Riu Helios Bay Hotel

Avatar CarmenCat
înscris/ă în 26.03.12
JUN-2013

Riu Helios Bay

Am plecat din Bucuresti pe ruta Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Varna (pe autostrada) - Obzor. Nu ma asteptam sa stam atat de mult la pod. Taxa a fost de 6 euro, respectiv 25.99 ron. Drumul bun, liber, chiar daca se asfalta pe anumite portiuni nu a fost deranjant. In schimb autostrada groaznica.

Am ajuns in jurul orei 13 la hotel. Foarte dragut, intampinati cu un pahar de suc de portocale cu ceva alcool in el, nu extraordinar, dar intentia conteaza. In 2 minute am avut bratarile, cardul camerei si tichetele de prosoape.

Desi am platit dubla standard am primit dubla superior sea view. La fel si familia cu care am fost. Foarte atenti la detalii, am avut camerele una langa alta.

Camera mare, curata, mochetata, cu doua trepte care separau zona de dormit de zona cu canapea si televizor. Balconul in schimb micut. Am dus dorul terasei mari de la Sol Luna de anul trecut. Pe balcon exista un uscator micut de perete, o masa rotunda si doua scaune.

Un minus mare pentru hotel il reprezinta un miros persistent urat. Nu am putut sa imi dau seama daca provine de la canalizare sau de la paraiasul ce curge pe langa hotel.

S-a facut curat in camere in fiecare zi. Cameristele ne lasau cate o surpriza pentru copii: buchetele de flori, elefanti, barcute facute din prosoape si bombonele.

Mancarea a fost buna, fara sa fie inecata in vegeta ca anul trecut la Sol, fara sa se exagereze cu sarea. Exista si un colt cu produse dietetice. Excelenta ideea.

Inca un plus pentru organizare la acest hotel, fiecarei familii se repartiza o masa, care urma sa fie stabila (obligatoriu la cina si optional la mic dejun si pranz), ceea ce a scutit cautarea unei mese libere de fiecare data. Un minus la fructe, mult mai putina variatie decat anul trecut la Sol.

Piscinele exterioare, in numar de doua. Una mare, cu adancimi intre 1.20 - 1.50m pentru adulti si copii mai mari si una micuta pentru copilasi foarte mici, cu adancime de 0.60m. Foarte curate, dar apa foarte rece, complet neincalzite. Trebuia asteptat sa se incalzeasca cat de cat de la soare. Sezlonguri si umbrele suficiente in jurul piscinelor, nu am intalnit nebunia cu ocupatul de la 6 dimineata cu prosoape, cum a fost anul trecut la Sol.

Piscina interioara foarte mica, improprie pentru orice, copil sau adult.

Sezlongurile si umbrelele de pe plaja contra cost: 6 leva sezlongul, 6 leva umbrela. Noi nu am folosit. Am stat la piscina, plaja fiind foarte aproape, cat s-au jucat copiii pe nisip, chiar nu a fost o problema.

Parcarea: pe straduta din fata hotelului, fara plata.

Barul din zona piscinei si restaurantul tematic ok, personalul foarte amabil, bauturi mai multe si mai variate decat anul trecut la Sol.

Foarte buna ideea cu restaurantul tematic si cu micul dejun, respectiv pranzul tarzii care puteau fi luate acolo, dupa ce se termina programul la restaurantul principal.

In timpul sejurului a fost ziua de nastere a unei persoane din grup. Am gasit o felicitare in camera, iar la cina ne-a asteptat masa impodobita si o sampanie din partea casei, impreuna cu felicitarile personalului.

Locul de joaca pentru copii, micut. Cam plictiseala din acest punct de vedere.

Un plus pentru acest hotel este apropierea de oraselul Obzor, la distanta rezonabila de mers pe jos.

Echipa de animatori destul de discreta. Pentru noi a fost ok.

Camera trebuie predata pana in 12. La predarea camerei se taie si bratarile si din acel moment nu mai ai dreptul la nimic. Trebuie precizat ca intrarea se face cu cina. Ti se spune explicit la receptie cand vii, mai ales ca trebuie sa ti se repartizeze o masa si esti trecut intr-un tabel. Deci normal ar fi ca iesirea sa se faca cu pranzul. Destul de urat comportamentul lor la plecare, practic te dau afara din hotel. Aici au un mare, urias minus. Pur si simplu iti lasa un gust amar care afecteaza mult impresia generala.

Una peste alta a fost un sejur placut si linistit. Dar noi vom incerca si altceva.

Impresii încărcate de CarmenCat in 02.07.2013 09:41:36

Validat / Publicat: 02.07.13 10:42:12

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (CarmenCat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 8 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS: 42.82648100 N, 27.88226300 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Riu Helios Bay Hotel? - Scrie impresii DESPRE CAZARE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de CarmenCat? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- dpavel
[04.07.13 15:30:09]

@CarmenCat:

Deci normal ar fi ca iesirea sa se faca cu pranzul daca te cazezi dupa ora 14.00 cand se termina servirea mesei.

Dupa cum ai spus cazarea s-a facut la ora 13.00 si puteai sa servesti pranzul.

Daca doreati sa terminati cu pranzul trebuia sa vorbiti la receptie si se rezolva (noi chiar daca am ajuns dupa ora 14.00, am specificat receptionerei ca dorim sa incheiem sejurul cu pranzul. Si la plecare cand am predat cartelele intradevar receptionera dorea sa ne taie bratarile dar i-am amintit ca avem de servit pranzul si dupa ce s-a uitat in calculator s-a convins si ne-a lasat cu bratarile).

- CarmenCat
[04.07.13 22:15:41]

Am scris deja ca ni s-a spus explicit la receptie ca intram cu cina, ca trebuie sa luam legatura cu seful de sala sa ni se repartizeze o masa si sa fim luati in evidenta. Nu mi-a dat prin cap ca, daca ei chiar iti atrag atentia ca intri cu cina, sa nu fie implicit ca termini cu pranzul.

Da, se poate fenta chestia asta, daca chiar vrei si stii si ai mai fost la hotelul respectiv. Acum eu as sfatui pe cei care se duc si li se serveste poezia cu intrarea cu cina, sa astepte sa se termine pranzul la restaurantul principal, chestie deloc grea, pana te cazezi, pana despachetezi... si sa se duca frumos la restaurantul tematic de langa piscina, absolut fara nicio problema.

Dar in prima zi nu stiam asta. Acum stiu si asa as face.

Oricum, nu am stat sa ma cert cu ei si sa argumentez, mi-am amintit de un alt review postat la acest hotel, o alta familie a patit exact la fel, si nu am considerat ca merita sa imi fac nervi si sa argumentez cu ei.

Am plecat, am mancat la o terasa in oras, ne-am simtit excelent si asta a fost.

In orice caz, aviz celor care se duc, ori fac asa cum spui tu si se asigura ca vor avea si pranzul la plecare, ori... servesc pranzul in prima zi cand se cazeaza la restaurantul tematic de langa piscina, unde nu sunt mese dedicate, macar stiu o treaba.

Nu pot sa zic ca am suferit maxim din chestia asta, dar e o situatie stupida, neplacuta si cu atat mai socanta cu cat se bate cap in cap cu serviciile bune oferite pe perioada sejurului.