ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2010
ÎNSCRIS: 19.10.10
SEP-2010

Gradina Marii

To xero pia den m'agapas -Haris Alexiou

Un loc in care frumusetea peisajul este intrecuta doar de ospitalitatea gazdelor. Filoxenia. O oaza de liniste absoluta, un loc romantic departe de agitatia statiunilor turistice. Prima data am ajuns aici in 2009, si ne-am simtit asa de bine incat ne-am intors in 2010.

Masina este absolut necesara pentru cei care aleg acest hotel, neexistand nici un restaurant, magazin, farmacie in apropiere. Cele mai apropiate sunt in Ormos Panagias si Vourvourou.

Din soseaua de coasta care inconjoara Sithonia, la 5 km dupa portul Ormos Panagia, se face stanga pe un drum secundar ce inainteaza sinuos printre coline spre capatul unei mici peninsule. Drumul se termina chiar in parcarea hotelului.

Arhitectonic este cel mai frumos loc in care am stat in Grecia, cu terasele pavate cu piatra, gradina intinsa pe mai multe nivele, vederea panoramica catre mare.

Receptia este cu un nivel mai jos, tot amplasamentul hotelului fiind in terase, orientat spre sud.

Am stat de fiecare data intr-un studio de la etajul 1, intrarea in camera facandu-se printr-o gradina cu lamai, rozmarin, levantica, trandafiri. Parfumul lor te invaluie si in camera.

Studioul cu pat dublu, curat, mobilat ingrijit, suficient de mare pentru doua persoane, dotat cu o minikicineta, frigider, aer conditionat bine amplasat, gresie pe jos. Ustensile de bucatarie suficiente pentru autogospodarire.

Baie mica cu dus dar curata, apa calda non-stop, sapun si sampon, foen. Nu exista perdea la dus, asa ca se uda pe jos in baie. Nu este un hotel cu pretentii mari asa ca nu exista halat, papuci etc.

Toate geamurile au plasa de tantari.

Fiecare camera de la etaj are un mic balcon, cu masa si doua scaune. La parter camerele au cate o mica terasa cu gazon. Toate camerele au vederea spre mare. Anul trecut nu era internet decat la receptie, in 2010 internet WIFI in toate camerele, semnal foarte bun. Televizor LCD cu cateva canale grecesti, bulgaresti, CNN si Romania International.

Curatenie se face la fiecare trei zile, se schimba prosoapele si lenjeria de pat.

Pe una din terasele din gradina exista un bar deschis in fiecare seara si barmanul canta la ghitara.

La streasina terasei principale sunt cuiburi de randunele si anul acesta s-au aciuat prin curte doi motani. Am avut placerea sa-i avem oaspeti in balcon, ne pandeau catelul.

De la hotel se coboara pe o alee destul de abrupta pana la o mica plaja privata, umbrita de maslini. Nisip si pietris pe plaja. Apa foarte calda si cu o claritate deosebita. La baza stancilor care marginesc plaja am vazut anemone de mare, arici si castraveti de mare si multi pestisori. Intrarea in apa este destul de lina, dar la 10-15 m de mal se adanceste. Este un loc foarte frumos pentru amatorii de snorkeling. Incaltamintea speciala este absolut necesara. Corabia care merge la muntele Athos, la intoarcere trece prin fata plajei.

Privelistea de la hotel si de pe plaja este naucitor de frumoasa, culoarea marii in multe tonuri de azuriu, cu vederea spre insulele Diaporos.

Hotelul este detinut de Maria, ajutata de sotul ei Hristos, care este profesor de matematica in Nikiti, si pe perioada vacantei de fiul lor mai mic Paskale. Oameni calzi si prietenosi, cu care poti discuta orice, la o cafea greceasca, din partea casei. Hristos este mare jucator de table si are rabdare sa-i invete pe cei interesati si variantele grecesti ale acestui joc: fevga (fuga) si plakato (placate). Mare problema este ca Hristo stapaneste prea bine teoria probabilitatilor, si amatorii nu prea au sanse de castig.

Familia lor nu bea decat apa de la un izvor de pe muntele Sithonia, si atunci cand se duc pentru aprovizionare sunt invitati si turistii sa-i insoteasca in plimbarea pe munte, cu masina 4x4 a proprietarilor, in locuri frumoase inaccesibile cu o masina normala. Cateodata seara se face plimbare cu barca familiei la pescuit de calamari.

Pe cei obositi ii asteapta un hamac la umbra maslinilor.

Situl oficial al hotelului: http://www.thalassokipos.com/index_en. php

Trimis de Patzy in 26.10.10 21:35:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Santorini, Lefkada, Kefalonia Zakinthos, Athena, Hydra, Poros, Aeghina

VIZUALIZĂRI: 4985 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patzy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Azuriu de Thalassokipos

anadragusin
[26.10.10 21:58:04]

Pare foarte reusita locatia si gazdele pe masura. Un loc romantic si foarte frumos. Masa unde ati servit-o? Sper sa nu gresesc, dar cumva ai vrut sa scri in titlu Gradina Marii, daca nu imi cer scuze.

[26.10.10 22:02:38]

Doar cei neiubiti nu stiu sa iubeasca- cred ca asa se traduce numele melodiei atasate, sper sa placa!

[26.10.10 22:08:07]

Multumesc pentru frumoasa melodie. Rog corectura la titlu, intradevar trebuia scris "Gradina Marii ", scuzati graba.

[26.10.10 22:12:07]

Pentru masa taverna noastra preferata este "Paris" in Vourvourou. Am colindat mult prin zona si am mancat la multe taverne prin Sithonia. Am folosit si bucataria proprie, aprovizionare din supermarketurile din Nikiti.

sandu.53
[27.10.10 08:30:16]

As vrea sa te intreb daca in cei 700 euro a intrat si masa la taverne plus alte cheltuieli pe acolo... cum e vremea in Vourvourou in septembrie? noi am fost in iunie si intr-adevar este un loc deosebit de frumos! ma bucur ca ai scris acest review iar pozele sunt foarte frumoase! felicitari si puncte din toata inima!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[27.10.10 08:45:11]

Foarte frumos locul, am studiat si eu pagina oficiala, sunt poze super acolo insa pretul mie mi se pare un pic cam maricel, insa uneori ai nevoie de multa liniste si de o priveliste deosebita si astea costa.

[27.10.10 09:10:49]

Pretul pentru doar pentru cazare a fost de 50E/noapte, in total am cheltuit in jur de 1200 Euro cu mancare si transport pentru cele 2 saptamani. Cam atat am cheltuit pentru doua saptamani de vacanta si in alte locuri, unde cazarea a fost mai ieftina dar din cauza distantei a implicat costuri mai mari de transport si cazari intermediare.

Pretul este putin cam mare datorita locatiei, dar pentru noi a meritat ne-am intors foarte odihniti si incantati.

Vremea a fost foarte frumoasa in a 2 a si a 3 a saptamana din septembrie, apa marii foarte calda.

Ne-am interesat si de preturile din sezon, in iulie pretul a fost 70 E/noapte iar in august 80E/noapte.

sebas*
[23.06.11 09:41:54]

Excelent review, multumim!

O sa mergem si noi in August la Thalassokipos, dar doar pt 4 zile.

Cum ti s-a parut pe acolo fata de Creta?

Cel putin hotelul asta din Halkidiki mi se pare mult mai frumos, dar toata lumea spune ca e deosebita (dar si mare si variata) Creta.

In Santorini ati ajuns pana la urma? pt ca n-am vazut decat review-ul din Creta.

[23.06.11 16:20:20]

Este foarte frumos in Vourvourou si intreg bratul Sithonia, chiar ne a amintit de anumite zone din Creta si are avantajul de a fi mult mai aproape de Romania. Zona este perfecta pentru relaxare. Chiar ne gandim sa mai ajungem pe acolo si in aceasta vara.

Apa marii are o culoare incredibila, o sa gasiti multe plaji deosebite. Desigur ca nu se poate compara ca marime sau diversitate cu Creta, dar fiecare zona a Greciei are ceva special si frumos.

In august cred ca o sa fie mai aglomerat si mai cald decat in perioadele cand am fost noi, dar sper sa nu va afecteze vacanta. Chiar din Vourvourou de la “CHRISTARAS” se pot inchiria barci cu care puteti naviga printre insulele pe care le vedeti de la Thalassokipos, o plimbare de o zi foarte placuta.

Am ajuns si in Santorini, dar din pacate nu am mai reusit sa scriem, poate in curind.

Sper sa va simtiti la fel de bine cum ne am simtit noi la Thalassokipos.

melcmlc*
[27.09.11 00:45:15]

Salut Patzy! Stiu ca de fapt acesta este numele catelului, pentru ca mi-a spus Maria acum o saptamana. M-am ghidat numai dupa ce ai povestit aici si le-am dat un mail, in 2 zile eram acolo. E greu de descris in cuvinte fericirea care te inconjoara in acest loc. M-am intors cu 350 de poze, dar drogul de care inca sunt plin e mult peste ele.

Cei ~10-15E/noapte in plus pe camera fata de Vourvourou sunt nimic fata de multumirea pe care o ai cat stai acolo si dupa ce te intorci. (nu pot sa spun asta despre cele 2 cupluri din TM si CT care au fugit dupa 3 zile, pentru ca erau de fapt in cautare de cluburi si distractie - gresisera clar adresa).

Multumesc pentru efortul de a povesti despre aceasta locatie! Ne-ai facut fericiti!

[08.02.12 14:15:35]

Salut

de ceva timp vreau sa merg in zona dar nu stiam unde. si urmare a citiri acestor postari m-am hotarat sa merg aici!

azi am primit confirmarea la booking-aconto de la doamna Maria

la intoarcere (septembrie) o sa impartasesc si eu impresiile.

[08.02.12 14:24:54]

@nicusor600

Este un loc foarte frumos, linistit, sper sa va simtiti bine acolo, sa aveti o vacanta placuta.

Astept cu nerabdare sa mai scrie si alte persoane despre acest loc.

Daca puteti sa ne spuneti, ce preturi sunt in acest an.

[09.02.12 10:40:22]

@Patzy:

For May 45 €

> For June 55 €,

> From the 1st of July till the 10th of July and from the 21st of August till the 31th of August 70€,

> From the 11th of July till the 20th of August 80€,

> For September 55€,

> For Octomber 40€

(All those rates are for double-rooms/night, with no meals or breakfast)

*For the possible use of the third bed the above prices would be 10€ more

*For the possible use of a room by only 1 person, the price would be 10€ less

eu am facut early booking!

[09.02.12 16:21:50]

Multumesc mult. Vad ca a mai crescut putin pretul, dar ce sa faci, asta e cu inflatia.

balena
[07.04.13 23:46:35]

@Patzy: buna Patzy, ma gandesc sa rezerv 2 camere la parter (doar acelea sunt triple). Poti sa imi spui te rog daca camerele de la parter au cu adevarat vedere la mare sau privelistea este obturata de vegetatie?

Multumesc,

Balena

[08.04.13 00:40:02]

@balena: Imi pare rau, dar nu stiu exact ce vedere este din camerele de la parter, posibil sa nu fie atat de buna ca in cele de la etaj, dar au terasa in fata si de acolo se vede sigur marea. Este si o terasa comuna in fata receptiei si de acolo peisajul era spectaculos.

Cel mai bine ar fi sa scrieti la hotel sa i intrebati, eventual sa i rugati poate va trimit o poza din camera de la parter, am vazut ca raspund la toate solicitarile.

balena
[08.04.13 00:54:11]

@Patzy: multumesc frumos pentru raspunsul super-rapid!

anadragusin, balena, melcmlc*, nicusor600, Patzy, sandu.53, sebas*
Alte impresii din această RUBRICĂThalassokipos Hotel [Batara]: