ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2013
ÎNSCRIS: 14.03.12
JUL-2013

Las' ca merge si-asa...

De-a lungul timpului am mai fost cazati la toate cele trei hoteluri (Amiral, Comandor, Orfeu) ale grupului "Unita" si in afara unor mici inconveniente, am fost multumiti de sejururile petrecute acolo (nu suntem carcotasi mai deloc).

De data aceasta "soarta" ne-a purtat catre Comandor (care de cativa ani buni este un hotel de 4 stele) unde cam stiam la ce sa ne asteptam, din acest motiv am si preferat sa nu ne "aventuram" cu masa mai mult decat micul dejun inclus.

Spunea cineva intr-o emisiune televizata despre conditiile de cazare versus stelele/margaretele acordate unitatilor de cazare, ca indiferent de nr. de stele curatenia trebuie sa fie exemplara... ei bine, acest lucru (lipsa curateniei) se observa la orice pas prin hotelul Comandor: mocheta de pe holuri este patata inca de la renovare (parca in 2006 a fost), paianjenii sunt la ei acasa pe holuri si chiar in camere (vezi poza), retusurile din camere/bai par sa nu fi fost controlate de nimeni daca asa arata dupa (vezi poza cabina dus) etc.

Cand am ajuns in camera (gresie pe jos + doua mochete mici langa paturi) am constatat cu neplacere ca nu se daduse nici macar cu mop-ul pe gresie, nemaivorbind de scuturarea mochetelor; am zis ca o fi o-ntamplare si am curatat noi dupa care timp de 3 zile nu am mai permis accesul in camera noastra personalului de curatenie (am tinut cont si de faptul ca pe oglinda din baie era lipita o informare prin care eram rugati ca, pentru "salvarea planetei", sa anuntam cand dorim sa ne fie schimbate lenjeria si prosoapele); in cea de-a patra zi am pregatit pentru schimbare 2 (doua) din cele 6 prosoape puse la dispozitie si am scos cartonasul cu " Nu deranjati" de pe usa in asteptarea unei "vizite" avizate.

Stupoare la intoarcerea in camera... prosoapele pregatite pentru schimbare erau puse frumusel la locul lor, de curatenie in camera nici vorba, despre schimbatul lenjeriei de pat nu vorbim fiindca nici nu am avut aceasta prretentie (sa fim cinstiti, nimeni nu-si schimba acasa lenjeria de pat la 2-3 zile) dar am sperat ca vom primi macar o rola de hartie igienica fiindca mai erau la acel moment cam 30 cm ramasi din cea veche... n-ai sa vezi...

Am iesit pe hol si am cautat o camerista... gasit cu greu... careia i-am solicitat schimbarea a 2 prosoape + o hartie igienica; ati vazut vreodata fata cuiva caruia ii spui ca pe blocul lui au aterizat extraterestrii? cam asa a reactionat dar... s-a conformat.

Comparativ cu sejurul de la hotel Ambasador unde curatenia era exemplara, cele 4 stele ale lui Comandor nu prea se justifica.

Cam asta a fost "experienta" de anul asta de la Comandor, poate am fost noi ghinionisti si la celelalte etaje totul a fost cum ar trebui - noi am stat la et. 2 - desi ma indoiesc de acest lucru si, apropo de stele, va spun cinstit ca in locul halatelor de baie, a papucilor de unica folosinta, a telefonului din baie si chiar a uscatorului de par am fi preferat un pic de atentie la curatenie si un sezlong pe plaja (cum era pe vremuri...).

Senzatia noastra finala a fost cea expusa in titlul acestui comentariu: " Las' ca merge si-asa "... vom gasi fraieri mereu ( pe noi ne-au gasit pentru ultima data ).

Trimis de Caralumba in 07.07.13 07:24:40
Validat / Publicat: 07.07.13 10:12:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2945 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Caralumba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Panza paianjen langa unitatea de AC

roth
    [07.07.13 16:23:09]

Cam asta e "buba" la noi in turism... pierdem din esentialul serviciilo, din atentia ce trebuie sa o dam turistului, insa daca e posibil sa luam mult pentru nimic cu atat mai bine chiar daca riscam sa pierdem acel turist.

Neplact sa ai astfel de incidente in vacanta si nu cred ca naravul va trece curand. Pacat primesti atat de mult cu atat de putin in alte tari/locatii de te intrebi daca aia au cumva trezoreria la ei.

roth
    Alte impresii din această RUBRICĂComandor Hotel: