lumea nu stă mult pe la ei? Menționez că acest defect (este un defect pentru un proprietar de pensiune să vină să-ți spună 5 lucruri in 3 ore) îl are doar domnul. Nu spun că doamna vorbește mai puțin, spun doar că vorbește cât și cănd trebuie. Și nu în ultimul rând pun aceste mici neajunsuri (pe mine m-au amuzat sincer, dar pe ceilalți la un moment dat i-a cam șocat situația) pe seama faptului că am primit camerele bune dar noi nu am avut nici o vină. Eu sunt mai calm de felul meu, dar mai ales, am o vorbă când sunt pe banii mei: spun ca tine și fac ca mine.

Ca și o concluzie, și poate tocmai din această cauză pierd timpul (sau poate nu) cu acest review, această pensiune care nu avea nici un review pe afa, merită recomandarea mea cu condiția să fie stabilite niște reguli de la început. Poate se va schimba și acolo situația, în sensul, așa cum spuneam mai sus omu vine să se simtă bine nu să-l cicălești; dar poate durata sejurului nu l-a mulțumit pe om și s-o fi răzbunat pe noi? Cine știe... Dar totuși acord, vorba ceea, circumstanțe atenuante, pentru că această zonă, despre care nu cred că mai pot spune ceva în plus, merită, avem o țară frumoasă haideți să ne bucurăm de ea...

Cu speranța că nu am plictisit pe nimeni (m-am cam întins la vor... scris) vă spun concedii plăcute unora... altora... la anu

Trimis de nickname77 in 05.08.13 20:43:12
Validat / Publicat: 05.08.13 21:43:29

VIZUALIZĂRI: 1633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nickname77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

[05.08.13 20:57:07]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare.

Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazare - folosind linkul EDIT IMPRESII (afișat cu roșu mai sus, disponibil până la publicare).

După publicare, poți scrie eventual notele de la CAZARE sub formă de ECOU, le vom adăuga noi în caseta tehnică.

rentea
[05.08.13 21:56:59]

interesanta descriere! Oricum, din ce spui, parca nota finala e muuult prea mare pentru ce ofera. Si apoi, comportamentul acelui individ care e patron, nu ca lasa de dorit, ci este o marlanie care ar trebui taxata de toata lumea - adica, evitati locatia, nu? Locuri frumoase sunt multe, de ca sa va enerveze un meltean care si-a facut si el Pensiune, sa intre in randul lumii???

nickname77AUTOR REVIEW
[05.08.13 21:59:35]

@webmaster: nu am reușit nici cum să scriu ca șă recomandare cazare, scuze... un 80% adică mai degrabă mulțumit...

- -

NOTĂ WM: Reviewul nu mai poate fi editat după validare. Am trecut nota în caseta tehnică. Mulţumim.

nickname77AUTOR REVIEW
[05.08.13 22:13:15]

@rentea: Așa cum spuneam, sunt mai calm, și pe mine chiar mă amuză, să-mi spună cineva pe banii mei ce să fac și cum să fac și doi la mână consider că pensiunea (condiții și locație) e chiar ok. Pe de altă parte nu mi se pare corect, mie ca și turist (e ca și vorba aia nu judeca omu după haine) ca un prim review pe afa al unei pensiuni să sune varză în condițiile în care am stat o noapte...

[06.08.13 05:24:01]

Spre deosebire de o poziţie exprimată anterior, felicit personal echilibrul şi obiectivitatea review-ului şi apreciez seninătatea cu care a reuşit să treacă peste aspectele dezavantajoase întâlnite (nelăsându-le să-i "strice" minisejurul, cum sunt sigur că s-ar fi întâmplat în alte cazuri) şi deloc în ultimul rând, reuşind astfel să observe și plusurile (întotdeauna sunt, chiar dacă mulți, puternic "ambalați" de "negative", nu reușesc să le mai vadă)

Mi-aş dori, sincer, doar astfel de autori pe AFA. Şi - mai general vorbind - doar astfel de turişti români. Ştiu că e utopic, deocamdată, dar - perseverent și încăpățânat cum mi-e firea, luând constant atitudine aici, pe şi prin AFA - îmi rezerv dreptul de a rămâne optimist

nickname77, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Maya & Elena: