ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2013
JUN-2013

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Mai bine la Albena!!!

Am fost la inceputul lunii iunie 2013 la acest hotel, si pentru prima data in aceasta statiune, si pot sa spun ca nu merita efortul, deoarece drumul in plus pana acolo este destul de lung (inca 120 km dupa Albena) si cu serpentine, insemnand inca doua ore si jumatate de mers.

Statiunea este intr-adevar mare si frumoasa, dar Albena nu este cu nimic mai prejos, poate doar faptul ca intrarea in mare este mai lina in Sunny Beach este un +, dar cam atat.

Hotelul este foarte bine amplasat pe plaja, max. un minut pana atingi nisipul, cu camere de marime medie, toate cu vedere spre mare, insa difera unele de altele in functie de aripa hotelului. Are 12 etaje si patru lifturi destul de aglomerate, iar doua dintre ele se blocau destul de des.

Aerul conditionat nu a functionat si ar fi fost nevoie de CALDURA deoarece am prins o perioada in care a fost destul de rece. Curatenia-ok, apa calda-ok, prosoape-ok, lenjerie-ok.

Umbrele si sezlonguri -incluse, la plaja si piscina, in limita locurilor.

Parcarea- 5 euro /zi (inca un minus fata de Albena).

Piscina interioara -NU, piscina exterioara-foarte rece, ca si apa marii, de altfel, iar cea pentru copii era simpla, nu se compara cu cele din Albena, care sunt amenajate cu tobogane si minidusuri pentru copii.

Marile minusuri au fost

1-ANIMATIA:

2-3 animatori care incercau sa faca inviorarea dimineata la piscina-fara niciun rezultat, si la bar sau pe plaja se juca ceva cu o minge si dartz; pentru copii exista CEVA de la ora 17.30 -o ora total nepotrivita din punctul meu de vedere, deoarece la mare, la aceea ora, stai cu copilul pe plaja, dar nu am fost si nu stiu ce se facea. In rest, seara -absolut nimic- fie te plimbai pe faleza, fie jucai carti in holul hotelului care devenea neincapator, tinand cont ca hotelul are peste 250 de camere si marea majoritate erau ocupate. De aceea, ma vad iar nevoita sa fac o comparatie cu Albena (fostul hotel Orlov -unde am fost in august 2012) unde in fiecare seara de la 21.00 era spectacol cu clovni pentru copii, biliard, si seri muzicale, teatru, concursuri pentru adulti incepand cu 22.30

2 MANCAREA:

CUMPLITA, desi nu suntem niste pretentiosi. Aproape ca un copil nu avea ce sa manance. Desi hotelul de anul trecut avea 3*+, am avut in fiecare zi gratar, peste, porc, piept de pui, berbecut, fructe de mare, salate diverse si comestibile, etc, anul acesta la Bellevue, hotel de 4*, gratarul a lipsit cu desavarsire, salatele erau imposibil de mancat (salata de bame crude??? , salata de fasole verde, cruda si asta, si alte combinatii ciudate greu de digerat). Preparatele dimineata -potrivite. Felul 1, doua supe, cu multe ierburi (cimbru, rozmarin etc) aveau un gust..., la fel si toate celelalte mancaruri, incarcate de diverse condimente (ati mancat vreodata aripioare cu scortisoara???!!!). Vorba unei prietene cu care am fost, am mancat de ne-am saturat de bautura, bauturile fiind intr-adevar ceva mai bune decat in anii trecuti (sucurile nu mai semanau cu TEC-ul de alta data, se serveau multe cockteil-uri racoritoare). Dulciurile -viu colorate, lapte praf, inghetata rationalizata. Fructele: din belsug kiwi, portocale, pepene rosu, mere, banane, (fructele de sezon -cirese, capsuni -au lipsit, caise si piersici -de 2 -3 ori) Ne-au salvat ouale -fierte si omleta, cartofii pai, pastele, clatitele si PAINEA. Loby bar orele 14-16 puteai sa-ti reglezi ceasul, la 16.00 se strangea tot, chiar daca mai era ceva prin tavi, lucru care nu se intampla anul trecut in Albena. Beach bar orele 11-18, cu oferta redusa: pizza 1-2 feluri -nu grozava, hotdog si fursecuri (din cele de la cutie). Pool bar-totul se platea.

Si, apropo, plaja privata a hotelului este deschisa pana la ora 18, iar daca stai mai mult se uita ciudat la tine si ori vin sa-ti spuna ca s-a terminat programul, ori se uita la tine pana te simti si te ridici si te asezi pe nisip in partea "libera"a plajei. Dragut, nu!?

In una din seri, cu rezervare, primesti o cina la restaurantul italian, in incinta, cu meniu la alegere, si in acea seara am mancat si noi ceva mai bine. In rest, ne-am gandit la mancarea de acasa, la ciorbele noastre acrite cu prune, la fripturile la gratar si micii romanesti, la pizza noastra si la o prajitura Boema.

Concluzia: nu vom mai merge in Sunny Beach pentru ca este si departe, dar si pentru ca experienta la acest hotel a fost una neplacuta.

Trimis de danany in 11.06.13 11:50:27
Validat / Publicat: 11.06.13 12:57:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Konstantin si Elena-Azalia, Albena-Orlov

VIZUALIZĂRI: 3022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danany); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.06.13 12:38:08]

@danany: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Cred că n-ar fi deloc lipsit de relevanţă ca atunci când găseşti timp să ne scrii şi impresiile de la Sandy Beach (fostul hotel Orlov) într-un articol separat. Este, în opinia mea, foarte util pentru a înţelege mai bine termenul de comparaţie avut de voi (unul destul de "sus", deşi hotelul e inferior ca şi cotaţie oficială).

[11.06.13 14:02:17]

@webmaster: Multumesc pentru urarile de bun venit.

O sa va scriu si despre Sandy Beach cand am timp, iar despre Bellevue as fi vrut sa mai fac niste completari la acelasi review, dar nu stiu cum sa procedez.

Poate ma puteti ajuta.

[11.06.13 14:08:06]

@danany: din păcate a expirat timpul în care puteai edita direct textul (aproximativ o oră de la încărcare)

Poți aduce însă orice alte completări prin intermediul rubricii "Ecouri" (cea în care am scris, atât eu, cât și tu, mai sus).

Dacă dorești ca aceste completări să fie musai incluse în corpul articolului - folosește funcția sesizează, afișată cu roșu mai sus (imediat sub textul articolului)

[11.06.13 14:23:21]

Am uitat sa va scriu despre fitness-o sala cu cateva "fiare", masajul care este contracost, preturile de la market - foarte mari comparativ cu cele de la noi, si Tv-ul din camera-unul mic, generatie veche, fara niciun post in limba romana.

[26.06.13 16:18:55]

cred ca am fost aproximativ in aceeasi perioada... noi am fost in perioada 05-12.06 si intr-adevar seara era f frig afara, cat si in camera. am incercam sa setam aerul conditionat pe cald, dar bineinteles ca nu functiona, asa ca am mai cerut niste paturi/pilote la receptie. au fost f prompti, le-au adus in aceeasi zi in care le-am cerut. animatie zero... in rest mancarea ne-a placut, noi nu suntem pretentiosi

[27.06.13 10:11:24]

Buna!

Noi pe 07.06.2013 ne-am intors si, crede-ma, nici noi nu suntem pretentiosi, dar mancarea a fost CUMPLITA.

A "circulat" intr-adevar o varianta cum ca, deoarece seria de turisti din intervalul 01.06-07.06.2013 a fost cu foarte multi romani (in saptamana dinaintea sosirii noastre in tot hotel au fost doar doua doamne din Bucuresti), mancarea a fost "alta". Sunt curioasa, in perioada in care ati fost voi si spui ca mancarea a fost OK, au fost multi romani?

[27.06.13 10:16:36]

buna!

nu stiu la ce te referi cand spui multi romani. in perioada in care am fost noi au fost cel putin 10 familii de romani, si au mai venit pe parcurs...

[27.06.13 10:30:29]

@elygeo:

Pai, erau momente, la masa, cand jumatate din sala erau romani.

Am vazut ca ai fost in Turcia si Grecia: te rog, cand ai timp, sa-mi spui si mie unde si, pe scurt, impresiile.

Multumesc anticipat!

[27.06.13 10:35:47]

ooo... asa mult ), acum inteleg: D

bine, mai erau romani nemultumiti, care fusesera la Nessebar anii trecuti, si ziceau ca mancarea e f proasta...

dar ti-am zis, noi am fost multumiti, au avut si gratar, de pui, peste, diverse mancaruri cu carne, cartofi prajiti, la cuptor, au organizat si seara bulgareasca, am fost si la rest a la carte, unde am fost tratati super bine

[27.06.13 11:05:45]

@elygeo:

Noi ne-am imprietenit cu vreo 10 fam. (din Bucuresti, Bacau, Galati, Marasesti, Barlad, Constanta...) si toti erau ingroziti si nu doreau sa mai revina.

[27.06.13 11:09:26]

of, nasol... inseamna ca ati prins o perioada naspa... imi pare rau

cred ca dupa ce ca mancarea era groaznica, si vremea a fost nasoala, nu? ca si noi am prins 2-3 zile innorate si cu ploaie chiar: P

[27.06.13 11:23:53]

@elygeo:

Cam asa a fost si la noi vremea, cu apa marii numai buna de pus berea la rece.

[27.06.13 11:29:11]

noi am ajuns miercuri, si de sambata a inceput sa iasa soarele si sa se incalzeaza si marea, deci a fost perfect vreo 4 zile jumate

danany, elygeo
    Alte impresii din această RUBRICĂBellevue Hotel: