ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2013
ÎNSCRIS: 11.07.10
MAR-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 4-8

Club Diesel - un loc special

In primul rand vreau sa spun ca mergem acolo ocazional in general invitati de nasa noastra care este oarecum cunostinta cu patronul deci s-ar putea (desi nu cred) ca impresiile mele sa fie putin diferite de ale altora (desi nu am cititi nicaieri inca impresii negative). Rog in consecinta fara PMA standard.

Deci sa incep cu patronul, domnul Ionescu, un tip la vreo 130 kg 1.90, moldovean din Botosani din cate am inteles. deci omului ii place sa manance. Bun pana aici.

Pai sa vedeti mancare desi nu prea stiu meniul standard al restaurantului o sa vorbesc despre o iesire la care ne-am platit fiecare ce era de platit ca sa nu existe suspiciuni. Deci noi (familia mea) am platit 120 ron (copii nu au fost pusi la socoteala in mod special) pentru o masa care a durat vreo 6-7 ore cu mancare si bautura cat a incaput (si a incaput). O parte din bautura am adus-o noi, cam 50 %.

Deci ce sa va zic, antreurile sunt super, platori cu branzeturi si mezeluri adevarate, nu de la supermartket, zacusca (preferata mea), salata de vinete, icre de casa, si altele, va rog sa ma credeti ca eu m-am saturat din astea. Si painea, nu mai vorbes. Nu stiu daca se face asa in mod obisnuit dar noua, in general, ne aduce o paine moldoveneasca ca o pasca f inalta, ceva bun, bun. La felul principal am avut friptura la gratar de porc si pui, nimic iesit din comun, doar un gratar, bun, dar normal. La desert e o alta poveste, am mancat niste placinte cu branza, un deliciu, si unele cu mere care nu au fost la fel bune ca cele cu branza dar sunt peste ce poti servi in majoritatea restaurantelor. Vreau sa va zic ca si impresie generala, poate 80% din felurile pe care le-am incercat merita fara discutie.

Daca mergeti va recomand cu tarie sa incercati afinata, pana si sotia mea care nu bea aboslut deloc, nici macar sampanie de revelion, cand mergem acolo tot bea 2 paharele de afinata.

Va mai recomand placinta cu varza si pestele care sunt foarte bune.

Acum am inteles ca s-a deschis si hotelul, nu stiu cat costa si nici cum arata inauntru camerele dar cand am fost ultima data promitea foarte mult, mai ales ca are priveliste asupra lacului Floreasca.

Am scris acest review acum deoarece fiind invitati in weeked am consumat si unele produse facute acolo si ca de obicei au fost foarte bune, asa ca mi-am zis ca e pacat ca o locatie ca asta nu aiba parte de putina "recunostinta" din partea mea.

Trimis de benescu75 in 11.03.13 23:28:33
Validat / Publicat: 12.03.13 00:37:19

VIZUALIZĂRI: 5733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (benescu75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[12.03.13 00:36:57]

Având în vedere relaţia recunoscută ca "relativ apropiată" cu patronii, review-ul este publicat fără note şi fără pma std.

[12.03.13 05:48:01]

@benescu75: m-ai facut curios, am sa fac o vizita acolo. Cred ca voi gasi adresa pe net...

benescu75AUTOR REVIEW
[12.03.13 14:13:01]

@iulian68: Este in Floreasca, dupa ce treci de utomatica la circa 150 m pe partea stanga cum vii dinspre Urgenta. Si o sa te rog sa ne scrii impresiile mai ales daca sunt negative pentru a mai contrabalansa entuziasmul meu !

[12.03.13 14:25:16]

@benescu75: ehei... acu' 40-50 de ani, acolo era doar o clădire construită după un plan de culă oltenească, în care funcționa un simplu restaurant al ștrandului Floreasca, ștrand care avea bazinele de înot chiar pe malul lacului. Cred că ar fi putut fi păstrată, era chiar frumoasă...

Tot de aici, pe vremea aia, se făceau traversări cu vaporașul la ștrandul de vizavi (Floreasca2), dar și plimbări (ture de lac).

Prin anii optzecișiceva, Nea Nicu a pus însă stăpânire pe tot lacul, închizându-l cu gard și punând milițieni de pază, facându-l curtea lui particulară, unde se plimba în fiecare dimineață împreună cu savanta și cele două potăi din dotare. Evident, ștrandurile și debarcaderele s-au dus...

Acum toate astea sunt doar amintiri... frumoase. Bine, la ce apă e acum în lacurile astea, nici nu-ți mai vine să faci baie în ele...

Saitul oficial al hotelului-restaurant moldovenesc e acesta: clubdiesel.ro.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[12.03.13 19:20:14]

@Dragos: ma gandesc ca am putea organiza, cand se va incalzi, o" miniAFA" acolo... Michi sta aproape, amero abia asteapta ( ) si se mai gasesc amatori!!!

Nasshu
[12.03.13 20:09:34]

@iulian68: eu am fost la petrecere privata organizata la acest restaurant - motivul pentru care am si absentat la Odorhei- dar pot sa confirm cele spuse de autor si va asigur ca nu exista nici o influenta avand in vedere ''relatia''.

Pacat ca a fost o zi urata. Vara cand terasele sunt deschise chiar pe malul lacului, cred ca este superb.

Despre calitatea serviciilor si a produselor confirm si eu notele date de autor.

Eu am remarcat in plus palinca, sunca, ceapa rosie si zacusca ca la mama acasa.

Nu pot sa ma pronunt asupra tarifelor, avand in vedere ca a fost un eveniment legat de o traditie ce are legatura cu username-ul meu.

Recomand o ''ieseala'' pe vreme frumoasa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[12.03.13 20:21:39]

@Nasshu: inseamna ca putem face inscrierile de pe acum: asadar la mine, 2 persoane, probabil ca si tu mergi tot in numar par... @Dragos ce spui?

Nasshu
[12.03.13 20:29:25]

@iulian68: eu daca mai merg acolo, merg sigur in formatie de 4+ (4 eventual) finii sunt la 300m in linie dreapta de locul respectiv.

Dar nu prea curand din pacate.

am pus si eu doua poze. din pacate restul sunt cu caracter privat si nu am acceptul pentru a le posta pe site.

Sincer as schimba titlul acestui review . Clar nu este doar o terasa..

[12.03.13 21:15:28]

@iulian68:

... se mai gasesc amatori!!!

io discut numai cu profesioniști, da? ce amatori...

benescu75AUTOR REVIEW
[12.03.13 21:27:21]

Mda, este o greseala a mea in privinta denumirii, este club Diesel nu terasa. Ma bucur sa aflu ca impresiile mele nu sunt alterate, mi-ar fi parut rau, desi nu l-am cunoscut pe patron decat in fuga mi-a lasat o impresie foarte buna si cred ca locul merita popularizat.

[12.03.13 22:15:39]

@Dragos: cum spui tu... Am crezut ca... Dar lasa ca ma descurc cumva!

[13.03.13 01:35:47]

@benescu75: modificat, in titlul, denumirea localului in "Club Diesel"

AdrianLungu
[04.02.15 16:30:51]

@Dragos - Stimabile, pe vremea aceea, acolo era strandul MAI...

[04.02.15 20:44:53]

@AdrianLungu -?!?

am crescut în cartier, prin anii '60 - '70 mergeam cu taică-miu acolo la ștrand. Poate după '80 să-l fi luat M. I.-ul, ulterior nea Nicu, care a închis toată zona până la pod.

Uite câteva hărți din acea vreme - pe niciuna nu scrie Ștrand MAI, dar apare ștrandul Floreasca II peste lac (așadar, Floreasca I unde ar fi putut fi?), ba chiar și debarcaderul... eh! ce vremuri!

1, 2, 3.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
AdrianLungu
[05.02.15 16:38:33]

@Dragos - Da, vorbim de aceeasi locatie. Nici Restaurantul "Excelsior", situat pe str. Stirbey Voda nu are firma a M. A. I.

Vizavi se aflau, de la stanga la dreapta, strandul Floreasca II, al sindicatelor, al C. S. S., precum si Baza Sportiva a CC.

AdrianLungu, benescu75, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: