ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2017
ÎNSCRIS: 15.06.15
AUG-2017

Ajunsi intamplator la acest hotel... dar ramasi cu impresii si amintiri placute

Asa cum spune si titlul review-ului meu, desi pare ciudat, chiar am ajuns pe negandite la Trypiti Bungalows.:-)

O sa incerc sa povestesc cat mai pe scurt, de teama a nu va plictisi, ce mi s-a intamplat exact si cum de am ajuns la Trypiti fara ca macar sa ma gandesc la hotelul acesta sau sa il caut anterior pe internet.

Dupa ce toata iarna si primavara am cautat pe internet o destinatie in Grecia, unde nu mai fusesem (dupa vreo 2 ani de Halkidiki), am zis, vazandu-i si auzindu-i pe altii cu cat patos povestesc de insula Thassos cat de frumos si aproape de Romania este, sa mergem si noi, eu si sotul meu sa vedem si noi insula, mai ales ca serviciul nu ne permitea un concediu mai lung si la o distanta mai mare.

Pana aici toate bune si frumoase, da-i cu cautari de hoteluri, culege informatii de pe la prieteni care au mai fost, despre statiuni si cazari, vizionari de clipuri pe youtube cu insula si plajele... Intr-un final, ne decidem sa luam 7 nopti cu mic-dejun la un hotel in Skala Potamia, vazand pe internet ce laudata e statiunea, impreuna cu a ei plaja vestita Golden Beach.

Nu am rezervat online ci am mers la o agentie de incredere si destul de cunoscuta, unde rezervam mereu si niciodata nu am fost nemultumiti de serviciile ei.

Pana anul acesta, cand nu stiu din ce vina, ori a lor, ori a agentiei din Grecia cu care colaboreaza, ne-am ales, cel putin la inceputul vacantei, cu un gust amar si destul de multi nervi. — mai mult eu :-)

Cu 3 zile inainte sa plecam, dupa ce incepusem sa imi strang si sa imi aleg lucrurile pentru bagaje si dupa cumparaturi si itinerarii puse la punct (eu asa sunt, cand e vorba de Grecia, tara de care m-am indragostit iremediabil) ma trezesc cu un email de la agentie in care imi cereau sa ii sun urgent.

Fara sa imi treaca prin cap ce ar putea sa imi comunice cu 3 zile inainte sa plec, ii sun. Aflu de la ei ca... din cauza supraaglomerarii cu turisti, hotelul la care facusem rezervarea nu ne mai poate primi si ca isi cer scuze si bla bla bla... Pai eu de scuzele lor aveam acum chef? Cu 3 zile inainte sa plec?!! Sa-ti cada cerul in cap e putin spus! :-).

Dupa ce mi-am infranat cu greu dorinta de a ma certa cu domnisoara de la agentie, desi ea poate nu avea nicio vina, am aflat de la aceasta ca exista totusi o solutie pentru a nu pierde nici banii dati si nici vacanta... Care pe mine, dupa ce eram un pachet de nervi, nu ma mai alina. Imi spune senina, ca agentia ne ofera, la aceiasi bani, fara mai plati niciun leu in plus, un sejur de 7 nopti la Trypiti Hotel cu demipensiune de data aceasta, de langa Limenaria. Imi da si termen de gandit, cam o zi, dupa care sa ii sun sa le spun ce am decis.

Deci, recapitulam: rezervarea mea se dusese naibii, pa-pa Skala Potamia, bun venit Limenaria, bun venit Try... si mai cum? :-) acum cand ma gandesc imi permit sa zambesc dar atunci nu doresc nimanui sa ma fi vazut)

In fine, dupa ce stau de vorba si cu al meu sot, dupa ce ii fac capul mare cu intrebari de genul "de ce ni s-a intamplat tocmai noua?", "de ce acum, cu 3 zile inaintea plecarii? ", "de ce aia, de ce cealalta?", al meu ia decizia, de a accepta oferta, dupa ce reuseste cat de cat sa ma convinga si pe mine, ca in momentul de fata e singura noastra solutie, daca nu vrem sa se aleaga praful de concediu.

Sunam la agentie, comunicam decizia, ne trimit voucherele prin email, iar de aici incolo, nu aveam decat sa asteptam sa plecam... Cheful meu se dusese dracu, nu stiam cum va fi, daca vor accepta cei de acolo voucherele... Greul inca nu trecuse...

Caut pe internet recenzii despre hotel, care erau si bune si mai putin bune... Singurul lucru care ma bucura era ca totusi anul acesta mai ajung prin Grecia, dar de acolo, Dumnezeu cu mila...:-))

Bun... (nu v-am plictisit, nu?)... a venit si ziua plecarii, drumul a fost usor, nu mai povestesc, toata lumea stie cum e drumul prin Bulgaria si Grecia. Am ajuns la ferrybot, ne-am imbarcat si am ajuns cu bine pe insula. (poate o sa mai fac un review si despre impresiile de pe insula - care au fost foarte bune, by the way!).

Drumul din Limenas, de unde ne-a lasat ferry, pana la Trypiti Bungalows, care e aproape de intrarea in Limenaria, a durat cam 30-40 min.

Cand am ajuns, am avut o prima impresie placuta, inainte de a merge la receptie. Hotelul arata foarte bine, e situat cumva pe un deal, receptia fiind la baza, iar bungalow-urile urca lin pe deal, inconjurate de multa vegetatie. La receptie, mi s-a spulberat orice indoiala si orice gand rau, dupa ce am prezentat voucherele si le-am explicat pe scurt intamplarea si cum de am ajuns la ei. Receptionera, o grecoaica foarte amabila, a acceptat voucherele fara probleme si fara a ne mai cere ceva in plus.

De aici, concediul meu putea incepe linistit, mi se luase o piatra de pe suflet, chiar daca inca mai regretam dupa Skala Potamia intr-un fel.

Si acum sa va povestesc despre hotel, pentru ca in fond, despre el trebuia sa fie recenzia, insa nu m-am putut abtine sa nu povestesc si patania de la inceput.:-)

Hotelul este un picut izolat, la vreo 3-4 km. de prima si cea mai apropiata statiune, Limenaria, asa ca autoturismul ar fi un "must-have". Noua ne-a placut faptul ca era mai izolat, pentru ca seara era liniste, lucru de care aveam nevoie dupa ce toata ziua colindam plajele si statiunile incarcate cu turisti. (am fost si in Skala Potamia - cea dupa care "plangeam" atat si dupa ce am vazut-o, nu stiu de ce dar nu mi-a intrat la suflet asa mult cum a fost Limenaria :-) )

Ne-au cazat in al doilea rand de bungalow-uri de pe deal, de la baza in sus -slava Domnului ca nu invers- pentru ca pana la cel mai de sus bungalow era ceva de mers, in panta abrupta — fara masina scoti plamanii din tine, daca mai esti si fumator :-)

Camera noastra era la et. 1, foarte curata si destul de spatioasa. (voi insera si poze). Am fost surprinsa sa vad ca toata mobila, exceptand dulapul, era din beton gri. Nu stiu de ce dar imi dadea un sentiment de "Epoca de piatra" :-). Interesant si futuristic cumva, mi-am zis eu. Am descoperit ulterior ca betonul ala chiar tinea racoare, lucru absolut necesar in perioada in care am fost eu acolo, afara fiind peste 35 de grade lejer. Am avut si aer conditionat, pe care l-am folosit fara a plati suplimentar.

Baia era potrivita, nici prea mica, nici prea mare, suficienta, zic eu pentru noi doi, curata si bine intretinuta si ea.

Despre piscina, pot spune ca era destul de mare, cu apa foarte curata (zilnic, dimineata cineva curata apa si toata ziua era un furtun, intr-un colt, care pompa apa proaspata in ea). Ceea ce nu mi-a placut in mod special au fost sezlongurile de la piscina... Atat de incomode erau, plasa din care erau facute si scheletul metalic al acestora erau foarte prost asamblate, iti provocau dureri de spate... (asta ar fi un minus:-))

Cat despre mancare, tin sa spun ca pe tot parcursul sejurului am avut atat mic-dejunul cat si cina destul de variate, cu posibilitati de a alege din destule sortimente, chiar daca se cam repetau. De asemenea, foarte bune si gustoase preparatele. Inca odata am descoperit, la fel ca in Halkidiki, ca nici aici, seara nu aveam apa la cina, decat contracost. Nu stiu si nu voi reusi niciodata sa gasesc o explicatie...:-)

Singurul minus de la capitolul masa ar fi viespile... Da, viespile care intrau peste tot si te sacaiau tot timpul, atrase fiind de mirosul de mancare si de bucatile de fructe si prajiturile pe care le aveai la desert. Nu erau in schimb agresive, daca iti vedeai de masa fara sa le sacai si tu la randul tau. Saracii ospatari se chinuiau in van sa le alunge cu fel de fel de metode, dar degeaba...

Era sa uit de barul de langa receptia hotelului, ce avea terasa chiar pe marginea piscinei si de asemenea niste canapele din beton — cum altfel :-) — pe care erau asezate perne confortabile. Gaseai aici o multime de bauturi alcoolice si non-alcoolice si bineinteles, nelipsita cafea greceasca. Preturile erau normale, nu piperate, ci preturi ca peste tot, pe la toate terasele din statiuni.

La capitolul Wi-Fi, calitatea si viteza nu exceleaza, ca de altfel in toata Grecia, insa raportandu-ma la alte hoteluri la care am mai fost, aici "iti faceai treaba" binisor cu internetul lor, mergea destul de bine in toate zonele importante ale hotelului (piscina, restaurant, camere).

Ultimul aspect pe care as dori sa il prezint ar fi plaja hotelului pe care as descrie-o ca fiind frumoasa din punct de vedere peisagistic (strajuita de niste stanci de-a stanga si de-a dreapta), cu nisip destul de fin.Cam pietroasa intrarea in apa ce-i drept, nu gaseai nisip fin chiar peste tot, dar nu a fost un impediment major, noi plimbandu-ne pe alte plaje tot concediul. Doar, uneori seara veneam aici, dupa ce ne intorceam din statiuni, pentru o plimbare racoroasa si pentru linistea serii amestecata cu zgomotul valurilor. Aveam si un barulet pe plaja, un gen de lounge bar, cu muzica relaxanta in surdina, unde puteai savura o bautura in linistea noptii si te puteai juca cu pisicile barului care erau foarte prietenoase si zvapaiate:-).

Am uitat sa mentionez un lucru ce mi s-a parut interesant: hotelul este despartit de plaja, de drumul principal ce leaga statiunile de pe insula intre ele, pe care se circula intens, astfel incat accesul de la hotel la plaja se face printr-un tunel la capatul unor scari in lateralul piscinei, tunel care trece chiar pe sub drumul de care vorbeam mai sus. In acest fel, scapi de pericolele traversatului drumului, mai ales daca vii in vacanta si cu prichindei:-).

Uff... am terminat review-ul, in sfarsit!

In speranta de a nu va fi plictisit, nu inchei inainte sa spun ca in ciuda review-urilor destul de negativiste intalnite pe internet despre acest hotel, sejurul meu a fost satisfacator, in conditiile in care nu m-as fi asteptat niciodata sa ajung aici.

Am plecat in concediu usor dezamagiti, cu inima stransa de teama de ce o sa gasim acolo unde vom ajunge si ne-am intors linistiti, placut surprinsi de experienta si cu o multime de amintiri atat in aparatele de fotografiat cat si in suflet.

Daca m-ati intreba acum daca m-as intoarce acolo as spune ca da... cel putin inca odata!:-)

Trimis de Andreea L. in 04.11.17 13:52:30
Validat / Publicat: 04.11.17 16:51:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki-Kassandra Halkidiki-Sithonia

VIZUALIZĂRI: 2558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andreea L.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Piscina inconjurata de brazi, vazuta de sus din restaurant.

[04.11.17 16:23:06]

Excelent - & excelent scris... :-)

Chiar ne-am bucura -- poți folosi linkul amfostacolo.ro/scr-review ... =7&rid=126&C=-1

[04.11.17 16:52:21]

[04.11.17 17:01:01]

@webmaster: multumesc pentru aprecieri!! Chiar ma bucur ca, desi postez destul de rar, review-urile mele sunt bine primite????

AZE
[04.11.17 21:16:36]

@Andreea L. : Am citit cu mare interes articolul mai ales că am fost și noi pe acolo (în Thassos și cu ocazia tururlui insulei și în Trypiti). Iar cât despre modificarea locului sejurului nu pot spune că totul este bine dacă se termină cu bine ați avut un caz fericit din păcate se tot întâmplă așa ceva cu rezervările. Felicitări pentru articol și vizita în Thassos

[06.11.17 19:21:51]

@Andreea L. : Totul e bine cand se termina cu bine, deci, felicitari, votat cu mare placere.

[06.11.17 21:00:38]

@mishu: multumesc! Asa este, din fericire, tot raul a fost spre bine! ????

[06.11.17 21:05:30]

@AZE: multumesc! Da, este posibil sa fi fost si un pic norocosi cu rezervarea... oricum, sper sa fie si prima si ultima patanie de acest fel cu agentia si pe viitor sa am doar experiente placute, de la rezervare si pana la terminarea concediului! ????????????

Andreea L., AZE, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂTrypiti Bungalows Hotel [Trypiti]: