ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2013
ÎNSCRIS: 12.07.09
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 8.5

Un sejur si un hotel OK

M-am intors de doua zile de la Sol Luna Bay din Obzor si va impartasesc impresiile mele despre acest hotel, dupa 7 ani de cand merg vara la mare Bulgaria.

Sa incepem cu inceputul…

Rezervarea:

Rezervarea pentru 8 nopti/9 zile am facut-o inca din luna Aprilie, printr-o agentie din Bucuresti. Fiind perioada de full season am platit (cu tot cu early booking – 10%, plus o reducere speciala de 5%, ca si client mai vechi al agentiei) 1106 Euro pentru 2 adulti + 1 copil. Trebuie sa mentionez ca in acesti 1106 Euro intra si suplimentul platit pentru a avea o camera cu vedere directa la mare.

Traseul spre Obzor:

Coordonatele GPS exacte ale hotelului sunt:

N 42.83952

E 27.88053

Rog moderatorii sa updateze cu aceste date coordonatele care sunt afisate pe site-ul AFA pt. acest hotel.

La dus:

Dupa mai multe sfaturi si pareri adunate de la membri AFA (carora le multumesc inca o data pe aceasta cale), am decis sa aleg ruta Ploiesti-Giurgiu-Ruse-Shumen-Varna-Obzor. Am plecat dimineata la ora 8 din Ploiesti si am luat-o pe A3, apoi pe CB – unde am cam stat ceva din cauza traficului de camioane si a intersectiilor de pe aceasta centura celelalte drumuri care intra in ea – si la ora 10:30 eram in vama la Ruse.

Taxa de pod la Giurgiu a fost 26.8 lei iar rovigneta am luat-o imediat dupa ce am trecut de vama la Ruse. si pentru 7 zile am platit 30 lei. Pe podul de la Giurgiu se lucra si se pare ca l-au refacut destul de binisor; nu am intampinat probleme si nu am stat la cozi nici la pod si nici in vama.

Drumul de la Ruse spre Varna a fost foarte OK. Pe anumite portiuni de drum se lucra la asfaltare, dar s-a circulat fluent si nu am prins decat o singura data o coada, cand se circula pe o singura banda de mers din cauza asfaltarilor pe care le faceau bulgarii. Prin localitati am mers cu cca. 70-80 km/h (nu am intalnit decat o singura masina de politie pe drum, care mi-a fost semnalizata cu farurile de catre cei ce veneau din sens opus). La autostrada spre Varna am ajuns destul de repede si pe ea se circula destul de bine, in ciuda faptului ca acum starea ei este mai proasta ca a drumului de la Ruse pana la ea (cel putin pana la autostrada bulgarii refac soseaua). Cu toate astea am mers aproape constant cu cca. 130-140 km/h, iar in unele locuri am putut merge si cu 160 km/h.

Am ajuns la hotel in julrul orei 13:30; deci 5,5 ore din Ploiesti pana la hotel, in care am avut o singura oprire la Giurgiu la Rompetrol pentru alimentare si dezmortire (cca. 30 min), la care se adauga inca 15-20 min. trecerea prin vama si rovigneta cumparata de la Ruse.

La intoarcere:

Am folosit acelasi traseu de intoarcere, Obzor-Varna-Shumen-Ruse-Giurgiu-Ploiesti. Drumul a fost foarte bun si lucrarile de asfaltare pe care le intalniseram la venire pe zona Shumen-Varna erau aproape terminate, drumul fiind ca in palma. Ce e drept nu era inca marcat, dar se circula foarte bine.

Spre deosebire de venire, am intalnit pe traseul de intoarcere cca. 7-8 echipaje de politie din care doua cu radar.

Am plecat la ora 15:15 din Obzor si am ajuns in Ploiesti la ora 21.

In vama la Ruse taxa de pod a fost 4 leva, de 3 ori mai ieftina ca taxa de pod pe care am platit-o la noi la venire.

Cazarea la hotel:

Initial am ratat intrarea la hotel si am ajuns la hotel Riu, de unde ne-am intors 2 km pana la Sol Luna Bay.

Am parcat unde am gasit un loc liber si am mers la receptie unde totul era deja pregatit. In 10 min. am primit cartelele de la camera (2 buc.) si ni s-au pus bratarile. Am tras masina chiar sus pe rampa, in usa de la intrare pentru a descarca bagajele si un baiat de la receptie a venit cu un carucior de bagaje si ne-a ajutat cu ele. Am intrebat apoi unde pot parca masina si mi s-a raspuns ca oriunde gasesc liber in interiorul spatiului de dupa bariera de acces, dar va trebui sa platesc atunci pe loc parcarea, 10 leva/zi; pentru cele 8 nopti am platit 80 de leva. Plata parcarii se poate face fie in leva fie cu cardul; nu se accepta plata direct in Euro.

Am avut noroc si am gasit loc liber chiar pe aleea din fata hotelului, imediat dupa ce se intra la bariera de acces, in stanga. La receptie mi s-a dat un cartonas cu datele de pe voucher trecute pe el si mi-au spus sa-l pun in interior in parbriz, la vedere. De asemenea am primit si o chitanta si mi-au spus ca atunci cand voi pleca sa le-o arat baietilor de la ghereta de la bariera de acces.

In afara de parcarea care se poate face si pe langa hotel, mai exista practic doua parcari, una in dreapta barieirei de acces si a gheretei paznicilor, care este un pic mai amenajata si cealalta, care este pe un loc neamenajat in stanga barierei de intrare si a gheretei paznicilor.

Camera:

Am primit camera 1431 aflata la et. 4 in corpul din stanga hotelului, cum stai cu fata la mare. Vederea era intr-adevar superba, direct pe mare si avand in stanga plaja, piscina de copii si piscina de adulti.

Camera a fost OK ca si spatiu, curata iar baia la fel. Nu se compara ca si marime camera cu cele de la Kaliakra- superior din Albena, dar a fost OK, fiind cam standardul care se gaseste pe litoralul bulgaresc la 4 stele.

Curatenia se facea in fiecare zi, pana in ora 12-12:30, asa ca dupa amiaza n-am fost deranjati de la orele de somn. Aerul conditionat mergea si fara a avea cartela de acces bagata in priza de la usa. In schimb nici o priza sau lumina nu mergeau fara cartela bagata. Deci pentru a incarca un telefon sau laptop-ul, una din cartele trebuia sa stea bagata in priza de langa usa.

Frigiderul din camera care tinea loc de minibar era plin la sosire cu bere, sucuri, alune, snacks-uri, dar toate erau contra cost. In ultima zi de sejur frigiderul se incuia si pentru a nu se intampla asta (daca aveai ceva alimente pt. copii in el sa zicem) trebuia sa anunti la receptie si sa ceri sa nu il incuie.

Plaja:

Plaja este destul de lata si exista o portiune intre mare si primul rand de sezlonguri in care se pot pune cearsafuri si umbrele aduse de acasa.

Clar numarul de sezlonguri este insuficient fata de capacitatea de cazare a hotelului! In prima zi cand ne-am dus pe plaja, in jurul orei 16 dupa ce sosisem, nu am gasit nici un sezlong liber.

Ca urmare a doua zi de dimineata la ora 7 eram pe plaja, dar primul, al doilea si o parte din al treilea rand de sezlong-uri erau ocupate de prosoape, tricouri, maieuri aruncate peste ele. Desi la receptie ti se da o “fisa de instruire” in limba fiecarui turist, unde scrie clar ca nu este permisa rezervarea sezlong-urilor si a umbrelelor, chestia asta nu o respecta nimeni. Si vreau sa spun aici ca nu doar romanii, ci absolut toti turistii, fie ei nemti, rusi, cehi si chiar bulgarii care erau cazati la hotel, faceau asta in mod curent si nimeni nu le spunea nimic.

A doua zi am fost pe plaja la ora 6:30 si… surpriza: la fel ca si in ziua precedenta. M-am gandit: “Cum p... a masii fac astia? Se scoala cu noaptea in cap sa puna prosoape pe sezlonguri dupa care pleaca sa se culce din nou pana la ora 9-10?! ”

Ca urmare tot restul zilelor m-am trezit la ora 6 ca sa ajung la 6:10 pe plaja pt. a gasi sezlong-uri libere in randul al 3-lea. Primul rand de sezlong-uri era fara umbrele, umbrelele incepand din al doilea rand. Am numarat si randurile de sezlong-uri pe plaja si erau 12 randuri.

Cei care veneau pe la ora 8 – 8:30 pe plaja, nu prea mai gaseau sezolng-uri libere.

Bineinteles ca daca tineai mortis sa stai pe sezlong, exista in lateral o zona de sezlong-uri si umbrele cu plata: 6 leva umbrelele, 6 leva sezlong-ul.

Umbrelele pe plaja nu aveau scrumiere si erau destul de multe mucuri de tigara infipte in nisip, pentru ca nu-i asa, de ce sa te deranjezi sa iti stingi tigara intr-un pahar macar pe care sa-l duci la cosul de gunoi aflat la doi pasi mai incolo?!

Nisipul un pic cam zgrunturos fata e cel din fata Obzor Beach Resort sau Riu Helios. Intrarea in mare nu este abrupta dar nici lina ca la Mamaia sau Albena.

Piscinele:

Exista doua piscine exterioare, una de adulti si una de copii si o piscina interioara.

Si cea de adulti si cea de copii sunt OK ca marime. Cea de copii are o adancime de 0.5-0.55 m iar cea de adulti de 1.55 m daca imi aduc bine aminte. Apa era curata si in fiecare dimineata ambele piscini exterioare erau curatate.

Masa:

La capitolul masa, doar sa fii super-carcotas sa nu-ti placa nimic din ceea ce se oferea!

Micul dejun se servea de la 7:30 la 9, pranzul de la 12:30 la 14 iar cina de la 18:30 la 21.

Restaurantul italian din partea stanga a hotelului servea gustari intre orele 12 si 16.

La fiecare dintre cele 3 mese pe zi ti se cerea la intrare numarul camerei pe care ei il verificau pe o lista.

La mic dejun aveai de unde alege, intre mai multe feluri de branzeturi, cereale, seminte de tot felul, croissante, omlete, oua ochiuri si fierte, bacon, tot felul de mezeluri, salate, etc., etc., ….

La pranz existau in permanenta doua feluri de supe si o sumedenie de feluri gatite, plus branzeturi la discretie (ma tot leg de branzeturi deoarece mi s-au partut f. bune!). Am avut zile cu rata cu sos de portocale, iepure la tava, miel gatit si nici vita gatita cu un sos delicios sau cotletul de porc la grataru nu se faceau de rusine.

Seara de asemenea aveai de unde alege; chir nu mai stiu ce feluri de mancare sa mai enumar.

Fructele nu lipseau de la nici o masa, fie dimineata, pranz sau seara: banane, portocale, kiwi, mere, pere, prune, caise, pepene verde si rosu, etc.

Cat depre prajituri… destule si bune chiar, de la torturi cu mult crème si frisca, pana la inghetata de toate felurile.

Bauturile erau de la dozator, dar acceptabile, fata de alte locuri de pe litorarul bulgaresc pe unde am mai fost. Berea cam apoasa, dar mergea de sete. Cocktail-urile autohtone acceptabile si ele.

O data pe sejur se putea face rezervare la restaurantul italian, rezervare care trebuia facuta cu o zi inainte la receptia hotelului. Ma asteptam sa fie ceva mai special, dar tot auto-servirea se practica si in restaurantul asta iar preparatele nu te dadeau pe spate.

Barul (pe plaja si lobby-bar):

Pe plaja exista o zona chiar in fata restaurantului italian in care se aflau doua dozatoare de la care se putea lua cafea, ness café cu lapte si altele, un dozator de sucuri si apa, un dozator de bere si unul de vin. Nu era relativ comoda amplasarea lui trebuind sa mergi cam multicel de pe plaja pana la el si sa treci si prin fata piscinei de copii.

Lobby-bar-ul se afla la et. 1 si asta chiar era incomod deoarece daca voiai vre-un cockteil sa il iei pe plaja, numai de la acest lobby- bar il putei lua si trebuia mereu sa urci si sa cobori scarile pana la et. 1 al hotelului.

Mie unul bauturile mi s-au parut OK, bere cam apoasa dar de sete a mers f. bine.

Internet-ul wireless:

La receptie mi s-a spus ca internetul wireless functioneaza doar in lobby-ul de la et. 1 si la receptie si este gratis.

In prima seara am fost in lobby, dar a doua seara am decis sa testez de pe terasa camerei daca “prind” ceva. Cu mare bucurie am constatat ca m-am putut conecta fara probleme la reteaua hotelului (SSID “LunaBay Beach”) si am avut constant 4 linii de semnal. Am putut folosi chiar si VPN-ul fara probleme. Mai este o retea accesibila pe wireless, SSID “LUNAGUEST”, dar avea semnal f. slab. Asa ca daca ajungeti la hotel, incercati internetul si in camera sau pe balcon.

Conditiile de relaxare si distractie:

Pe plaja si la piscina echipa de animatori isi facea treaba si angajau turistii in tot felul de activitati: volei pe plaja, tenis, gimnastica in piscina mare de adulti, polo, concursuri de darts, dansuri, etc. De asemenea si copii erau angajati de catre animatori in tot felul de jocuri.

Exista pe plaja si un loc de joaca pentru copii, dar cam rudimentar si mic. Pacat ca “aqua park-ul” de langa hotel nu era nici la mijlocul lui Iulie pus in functiune. Am pus ghilimele deoarece nu este practic un aqua park, ci cateva tobogane lipite unele de altele si co doua mici bazine cu apa la baza lor.

In partea stanga a hotelului (cum stai cu fata spe mare), dupa restaurantul italian, exista si o sala de jocuri: biliard, tenis de masa, hochei de masa, mini-fotbal, dar toate acestea cu bani (fise luate de la un automat din interiorul salii).

Bineinteles ca pe plaja exista si cei care ofera sporturile nautice (parasailing, ski-jet, banana, etc), la niste preturi piperate rau; de ex. la parasailing preturile erau de 45 leva/persoana, skijet 50 leva/persoana pt. 10 min / 60 leva 15 min.) …

In fiecare seara de la 20:30 pana la 21 se tinea un spectacol pentru copii, urmat de un spectacol pentru turisti care tinea pana la ora 23. Specatcolul pentru copii era in principiu acelasi in fiecare seara. Spectacolele care urmau dupa cel de copii aveau o team distincta in fiecare zi. De ex. joia era seara bulgareasca, miercuri a fost show de cabaret, etc.

Hotelul este oarecum izolat de restul celorlate hoteluri de pe faleza din Obzor (Obzor Beach Resort, Miramar, Riu Helios) si oricum nu ai ce face in statiune altceva decat plimbari pe faleza si atat. Localitatea/satucul Obzor este la cca. 3-4 km, dar nici acolo nu ai ce face mai mult decat plimbarici pt. un eventual shopping de vacanta. Exista shuttle bus de la Sol Luna Bay la Obzor care circula la 30 min., daca nu ma insel si este gratis.

Altele:

La receptie exista casa de schimb valutar dar cursul este extrem de dezavantajos: 1,80 leva pt. 1 Euro. Am schimbat in Ruse cativa Euro la un curs de 1.92 leva. Am fost o zi si in Nesebar iar acolo cursul era de 1.91 leva pt. 1 Euro.

Hotelul are si un ATM de unde se poate scoate numerar in leva si accepta Visa, Maestro si MasterCard. ATM-ul este destul de “pitit”, se afla in corpul din dreapta al hotelului (de la receptie in dreapta se merge un pic si este pus chiar dupa un colt de perete).

Cel putin in perioda in care am fost eu hotelul a fost plin de familii cu copii mici si in general este un hotel de familisti. Cei care cauta distractie si viata de noapte zgomotoasa, nu au ce cauta la acest hotel. Sa incerce Sunny Beach… 

Cam asta a fost si daca aveti nevoie de alte lamuriri, scrie-ti la rubrica “Ecou” si am sa va raspund.

Trimis de Catzus in 28.07.13 19:20:45
Validat / Publicat: 29.07.13 00:02:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catzus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 1431, et. 4, situata in corpul din partea stanga a hotelului

[29.07.13 00:02:43]

@Catzus:

Coordonatele GPS exacte ale hotelului sunt: N 42.83952; E 27.88053

Coordonatele GPS au fost actualizate, mulţumiri

resita2009
    [29.07.13 13:06:05]

Referitor la Obzor, merita vizitat deoarece au un super parc de distractii cu preturi foarte ok, de asemenea in centru este un parc tip epoca de piatra cu dinozauri si topogane din piatra.

Internet gratis mai aveai si pe plaja daca stateai la piscina mica, era semnal fara probleme.

ps. eu pe 22 iulie m-am intors, asa ca ne-am intersectat cateva zile

DANIEL ROTARU
    [29.07.13 15:31:20]

@Catzus: @Catzus: salut, am citit cu atentie si interes tot ce ai scris si sunt de acord 100% cu toate descrierile si impresiile, am fost si noi acolo intre 1-8 iulie anul acesta si am fost cazati la camera... 1431;

aveam pe voucher camera cu vedere la mare si in plus am cerut si un etaj superior; daca ne ar fi dat la et. 5 sau 6 ai vazut ce balcoane imense aveau fara de etajul 4... dar a fost super si asa; noi am platit 650 euro in februarie integral pt 7 nopti 2 adulti+1 copil 3 ani; semnat pentru net am avut pe toata plaja, chiar si in primul rand... daca ma trezeam la 5 sa prin locuri acolo...

numai bine...

Daniel, Piatra Neamt.

[29.07.13 15:49:08]

@DANIEL ROTARU: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [29.07.13 20:28:09]

@resita2009: Banuiesc ca super-parcul de distractii este acel Luna park amplasat langa RIU Helios Bay, nu? Ei bine, anul asta la sfarsit de iunie/inceput de iulie nu era nici urma de el...

Cat despre barul (terasa) din centru (tip epoca de piatra), este destul de mic iar toboganele utilizabile mai degraba de copiii clientilor...

resita2009
    [29.07.13 22:27:37]

@Krisko: nu stiu la ce parc de distractii te referi tu ca nu era treba mea sa aflu unde este amplasat, dar asta era deschis si era foarte aproape de centru.

Iar la barul cu epoca de piatra nu ti se pare normal sa fie utilizata de clientii barului? adica eu am un bar la care amenajez un topogan etc etc normal ca vor avea acces la el doar clientii barului meu.

calatorul
    [14.05.15 10:11:37]

INteresanta si utila relatarea, inteleg ca mancarea si cazarea au fost punctele cele mai tari ale hotelului, plus amplasarea si vederea spre mare. Asta inseamna ca toate camerele au vedere spre mare? Si oare numarul mare de camere si capacitatea resortului nu sunt cam obositoare prin aglomeratie, ca la complexurile turcesti? Caci am stat si noi intr/un complex bulgaresc langa Nesebaar si era ca intr/un cartier de blocuri, data urmatoare am ales un hotel mai mic pe malul marii cu toate camerele spre mare.

Dar nici acolo nu am gasit o plaja prea bine dotata cu sezlonguri si umbrele si nici apa nu era prea prietenoasa, adunam zilnic bolovani, asa ca acum caut solutii noi. Adaug un vot pentru superbonus si multumesc pentru raspunsuri. Vacante frumoase.

CatzusAUTOR REVIEW
    [14.05.15 19:27:57]

@calatorul50: Salut,

Nu toate camerele au vedere la mare. Pentru acest "privilegiu" am platit in plus la agentie cand am ales camera cu vedere la mare.

Da, locatia hotelului este unul din punctele forte, fiind chiar pe plaja si poate anul asta or fidat si aqua parc-ul in functiune. Mancarea este ok, asa cumam si scris, doar sa fii chiar carcotas sa nu-ti placa nimic.

Hotelul nu mi s-a parut aglomerat, chiar daca a fost plin in perioada in care am fost eu. Problema mare pe care o au este legata de sezlong-urile de pe plaja, cele gratuite, care sunt total insuficiente pentru capacitatea hotelului. Si bineinteles nesimtirea turistilor care ocupau cu seara/noaptea in cap sezlong-urile cu prosoape, desi la receptia hotelului era scris foarte clar ca asa ceva nu se permite, iar respectivii care le ocupau apareau pe plaja pe la 10 dimineata, cu burtile pline de la micul dejun... Dar asta se intampla peste tot din pacate...

calatorul
    [15.05.15 10:32:56]

@Catzus - Multumesc pentru raspuns si lamuririle oferite, sunt binevenite. De masa nu imi fac probleme la bulgari, eu chiar prefer sa imi aleg singur locul, ora si mancarea, caci preturile si oferta sunt foarte bune. Si da, asta am retinut si eu din relatare despre aglomeratia de pe plaja, ceea ce nu prea e corect pentru un hotel care trece in oferta de AI ca are plaja si sezlonguri private, mai ales ca pretul de cazare este dupa mine ceva cam maricel. Inteleg ca in rest plaja si apa sunt ok?

Nu am mai avut demult probleme de felul asta la mare, ce/i drept am fost mai rar la bulgari si mai des la greci sau la turci, care tot mai des ofera sezlonguri contra consumatie, si nu foarte scump, un frappe, un suc ceva sunt de ajuns si la preturi ok. Si chiar daca am lasat si eu ca multi altii prosoapele si alte maruntisuri pe sezlong, ca sa nu ma trambalez cu ele la masa de exemplu, intotdeauna ramaneau locuri libere, niciodata nu am ramas pe dinafara.

Apropo de pretul de cazare, noi am platit 1.000 de euro pentru 4 persoane un apartament intr/o vila cu etaj, gradina si piscina proprie *(fiecare vila avea bazinul ei separat) si mic/dejun in Creta, in luna august, preturile sunt si acum aceleasi, tocmai am verificat pe net. Ce/i drept, la asta se adauga costul suplimentar al drumului dus/intors si al meselor de pranz/cina, dar face toti banii, cu siguranta.

calatorul, Catzus, DANIEL ROTARU, resita2009
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: