ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2013
ÎNSCRIS: 24.06.11
JUL-2013

Sase zile in Skiathos

11.07 plecam din parcul Izvor spre o noua destinatie, insula Skiathos. Traseul a decurs normal pana in portul Volos.

12.07 am sosit in port la ora 07.40 unde ne-am imbarcat pe ferry spre Skiathos Town (08.30-11:00). Este un oras frumos insa prefer sa postez ceva poze. Despre cazarea la vila Manos (golful Kolios) a fost ok, a corespuns cu oferta insa nu am avut wi-fi. Camera cu nr. 3 se afla la etaj cu panorama golfului inclusa. Ne-am odihnit un pic iar la ora18.00 ne aflam pe plaja Kolios (cam 500 de metri de unde eram cazati) si bonus ne-am imprietenit cu o familie.

13.07 am pornit spre plaja Vromolimnos (1km de unde eram cazati) cu spectaculoasa intoarcere spre plaja Kolios de pe deal in jos spre scari. Dupa pranz pornim spre Skiathos Town cu auto picioarele de unde captam peisaje de vis. Drumul spre oras a fost cu urcusuri si coborasuri si intr-un final am ajuns, de la 6 km la 9km este cale lunga.

14.07 si 15.07 am facut baie si plaja la Vromolimnos.

16.07pornim cu autocarul spre plaja Koukounaries (1,60euro de pers) cea mai tare plaja cu o padure de pin in spate si un lac frumos populat cu rate sabatice, lebede, etc. Plaja are 1 km in lungime, un nisip fin si auriu unde ici colo creste un fel de crin (sea lily), iar apa, un vis, limpede cu dune de nisip. Apoi am pornit spre plaja Banana. Aici marea era cu valuri. In partea dreapta era un bloc de stanca. Dupa acesta era plaja de nudisti. Tot in acea zi am testat si plaja Troulos, apoi minunatul golf cu cele 3 plaje: ag. Paraskevi, Kolios si Vromolimnos. Dupa 18.00 am pornit spre orasul de vis cu emblema portului, mini penisula Bourtzi unde se afla un teatru in aer liber si minunatele stradute inguste ne-au purtat spre biserica Marina.

17.07a fost o dimineata ploioasa, insa pe la pranz a iesit un soare care a uscat totul. La ora 17.00 ne aflam pe plaja Vromolimnos pt baie si plaja.

18.07: in ziua de plecare am trecut pe langa taverna unde am cinat de 2 ori si a fost super. Am revazut orasul port Skiathos cu bisericuta Sf. Nicolaie si am dat peste un muzeu care era inchis. Per total a fost un sejur minunat, pacat ca s-a terminat.

Trimis de lilianaooo in 24.07.13 20:42:55
Validat / Publicat: 24.07.13 21:32:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympic beach, Corfu, Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 6052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilianaooo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 priveliste

[24.07.13 21:31:59]

Mutat la rubrica "Descoperă Skiathos" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

veteranu
[24.07.13 21:59:34]

Te salut

Poti sa-mi dai te rog cateva exemple de preturi la taverne? sau pe la market cum erau preturile? si daca in plimbarile tale prin insula ai vazut si centru de inchiriat biciclete?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Ciao

roth
[24.07.13 22:01:27]

Buna, am punctat mai ales pozele fiindca rw-ul e cam telegrafic. O insula minunata, poate nu cea mai cea din insulele grecesti dar cu siguranta in top 10.

Daca consideri ca poti da ceva tips-uri despre ce si cum ai facut/te-ai descurcat pe insula ar prinde bine.

Pe unde ai mancat, ce obiective sunt cu costuri, ceva preturi de la taverne / supermarketuri. Cel din apropierea aeroportului este parca cel mai mare si mai aprovizionat.

Multumesc anticipat.

[24.07.13 22:15:20]

@lilianaooo: când găsești un pic de timp, scrie-ne, te rugăm, și despre Vila Manos - ca articol distinct, pentru a fi mai ușor de găsit de cei care se documentează despre ea...

Link pentru adăugare review nou la Vila Manos: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=14711

tms
[24.07.13 22:33:55]

@lilianaooo: cu ce ag ai fost si cum sunt preturile ca de suntem romani

[25.07.13 17:47:49]

@veteranu: kolios este un sat, ceva taverne sunt cu preturi: berea 2-4 euro, salata greceasca 6.50, carafa vin 1l 6.50, mix gril 8, musaca 6.50. la market berea de la 1euro la cutie, apa plata un bax 2.50, sunt scumpe insa noi am cumparat din skiathos town de la carrefour (statia 3). de inchiriat biciclete nu am vazut, insa tot in oras sunt de inchiriat auto, moto, scutere sau excursii. au preturi mai bune.

[25.07.13 17:55:13]

@roth: aeroportul se afla al marginea orasului. despre preturi am punctat la primul ecou. de vizitat sunt: orasul skiathos, un tur al insulei pe apa 15 euro pers, mai sunt si doua manastiri (nu am reusit sa ajungem acolo). ce nu trebuie ratat: plaja vromolimnos, troulos, banana si koukounaaries.

[25.07.13 18:09:09]

@webmaster: vila se afla pe deal, in apropiere se afla un market si o taverna (aici am cinat de 2 ori, preturi ok). noi am avut camera 3 la etaj cu vedere spre golf. bucataria este utilata, la baie am gasit hartie igenica, prosoape 2 de pers, camera este curata cu tot necesarul. lenjeria si prosoapele se schimba la 3 zile. despre locatie nu am ce reprosa in schimb nu am avut wi-fi. pana la plaja sunt 500 m, merita efortul.

[25.07.13 18:16:00]

@tms: noi am fost cu o agentie de turism si am prins o oferta: transport autocar si cazare. nu am specificat ferybotul 25 euro sens pers. daca aduci totul din romania te scoti ieftin. sincer preturile sunt mai mari.

[27.07.13 10:06:43]

Buna, spune-mi te rog, ati inchiriat masina? Se poate ajunge la plajele enumerate de tine, pe jos sau cu autobuzul local? Nu avem permis si as dori sa stiu cum e transportul local pe insula si cum v-ati deplasat?

[30.07.13 12:18:18]

@sniga: Noi am mers cu auto picioarele in Skiathos Town iar la intoarcere am mers cu taxiul (8.50 euro 4 pers). Cu transportul in comun stau foarte bine, au autocare (1.60 euro pers) si opresc in ce statie doreste fiecare. De inchiriat am vazut masina, moto si excursie cu vasul in Orasul Skiathos.

[31.07.13 07:10:58]

@lilianaooo: Multumesc!

mocca
[31.07.13 14:40:50]

@tms: preturile sunt destul de mari la mancare, dar eu zic ca merita daca mananci la taverna potrivita (vietati marine proaspete). Din pacate, aici in Kolios nu sunt asa multe locuri unde se poate manca.

Ca sa iesi ca acasa... te duci la carrefour (am intrat acolo si am vazut ca preturile sunt doar un pic mai mari decat la noi si doar la unele produse - bine, magazinul nu e ca la noi, imens sa-ti pierzi toata ziua in el) iti faci plinul cu de toate (cum faci duminica in Romanica) si iei un taxi sa te duca cu proviziile la Manos.

Bucataria de la Manos Studio este dotata foarte bine, vase ai, frigider ai... wirelles ai (prins de la alta vila)... oferta de la agentie (169 euro pt 2 persoane) ai prins-o... ce-ti mai trebuie?

[31.07.13 14:44:41]

@mocca: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[31.07.13 18:38:03]

Mi-am adus aminte ca am citit undeva despre faptul ca autocarul nu urca pe ferryboat, bagajele sant etichetate si duse la cazare de catre o firma locala. Ce-mi poti spune despre asta, cum decurge totul, cu ce ajugeti la hotel odata ce pasiti pe insula... nu santem hotarati inca asupra locatiei de anul viitor, adunam inca informatii. Turcia, Grecia... dar ma gandeam ca ar fi putine 6 zile si ma gandeam la doua cazari in locatii diferite din insula. Dar cand am citit asta cu bagajele ma gandeam cum s-ar proceda in cazul in care am schimba cazarea dupa primele sase zile. Posibil din cauza pretului mare al ferryboatului, sa se procedeze asa. Te rog sa-mi confirmi daca este adevarat. Multumesc mult.

calatorul
[20.09.15 22:08:04]

Pe insula asta inca nu am ajuns, multumim pentru informatii, ne facem o parere. Vacante frumoase.

calatorul, lilianaooo, mocca, tms, veteranu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: