ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2013
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 01.07.13
JUN-2013

Raport pret/calitate foarte bun

Erau destule pareri pozitive despre acest hotel, nu aveam de gand sa scriu si eu unul si sa repet ceea ce au spus altii inaintea mea. Ce m-a determinat sa imi schimb parerea, au fost cele 2 review-uri anterioare ale domnilor Costi si Cristi (vezi impresii, vezi impresii). Eu unul m-am bazat pe opiniile celor care au fost inaintea mea la acest hotel, asadar o sa incerc sa iau cele 2 pareri punct cu punct. Mi se par rau-intentionate, asa ca imi cer scuze inca de la inceput pentru eventualele pareri subiective despre afirmatiile (si persoanele) celor doi domni.

Sa le luam pe rand:

In primul rand vreau sa va spun ca este un hotel situat in camp fara magazine sau locuri de distractie pentru copii: draga domnule, daca dumneavostra mergeti in concediu fara sa va informati cu privire la locatia unde urmeaza sa petreceti sejurul, nu e problema nimanui; mai mult, locuri de distractie pentru copii exista, evident depinde si de genul de distractie pe care il doriti pentru copilul dvs. ; magazine exista in incinta hotelului; e adevarat, sint mici depinde ce doriti sa achizitionati, s-ar putea sa nu gasiti;

La sosire veti avea de platit parcarea in valoare de 30 euro, masina fiid parcata intr-un loc neamenajat, pe pamant plin de ierburi. : eu am avut masina parcata in parcarea amenajata, chiar langa ghereta portarului; este adevarat ca este prea mica si insuficienta, dar nu este o problema specifica acestui hotel, este o problema generalizata;

La plaja sezlongurile sunt un lux, trebuie sa te trezesti la 2-3 noaptea si sa ocupi daca nu ai loc pe prosop sau sa platesti (6 leva sezlongul, 6 leva umbrela). : regulile hotelului interzic rezervarea sezlongurilor; singura lor vina este probabil ca nu sint mai stricti in a aplica aceasta regula; dar, din nou, nu este o problema specifica acestui hotel, este o problema generalizata la hotelurile care au sezlonguri gratuite pe plaja;

La masa nu sunt decat in jur de 4-5 feluri de mancare, aceleasi in tot sezonul. : am inteles din informatiile furnizate de dvs. ca ati stat 6 nopti la acest hotel; asadar, de unde stiti cum a fost si cum va fi mancarea intreg sezonul? ; eu inteleg ca limba romana este oarecum dificila, sejur si sezon poate inseamna acelasi lucru pentru dvs., dar va rog luati in considerare si implicatiile pe care vorbele dumneavoastra le pot avea; nu am stat sa numar felurile de mancare, dar ce pot sa spun este ca in 8 zile nu am mancat de doua ori acelasi fel de mancare!

Curatetia in sala de mese este asigurata de un grup de femei de etnie rom (va dati seama ce pofta de mancare iti vine). : personal nu am retinut acest amanunt, asadar o consider o remarca subiectiva: nu inteleg ce v-a deranjat la acest aspect, presupunand ca este adevarat: miroseau urat, erau murdare respectivele femei care faceau curat? Daca singurul lor defect era etnia, draga domnule, aveti o problema :)

Animatorii vorbesc engleza si germana, cand aud ca vorbesti romaneste trec mai departe nici la jocuri nu te mai chiama (indicat ar fi sa vorbesti numai germana). : total fals, o spun din proprie experienta; nu am vazut absolut nici un fel de discriminare din acest punct de vedere; insa, daca noi (romanii) avem impresia ca sintem buricul pamantului si ca toata lumea trebuie sa invete limba noastra cea duioasa, asta este! (apropo, cand a aflat ca sintem romani, un animator de la clubul copiilor a rupt cateva cuvinte pe romaneste, doar ca sa ne faca placere, desi pana in acel moment ne intelesesem foarte bine in engleza).

Barul din hotel se inchide la ora 23 dupa care nu poti nici macar sa comanzi si sa platesti. Deci va recomand sa evita-ti acest hotel. : ma vad nevoit sa repet: faptul ca ati decis sa cumparati un sejur la acest hotel fara sa fiti informati nu este vina nimanui decat a dumneavoastra!

In ceea ce priveste masa, dezastru, baza a fost cartoful comun, prajit. Au mai fost de asemenea: hamburgheri la plita, varfuri de coaste de porc, asemenea la plita, (a fost bataie pe ele), mici si carnati de calitate inferioara la plita: sa spui asa ceva mi se pare, din nou trebuie sa o spun, rea-intentie: la fiecare pranz si cina erau feluri de mancare gatita din carne de porc, peste, vita si pui; asta pe langa restul de salate, aperitive, ciorba/supa etc...

Nu se folosesc servetele, este criza, la pranz si seara au prosoape din panza sa zic curate dar nu noi, spalate. : servetele se folosesc din plin, de faptul ca dumneavoastra nu ati stiut unde sa le gasiti nu e nimeni vinovat; de curiozitate, daca ati vazut ca nu sint servetele pe masa, ati intrebat pe cineva de acolo unde pot fi gasite? Va spun eu, nu ati intrebat, pentru ca vi le-ar fi aratat si nu as mai fi fost eu acuma nevoit sa va spun aceste lucruri. In alta ordine de idei, banuiesc ca ati mai fost si la alte restaurante, altele decat fast-food-urile de cartier; in acest caz, ar trebui sa stiti de ce se foloseau la cina acele "prosoape" :)) de panza, care ale naibii nu erau noi, erau numai spalate!

Programul la loby bar este 10-17: total fals, programul la lobby-bar este pana la ora 23;

Daca vroiai dimineata o cafea pana dupa orele 7 nu aveai de unde sa iei, atunci incepea micul dejun. : cafea (e adevarat, doar solubila) era disponibila la dozatorul de langa snack-bar inainte de ora 7.

Nu am nimic cu personalul hotelului insa erau 90% bronzati rau, mama natura: mie mi se pare ca dimpotriva, aveti "ceva" cu personalul hotelului; procentul de 90% mi se pare exagerat; cu toate acestea, ati fost in Bulgaria!; daca doriti doar blonzi cu tenul alb, sfatul meu este sa va reorientati spre alte tari mai nordice data viitoare;

multe foto si impresii le apartin celor de la resort: banuiesc ca aveti si dovezi in acest sens, de altfel nici nu ma astept la altceva :)

personal am fost de fata intr-o dimineata 5,45 cred, unul facea poze pe acolo in interior si apoi certa personalul, percutau aia la fix, cred ca era un sefulet de-al lor ceva si facea poze pentru" albumul personal". : mie unul mi-e greu sa va urmaresc exprimarea si sa va inteleg logica, de vina o fi ora inaintata...

Trimis de TuSiC in 02.07.13 01:03:28
Validat / Publicat: 02.07.13 02:42:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TuSiC); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.07.13 02:41:58]

@TuSiC: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru impresii - fiecare părere este importantă, contribuie la o medie mai reprezentativă a destinației!

Te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare

[02.07.13 08:44:27]

felicitari, ati punctat atat de bine totul, chiar daca aproape ca nici nu merita.

tumisfabu
    [02.07.13 11:17:16]

@TuSiC: Modul tau de a lua atitudine e demn de toata lauda. Faptul ca ne putem racori exprimandu-ne propria parere e un lucru benefic. Mai ales cand gasim persoane care sa fie la unison cu noi. De asta e atat de minunat acest sait, iti spui parerea, poti "vorbi" fara sa te intrerupa nimeni, ca unii sunt de acord si altii nu, asta e viata, gandim diferit, avem perceptii diferite. Esti destept si ai respectul meu pentru opinia exprimata, care de altfel, nu e deloc singulara vis-a-vis de conditiile oferite de hotel. Concedii placute si sanatate!

[02.07.13 11:33:00]

Multumesc pt impresii, acest hotel este urmarit de mine in vederea petrecerii a cateva zile de concediu, dar desi citisem numai impresii pozitive despre el au venit cele 2articole care m-au bagat in ceata nestiind pe cine sa cred.

Ati punctat foarte bine si va multumesc ca ati scris articolul, nu ezitati in a va spune parerea despre locatiile in care ati fost dupa cum vedeti parerea dvs conteaza.

[02.07.13 12:33:40]

O sa plec si eu sambata la acest hotel.

Singura dezamagire pe care o am este ca nu va fi gata aquapark-ul. M-am tot conversat cu managerul hotelului pe mail si am inteles ca nu au obtinut autorizatiile de mediu sau ceva de genul.

Domnii Cristi si Costi probabil ca ar fi vrut sa plateasca 50-60 euro si sa fie tratati de 2-300.

Daca vrei conditii mai bune te duci in alte parti, nu la bulgari. Dar fiecare cat il duce buzunaru.

[02.07.13 13:03:09]

@TuSiC: SA LUAM PE RAND:

-Daca cineva considera ca 2 leagane, 3 cauciucuri suprapuse, 2 inele unde se pot agata copii se numeste loc de joaca e pur si simplu treaba lui.

-Locul de parcare: dupa cum am spus dar nu a fost nimeni atent eu am parcat intr-un loc neamenajat lucru anormal pentru un hotel de 4 stele asta in cazul in care ati mai fost. Si apropo nu este o problema generala cu parcarea.

-Sezlongurile: Daca ai fost atent desi nu cred eu am spus ca sezlongurile erau ocupate de noaptea cu prosoape, dvs nefiind atent la ce am spus, afirmati ca politica hotelului interzice acest lucru. Total fals, toate locurile erau ocupate de noaptea chiar.

-Imi asum greseala cu sezon-sejur dar felurile de mancare raman tat 4-5. Cu toate ca nu cred ca dvs ati fost un sezon intreg sa stiti cate feluri sunt numai in cazul in care nu aveti o legatura cu acest hotel (refuz sa cred acest lucru).

-Personalul din sala de mese: probabil dvs ati servit masa separat de ceilalti turisti daca nu ati observat prezenta dezordonata si hainele murdare ale celor ce faceau curat, la fel nu ati observat ca sunt si oameni albi care sunt murdari dar si curati asa cum erau si femei de etnie roma cu tinuta dezordonata si haine murdare care erau in sala de mese.

Sunt cu totul de acord sa fie integrate in societate dar la fel de bine trebuie sa se ocupe cineva de ei. (asta in cazul in care aceste femei nu faceau parte dintr-un program mai ieftin de reaqbilitare).

-ANIMATORII: Din propria experienta un animator a venit pe plaja si a intrebat cum fac de obicei germani, rusi polonezi, etc am spus romani si a trecut mai departe, dar cum singur va contraziceti o las balta (citez: ne intelesesem foarte bine in engleza).

-Barul: ma vad nevoit sa repet sau sa va aduc la cunostinta ca la toate hotelurile de 4 stele dupa ora la care nu mai este gratis se poate plati. Si inca o data va repet ca barul de pe plaja de altfel singurul se inchidea la ora 17 ce e atat de greu de inteles. DA SAU NU?

-MENIU: Ai vazut la masa gratar, curcan, purcelus, vanat, in afara de coaste de porc pline de grasime, hamburgheri carnaciori? spun asta pentru ca la alte hoteluri se serveste asa ceva inclusiv la MIRAMAR.

-Servetele: Nu stiu care din noi a fost mai mult la fast-food-urile de cartier daca poti sa spui ca trebuie sa interb unde sunt servetele si ca trebuie sa ma ridic in timp ce servesc masa sa ma duc sa le iau de unde le au puse dar dar putea sa ai dreptate la fast-food asa se face.

-Cafeaua sau cafea solubila era disponibila inainte de ora 7 daca ridicai panzele cu care erau acoperite.

-Si apropo ora 5.45 nu poate fi o ora inaintata...

-NU MA INTERESEAZA PAREREA NIMANUI O RESPECT ASA CUM O EXPRIMA DAR ASA CUM FIECARE ARE DREPTUL LA O PARERE A MEA RAMANE IN CONTINUARE ACEEASI.

- HAI SA FIM SERIOSI AM VAZUT ATATEA HOTELURI IN TOATA LUMEA (FRANTA, GERMANIA, AUSTRIA, TURCIA, COASTA DE AZUR) INCAT NU POATE NIMENI SA IMI PREZINTE O ALTA SITUATIE.

O ZI BUNA

[02.07.13 13:21:21]

@cata_mincu: drum bun.

- te astept cu impresiile tale.

-si apropo am platit 700 e nu 200-300 cum spui tu iar daca ti se pare normal sa platesti hotel de 4 stele cu conditii de 2 este pur si simplu treaba ta. Si nu banii sunt o problema ci faptul ca am un copil mic si in alta parte drumul este foarte lung.

-Pana la urma am platit un hotel de 4 stele indiferent cat costa sa de cat platesti trebuia sa fie de 4 stele.

Arya
    [02.07.13 13:27:43]

@cristi

Coasta de Azur este o tara? Sau o enumeram asa sa iasa mai multe, gen 2 la primarie 2 la prefectura?

Referitor la plaja eu nu am regasit nimic din ce povestesti tu. Nisipul era curat, marea era curata, fara alge si fara gunoaie. Am stat pe nisip nu pe sezlong, am facut baie si mi-a placut si mi- am strans gunoaiele la plecare.

LE Daca drumul spre o alta destinatie ti se pare prea lung, poti lua avionul, ca doar nu banii sunt problema si ajungi in Turcia sau Spania mai repede decat la Obzor.

[02.07.13 13:30:56]

@danamandache: NU RECOMAND ACEST HOTEL DESI CHIAR VREAU SA UIT ACEST CONCEDIU. DAR DACA TOTUSI MERGI TE ROG SA SCRII SAU CHIAR SA MA CONTRAZICI IN LEGATURA CU PARERILE MELE.

O ZI BUNA SI CONCEDIU PLACUT.

[02.07.13 13:51:26]

@cristi///: te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi!!!

Vezi, de exemplu, aici

[02.07.13 13:52:15]

@cristi///: Apropo de pret, ma refeream la pret/persoana/noapte cazare.

Eu am platit 65E de persoana/noapte saptamana viitoare.

Se considera sezon si e mai scump de aia am zis ca tu ai platit 50-60 euro de persoana.

Cei 2-300 de euro erau tratamentu la care te asteptai tu sau alte persoane.

Daca nu ti-a placut ceva puteai sa te certi cu managerul hotelului, chiar sa il ameninti ca ii faci reclama negativa.

Dar tu ai preferat sa inghiti in sec cat ai stat acolo si pe urma sa iti versi frustrarile aici pe forum.

[02.07.13 14:12:00]

@cata_mincu: Si care este problema ca scriu pe forum?

-Am vorbit cu managerul dupa ce am vrut sa avem o masa ptr 2 familii si seful de sala s-a infuriat foarte rau.

-Raspunsul a fost ca nu este voie si gata, oricum trebuia sa pandesti sa se elibereze o masa. I-ti las tie placerea de a te certa cu cine vrei. (degeaba)

[02.07.13 14:20:39]

@Arya: Care este problema ta?

-Parerea mea este asta si gata asa cum si tu ai una fie ca-mi place sau nu. Trebuie sa scriu de bine sau ca a fost frumos daca nu a fost asa? Eu nu am jignit pe nimeni dar daca doresti nu este o problema.

-Poti sa-ti alegi singura destinatia si modul de transport, nu cred ca ti-am cerut parerea. Compara aceasta locatie cu altceva, daca poti.

-pentru Coasta de Azur cauta pe internet daca este o tara sau nu.

-Nu eu am spus ca este o tara sau altceva.

[02.07.13 14:34:32]

@cristi///: Nu ma deranjeaza ca scrii pe forum. Esti binevenit sa iti scrii impresiile.

Spuneam doar ca e mult mai important sa rezolvi la fata locului.

Sper sa nu fie nevoie sa ma cert, dar daca va fi nevoie o sa fac si asta.

[02.07.13 15:11:35]

@cristi///: eram sigura ca sunteti suparat pt ca nu v-ati lafait in voie fara sa respectati regulile, chiar am vrut sa intreb daca nu cumva acesta este baiul.

In general grupurile mai mari vor sa acapareze tot, sa intinda mese ca la nunta, sa se faca reverente in fata lor. Eu am fost de fata cand un grup mai mare de nemti a vrut sa uneasca doua mese si nu a fost lasat.

[02.07.13 15:27:14]

@valeria2012: Care reguli? Nu poti sa intelegi ca nici la cina nu aveai o masa rezervata ca la alte hoteluri? Ce treaba am eu cu nemtii? chiar refuzati sa intelegeti ca nu al nimic cu Bulgaria ci cu acest hotel care din punctul meu de vedere este dezorganizat si lasat asa ca trece timpul? nu ai mai vazut la nici un hotel mese pentru 2 familii (6 locuri). Ce regula este asta? Nu stiu unde ai vazut mese ca la nunta dar nu asta am vrut sa spun sau sa ne "lafaim". Imi pare rau ca nu ai inteles ce am vrut sa spun. Chiar urasc asemenea manifestari gen mese pline de bere, sucuri, mancare care sa ramana pe masa.

resita2009
    [02.07.13 18:16:27]

Eu o sa lec duminica pe 14, cand o sa ma intorc o sa scriu si eu o parere dar pana atunci ma amuz e seama voastra (fara suparare dar parca sunteti niste copii mici)

Fiecare e liber sa-si exprime o parere vizavi de modul cum percepe locatia respectiva.

[02.07.13 18:26:41]

@resita2009: sant de acord cu tine, exista o vorba in popor "nu -i frumos ce -I frumos e frumos ce -mi place mie "

[02.07.13 18:34:43]

@cristi///: se pare ca mai sant turisti care au aceeasi parere ca si tine, tocmai am citit impresiile lui turistnou, care confirma ce ai spus tu.

[02.07.13 20:10:44]

pot fi de acord cu cei nemultumiti in masura in care se exprima coerent si de bun simt, pot spune eventual ca pretul platit (in perioada in care am fost eu am auzit ca cineva platise 1000 de euro pt 9 nopti, eu am platit 560, pt mine clar nu merita acel pret) este unul prea mare in raport cu calitatea serviciilor, dar sa te cramponezi de pretul parcarii care nu era un secret pt nimeni (apropo, se poate parca inaintea barierei gratuit), de amplasarea hotelului (care sa stiti ca nu s-a mutat!!!) si de fetele si uniformele angajatilor, este mai mult decat ironie la adresa celor care se informeaza de pe aces site.

Eu nu inteleg de ce oamenii nemultumiti doar trantesc niste vorbe aici, de multe ori fara coerenta si cu greseli de exprimare, fara sa aiba bunul simt sa explice si sa se exprime in asa fel incat ceilalti sa inteleaga ceva.

[02.07.13 20:31:29]

@valeria2012: De acord cu tine. Eu am fost anul trecut la club riu evrika RIU HELIOS tot din obzor si am fost foarte dezamagit. Acum am zis sa incerc la Sol din cauza ca parea ca o sa fie un aquapark, dar deja am inteles ca nu si-au obtinut autorizatiile asa ca m-am lamurit.

Daca va duceti la bulgari nu va asteptati la super conditii. Resorturile bulgaresti sunt dezvoltate de nemti pentru nemti (in principal) si pentru englezi (dimineata au pancakes, crenvursti, ham& eggs), gurmanzi, familii cu copii (nu toate).

Foarte important este sa stim la ce sa ne asteptam si sa nu exageram cu pretentiile.

Daca nu va place puteti sa alegeti Mamaia oricand

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [03.07.13 00:03:40]

@cata_mincu:

Eu am fost anul trecut la club riu evrika tot din obzor si am fost foarte dezamagit.

Nu știu ce te-a dezamăgit la Club Riu Evrika, dar știu că acest hotel nu se află în Obzor, ci în Sunny Beach.

Ce e greșit, numele hotelului sau numele stațiunii?

mlupi
    [03.07.13 05:31:18]

@TuSiC: Oho, atmosfera e incinsa pe aici.

Ma amuza ca fiecare aveti partea voastra de dreptate dar parca fiecare exagerati un pic. Acum tine si de asteptarile fiecaruia...

Vizavi de masa... da cred ca era in fiecare zi porc dar bagat in tot feluri de sosuri, ghivece sau tocaturi. Cand a aparut gratarul de porc (sincer cam de 2 ori in sejur) a fost lupta mare si nu cred ca a ajuns la toata lumea.

A fost mancare, multa, variata dar mai de cantina asa...

Cel mai deranjant a fost faza cu apa in camera: interzis a se lua apa in camera. Pe bune... pai eu noaptea beau 1 litru de apa si eram trei persoane. Ce fac beau de la chiuveta sau mai platesc un sejur consumand din la minibar.

Noroc ca am avut in masina niste peturi de 0,5 si "furam"de la automatele de afara.

Iar faza cu barul care era cu plata dupa 23 era hazlie daca privesti din afara. De la ora 22 se faceau 10 metri de coada la bar. Toata lumea de la german, rus pana la ruman facea plinul pe mese sa aiba pana la miezul noptii. De dat bani dupa ora 23 nu se inghesuia nimeni.

Si sa nu uit daca luati camere cu vedere la parc o sa vedeti un camp de balarii. Daca nimeriti deasupra scenei de spectacole pentru copii o sa aveti balamuc in fiecare seara sub balcon. Adica zilnic acelasi spectacol jalnic, uneori urmat de cate o betie a stafului.

In rest nu a fost asa de rau. In septembrie pe bani putini as mai merge dar in sezon pe bani multi... ba.

[03.07.13 08:46:47]

@nicole33: Riu Helios din Obzor

Oricum fac parte din acelasi lant hotelier (banuiesc).

Si la Sol Nessebar am fost acum 2 ani si am fost multumit, dar banuiesc ca Sol din Obzor nu e aceeasi mancare de peste.

Am impresia ca hotelurile din Obzor nu se ridica la nivelul celor din alte statiuni.

[03.07.13 08:50:22]

@mlupi: Eu in fiecare an (acu sunt in al 3-lea an de mers la bulgari) mi-am luat 1 bax de apa plata si 1 bax de pepsi la 2L care au ramas in camera. In felul asta m-am asigurat cu apa/suc de baut in camera...

Faza cu ora 23 nu ma deranjeaza pentru ca am copilas mic si nu pot sta mai tarziu de ora 22 (cel putin pana acum)

TuSiCAUTOR REVIEW
    [03.07.13 11:32:38]

@mlupi: sint perfect de acord cu dvs. : "tine si de asteptarile fiecaruia" - am platit 465 de euro pentru 7 nopti camera dubla cu vedere la mare, 15-22 iunie (cu vedere la parc era 425 de euro); asadar, am avut asteptari pe masura. Tocmai de aceea titlul review-ului se refera la raportul pret/calitate.

Inca ceva: evident ca fiecare exageram un pic , dar dvs. chiar sinteti convins ca "de dupa un stalp nota atent ce pui in farfurie" (afirmatie facuta in ecoul dvs. la un alt review) ?

RaduG
    [04.07.13 10:13:14]

@TuSiC:

Poate ca nu se exprima indeajuns de iligibil pentru unele persoane cei pe care ii criticati, dar in mare masura este adevarat ce spun.

Si o parte din ce spuneti dumneavoastra este adevarat, totusi sunteti cam inversunat impotriva celor care nu le-a placut.

Poate unii au alte asteptari, avand in vedere experientele anterioare.

cata_mincu, cristi///, danamandache, mlupi, nicole33, RaduG, resita2009, tumisfabu, TuSiC, valeria2012
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: