ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2013
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 27.02.13
SEP-2012

Recomand, chiar si in septembrie

Am fost de 3 ori la Ljujak, ultima data in septembrie 2012. Am prins o oferta in care plateam 5 nopti si stateam 7, la un pret foarte mic, sub 200 de euro (doi adulti si un copil), cu demipensiune.

Am ajuns dimineata la ora 8 si desi stiam ca check-in-ul se face la ora 14 am rugat-o pe receptionera sa ma lase sa bag masina in parcarea hotelului, sa-mi iau de-o grija. Nu stiu daca astrele se aliniasera in ziua aceea sau a fost pur si simplu o coincidenta, dar surpriza, camera pregatita pentru noi era libera si ne puteam caza cu cateva ore mai devreme.

Doamnele de la receptie foarte dragute, ne-am inteles in engleza, totul a decurs repede. Actele le-am recuperat o ora mai tarziu. Un baiat amabil ne-a indrumat catre un loc liber din parcare, apoi ne-a ajutat cu bagajele.

Cand am facut rezervarea am specificat ca suntem clienti vechi si am solicitat o camera cu vedere la mare, la un etaj superior. Am primit o camera la etajul 4, foarte frumos din partea lor, apreciem gestul. Desi este un hotel de 3 stele, camerele sunt foarte spatioase, mobilier relativ nou, frigider, tv color micut, dar prinde Pro Tv si TVR International. Baia foarte mare, cu cada, chiuveta, wc si bideu. Balcon imens, gen terasa.

Curatenie se face zilnic si gaseam ca la hoteluri de 4* un cartonas pe care scria „In aceasta camera a facut curat Maria”, de exemplu. Prosoapele se inlocuiau doar daca le lasai pe jos, ca peste tot de altfel. Lenjeria ne-a schimbat-o dupa 4 zile, si tot atunci ne-a adus alte flacoane de sampon (branduite cu numele hotelului).

Desi am fost de 3 ori la Ljuljak in 3 ani diferiti, doar anul trecut am avut 2 familii de romani in hotel. In rest 70% nemti trecuti de 60 de ani si polonezi cu copii mici.

Noi am avut de fiecare data demipensiune la acest hotel.

Masa de dimineata (7.30-10) era mai mult decat bogata, proaspata si diversificata si fiecare gasea ceva, indiferent cat de pretentios ar fi fost: ceai, cafea, lapte rece, lapte cald, lapte cu cacao, branzeturi de 3-4 feluri, oua prajite, fierte, omleta, sunca si cabanos prajit, crenvusti fierti, 3-4 feluri de salam si parizer, cereale, dulceturi si gemuri, unt si margarina, miere de albine, ...

La cina (18-21) foarte multe salate de toate felurile si gratar. Pulpe de pui dezosate, ceafa de porc, snitele, cartofi prajiti, cartofi taranesti, mici, chiftelute cu sau fara sos, orez simplu sau cu legume, sarmalute, pui cu smantana, musaca si multe altele. Compoturi de 3-4 feluri, fructe de sezon, prajituri cu crema. Sucurile erau la dozator, din prafuri (verde si rosu), nu stiu ce gust aveau, n-am avut curiozitatea sa le incerc. In restaurant se servea bere la draft, apa minerala sau vin, dar erau contra cost.

Mancare multa pentru un hotel de 3 stele, bine gatita si diversificata. Puteai sa mananci cat doreai, nu se uita nimeni urat la tine. Indiferent de ora la care coboram sa luam masa, tavile erau pline. Personalul restaurantului foarte atent, toata lumea zambea, majoritatea stiau engleza.

Din cate am inteles, cei care aveau pensiune completa, la masa de pranz nu aveau bufet suedez ci trebuiau sa aleaga intre 2 feluri de ciorba, 3-4 feluri de felul doi, iar la desert primeau niste fructe si prajituri (nu exista AI).

Tot legat de masa, la Ljuljak nu am avut niciodata peste sau fructe de mare. Nici clatite sau inghetata.

Pentru cei care aleg sa mearga la hotel Ljuljak le recomand sa-si rezerve camere cu vedere la mare/piscina. Cele cu vedere la parc sunt de fapt cu vedere la boscheti si la o strada pe care circula frecvent masini si autocare, mai ales noaptea.

Parcarea este gratuita in limita locurilor disponibile (aproximativ 25 de masini) si se afla in lateralul hotelului, supravegheata video de la receptie, cu bariera. Totul a fost ok, mereu am gasit loc de parcare.

In fata receptiei este un birou de schimb valutar, dar are un curs mai slab decat in statiune.

Piscina este in spatele hotelului intr-un parculet. Sezlongurile si umbrelutele nu se platesc. Exista un bar langa piscina de unde puteti cumpara bere la draft (3 leva/pahar), vin, apa, sucuri, tarie. Apa din piscina se incalzea pana la pranz, curata, are sectiune pentru copii mici. Un singur salvamar, nu sunt animatori.

La plaja se ajunge usor, din fata hotelului mergeti spre Green Park, apoi coborati spre Melia si tineti drumul pana pe faleza, cam 8-10 minute. La intoarcere e putin mai complicat pentru ca e in panta. Hotelul nu are plaja particulara asa ca sunt 2 variante: stati pe cersaf/prosop in free zone sau inchiriati sezlong umbreluta si saltea (15 leva/persoana/zi). Marea este superba in septembrie, foarte calda. Nu miroase urat, nu sunt alge sau pesti morti la mal. In nisip mai gasesti mucuri de tigara sau coji de seminte, asta pentru ca unii romani sunt precum cainii, le place sa-mi marcheze teritoriul.

-Pentru cumparaturi de orice fel (preparate, lactate, bauturi, fructe...) va recomand supermarketul LIDI. Mango, Lido, Aldo si alte marketuri sunt mai scumpe si mai prost aprovizionate.

-Recomand ca banii sa-i schimbati doar la casele de schimb care au afisat atat cursul de vanzare cat si cel de cumparare si comision zero. De preferat la Raiffeisen Bank (hotel Admiral), au cel mai bun curs din statiune (1 euro=1,92), dar este mereu coada.

Daca aveti intrebari...

Trimis de costy neamt in 28.02.13 15:51:58
Validat / Publicat: 28.02.13 17:03:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Grifid Arabella, Kristal, Edelweiss, Sofia, Mimosa, Erma, toate in Nisipurile de aur.

VIZUALIZĂRI: 2150 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy neamt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina de la hotelul Ljuljak. Poza este facuta din camera de hotel.

[28.02.13 19:13:33]

Ce inseamnă acel 200 trecut la rubrica preț - este pretul per persoană, preț per cameră (etc) ? Și în ce valută e exprimat?

costy neamtAUTOR REVIEW
[28.02.13 22:23:44]

@webmaster, este vorba de pretul platit pentru 7 nopti cu demipensiune (9-15 septembrie 2012) in euro. A fost o oferta in care plateam 5 nopti si primeam 7.

21 euro/persoana pe noapte. Impreuna cu sotia am platit 210 euro (copilul avea sub 2 ani si avea gratuitate).

[28.02.13 22:30:09]

@costy neamt: mulțumesc, am ajustat datele de la rubrica preț în consecință ("210 euro / camera / 7 nopti").

[30 de euro / camera / noapte cu demipensiune imi pare chiar un pret super bun]

costy neamtAUTOR REVIEW
[28.02.13 22:46:35]

@webmaster, intr-adevar un pret bun. In 2011 am mers in aceeasi perioada (inceputul lui septembrie), tot la Ljuljak, si am platit 170 euro

Ma uitam azi pe cateva siteuri care au acest hotel in 2013 si am vazut ca ofera AI Light, iar preturile sunt mai mult decat rezonabile. Mai prinzi si un early booking sau un last minute si mergi o saptamana cu 10 milioane (lei vechi).

costy neamt
Alte impresii din această RUBRICĂLjuljak Hotel: