ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
DIN: galati
ÎNSCRIS: 20.07.13
JUL-2013

Super hotel!

Buna ziua, am fost cazati la acest hotel in perioada 11 iulie 2013- 18 iulie 2013 si nu avem decat cuvinte de lauda.

Amplasarea: cel mai sudic punct al insulei, in Astris, din capitala (Limenas) unde va lasa ferry aveti de mers cel putin o ora prin serpentine, insa peisajul compenseaza distanta. Este cam izolat, pe o distanta de cam 4 km in stg sau dreapta nu mai e nimic :)

Camere: la camere nu am nici un repros, arata exact ca in pozele de pe siteul lor, f frumoase, spatioase, se facea curat in fiecare zi, schimbat prosoape o data la 2 zile, lenjeria o data pe saptamana.

Plaja: hotelul are o plaja micuta unde veti gasi sezlonguri si umbrelute gratuite, pana acolo veti merge coborand de la hotel pe o alee pietruita, f ok. Plaja nu are nisip, este pietroasa, mare grija sa purtati incaltari speciale (veti gasi in toata statiunea-costa 5 euro) pentru ca sunt arici de mare!

Masa si bar: programul era cam asa- mic dejun de la 8-10; barul de la 12; pranz 13-15; cafele si snack 15-17; cina 19-21; bar deschis pana la 22. Mancarea este destula, gustoasa si proaspata, erau cate 2 feluri de carne si la pranz si cina, plus musaca de a lor, tot felul de placinte cu carne, salate, garnituri, paste etc. La noi a fost prima vacanta in afara tarii la all inclusive, insa din cate am inteles mancarea poate fi si mai diversificata, dar credeti-ma pe cuvant nu va veti ridica flamanzi de la masa. Chelnerii f serviabili, prompti, atenti si asta datorita sefului de sala sau administrator hotel ce o fi, care desi pare ca se uita in farfuriile voastre cum am citit un comentariu pe aici, el de fapt este atent ca totul sa fie in regula in tot hotelul- noi am avut cateva rugaminti la el si ne-a ajutat fara nici o problema (un asemenea administrator ar trebui si la hotelurile noastre din Romania).

Piscina: sunt 2, una ptr adulti si una pentru copii... cea pentru adulti are apa adanca pana la max 2 m. In zona piscinei nu este voie cu bautura in nici un fel de recipient care se poate sparge din cauza unui accident care a avut loc acum ceva ani (s-au spart pahare in piscina, cineva s-a accidentat...)... accesul la piscina se incheie la ora 20.00

Cam ce am facut noi in concediu: prima zi am coborat la plaja hotelului, frumos peisaj... inca o data zic atentie la aricii de mare noi ne-am accidentat (intrebati la receptie de o crema in caz de accident); a doua zi am fost la plaja Psili Amos-nisip fin, apa super limpede calda, e la 4 km distanta, hotelul are o dubita de 8 locuri care va duce gratuit acolo... prima plecare e la 9 si prima intoarcere la 12.50-prindeti si mic dejun si pranz. A treia zi am fost la Giola, o piscina naturala superba, este f aproape de hotel peste un deal (drum ideal de parcurs fara copii mici) unde e rost de sarituri si balaceala :) A patra si a cincea zi noi am inchiriat masina (este 30 euro pe zi) ziua 4 - am fost la plaja Golden Beach (superba, animata ca sa nu mai zic ca aveam si muntele in spate), am mancat la taverna korali f buna mancarea lor si servirea;

ziua 5 -am fost la Manastirea Arh Mihail care e f aproape de hotel pe drumul spre Aliki (superba priveliste), la situl arheologic Aliki si apoi ne-am intors pe drumul spre hotel si ne-am dus spre Potos prin bazaruri, apoi Limenaria unde gasiti Bisericuta Sf Nicolae (veche din 1880).

Ziua 6 a plouat:(- dar in interiorul hotelului gasiti ce sa faceti- biliard, tenis de masa, calculatoare cu acces gratuit la internet, spa (cu plata), o sala fitness.

Ziua 7: excursie cu vaporasul care a fost super super, balaceala, plaja si gratar inclus in pretul excursiei-29 euro.

Ziua 8 plaja la piscina si apoi acasa...

Sper ca nu am scris prea mult si veti avea rabdare sa cititi, noi am fost f multumiti de hotel, chiar nu le lipseste nimic, e izolat e adevarat dar ptr cei care au masina asta nu e o problema, amplasarea lui pe o stanca, linistea si privelistea oferita compenseaza. singurul lucru care ne-a deranjat a fost o gasca de politisti din Hunedoara care au facut panarama, s-au imbatat, au tras masina aproape cu manele la maxim, au stricat paturi si s-au certat pe acolo cu cei de la hotel- acest lucru ne-a cam facut sa ne fie rusine ca avem asemenea specimene in Romania...

Trimis de geanym84 in 23.07.13 09:46:01
Validat / Publicat: 23.07.13 11:59:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2342 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geanym84); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 ferry boat
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[23.07.13 10:03:47]

@geanym84: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

veteranu
    [23.07.13 14:37:05]

@geanym84: Salut

Foarte bun review!! felicitari!!

Pusesem si eu ochii pe hotelul asta si pe cel vecin (Aeria), dar pana la urma din cauza unei oferte foarte bune am ales hotelul Suzie din Skala Potamia la care totusi a fost foarte bine.

Superba plaja acea micuta si cocheta (mi-a placut mult de tot) de langa hotelul vostru, imi pare rau de accidentari, am vazut si eu cazuri la Giola, cat despre conationali asa este si am observat un lucru: cu cat gasca e mai mare (chiar si fara alcool) cu atat se dau mai mult in stamba si vor sa iasa in evidenta prin orice mijloace.

Salutare si mai astept impresii de vacanta de la tine

veteranu
    Alte impresii din această RUBRICĂAeolis Thassos Palace Hotel: