ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2013
ÎNSCRIS: 13.09.08
MAY-2013

Rezonabil

Dupa un drum destul de lung: Bucuresti-Giurgiu-Varna-Nessebar = 5 ore, am ajuns la hotel in jurul orelor 12.30.

Din Nessebar m-am lasat condus de GPS fara a incerca rute alternative si acesta m-a dus direct la hotel printr-o zona mai retrasa, marginala plin de constructii neterminate si santiere.

De altfel resortul este asezat in partea de sud a Nessebarului (oras nou) la iesire din oras intre oras si resort existand o distanta de cca 800m-1km de drum unde pe ambele parti vezi doar balarii, santiere incepute demult. Cam sinistru...

Aveam voucher pt Sol Nessebar Bay/Mare 4*.

Resortul este format din 3 cladiri: prima este Sol Bay a doua este Sol Palace si al treilea este Sol Mare.

M-am prezentat la prima cladire la receptie unde erau cateva persoane deja (romani) pentru cazare si dupa cca 10 min de stat am aratat voucherul meu receptionerei. Aceasta s-a uitat prin calculator, s-a tot uitat pentru ca mai apoi nedumerita fiind sa puna mana pe telefon si in... bulgareasca lor sa solicite inf. suplimentare. Imediat s-a lamurit ca rezervarea noastra era pt Sol Mare...

Ok... am zis... hai sa vedem diferenta...

Ne-am dus la Sol Mare unde in parcarea platita si pazita, cu bariere, am primit la intrare un nr de loc pentru a putea parca organizat. Mai erau max 5 masini... toate de Romania.

La receptie nu era niciun turist si ca atare am fost primiti amabil, cu zambetul pe buze, imediat si cazati in 5 min.

Hotelul are 7 etaje si 3 lifturi (din care unul se stricase dupa 2 zile si nu s-a mai reparat)...

Camera noastra era cu vedere spre parc aspect pe care l-am resimtit imediat ce am intrat in camera: erau 15 grade!

Am pornit imediat climatizarea am fixat pe 26 grade si am zis ca intre timp se va rezolva...

Nu s-a rezolvat, seara temperatura fiind de 19-20 grade; am insistat ca se va incalzi si desi in prima noapte am tinut climatizarea pornita toata noaptea, dimineata tot 20 grade erau; pt noi a fost frig, trebuind sa ne acoperim si cu cuvertura de pe pat.

A doua zi am cerut explicatii, ni s-a spus ca nu este pornita climatizarea per hotel si daca vrem ni se da o aeroterma; in acest fel am rezolvat problema frigului;

Camera era mare, curata, cu doua paturi mari, asezate unul langa celalalt (pt a-l face matrimonial), masuta si scaun, fotoliu cu masuta de sticla, pe balconul destul de spatios trona o masa si 2 scaune din plastic.

Baie cu cada, uscator de par, oglinda pt machiaj, insa fara niciun fel de consumabile in afara sapunului lichid de la lavoar si cada (fixate in compartimentele dedicate); totusi tin minte ca la 4* iti mai punea un gel dus, sampon, etc... ; aici lipseau.

In camera este minibar-frigider dar gol; seiful era standard.

Vederea spre parc este de fapt spre parcare si spre fata hotelului, parcul fiind poate balariile de peste drum...

Ca si servicii in hotel exista un restaurant mare, incapator, foarte curat, o terasa aferenta restaurantului, un lobby bar, un pool bar si un indoor bar.

Piscina este frumoasa curata impartita pe 2 zone (adulti si copii) cu sezlonguri curate si bine intretinute de-a lungul piscinei. Piscina se curata si verifica zilnic apa.

Mai exista o piscina mai micutza la care este atasat un topogan (cu 2 curbe) pt adulti si unul pt copii;

In spatele hotelului este o gradina mare, cu multa verdeata si umbra in care sunt amplasate multe jocuri pt copii (leagane, topogane, balansoare, teren minigolf contra cost); tot contra cost sunt si ceva jocuri din hotel (biliard, etc)

Parcul este aferent intregului resort.

La cazare ne-a fost pusa o bratara (desi toti aveau all inclusiv); mai tarziu mi-am dat seama de ce: desi resortul era comun, Sol Palace este de 5* iar Sol Bay si Sol Mare de 4*; fiecare hotel avea culoare proprie de bratara si teoretic trebuia sa poti beneficia numai de serviciile de la hotelul respectiv; totusi la pool bar servirea nu era chiar asa stricta si iti mai dadeau si cu alta culoare de bratara. La fel si la piscina.

La mancare insa iti vizualizau bratara si te opreau desi intre Bay si Mare nu exista diferenta.

La plaja marii se coboara din parc pe niste trepte amenajate spe o fasie destul de ingusta cu nisip bun insa destul de mediocru intretinut; crengi, mormane de alge culese din apa, arata mai degraba a plaja virgina decat proprie. Sezlongurile erau inexistente dar probabil in sezon vor apare; oricum sunt contra-cost. Totusi fasia destul de ingusta (gen Eforie Nord) si destul de scurta cred ca va pune probleme la aglomeratie in sezon.

Masa: desi foarte diversificata iar mancarea gatita nu s-a repetat in cele 4 zile cat am stat, totusi calitatea lasa de dorit.

Paine au vreo 8 feluri, supe 3 feluri (toate din plic), salate multe si variate, mancare gatita 7-8 feluri iar in fiecare zi s-a facut gratar proaspat si bun.

Mancarea a fost proaspata insa unele feluri erau din soia (cascaval, carne) desi nu se mentiona, iar altele erau din inlocuitori (mierea era de fapt sirop de fructoza cu aroma de miere).

Totusi avand in vedere varietatea puteai sa mananci la fiecare masa destul de bine chiar si pt un copil mai pretentios; pana la urma sa nu comparam cu turcii sau grecii. Pentru Romania era deja aroganta la cata mancare era si cat de diversificata;)

Barurile aveau multa bautura si desi berea la dozator era apa chiara iar sucurile naturale aveau gust de chimicale, celelalte erau destul de ok; acidulatele la dozator erau ok, cele alcoolice (rom, votca, vermuth, wisky, gin, brandy) autohtone.

Cred ca cea mai buna alegere ar fi fost o demipensiune pt a nu fi tinut de toata mancarea lor (ma refer la nivelul cheltuielilor) si pt a putea beneficia de multele taverne din Old Nessebar.

Una peste alta hotelul se merita cu conditia ca in high sezon sa fie mai atenti cu turistii si sa fluidizeze circulatia... altfel exista riscul sa fie foarte aglomerat si ca atare frustrant...

Trimis de zoloft in 07.05.13 09:55:32
Validat / Publicat: 07.05.13 11:44:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2402 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zoloft); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

crystofor_cry
    [13.05.13 22:34:59]

@zoloft:

@CODR: as fi recunoscator daca mi-ati spune daca sunt cine la restaurante cu specific in acest resort si cum se fac rezervarile. Se poate comanda de la bar sau piscona bauturi chiar daca esti cazat la bay, (si vreau sa stau la mare)

zoloftAUTOR REVIEW
    [14.05.13 16:22:06]

@crystofor_cry: cine cu specific nu am vazut dar probabil pt sejurul scurt de 1 Mai si Paste nu s-a pregatit asa ceva.

De altfel nici in ziua de PAste nu scria ca ar avea ceva specific ci spuneau ca o sa fie in Lobby oua, cozonac si bauturi specifice...

Avand in vedere ca atunci cand am fost eu, fiecare hotel avea bratari diferite, ma indoiesc ca ai putea comanda de la alt hotel din resort; totusi am vazut unii care incercau si erau serviti - ma refer la pool bar.

crystofor_cry, zoloft
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Mare Resort & Aquapark: