ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2013
JUN-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

In livada de maslini

Locatie deosebita, liniste, ne trezeam si adormeam cu apele turcoaz sub balcon, coboram pe plaja privata, atmosfera de la barul terasa din livada de maslini era intima, muzica buna, oamenii prietenosi.

Potrivit pentru cupluri fara copii atat de mici, coborarea spre plaja era foarte abrupta, panta foarte inclinata, multe scari pana la terasa -bar.

In afara de terasa in rest nu era nimic de facut la hotel, nici mancare nu serveau, trebuia sa plecam mereu in sat.

[...]

Trimis de Mukallita in 08.07.13 11:15:50
Validat / Publicat: 08.07.13 12:10:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Thassos, Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 2977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mukallita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vorba sotului meu am platit de fapt “pay-per-view” (platesti ce vezi, ca la TV) 60EUR pe noapte, camera la etaj, sa ia copilul aerosoli dimineata si seara, plaja privata, liniste.

[08.07.13 12:00:04]

@Mukallita: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat cu roşu sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului. După publicare, completările se pot aduce prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează...", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

Lyssys
[09.07.13 01:39:20]

@Mukallita: Am fost acolo, în Vourvourou, venind dinspre Karidi Beach, într-o zi când, citind datele sejurului dumneavoastră, aţi fost cu siguranţă acolo!

Am abordat ţărmul din capătul staţiunii, şi ne-am trezit pe nişte fâşiuţe meschine de plaje situate în faţa locaţiilor de cazare, care nu am fost lămuriţi dacă erau particulare - adică strict spre folosinţa celor cazaţi acolo, sau se puteau ocupa de oricine... Ne alesesem un petec de nisip la umbra unor copaci - era grădina unui hotel - dar când am văzut o tipă din personalul hotelului că părea să aibă traiectoria spre noi, am renunţat şi ne-am întors la maşină...

Ce voiam să vă întreb este dacă staţiunea are o plajă mai... mare, sau este formată din plajele din faţa proprietăţilor?!

Şi mai voiam să vă spun că am văzut şi Karidi Beach, era într-adevăr destul de animată, dar vă asigur că la fel de bine s-ar fi simţit puştoaica dumneavoastră pe plaja din Sarti Nou (sudul staţiunii Sarti). Iar dumneavoastră, părinţii, sigur eraţi mai satisfăcuţi. Sper să vă "argumentez" cu nişte fotografii curând, şi cine ştie... poate altădată...

MukallitaAUTOR REVIEW
[09.07.13 14:22:43]

@Lyssys: Buna, Lyssys, plaja hotelului Thalassokipos este foarte micuta, intima, noi cu fetita ne-am simtit foarte bine acolo, veneau cateodata si turisti cazati in alte vile din zona, fara probleme.

Cand ne-am plimbat cu caruciorul pe plaja Vourvourou, am intrat in sat cu masina (am facut la stanga de pe drumul mare), am parcat la un supermarket BoyBoy parca si acolo intre case era un drum, asa am ajuns noi s ane plimbam pe plaja chiar din sat si sa ajungem la taverna Gorgona (Sirena) de pe plaja, erau foarte multe bracute acolo.

Karidi este foarte mare dupa noi, acolo ne-am simtit cel mai bine cu fetita si cel mai in siguranta, in schimb Fava beach urmatoarea dupa Karidi beach, nu era la fel de child friendly: avea pietre pe plaja, iar apa la mal era adanca.

Da, sunt convinsa ca au fost si plaje mult mai frumoase, dar deja eram de pe un drum cu masina de vreo 1,000km in decurs de 2 zile si fetita plangea cand vedea ca deschidem usa la masina, asa ca am ramas pe distante mici, ne-am aventurat doar pana in Neos Marmaras si ne-a placut si plaja de acolo.

Concediu placut, multumesc pentru mesaj!

balena
[18.03.14 23:49:10]

Buna,

Eu am fost foarte aproape de a merge aici in iunie 2013. Am renuntat de frica pisicilor. Am inteles ca au pisici. Sotul meu este alergic la par de pisica (are o forma grava de alergie si se sufoca) si mi-a fost teama sa nu fie par in camera. Mi-ar placea sa stiu o parere de la o terta persoana, caci proprietara a fost cam evaziva. Daca nu e nici un risc ca pisicile sa fi fost prin camerele de la parter) as incerca o cazare aici intr-o vara.

Si inca o intrebare. La etaj am inteles ca nu au loc sa puna pat suplimentar (noi avem 2 copii). Asa e?

MukallitaAUTOR REVIEW
[21.03.14 07:20:54]

@balena: Buna si scuze pt intarziere in raspuns. Referitor la pisici, the Cats of Greece sunt faimoase si li se dedica pagini intregi de poze in calendare, nu ai cum sa le eviti. Dar la hotel in nici un caz nu am vazut urma de pisica, mai ales in camere. Ne piscau tantzarii care reuseau sa se strecoare prin plasele de la geamuri, in rest nimic.

Am vazut si camera de la parter cu un pat dublu si o canapea (posibil extensibila), dar era o camera mai lunga, cea de sus in care am stat noi nu permitea asta, cu greu am infipt langa patul nostru tarcul copilului.

Oricum, nu stiu ce varsta au copiii tai, dar daca sunt mai mici s-ar putea sa nu aprecieze hotelul cocotat pe stanca, cu multe scari, muulte pana jos la terasa, cu panta abrupta spre plaja intima a hotelului, cu lipsa de mancare etc. Este o cazare linistita, romantica, cu vedere superba la mare, dar cu copii acolo nu ma mai intorc.

In Vourvourou in schimb sunt multe vile cochete, cu acces direct pe plaja, cu leagane, topogane, depinde ce cautati de fapt.

Pe noi vara asta ne tenteaza iar Thassos, prima noastra insula greceasca vizitata si dragoste la prima vedere pe atunci

Sanatate, numai bine.

balena
[21.03.14 19:00:51]

@Mukallita: Multumesc frumos pentru raspuns!

balena, Lyssys, Mukallita
Alte impresii din această RUBRICĂThalassokipos Hotel [Batara]: