ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2013
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 04.05.13
    JUL-2012

Vacanta reusita

O sa fiu cat m ai scurt si la obiect, Am fost cu masina personala, un drum scump pe care nu l recomand (am ales cu masina deoarece am fost si in atena 1 zi) ferry a fost cam 360 de euro pt 4 pers dus-intors. Drumul cu ferry dureaza cam 2 ore si 30 min.

Am fost cazati la Golden Beach din Koukounaries, hotelul este ok pt clasificarea lui (hotel de 2 stele+, nu va asteptati la hotel de 5 stele asa cum fac unii conationali de ai nostrii)

Micul dejun era acelasi in fiecare dimineata si destul de limitat, Piscina era curata si se facea baie pana la ora 19. Este cred cel mai apropiat hotel de plaje (400-500m) - Kokounaries (la cat de bine descrisa si laudata a fost, pt mine a fost o dezamagire, impresioneaza doar firicelele de nisip auriu), Bananarama si Banana beach (2 plaje superbe, mai ales prin atmosfera care se creeaza dupa ora 13 30 si tine pana seara la ora 23 30 24 00, poate si m ai mult, se organizeaza adevarate petreceri in aer liber cu muzica de club, unde toata lumea danseaza si se distreaza la maxim, fara fitze si sampanii scumpe, schimbandu mi proasta impresie ca numai noi romanii stim sa ne distram iar altii nu stiu sa se distreze (ma impresionat simplitatea si originalitatea felului in care se distreaza grecii fara figuri si fitze de mamaia) o asa atmosfera nu am vazut decat pe la petrecerile Mtv sau prin filme, ceva unic.

Langa ele se afla o plaja de nudisti, nu i am retinut numele, unde predomina cei trecuti de 50 de ani

Plaja Agia Eleni se afla pe drumul din spatele hotelului si este de asemenea incantatoare,

Preturile pe plaja. 50 de centi apa plata, 5 euro berea corona, 2 sau 3 euro cola la cutie2,5 euro berea mythos. Sejlongurile se platesc numai cate 2 iar pretul este de 8 euro.

O alta plaja superba dar cu pietricele este Castro, apa are o culoare albastra de vis,

Cea m ai renumita plaja si ce a m ai frumoasa este Lalaria Beach, unde se poate ajuge doar pe apa, are o culoarea ireala iar locul in sine pare de vis.

Excursiile optionale se obtin din Skiathos Town, iar pretul este de 15 euro de pers pt turul insulei skiathos, care curpinde toate plajele importante ale insulei, in total 4 -5 opriri) iar 20 de euro pers pt skopelos,

De obicei dejunul il luam pe plaja unde mancam pizza, salate sau celebru sandwich club, mult mai gustot k la noi. pretul unui dejun era cam in jur de 15-20 de euro pt 2 pers.

Seara de obicei totul are loc in skiathos town, unde gasesti terase, restaurante, cluburi, magazine pt suveniruri. In mare parte a timpului am mancat la El Greco. Pretul unei cine cu 2 sticle de vin apa si cola pt 4 persoane costa in jur de 55-58 euro. Din pacate pestele proaspat lipseste cu desavarsire, iar unde avea era foarte scump. Pe la unele fast food uri se manca souvlaki cu 5-6 euro farfuria cu cartofi prajiti si putin tzatiki...

Deplasarea spre oras o faceam cu autobuzul 4 euro pers dus-intors, nu am folosit masina pt a putea simti k e vacanta si sa beau ce doresc...

Per total Skiathos e o insula superba cu peisaje superbe, romanii foarte putini (e o insula destul de scumpata vizitate de vedete interne si internationale)

A fost o vacanta reusita (chiar daca am stat la un hotel de 2 stele+ acolo doar dormeam) unde m as m ai intoarce oricand. O insula pe care o recomand pt a avea o vacanta altfel fata de celebrele statiuni populate in marea lor majoritate de romani (thas, halki, para) Skiathos este altceva.

O sa adaug ceva foto, cu locurile unde am fost.

Sper ca v am fost de folos cu cele relatate de mine

Trimis de antonio777* in 04.05.13 16:03:02
    Validat / Publicat: 04.05.13 19:08:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: thassos, skiathos

VIZUALIZĂRI: 5085 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (antonio777*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.05.13 19:08:55]

@antonio777: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[02.06.13 09:17:53]

@antonio777: Buna ziua, as avea rugamintea sa-mi spuneti exact cat ati platit per persoana si pe masina pentru ferry (ati spus per total 360E iar eu am gasit un dus 23E). Multumesc

zsolt_tusnad
    [02.06.13 10:10:42]

@antonio777: Buna,

In luna august vom merge si noi la acest hotel, si citind ecouri si de pe alte siteuri am observat ca multi turisti se plangeau ca nu era apa calda la acest hotel, sau nu avea apa presiune, etc. Este adevarat?

Aerul conditionat este cu plata? Multumesc.

[02.06.13 14:03:11]

@zsolt_tusnad: Hotelul este ok pt 2 stele, nu am avut probleme de nici un fel, apa calda am avut la orice ora. Aerul se plateste, dar sunt unele ap de aer care pot fi pornite manual si numai e nevoie sa platesti nimic cel putin noi asa am facut.

[02.06.13 14:07:14]

@johnbilu: Sincer numai stiu exact, insa mi a ramas suma totala in minte, deoarece mi sa parut foarte mult. Noi am platit chiar in portul din Volos, pe net e posibil sa fie m ai ieftin. 1 autoturism cu 4 persoane a costat 360 dus-intors anul trecut pe 29 iulie.

23 de euro e posibil sa fie de pers fara masina, nici eu nu am crezut k ferru poate sa fie asa scump, dar m am convins singur

[02.06.13 16:37:14]

@antonio777: Multzam mult pentru informatii. In septembrie vrem sa mergem si noi in Skiathos si Skopelos chiar daca drumul pana acolo (masina si ferry) va rupe portofelu'.

[02.06.13 17:57:57]

@johnbilu: Dupa Salonic sunt si taxe pt autostrada. E costisitor, dar merita toti banii. Vacanta placuta

[02.06.13 21:04:05]

@antonio777: Stim ca se platesc taxe pe portiunile de autostrada. Mergem in Grecia din 2007, insa niciodata in insulele respective. Mercic pentru urari si info. Sa aveti si voi o vacanta reusita.

antonio777*, johnbilu, zsolt_tusnad
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: