ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2013
DIN: Sinaia [PH]
ÎNSCRIS: 19.05.13
JUN-2013

Zakyntos – Kefalonia și retur, 13 ore.

Dacă te-ai hotărât să petreci o vacanță în Zakyntos, ar fi bine să nu ratezi excursia de o zi în Kefalonia.

Desigur sejurul de numai șapte zile, pe care îl facem prin agențiile de turism este destul de scurt și mai ales atunci când te afli pentru prima oară într-un anume loc, îți este foarte greu să alegi din numărul mare de excursii, de regulă câte una pe zi, pe cea care ar putea oferi cele mai multe satisfacții gusturilor tale de călătorie.

Noi am ales excursia în Kefalonia, la al doilea sejur petrecut în Zakyntos (vezi impresii).

Călătoria a început la ora șapte dimineața, când îmbarcâdu-ne în autocar ne-am îndreptat spre golful și portul Agios Nicolaos, de unde am luat ferryboatul spre Kefalonia. Drumul pe mare a durat aproape două ore de la plecarea din port la ora 09.30, astfel că am ajuns în Kefalonia la ora 11.30, urmând ca la întoarcere, plecarea din portul Kefalonian Sami, să aibe loc la ora 17.00. Am ținut să fac aceste precizări pentru a se înțelege că timpul efectiv destinat șederii pe insulă, a fost de mai puțin de cinci ore, deci destul de scurt pentru vizitarea mai multor obiective.

Cu toate acestea satisfacția noastră a fost foarte mare, pentru că deși timpul a fost scurt am reușit să vedem totuși locuri și lucruri deosebite mai întâi Peștera Drogarati și Peștera Melissani și apoi Mânăstirea Sfântul Gherasim aflată în localitatea Omala.

Peștera Drogarati aflată la o distanță foarte mică de port. Pentru mine totul a fost deosebit și pentru faptul că am intrat pentru prima oară într-o peșteră. Întrarea în peșteră se face printr-o deschizătură destul de mică de unde pe scări săpate în piatră se coboară, dacă am înțeles bine, la aproximativ 90 metri față de intrare. Peștera este plină de stalactite și stalagmite și are o acustică deosebită, motiv pentru care mulți cântăreți mari ai lumii au cântat acolo.

De la peștera Drogarati ne-am îndreptat spre peștera Melissani, Aceasta este o a altă minunăție a insulei. Peștera are o lungime de aproximativ 100 metri și o lățime de 40 metri, întreaga ei suprafață, fiind acoperită de apa supertransparentă a unui lac, pe care se fac plimbări cu barca. De fapt vizitarea peșterei se face numai astfel, pentru că lacul a cărui adâncime maximă este de aproape 39 metri, începe chiar de la intrarea în peșteră. Ceea ce este de menționat este că peștera, nu are plafon acesta prăbușindu-se într-o perioadă foarte îndepărtată în apele lacului unde a format o mică insulă. Se spune că numele de Melissani dat al acesteia ar proveni de la numele nimfei Melissanthe, care de supărare că avansurile ei au fost respinse de zeul Pan, de care era îndrăgostită s-ar fi sinucis înecându-se în apa lacului din peșteră. Într-o altă versiune a legendei se spune că lacul s-ar fi format din lacrimile vărsate de nimfa Melisante, pentru același motiv, după care s-ar fi aruncat și înecat în el.

Ca o curiozitate, este de menționat faptul că dacă ve-ți testa gustul apei din lac, ve-ți constata că acesta este asemănător cu cel al unei lacrimi. Mai trebuie spus, că în lac trăiesc niște țipari, cu o lungime de aproximativ 60 cm. având o grosime de 3-4 cm., care pot fi văzuți în apa limpede a lacului în timpul plimbării cu barca.

După Peștera Melissani, a urmat vizita la Mânătirea Sfântul Gherasim din satul Omala. Acaesta, este o mânăstire de maici, întemeiată prin anul 1560, de Sfântul Gherasim, pe care a numit-o atunci, Noul Ierusalim. În 1953, după cutremurul devastator care a distrus clădirile din Kefalonia în proporție de 90%, acolo, s-a construit, în apropierea capelei vechi, o catedrală impetuoasă, și alte clădiri pentru maicile care se află acolo. La intrarea în biserica veche unde se puteau cumpăra cărți despre istoria mânăstirii și diferite obiecte de cult am fost întâmpinați, de o măicuță româncă.

După vizita la mânăstire, s-a servit masa la un restaurant situat pe traseul spre Argostoli, capitala insulei și apoi urmat o scurtă vizită a acesteia pentru cumpărături. Am plecat însă foarte repede de acolo, pentru că la ora 17.00 era plecarea din port a ferryboatului, astfel nu am reușit să scotocim cum am fi dorit magazinele care se aflau în oraș. Am sosit la hotel la ora 20.30.

Trimis de Ioan Raita in 26.06.13 22:57:26
Validat / Publicat: 27.06.13 15:26:17

VIZUALIZĂRI: 3130 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioan Raita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Interiorul peșterii Drogarati.

[27.06.13 15:27:07]

Mutat la rubrica "Descoperă Kefalonia" (deja existentă pe sait).

DARIA
[27.06.13 20:32:35]

@Ioan Raita: cat v-a costat excursia, intrariille la pesteri se platesc separat

[27.06.13 22:06:04]

@DARIA: Excursia a fost 40 euro/pers

myre
[06.07.14 18:11:33]

@Ioan Raita: Ati avut ghid vorbitor de limba romana?

[06.07.14 20:45:23]

@myre: Da am avut ghid român, care avea sediul în Zakynthos. Un tip foarte bine pregătit, cunoscător al obiectivelor vizitate, al locului și al istoriei acestora.

DARIA
[07.07.14 20:27:31]

A trecut un an de cand m-am intors din Kefalonia... vad pozele si realizez ca am fost aici datorita impresilor dv publicate

multumesc din tot sufletul... voi reveni

[07.07.14 23:16:28]

@DARIA: Sunt încântat să aflu așa ceva. Aștept vești.

[27.09.14 07:15:23]

Mutat în rubrica "Excursii opţionale în/din Zakynthos, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

DARIA, Ioan Raita, myre
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Zakynthos: