ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2013
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
MAY-2013

Vacanta in Obzor

O minivacanta mult asteptata, asta si datorita faptului ca pastele cade in mai cam odata la 13 ani si am zis eu asa in mintea mea ca o sa fie numai bine de plaja si balaceala.

Asa a fost pt mine, insa nu multi au avut tragere de inima sa intre in mare sau in piscina hotelului.

Cazarea a fost la SOL LUNA BAY, un resort la intrarea in OBZOR - vezi impresii.

Pregatiri ca pentru paste, ceva dulciuri, ceva mancare si uite ca a venit vineri dimineata, cand pe la 7 eram gata de plecare. Drum stiut, strabatut de mai multe ori asa ca am ajuns fara incidente sau intarzieri. Cam pe 20% se lucreaza pentru latire, un lucru bun spun eu, iar autostrada este functionala dar tot peticita.

Parcarea hotelului este mare insa cam neincapatoare pentru un asalt de romani care vin toti cu auto propriu, dar s-a gasit loc pentru fiecare masina. Pretul e de 10 leva/zi si primesti un carton cu nr masini sa-l poti arata la bariera asta in cazul in care iesi cu masina in oras sau la vreo vizita in zona.

Vremea frumoasa, blanda, cu exceptia diminetii de duminica cand a ploat si a tunat Apa marii acceptabila, eram ceva curajosi care ne balaceam, avea in jur de 15grade... poate.

Pentru seara de Inviere am facut inca de vineri o plimbare de recunoastere pentru a gasi o biserica. Am ajuns in centrul, langa un parc tematic si am gasit o frumoasa biserica, cred eu renovata de curand fiindca picturile erau tare curate. Am stat nitel in acea zona, am vizitat si parculetul tematic de langa, apoi am plecat la pas usor spre pietonala care inca nu era animata, intreaga statiune abia se pregatea sa prinda viata.

Usor, usor am pornit spre hotel, si am stabilit ca la inviere vom merge tot pe jos, distanta fiind cam de 2.5km de la hotel.

Alte vizite nu am facut, Varna o mai vizitasem, Burgas-ul asemenea si unde pui ca aveam privilegiu de a ma bucura de o intreaga piscina doar pentru mine.

Am lenevit la soare, am mers pe marginea plajei pana unde nu am mai putut trece apale ce se varsa in mare, aproape de centrul statiunii dupa aproximarile mele.

O minivacanta frumoasa, cu darul de a ne reincarca bateriile si a ne pregatii pentru vara ce urmeaza a venii.

Pe perioada de sezon statiunea cred ca e foarte frumoasa si animata, sunt multe magazine, terase, chiar si un club/discoteca nu departe de resort.

Singurul lucru mai dificil e transportul local care consta intr-un autobus cu program cam rar din cate am inteles eu. Daca alegeti sa faceti o plimbare pana in centru, lipsa trotuarelor este o chestiune de avut in vedere. Sunt portiuni unde apar, asta insa cu cat te apropii de centru, la margine lipsesc cu desavarsire.

Asta a fost vacanta mea de paste, frumoasa ca toate vacantele.

Recomand resortul si statiunea pentru o vacanta linistita si relaxanta.

Fiind doar o vizita cu dedicatie, ma refer la Ozbor nu am cercetat prea mult strazile laterale, insa dupa cum am putut vedea parca totul se pregatea d noul sezon. Unii amenajau standuri, altii terase, unele magazine deja asteptau clienti iar parculetul de care am dat eu era destul de animat atat de localnici cat si de turisti... dupa cum se pozau se vedea ca vor o amintire cu dinozauri respectivi.

Trimis de roth in 17.05.13 19:14:36
Validat / Publicat: 17.05.13 20:34:12

VIZUALIZĂRI: 3503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 acasa la Fred si Barney, un parculet tematic undeva in centrul Obzor-ului

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Obzor și împrejurimile: