ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2009
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 01.09.09
AUG-2009
[?] AD. + 1 COPII

Hmmm... depinde de pretentiile fiecaruia

In ultimii 10 ani am fost cam pe unde se putea prin Europa, dar anul acesta, prima data in Bulgaria. Impresie generala: am fost si in locuri mult mai scumpe si in conditii comparabile (Italia-Rimini), dar si in locuri mult mai ieftine in aceleasi conditii (Turcia-anii 1997).

Traseu: traversat Dunarea pe la Calarasi. 25 Ron. Bac la 1/2 de ora. Vama 30 de sec. Pana la Albena 130 km. Am intalnit vreo 5-6 echipaje de Politie, nu ne-a oprit nici unul. Putine localitati, drumul bunisor.

Intrare-iesire in Albena: la intrare se ia bon, la fiecare iesire se plateste 5 leva/zi. Eu se pare ca am luat o mica plasa, in sensul ca, se pare ca acel bon de intrare se preda la receptia hotelului si se plateste doar 5 leva/o singura iesire. Eu am intrat si iesit de mai multe ori si am platit vreo 30 de leva in 6 zile. Ma rog... nu scrie pe nicaieri chestia asta...

Pentru a ajunge la majoritatea hotelurilor, la gardul de dupa intrare se face stanga, apoi din acea strada pleaca vreo 4 strazi unda dupa alta, de-a lungul carora sunt hotelurile. Mai sunt si o parte din cele de pe plaja- la gard, dreapta si nu va opriti decat la hotelul ce va intereseaza.

Hotel. Com e pe a 4-a strada la dreapta, inainte de gardul de fier forjat ce inchide strada (cred ca e cel mai departe de plaja).

Receptia - 2**. Se vorbeste engleza acceptabil la receptie. Lobby bar-max 2**. Ineternet wireless free.

Sunt vreo 3-4 corpuri de cladire, se pare cu diferente destul de mari ca spatii de cazare. Unde am stat noi: camera 2**, balcon 1*, baie 1*, mobilier aproape nou, gresie pe jos. Nu am deschis tv decat o singura data, dar cred ca erau 2-3 canale romanesti.

Intre hotel si restaurant cam 150 m printr-un culoar de verdeata. Dragut.

Restaurant-cantina 1, 5 * pe marginea piscinelor. 3 piscine ok (mai rau era ca au fost populate:)).

Regim de masa: UAI. (hmmm... aveau wiskey, campari, garrone).

Mancare 1*: multa dar proasta. Feluri putine si gatite indoielnic. Se schimba un fel principal la pranz si cina, restul se repetau. In principal cartofi prajiti, orez, mazare. Carne de porc-1 fel, coaste de gaina, carnati. Apoi variatiuni pe aceeasi tema. 1, max. 2 feluri de prajituri, rosii, telemea, pepene. Cam acesta era universul culinar. Mirosea de itit intorcea stomcaul cand prajeau peste. Intr-o seara am vazut alaturi de cantina un animal pe un protap si o coada ca in anii '88... sa prinda si turistu' o bucata de carne (cred ca era miel... cred...)

Lume muuulta, oameni putini. Se calcau in picioare la masa (romani, rusi, bulgari - de-a valma, nici unii nu erau mai breji).

Piscina 3***: ok atat pentru adulti cat si pentru copii. O gramada de melteni care isi puneau prosoapele "sa prinda loc"... erau suficiente sezlonguri... Niciodata nu am inteles ce nevoie e de animatori care sa se unduie pe margine... isi faceau treaba... Bonus: un teren de volei, ingradit, cu nisip... se pot juca copiii atunci cand e liber...

Plaja: cam 1, 3 km. Exista un autobuz care circula la 1/2 ora intre orele 9-17. Repet AUTOBUZ de la Vita Park. Trenuletul se plateste 2, 5 leva/adult+1 leva/copil. Nisip ok. Sezlonguri suficiente. Insa un singur bar - 1 *- pentru snacks, cartofi si bauturi. Se deschide la 11. Daca mancati dimineata va cam ia setea pana la 11 si nu aveti de unde cumpara. Mancarea si bautura pe plaja cuprinsa in UAI. Mancarea: proasta. Berea... hmmm... sucuri-dozator, inghetata-suficienta.

Albena: statiune de 3***. Un fel de Eforie Nord cam de 2-3 ori mai mare. Frumusica, curatica. Cam batraioara. Pentru familii linistite, carora le place sa se plimbe ok, recomandat.

CONCLUZIA GENERALA: mai bine ca la Saturn, Venus... etc. (si mai ieftin)... pentru cine nu a mai vazut mancare si bautura... e SUUUUPER, cine a mai fost si pe la 5***** la turci, sa uite de Albena, grecii sunt cam cu 1, 5 clase peste (vorbesc de preturi comparabile). Nu mi s-a parut f. ieftin, dar se ofera conditii si servicii mai bune decat pe litoralul romanesc (fara Mamaia).

Pentru gurmazi: neindicat. Pentru o cura de wiskey: ok.

Preturi Albena - pe "strada de seara": popcorn 3-4 leva (1leva-2, 18 ron), sucuri 2-3 leva, poze retro 10 leva, tigari 5 leva. Cea mai ieftina porcarioara pentru socri, cumnati, rude etc de acasa -2 leva.

Trimis de radu_catalin in 01.09.09 23:22:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2398 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu_catalin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.09 23:35:48]

@ radu catalin:

"Sunte multe de povestit despre mitocaniile si nesimtirile turistilor, dar la preturile statiunii, astia sunt oamenii care vin... "

replica va apartine, insa, aflat acolo, nu ati facut parte dintre turisti?

Ati platit mai mult decat ceilalti si ati beneficiat de servicii mai proaste?

Nu trebuie sa generalizati, nu TOTI cei aflati in statiunea Albena (printre care v-ati numarat si dvs. ) sunt melteni, mitocani sau nesimtiti (pe acolo am petrecut si noi cateva zile).

Concedii (mai) placute in companii (mai) selecte!

[02.09.09 00:33:50]

@ radu catalin: si inca ceva, fara a tine cumva partea bulgarilor si fara a fi fan Albena:

daca ati avut ocazia si placerea sa va plimbati prin statiunea respectiva, ati fi observat, probabil, ca sunt si destul de multe hoteluri mai bine cotate, de 4*, unde preturile si conditiile sunt pe masura, in cele mai multe cazuri (a se citi review-urile).

radu_catalinAUTOR REVIEW
    [02.09.09 23:06:38]

@divio - departe de mine gandul de a incerca sa jignesc pe cineva.

- Poate am exagerat cu generalizarea, dar am fost scarbit de multe, multe faze grotesti, pe care nu le-am intalnit in NICI unul din concediile petrecute in alta parte;

- am ajuns la hotel .com deoarece m-am hotarat miercuri si am plecat joi dimineata, iar aici era singurul loc unde am gasit 2 locuri libere - nu a fost vorba de pret, ci de distanta scurta (nu aveam decat 6 zile la dispozitie);

- am si spus ca Albena e o staiune OK, frumusica, curatica...dar pur si simplu "nu m-am simtit de acolo".. no ofense

[03.09.09 00:25:21]

Suna altfel ecoul, aveti deja experienta Albena, pe viitor poate alta alegere va fi mai inspirata, mai ales daca e facuta din timp.

Urarea anterioara ramane valabila.

indiralisa_26
    [04.09.09 22:51:55]

un review realist! mai m-am linistit, credeam ca doar eu vad lucrurile asa...

anacrisnic, divio*, indiralisa_26, radu_catalin
    Alte impresii din această RUBRICĂ.COM Hotel: