ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2013
ÎNSCRIS: 27.05.10
JUN-2013

ARTICOL ARHIVAT

Turism tipic românesc, pentru nostalgicii comunişti ai anilor 70

Am revenit după 8 ani la Complexul Panoramic-Amfiteatru-Belvedere. Dacă iniţial am stat la Hotel Belvedere, într-o cameră tipic comunistă, anul acesta am sperat ca lucrurile să nu fi rămas încremenite în trecutul predecembrist şi ne-am cazat la Hotel Amfiteatru împreună cu un grup de cunoştinţe/colegi.

Desigur, reviewurile, inclusiv pe AFA, erau negative sau cel mult rezervate, dar aveam încă în memorie agitaţia de acum 8 ani din zonă, precum şi poveştile nostalgice ale cunoştinţelor mele de vârstă apropiată, aşa că am zis să îi mai dăm o şansă.

Am rezervat un pachet de 3 nopţi printr-un site de turism, plătind la agenţie pentru prima noapte (21 iunie) 161 lei, iar pentru următoarele două nopţi urmând a plăti la hotel câte 199 lei. Ne-am rezervat camere "modernizate".

Am plătit taxa de staţiune 12 lei, în condiţiile în care staţiunea practic nu mai există, iar puţin mai încolo, în Jupiter, taxa este de 1,14 lei. Serios, staţiunea Olimp arată ca Prypiat, oraşul fantomă de lângă Cernobâl. Singura plajă amenajată este cea din faţa hotelului, celelalte căpătând un aspect de sălbatic după ce toate amenajările au fost lăsate să se degradeze până la nivelul de ruginit/putrezit. Vestita terasă la care odinioară cânta Gigi Gheorghiu este astăzi închisă, magazinele la fel (singurele deschise erau unul de haine din incinta hotelului şi unul de ochelari care urma să se deschidă), dacă vrei să îţi iei o apă/suc/mâncare trebuie să mergi destul de departe către Neptun. Străzile sunt pustii, hotelurile din jur sunt în ruină, Panoramicul din complex e îmbrăcat în meshuri de construcţii, turiştii sunt puţini, digul şi intrarea în apă au acelaşi aspect deplorabil. Plaja este acoperită cu scoici sparte (atenţie la tălpi să nu vă tăiaţi), şezlongurile sunt 15 lei/zi, iar numărul mic de turişti permite distanţarea acestora până la câţiva metri unul de altul. Accesul pe plajă se face pe nişte alei din scânduri vechi, unele putrezite. De la hotel până în centrul Neptunului se face aproape o oră pe jos, sau câteva minute cu microbuzele care circulă din sfert în sfert de oră.

Intrarea în hotel este pe partea opusă plajei şi teraselor, prin urmare primul contact l-am avut cu recepţia. Personalul amabil, dar aspectul locaţiei este de anii '70. Mobilă de lemn masiv (sunt curios când s-au scos acarienii ultima oară din tapiţerie) şi lambriuri, lifturi de întreprindere comunistă, covoare şi mochetă vechi. Camerele nemodernizate pot fi recunoscute uşor: au uşile neschimbate şi sunt pe partea cu şoseaua. Cele "modernizate" au uşi mai noi (dar rupte sau luate la rindea peste vopseaua "wenghe") şi sunt cu vedere la mare. Check-in-ul este la ora 18, check-out-ul la 12. În lipsă de clienţi se poate face intrarea la orice oră se doreşte, chiar şi la 8 dimineaţa.

În camere paturile au o distanţă de circa 20-30cm între ele. Pe tăblia lui sau pe telecomanda de la televizor praful se poate luat în strat gros cu degetul. Televizorul LCD este de diagonală mică, şi nu prinde decât câteva programe (din care unele cu semnal foarte prost). În debaraua de pe hol umeraşele sunt furate de pe la diverse magazine (au logourile pe ele) şi o pătură groasă şi grea (genul de armată) se găseşte pe un raft. Oare cine acceptă să pună aşa ceva pe el vara, şi în condiţiile de curăţenie descrise mai sus? Soţia a găsit chiar şi sâmburi de cireşe pe lângă pat, semn că mătura nu mai ajunsese pe acolo de ceva vreme.

În baie lumina este foarte proastă, singura sursă fiind două spoturi la oglinda de la chiuvetă. Bateriile cu design futuristic sunt pline de mizerie şi piatră, atât la chiuvetă cât şi la duş. Para de duş este plină de piatră. Uşa de la duş este ruptă, iar apa se scurge în baie pe lângă cădiţa neizolată. Gresia pe jos are panta greşită, astfel încât apa scursă pe jos trece pe lângă scurgere şi se acumulează lângă chiuvetă, de unde dispare singură în câteva ore (se scurge la vecini?). Petele de rugină sunt prezente peste tot.

Cazarea includea micul dejun. Orarul pentru acesta este 7:30-10. Deşi peste tot pe net scrie că micul dejun este în regim de meniu, cu servire la masă, acesta este de fapt un fel de bufet suedez. De ce "un fel"? Am ajuns la masă la ora 9:30, şi am mai găsit prin "oalele" de acolo vreo două linguri de omletă şi două ouă ochi. Alături mai erau 4 ouă fierte. Am luat omleta şi ouăle ochi şi ne-am dus la o masă. Cum nu ne-au potolit foamea soţia a mers să mai ia şi două ouă fierte. Aici a dat peste un vajnic ospătar, apărător al hotelului, care i-a reproşat că deja a mâncat prea mult, şi că a depăşit bugetul de 17 lei alocat micului dejun. Am rămas stupefiaţi. Odată că nicăieri nu scria care era bugetul, şi ce includea micul dejun în banii ăştia, apoi că o omletă mică şi două ouă ochi nu fac 17 lei decât dacâ ar fi din ouă de struţ. Ceea ce nu erau.

L-am reclamat pe ospătar la recepţie pentru atitudinea agresivă, dar deja aspectul camerelor, facilităţile din zonă şi acest incident ne stricaseră sejurul. Am aflat ulterior că un cuplu din grupul nostru, fusese agresat verbal de nişte turişti în vârstă, la 6 dimineaţa, pe motiv că "la mare nu se vine cu copil mic". Aşa că după numai o zi am luat toţi hotărârea să plecăm de la acest hotel neprimitor, şi ne-am mutat în Jupiter la Hotel Majestic.

Păcat, complexul are un uriaş potenţial turistic. Cu o investiţie serioasă şi un investitor care ştie ce vrea, s-ar putea transforma într-un mini-resort de lux. Dar probabil pentru asta investitorul ar trebui să nu fie român, sau măcar să evite numirea de personal autohton în funcţii de conducere.

Când am părăsit noi litoralul, în 24 iunie, hotelul avea 70 de check-out-uri şi numai 7 check-in-uri. Situaţia era aşa de gri încât turiştilor li se puneau mai multe chei în braţe şi erau trimişi să îşi aleagă singuri camerele.

Trimis de ionut.iosub in 25.06.13 10:26:21
Validat / Publicat: 25.06.13 12:49:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: Litoral, munte

VIZUALIZĂRI: 4259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionut.iosub); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vestita terasă, acum pustie. Bazinul din centru nu are apă, arată aşa pentru că a fost vopsit cu un trafalete mic în prima zi acolo.

• Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Blue View Hotel (ex Panoramic-Amfiteatru-Belvedere) [Olimp]: