ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2013
DIN: sibiu
ÎNSCRIS: 01.08.11
MAY-2013

Concediu peste asteptari

Concediul de anul acesta l-am petrecut in Bulgaria, am stat trei saptamani in trei statiuni la trei hoteluri diferite, si anume Hotel: Sol luna bay (Obzor), Hotel Arabela (Nisipuri de aur) si Hotel Sandy beach (Albena). Primul hotel la care am fost, este Sol Luna Bay, tin sa spun ca am avut emotii in privinta acestui hotel, deoarece era primul an cand mergeam la el. La Arabela mai fusesem de 2 ori, acesta fiind al treilea an. De aceea in continuare o sa fac o comparatie intre cele doua hoteluri, pt ca Sol Luna Bay are aceeleasi conditii ca si lantul Grifid. Am ajuns la receptie la ora 11, am fost intampinati cu zambetul pe buze ca si la Grifid. Managerul pe receptie recunoscandu-ma dupa nume, deoarece i-am trimis un mail (intreband de Aqua-parc), ne-a pus la dispozitie toate informatiile despre hotel, iar dupa 30 de minute ne-au pus bratarile de all inclusive, iar pe la 12:30 ne-au dat camera. Camera a fost mare, curata, cu un balcon imens in forma de L, iar privelistea de vis, vedeam marea din pat, (La grifidul am avut camera cu vedere la mare dar Arabela si Boleroul nu sunt pe mare). La acest hotel ma asteptam sa am o priveliste de vis fiind localizat chiar pe plaja, dar nu ma asteptam sa am conditii de masa ca si la Grifid. Masa se poate servi in restaurantul principal, localizat la parterul hotelului, care este foarte mare, dragut si elegant in aceelasi timp. La capitilul mancare am sa detaliez: La micul dejun: oua de toate felurile, branzeturi, sunca, tot felul de gemuri si cereale si mai ales 10 feluri de fructe confiate, crenvusti si un bacon foarte bun, nelipsitele clatite cu tot felul de topinguri, salate. etc.

la masa de pranz: erau 2 feluri de supe, carne (porc, pui, vita, peste), garnituri (cartfi prajiti si natur, orez, mazare, fasole, etc.), salate, dar punctul forte al mesei au fost deserturile: torturile nu numai ca aratau bine dar aveau un gust excelent, nu ca celelalte prajituri specific Bulgariei cu creme colorate si sintetice fara gust (o sa pun si poze), fructe (mere, nectarine, porocale, grefe, banane).

la cina: erau tot felul de gratare din porc, vita, peste. si tot felul de garnituri si salate. In afara de restaurantul principal hotelul dispune si de un restaurant italian in care poti intra din curte si poti servi o piza delicioasa, paste, frigarui, salate, fructe, si mai avea o inghetata delicioasa algida ambalata la discretie. Hotelul are o piscina exterioara de adulti si una de copii si una interioara. de la piscina exterioara pui piciorul direct pe plaja, hotelul dispune de sezlonguri si umbrele gratuite. hotelul are un loby bar foarte mare la etajul unu si terase exterioare, in curte se afla dozatoare precum si in holul hotelului. Aqua parcul este o atrctie pentru acest hotel.

Va recomand sa mergeti cu incredere la acest hotel, merita toti bani.

da are conditi de grifid dar la preturi mult mai mici.

Trimis de coco codruta in 25.06.13 14:03:13
Validat / Publicat: 25.06.13 16:04:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: La Nisipuri (hotel, Primasol Sunrise, Grifid Arabela, Bolero) Albena (Hotel Sandy Beach) Balcic, Chaica (Hotel Cabacum Beach Residence).

VIZUALIZĂRI: 2383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (coco codruta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 in stanga si dreapta hotelul in mijloc restaurantul.

raducondulimazi
    [25.06.13 19:35:09]

Fiind un mare consumator de Arabella, cu peste 15 vizite la acest hotel (eu sunt din Constanta si in doua ore ajung acolo) am ajuns la concluzia (personala) ca este cel mai bun hotel cu all-inclusive dintre statiunile din nordul Bulgariei, pe care le-am batut intensiv, cu multe hoteluri incercate.

Dupa review-ul tau sunt incantat ca exista optiuni la acelasi nivel si in statiunile mai sudice. Multumesc!

danutalbert
    [25.06.13 20:11:40]

Buna

Ma bucur ca este ok locatia

Noi plecam pe 30 iunie si ne intereseaza si alte date suplimentare

-cum este parcarea?

-se deschide aquaparcul?

-cum sunt animatorii?

Multumesc

Daniel Albert Mateiu

[25.06.13 21:26:14]

@danutalbert: Parcarea este cu plata 6 euro pe noapte. Eu am fost in 26 mai, Aquaparcul era gata dar nu ia dat drumul astepta o comisie sa-l acrediteze, mi s-a spus ca in 8-10 iunie va functiona. Animatorii sunt draguti, au spectacole bune de copii dar si de adulti se apropiau de Grifid dar mai aveau pana sa-i ajunga, cei din Grifid au cea mai buna animatie din Bulgaria (nu sunt subiectiva), am vazut un spectacol Aba si la ei si la Arabela, fara suparare au fost mai buni Grifidul, dar in afara de animatie este egal cu Grifidul si sunt foarte amabili si zambitori. Daca mai aveti intrebari va raspund cu placere.

resita2009
    [26.06.13 12:47:42]

Buna, deoarece din 15 iulie am si eu bilet am unele intrebari si eu:

- cum este apa in piscine, rece sau calda?

- semnalul wireless este ok?

Mersi

[26.06.13 12:54:57]

@resita2009: apa in piscina in iulie clar este calda daca in iunie era aceptabila, iar wireless am avut in tot hotelul chiar si in camera gratuit

mufide
    [29.06.13 22:49:23]

@coco codruta: buna, in comentariile dvs peste tot face-ti comparatie cu Grifid. Parerea mea este ca Sol Luna are 3 mari avantaje pentru cuplurile cu copii: pozitionare solo pe plaja, liniste (o singura data am fost la Nisipuri si mi-a fost de ajuns), aquapark-ul. Cu respect.

[29.06.13 23:51:30]

@mufide: Buna seara, este adevarat fac comparatie cu Grifid pt ca nu am gasit nici un hotel in care sa gasesc conditiile din Grifid. Nu i-am avantajat cu nimic, am scris doar realitatea, am fost la Bolero in 2011 si 2012 (nu am scris impresii2012), la Arabela 2010,2012 si 2013, am scris numai in 2010. Anul acesta au sarbatorit 12 ani de Arabela nu va pot descrie petrecerea hotelului: de la 10 dimineata pana la 11 seara, tot staful impreuna cu toti turistii au petrecut, au fost: concurs de dans latin, spectacol cu clovni pt copii, au couafat turistii, reprezentatie lobby-bar, masaj, au facut torturi si tarte in curte, au scluptat pepeni si alte legume, au facut aranjamente din prosoape in fata turistilor, au adus pianul si o orchestra de muzica simfonica (o sa postez poze sa vezi ca nu mint) au incheiat seara cu un tort imens pt turistii hotelului si multe altele. Si mie mi-a placut la Sol (motiv pt care ma intorc si la anul) dar sunt unele diferente, fara suparare.

[08.07.13 10:37:42]

Buna,

Spui ca ai avut o camera cu vedere la mare superba. Ai platit la agentie si suplimentul de vedere la mare, sau pur si simplu ai avut noroc de o astfel de camera?

Parcarea 6 Euro/zi... hmmm... destul de scumpa? Macar era parcare in subsolul hotelului, acoperita, sau dai 6 euro pe zi ca sa-ti stea masina in soare?

[08.07.13 11:27:22]

@Catzus: Stimate domn, eu mi-am cumparat bilet de la agentie din Bucuresti desi eu locuiesc in Sibiu si da am cumparat camera cu vedere la mare, cand am ajuns in hotel era ora 11 m-am indreptat spre o receptionera si norocul a facut ca aceea doamna sa fie manager pe receptie si sa ma cunoasca dupa nume (eu trimitandu-i un mail intreband de aquaparc, ea mi-a raspuns) mi-a spus ca se bucura ca am ajuns si imi va da o camera cu o vedere superba la mare, specific fara spaga, bratara mi-a dat-o la ora 11, iar camera la ora 12 cerandu-si scuze ca nu poate sa-mi dea camera mai repede, m-a intrebat de unde suntem i-am spus ca din Sibiu mi-a zambit zicand ca de aceea suntem asa calmi, ea fusese in Sibiu cand a fost Sibiul Capitala Culturala Europeana.

Referitor la parcare, am ajuns si erau locuri de parcare suficiente, iar legat de pret mergeti atunci la grifid in nisipuri unde este 10 euro pe zi, am iesit o zi pana in obzor si la intoarcere am gasit locul gol, atunci am fost doar doua masini de Romania, specific ca am fost din 26 mai si restul turistilor erau nemti si francezi.

Sunt stupefiat de ce se petrece acum, dar mi-a spus ca in iulie si august sunt plin de romani deci ne meritam soarta cum ne purtam asta primim mult si prost.

eu sunt pe conceptia fara spaga ce se plateste aia se primeste.

[08.07.13 16:51:55]

@coco codruta:

Multumesc pentru raspunsul rapid!

Eu o sa merg de pe data de 18 Iulie, deci voi nimeri in perioada "full Romanians and Russians"...

Imi poti da te rog adresa de e-mail pe care ai corespondat cu d-na manager de acolo?

Multumesc!

PAA
    [08.07.13 17:20:42]

@coco codruta: Ai putea sa-mi dai si mie adresa de mail pe care ai corespondat cu hotelul, pentru ca as vrea sa-mi confirme rezervarea pe care mi-am facut-o printr-o agentie straina. Multumesc

[08.07.13 17:26:38]

Azi am intrebat si eu la agentia prin care mi-al luat biletul (nu-i spun numele, dar e una mare, din Bucuresti) care sunt serviciile de care beneficiez in tariful AI pe care l-am platit.

Iata mai jos raspunsul primit:

CONCEPTUL ALL INCLUSIVE 2013

Tarifele includ:

-> accesul la piscina interioara/exterioara, piscina pentru copii;

-> sezlonguri, umbrele si prosoape/ pe camera/ la piscina;

-> mic dejun, pranz si cina - tip bufet;

-> ceai, cafea, fructe, biscuiti, gustari usoare: 15:00-18:00;

-> bauturi bulgaresti alcoolice si non alcoolice: 10:00-23:00;

-> inghetata - 10:00-17:30;

-> gustari - 10:00-12:00;

-> gustari tarzii - 21:30-23:00;

-> internet wireless in lobby bar;

-> fitness, darts, tenis de masa, volei pe plaja;

-> mini club, loc de joaca pentru copii;

-> animatie sportiva pentru copii;

Servicii contra cost:

-> seif;

-> sezlonguri si umbrele pe plaja;

-> bauturi de import;

-> centru SPA;

-> salon de infrumusetare;

-> sporturi pe apa.

Deci e clar ca pe plaja, sezlong-urile si umbrelele la acest hotel sunt contra cost.

Mare tzeapa mi-am luat anul asta! M-am bazat pe faptul ca AI la acest hotel inseamna si sezlong-uri si umbrele gratuite pe plaja...

[08.07.13 18:29:00]

@Catzus: Stimate domn, eu am trimis primul e-mail pe saitul oficial al hotelului il gasesti pe saitul hotelului, dar mie mi-a raspuns intotdeauna o doamna pe nume Lyubka, este manager pe receptie, eu m-am imprietenit cu ea daca doriti spuneti-mi numele de familie sa o anunt ca mergeti acolo si sa va dea o camera buna, daca nu intrebati de ea la receptie si spune-ti ca sunteti prietenii mei este draguta si are o impresie buna despre romani in special de cel din Transilvania, eu va ajut cu placere.

danutalbert
    [08.07.13 23:27:09]

@Catzus: @Catzus:

Salut

Eu m-am intors de 2 zile si-ti pot confirma urmatoarele

1. Parcarea costa 70 leva

2. Sezlonguri sunt cam vreo 600 si nu costa nimic, dar daca vrei in primele randuri trebuie sa te rezesti la 6,00

3. Am avut 3 camere vedere laterala la mare si am primit 2 cu vedere directa si una cu vedere laterala, ... fara exlicatii

4. Exista doua zone de servire pentru plaja, una la pool bar unde esti servit si una la snack unde te servesti singur

5. Hotelul e ok, romanii sunt majoritari 95%, nemultumitii cam 20% dintre nemultumiri sunt... nu ai voie sa scoti mancare din restaurant, nu te serveste nimeni dupa 23,00... etc, etc

[09.07.13 00:21:31]

@danutalbert: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Catzus, coco codruta, danutalbert, mufide, PAA, resita2009
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: