ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2013
ÎNSCRIS: 02.06.10
JUN-2008

O zi in Dubai

Plecand din Kuala Lumpur (vezi impresii), ajungem dupa un drum istovitor in celebrul oras Dubai.

Ne cazam rapid, si, dupa cateva ore de somn, iata-ne refacuti si pregatiti sa infruntam soarele arzator al Orientului Mijlociu. Cum nu aveam disponibila decat o zi, programul trebuia facut cu o mare rigurozitate. Prin urmare, la micul dejun am puns la punct toate detaliile necesare petrecerii cat mai "eficiente" a acestei zile. Cea mai buna sursa de informare au fost flyerele pe care le-am gasit la receptia hotelului alegand o oferta care ni s-a parut tentanta, anume un safari in desert. Totul s-a rezolvat foarte repede, un simplu telefon si toate detaliile au fost stabilite in 5 minute.

Am decis ca in cursul diminetii sa facem un tur de recunoastere a zonei si o necesara vizita la banca pentru a ne "umple" buzunarele cu moneda locala. Cum temperatura exterioara, chiar si la inceput de iunie, nu permite plimbarile foarte lungi, dupa nu foarte mult tim ne-am intors la hotel pentru un dejun binevenit.

Dupa dejun am asteptat cu nerabdare, momentul imbarcarii in aventura ce urma sa vina. La ora stabilita, masina cu care urma sa mergem a ajuns in fata hotelului. Excursia a inceput cu un tur rapid al orasului: Jumeirah, o oprire intr-un mini bazar, o alta oprire (ce-i drept, mai la distanta) la celebrul Burj Al Arab. Apoi, dupa o ultima oprire la marginea lumii civilizate pentru achizitionarea de suveniruri, inceput adevarata aventura, am intrat in desert. Momentele pe care le-am trait in urmatoarele ore, mergand cu masini 4x4 pe dunele de nisip, inclinati in anumite momente la mai mult de 50 de grade in fata sau lateral, sunt greu de descris in cuvinte. Si pentru ca nivelul adrenalinei sa nu fie mentinut la un nivel foarte inalt, organizatorii s-au mai gandit ca o coborare cu placa (snowboard, dar ar trebui sa ii spunem sandboard, insa nu stiu daca exista aceasta denumire) pe o duna de nisip, sau o plimbare cu dromaderular fi numai potrivite. Ultima parte a excursiei s-a incheiat cu o petrecere in mijlocul desertului, un gratar, un spectacol cu muzica arabeasca live, dar si cu nelipsitul belly dance.

Intorsi la hotel, ultimele ore ramase le-am petrecut facand o cura de shopping intr-unul din numeroasele mall-uri aflate aici.

... apoi avionul a decolat, imaginea "palmierului" Jumeirah vazut de sus ne va ramane pentru totdeauna in amintire, cu regretul ca totul s-a petrecut asa de repede si cu speranta ca poate intr-o buna zi ne vom reintoarce.

Trimis de daniel_72 in 17.03.13 17:17:03
Validat / Publicat: 17.03.13 18:33:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 2096 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daniel_72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cred ca nu mai este necesar sa precizez despre ce hotel este vorba, dar totusi o voi face - Burj Al Arab

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai:

• pagină generată în 0.056120872497559 sec