ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2013
ÎNSCRIS: 02.08.10
JUN-2013

Horror... de vise rele

Nici nu stiu cu ce sa incep... poate cu faptul ca nu am putut sta acolo.

Am ajuns la hotel in jurul orei 12.30, dupa o noapte de condus, si asteptand cu disperare sa facem un dus si sa ne relaxam un pic. La receptie ni s-a spus sa revenim la ora 14.00, cand va fi camera gata... nicio problema, stiam ca se poate intampla... ora 14.00 fiind ora de check-in. In fine... la ora 14.00 ne-am prezentat la receptie, am primit cheile, camera 505 si 509, cu "An amazing view" - asa s-a exprimat receptionera. Ne-am luat valizele si am pornit... si am pornit... si am pornit.

Camerele erau pe un deal, unde ajungeai sufland de parca alergasei 5 km (mai ales pt noi care nu aveam cine stie ce conditie fizica, si cu valizele in spate). Am ajuns in sfarsit si in camere... unde surprize surprize NU ERAU GATA. Erau exact asa cum le lasasera oaspetii de dinainte... gunoi, fara lenjerie. Dar ok, mai vazusem camere nefacute si in alte hoteluri, dar ce am vazut aici m-a lasat masca... sincer imi venea sa plang, si nu credeam ca mi se intampla mie (daca plateam 50 de euro, intelegeam... dar totusi 250 de euro pt 4 nopti, ma asteptam la altceva).

Saltele rupte, frigider plin de rugina, GANDACI, aerul conditionat nu functiona decat in lunile iulie si august... da da, asa era politica hotelului, iar noi astia de ne-am gandit sa venim in iunie trebuia sa ne multumim cu un ventilator. Intr-o camera usa de la balcon nu se deschidea, mobilierul era din piatra, mizerie de nedescris.

Am coborat la receptie, i-am spus doamnei de acolo situatia si tot incerca sa ne convinga sa ramanem... ca vor face curat (de parca ne facea o favoare). I-am spus si managerului situatia (prin telefon, nu a dorit sa coboare sa poarte o discutie cu noi) si o tinea pe a lui ca sunt ok camerele si vor face curat, si ne ofera si all inclusive (asta dupa ce i-am zis ca avem poze cu dezastrul).

Mentionez ca aceleasi reclamatii le aveau si un grup de turisti rusi (vreo 10-12 persoane cu copii veniti cu microbuzul), ei au gasit in camera "curata" scutece murdare in cosul de gunoi.

La fel ca si noi, au sunat la agentia lor si le-am cerut o solutie, pt ca nu era de stat acolo. In prima faza agentia a incercat sa ne convinga sa ramanem (nu o sa ii dau numele pt ca este a treia oara cand merg cu ei, si pana acum nu au fost probeleme, plus inteleg ca nu pot verifica fiecare hotel ei sau partenerii cu care lucreaza), dar dupa ce le-am spus ca nu se poate si i-am amenintat chiar cu judecata sau comentarii negative pe toate forumurile din Romania + poze trimise pe email, s-au convins de situatie. Asa ca... solutia data de ei si acceptata de noi a fost sa ne gasim ceva pe cont propriu si ne returneaza banii in tara.

Pe masura ce stateam la receptie, reclamatiile veneau una cate una de la alti oaspeti romani sau alta nationalitate. Unii au ales sa ramana acolo...

Noi am ales sa plecam (am fi plecat chiar daca nu ne recuperam banii in tara), pt ca ar fi fost un sejur ratat daca ramaneam acolo, unde nu puteam pune capul pe perna.

Am tinut minte un hotel vazut pe booking cu cateva zile inainte de plecare, la 7 km de Tripiti in Astris - Hotel Aeria. Norocul nostru ca aveau camere libere, si colac peste pupaza ne-a costat mai putin cu 100 euro :). Nu exista termen de comparatie intre cele 2 hoteluri (am sa scriu un review si despre el).

In concluzie... nici nu va ganditi sa va cazati acolo.

Trimis de Vicky7000 in 25.06.13 11:39:55
Validat / Publicat: 25.06.13 13:10:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paleokastrita, Hotel Paleokastrita, Corfu

VIZUALIZĂRI: 3561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Vicky7000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Salteaua "de dormit"

[25.06.13 12:04:29]

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazat(ă) efectiv la această unitate.

Adri@n77
[28.06.13 17:42:10]

@Vicky7000: buna, in 2 zile plecam spre aceeași destinatie, suntem 4 familii cu copii si sper sa nu pătim ca voi. As avea rugamintea ca pe privat sa imi trimiti un mesaj cu numele agentiei cu care ati fost voi.

makuy*
[29.06.13 14:05:57]

Am citit cu atenție acest review. Eu cred că, deși autorul nu a mai stat efectiv acolo, review-ul merită toată atenția, mai ales că se referă la o locație de vacanță foarte căutată.

Vicky7000AUTOR REVIEW
[01.07.13 13:26:04]

@makuy: Multumesc. Din pacate i-am raspuns tarziu lui Adrian, deoarece a intrat in spam mesajul lui, si acum am vazut.

referitor la experienta mea... ma bucur ca nu am stat acolo .

Daca eram singurii nemultumiti, poate ca aveam noi o problema, dar un grup din RO avea aceleasi nemultumiri... iar un grup din Rusia, la fel ca si noi, au plecat de acolo.

Recunosc ca imi aleg cu atentie locurile unde ma cazez... dar acum am planificat joi calatoria, vineri am platit biletele si marti am plecat .

Pt mine experienta a fost asa cum am descris-o, mai ales ca eu m-am ocupat pt tot grupul de cazare si ma simteam vinovata de locul unde i-am cazat. Crede-ma nici de poze prea multe nu mi-a ars... pt ca erau multe de fotografiat: Fete de masa si huse de scaune murdare, patate, mobilier rupt, mizerie, etc.

Sper ca review-ul meu sa fie de folos.

cosminp
[08.07.13 23:34:12]

Bravo! Ma bucur sa aud ca ati luat atitudine, si imi pare rau pentru experienta trista.

Sa ne spui cum va fi cu recuperarea banilor. Sunt curios. Daca agentia se respecta si isi respecta clientii, va returna banii. Asa verifici seriozitatea agentiei, care ar trebui sa scoata din oferta hotelul respectiv.

Vicky7000AUTOR REVIEW
[09.07.13 09:40:13]

@cosminp: Banii i-am recuperat la 2 zile dupa ce am ajuns in tara, au fost ok din punctul asta de vedere...

Mi-au lasat totusi un gust amar, pt ca nu au respectat cererea mea de a ne oferi ceva asemanator cu rezervarea initiala - Ntinas Apartments -, si ne-au trimis in grota aia, exact asa arata...

Le-am sugerat sa nu mai trimita oamenii acolo, dar hotelul exista inca in oferta lor.

Mai mult decat sa scriu aici si pe tripadvisor, nu cred ca am ce sa fac...

Pt noi tot raul a fost spre bine pana la urma, pt ca am reusit sa gasim o cazare mai mult decat ok (Hotel Aeria pe care il recomand cu drag), dar ma gandesc la alte persoane care ajung acolo si nu pot pleca, mai ales familiile cu copii.

Plus, ca banii nu sunt putini comparativ cu hoteluri care sunt net superioare acestuia.

Cred ca am sa ma orientez catre o alta agentie pt vacantele urmatoare

cosminp
[10.07.13 19:57:30]

@Vicky7000: felicitari.

noi am mers prin agentie pentru Bulgaria si Turcia, dar pentru Grecia am mers direct cu patronii. agentia ofera preturi mai mari, si chiar si booking.com are preturi mai mari decat direct de la patroni.

Adri@n77, cosminp, makuy*, Vicky7000
Alte impresii din această RUBRICĂTrypiti Bungalows Hotel [Trypiti]: