ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2018
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.05.15
JUL-2018

Din nou Skiathos

Buna seara iubitorilor de Grecia. Voi impartasi cu voi impresiile noastre de calatorie in insula Skiathos.

Am ales pentru acest an din nou Skiathos intrucat anul trecut, din cauza unui accident nefericit intamplat in timpul vacantei pe insula nu am mai putut continua vacanta. Asa ca anul acesta complet refacuta dupa accident am mers din nou pe Skiathos.

Am ales ca miloc de transport avionul si cazarea aferenta pachetului turistic. Zborul a fost foarte scurt o ora mai exact.

Cazarea a fost la vila Olga intr+un apartament pentru ca avem un copil de 15 ani. Ne -am asigurat si rezervarea unei masini pentru a ne decplasa mai facil pe insula.

Astfel in prima zi am mers la prima noastra dragoste plaja Koukounaries. Am ramas acolo inteaga zi. Sezlongul costa 8 euro pe zi fara nimic inclus. Frapeul si berea destul de scumpe pe plaa asa ca ne-am limitat la apa si cafea nici astea la preturi de neglijat. Oricum era in vacanta nu ne-am uitat la cheltuieli prea mult, dar nici nu ne-am aruncat. Aici apa si plaja sunt de vis. Apa este limpede si se adanceste progresiv. Nu sunt valuri. Am prins si ceva vreme urata cu furtuna noaptea si ploaie pe zi, dar atunci ne-am plimbat pe insula si nu am pierdut ziua degeaba. Pe seara se putea face baie in mare. Mareea Egee este preferata de noi pentru ca este linistita si calda iar culorile ei sunt magnifice.

Seara, in oras, am mers la taverna Crazy spoon a doamnei Maria, o clujanca super. Preturile la taverne sunt sensibil egale, difera doar ambientul.

De remarcat ca pe insula vin multi nordici care au un comportament exemplar atat adulti cat si copii. Mi-a placut felul lor de fi, In schim avem sarbii care sunt atat de galagiosi si prost crescuti, adulti si copii.

Un dejun pentru 3 persoane se ducea lejer catre 40 de euro. Exista un supermarket care are preturi rezonabile si ne-am aprovizionat de acolo.

Transportul pe insula se face cu autobuze locale foarte elegante si confortabile. Pretul biletului este de 2,5 euro de persoana.

In zilele urmatoare am mers pe plaele din sudul insulei si ne-au palcut tare mult. Pretul sezlongurilor era acelasi: 8 euro/zi.

Cel mai mult mi-a placut terasa in trepte din portul vechi unde erau servite cele mai bune cokteiluri pe care le-am baut vreodata.

Cele mai frumoase plaje se afla in nordul insulei unde se ajunge destul de greu dar cand aungi satisfactia este profunda. Esti rupt de lume si senzatia este alta lume una in care crezi ca esti vinovat ca ai atingi acele meleaguri ca ele nu trebuie atinse ci lasate asa, salabatice si neatinse de picior de om. Megali Asselinos, Kastro, Small Asselinos si altele a caror denumire nu mi-o amintesc sunt asftel de meleaguri superbe.

Ce nu mi-a placut a fost maximarea comercialului catre plaja Banana unde au aparut ceva resortuir care limiteaza circulatia catre plajele din zona. Se pare ca suntem in era comercialului si maximizarii profiturilor, lucru care mi--a displacut profund.

Am vizitat si doua manastiri, Evanghelistria si inca una aflata pe undeva sus, in muntesi care mi-a placut foarte mult.

Despre cazare, la vila Olga ne-a placut mult, curatenie, faptul ca a fost vedere sea view d ela balcon. Ce nu ne-a placut a fost wi-fi slab si faptul ca se urca destul d egreu din sosea catre vila. Plaa din apropiere, Megali Amnos este ok, pana cand dai de ungrec batran care iti cere 10 euro pe niste sezlonguri insalubre si o umbrela din stuf gaurita. Daca ii explici ca taxa este de regula de 8 euro pe plaje mult mai ok dacat acolo, a inceput sa tipe ca dsiperatul si te alunga efectiv de acolo. Nu a fost bai ca am gasit alta locatie cu o grecoaica foarte amabila si corecta. De evitat grecul batran. Se afla pe Megali Amnos in dreptul tavernei cu acelasi nume, Deci nu toti grecii sunt draguti.

Seara. ieseam in oras pe allea de promenada, din portul vechi, care este superba. Preturil la suveniruri sunt mari. Un magnet costa cel putin 2,5 euro, o sepcuta in jjur de 1 euro, ceva tricouri mai ok se duc leer la 25 euro. Inghetata era ieftina si buna. Cel mai ult mi--a placut caracatita care era si ceva mai scumpa. Fructele de mare erau proaspetet si bine gatite.

Viata de noapte pe insula satisface toate varstele. Noua ne-a placut sa stam la taverne mici cu muzica live greceasca, autentica si foarte frumoasa. Peninsula Bourtzi este magnifica, iar pentru a lua masa la restaurantul sea view de acolo trebuia sa ai nervii tari si sa astepti sau sa rezervi pentru sera o masa. Acolo preturile sunt mari. Am platit pentru o portie de scoici, un gratar de pui si o portie de calamari, 80 de euro. Ca bauturi am comandat un cola o bere Mythos si un capucino.

Fiind fani Grecia cred ca ne-am putea intoarce pe Skiathos pentru ca ne-am indragostit efectiv de aceasta insula.

Intoarcerea acasa s-a facut tot cu avionul si plecarea ne-a placut ca s-a facut la ora 20,25 si ne-am bucurat de insula si in ultima zi.

In fine, insula mi-a depasit asteptarile chiar daca este una dintre insulelel scumpe ale Greciei.

Pentru vacanta viitoare as astepta de la voi iubitori de insule grecesti, ceva sugestii.

P. S. Cand voi descarca pozele voi atasa la articol cateva dintre ele.

Trimis de Mihagabi in 16.08.18 23:11:59
Validat / Publicat: 16.08.18 23:43:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori, Skiathos

VIZUALIZĂRI: 15710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihagabi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.08.18 23:17:59]

@Mihagabi, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI @Vila Olga

[17.08.18 23:14:13]

@webmasterX: Multumesc, am reevaluat si am scris asa cum mi-ati recomandat.

Biankita
[20.08.18 15:25:06]

Buna!

Daca ai apucat sa vezi Skiathos prima insula, cred ca iti va fi mai greu sa iti placa undeva la fel de mult, posibil sa ai nevoie de 1-2 vacante in insule "de tranzitie".

Eu am vazut-o dupa Thassos, Corfu, Creta si m-am indragostit de ea, am fost in 2014, 2016 si 2017 si as mai merge (am stat o data chiar la vila Olga, ti-am citit cu placere impresiile, m-am amuzat sa imi aduc aminte de panta de la urcarea spre vila).

Imi plac plajele cu nisip, la care se poate ajunge usor/repede si sa am parte de un peisaj "verde".

Cu o buna documentare inainte, poti incerca una dintre Corfu, Zakynthos, Lefkada sau Kefalonia. Corfu are multe obiective, capitala este foarte frumoasa, cred ca o sa iti placa cand tragi linie.

[21.08.18 09:55:24]

@Biankita: Buna. Iti multumesc pentru raspuns. Sigur imi va fi greu sa merg in altă parte. Am putin inima strânsă.

In Corfu sunt plaje cu nisippe plaja si in mare? As cam inclina catre Corfu, dar si catre Rhodos. Grea decizie.

Multumesc frumos pentru eventualul tau raspuns.

fra
[09.09.19 14:58:47]

Am și eu o întrebare legată de plajele din nord, despre care ați spus că-s mai sălbatice: cum ați ajuns la ele? De ce sunt mai greu de vizitat?

[12.09.19 20:29:42]

@fra: Infrastructura greoaie sau chiar imposibil de ajuns pe cale rutieră. De ex Lalaria este o plaja unde se ajunge doar pe apa.

Biankita, fra, Mihagabi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: