ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2013
    ÎNSCRIS: 03.10.08
    JUL-2012

Sweet Thassos

Kostas Martakis - Gliko Koritsi

Thassos e dulce. Nici n-ar avea cum altfel să fie, la câtă miere produce și la câte albine mă deranjau la masă. Noroc cu cafeaua pe care o ardeau ca să alunge insectele. Că la altceva nu era bună. Cea mai proastă și scumpă cafea băută vreodată.

Spuneam că Thassos e dulce. De la cataiful demențial, cumpărat de la o mică patiserie de pe străduțele strâmte din Panagia, până la faimosul "Sweet of Thassos", fructe conservate în miere.

Dar Thassos nu e numai dulce. E și însorit, muntele Ypsario îți oferă și umbră, are și ceva exotic pe Saliara Beach, are și liniște pe plaja din Aliki, are și valuri pe cea mai frumoasă plajă de pe insulă: Paradise Beach. Dacă cineva vrea să mă contrazică și afirmă că Saliara e cea mai frumoasă, îi răspund că mda, e foarte frumoasă, dar e prea mică, prea aglomerată și a devenit prea de fițe. Paradise Beach e plaja pe care poți dormi liniștit fără să auzi zbieretele plozilor vecinilor de șezlong, poți să te bucuri de valuri, poți să faci snorkeling, poți să bei o bere în părculețul barului, lângă fântâna arteziană sau poți să mănânci regește la taverna de pe plajă.

Dar poate cel mai bun lucru în Thassos e caracatița. Se topește în gură. Cu un Mythos Draft rece ca ghiața merge ca unsă.

Au fost 8 zile de caracatiță, calamari, brânză kefalotiri, chiftele de dovlecei, salată de vinete (demențială! făcută cu ardei copt, brânză și ulei de măsline), cataif și muuult Mythos Draft. Dar am dus dorul espresso-ului și a unui rachiu pe post de digestiv. Nu m-am putut împăca cu Ouzo-ul și Tsipouro-ul lor.

Așa că dacă vreți o locație de vacanță, accesibilă și ca preț și ca distanță, Thassos e o alegere bună. La orice plajă ajungi cu mașina, la orice tavernă ajungi cu mașina așa că nu procedați ca mine. Nu alegeți hotel pe plajă, nu alegeți stațiune mai mare. Am stat la Hotel Ioannis în Golden Beach, n-am nimic de reproșat, doar că la fața locului am constatat că era mai bine dacă alegeam o cameră sau un apartament într-o vilă. Economiseam bani care-i puteam folosi mai eficient. Pe Mythos Draft de exemplu. Dar na, am zis să nu mă risc, eram prima oară în Grecia.

Anul acesta merg din nou, 11 zile, în Skala Potamia iar de data asta am ales să stăm la vilă și să colind toată insula.

Trimis de iuhas* in 08.02.13 20:37:12
    Validat / Publicat: 08.02.13 21:59:49
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iuhas*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 marea egee

ufoman
    [08.02.13 22:34:59]

Dragut review dar parca ai pus prea mult accent pe Mythos Draft. Insula e frumoasa si cine n-a vizitat-o e bine sa o faca. Odata ce ai vazut-o te indragostesti de ea. Poate ne spui mai multe despre locatia unde ai stat .

traian.leuca †
    [08.02.13 22:57:04]

Frunoasa descriere, insa as fi vrut ca pozele sa fie insotite si de o explicatie.

De pilda eu am fost anul trecut in Thassos si nu stiu nimic de Nisida Kimira din PO2 (e cumva insulita situata vis-a-vis de Limenas?)

[09.02.13 05:58:10]

Ştiţi de unde provine cuvântul ˝glicemie˝? de la grecescul ˝gliko˝= dulce

Nicu V
    [09.02.13 08:19:28]

@traian. leuca: este insula Kinira, aflata in zona localitatii cu acelasi nume, in dreptul plajei Paradis Beach.

Cea via-a-vis de Limenas, pe care o vezi cand treci cu ferry, este Thasopoula.

traian.leuca †
    [09.02.13 08:24:23]

@Nicu V: Multumesc! Ca intotdeauna, amabil si binevoitor.

[09.02.13 09:34:08]

@ufoman: așa cum am scris, am stat la hotelul Ioannis in Golden Beach... prea multe despre hotel și Golden Beach nu prea am ce scrie. Plecam dimineața devreme și ne întorceam seara. L-am folosit strict ca loc de dormit și de spălat

Dar hotelul era curat, lumea amabilă... A fost o vacanță cu plajă, bălăceală, caracatiță și... : D bere. Nu mi-am dorit decât liniște și odihnă după un an obositor. Anul acesta vreau să descopăr Thassos-ul mai în amănunt.

Și DA, ai mare dreptate, odată ce ai văzut Thassos-ul imposibil să nu te îndrăgostești de el.

[09.02.13 13:19:59]

intradevar este frumos inThassos, dar daca vreti sa vedeti ceva deosebit sa va duceti in Lefkada, si apoi o sa aveti multe de povestit, spun asta dupa ce am colindat ambele insule de la un cap la altul

[09.02.13 13:37:24]

@viorica: as fi incantat sa citesc povestile tale din ambele insule!

[09.02.13 16:59:36]

Ce-ti doresti intr-o vacanta? Cat iti permiti financiar? Ce sa selecezi? Am pornit in vacanta ghidata de sfaturile voastre si s-a dovedir a fi o alegere foarte buna. Multumesc ionescunic si ileanaexpert datorita careia ne-am bucurat de visul Lefkada.

Aveam rezervare ieftina in Makrygialos [s-a dovedit a fi de doi bani zona respeciva] si ne-am gandit sa vizitam mai intii Tassos, apoi din Makry sa plecam spre Kalambaka -Meteora.

Zis si facut! Prima plecare din tara cu masina pe la Bechet, cu bacul. Scump si sinistru mod de a traversa marea noastra Dunare. Desi am dat anunt cu data plecarii, nu mi-a raspuns nimeni am intilnit pe bac alte doua masini care mergeau ca si noi in Tassos pentru prima oara prin Bulgaria si am traversat impreuna, destul de bine tara

Am stabilit sa luam ferry din Keramoti in ideea ca sunt curse mai dese dar s-a dovedit ca era mai bine din Kavala.

Calatoria cu ferry a fost o incantare. pescarusii ne-au insotit de parca ne urau bun-venit. dupa viteza cu care ne imbarcasera profesionistii greci si mutenia pe care o capatasem de la autostrada Ignatia. (intre Kavala si Keramoti, gps ul a luat-o razna si ne-am trezit, pe un drum asfaltat, perfect, intre lanuri de porumb si vii unde am vazut cu nostalgie instalatiile de irigat si am realizat ca mereu pe perioada vizitelor ca mitul cu grecii lenesi este fals si ca noi...)

Am pornit de la ferry direct spre Ormos Prinou unde aveam rezervare pentru doua nopti, cu gandul sa fim instalati pana la caderea noptii. Obositi, cu ajutorul vesnicilor saritori localnici in jur de ora 16 eram cazati; am plecat din craiva pe la 6.

Nu as dori sa insist asupra cazarilor pe care le-am avut in cele11 nopti. : nu au fost si nici nu o sa fie prioritatea vacantelor noastre mai ales in afara tarii, am observat ca se ofera necesarul igienic si de bun simt la un minim pret. Pe viitor voi porni pe cont propriu.

Sa revin la Ormos! La prima vedere sotul a amutit si fiica mea se intreba retoric, dezamagita: asta e Grecia? balta asta este "marea"?

A doua zi aveam sa admiram sudul si estul insulei, sa ajungem si sa simtim ospitalitatea lui Kostas in Teologos si sa gustam bucatele lui, sa ne imbaiem in turcoazul Marii Egee, sa strabatem drumul pana la Plaja de marmura in pulberea lasata "special' de doua masini de DJ (asa ca intre olteni). Pe insula plina "ochi" de bulgari si de romani "ai nostrii" nu se desmint!

. Suntem in vacanta, suntem europeni si grecii sunt deschisi la suflet si la vorba, ne-am dorit sa-i cunoastem si ei ne-au lasat, am cunoscut satele lor prin care am trecut si simplitatea vietii lor/Nu am urmarit partea strict turistica ci am mers pe sugestiile celor de pe site.

Clar: nu au fost suficiente 2zile desi am exploatat tot timpul la maxim. Plecarea din Ormos a fost catre Kavala oras oriental si tot inainte pana la Makrygialos unde aveam printr-o agentie 7 nopti. FIASCO TOTAL! pot sa spun ca am stat 4zile, ne-am odihnit, am mancat cele mai bune si ieftine midii (au multe crescatorii ca la ei se poate) mai mult nu vreau sa spun!? Locatie de TRANZIT!

Impachetat si autostrada Ignatia catre Preveta. Consider ca nu am cuvinte sa descriu ce am simtit! Impresionanta maretia naturii si mintea omului!

Am trecut de tunelul subacvatic si am intrat in Lefkada cu portul plin de iahturi, cu amestecul de mare, munti, nori cu un soare de septembrie in dreapta noastra si cu cei mai frumosi nori ce anuntau ploaia in stanga. Nu-mi venea sa cred... visam... m-a trezit fiica mea; AM AJUNS IN GRECIA!!

Lyssys
    [09.02.13 20:38:09]

@iuhas: Da, şi noi am băut Mythos, tot draft, era mai... ispititoare decât la sticlă, nu?

Nu este supărătoare menţionarea repetată a Mythos-draft-ului, cred că se vrea a fi un leit-motiv...

Ştiţi, prietenii noştri au fraţii plecaţi în Franţa, de prin '90, căsătoriţi acolo, cu copii, cetăţenie etc. Când au venit în România, francezul get-beget, a ales totdeauna să consume mâncăruri şi băuturi româneşti, şi de fiecare dată spunea că sunt foaaarte bune. Întotdeauna vrea să fie cu totul aici, să trăiască româneşte! Şi este o persoană educată, bine poziţionată material (sau, ca să mă exprim colocvial, şi-ar permite "să se rupă în figuri"), şi cu toate astea, sunt extrem de ponderaţi. Ne-au dat, la vremea respectivă, nişte lecţii, pe care le-am aplicat de multe ori până acum, în nenumărate ocazii şi locuri...

Dar, ca să revin, o excepţie am făcut şi eu astă-vară în Thassos: nu mi-a plăcut deloc, dar deloc, cafeaua grecească, şi... mea culpa... dar am abandonat-o cu drag!

Nu am înţeles totuşi cum este cu "nu alegeţi hotel pe plajă"?!? Noi am stat le Fedra, chiar pe plajă, la un preţ absolut rezonabil... Nu a fost gălăgie, câteva nopţi a fost mai gălăgioasă marea, am închis uşa la balcon, că parcă era puţin supărător zgomotul...

Vă doresc încă o vacanţă, de vis, în Thassos!

[10.02.13 09:25:12]

@Lyssys: nu știu ce prețuri de cazare avea fedra, noi la ioannis am plătit 80 de euro/noapte, mult având în vedere că la fața locului vedeam oferte la vile cu 35-40-50-... euro/noapte (sau 25 in kinira). în thassos chiar nu contează că ești pe plajă sau pe munte atâta timp cât poți ajunge pe orice plajă cu mașina. pentru noi a fost prima vacanță în grecia, am avut mereu rezerve față de această destinație din cauza poveștilor cu paralia (greșeala mea că nu m-am documentat de alte destinații grecești). alegerea thassos-ului a fost cu totul întâmplătoare, pe moment prețul de 80 de euro/noapte la hotel părea cât de cât ok, deși în croația plăteam la fel pe o vilă. până la urma a fost bine, a contat frumusețea insulei.

sunt un tip deosebit de pofticios: D și în toate vacanțele mele am încercat tot ce se poate din gastronomia locurilor vizitate: D

mythosul a fost o descoperire plăcută (claaar că vorbesc despre cel la draft!) mai ales că eu nu prea sunt băutor de bere.

cât despre cafea... eu am ideea fixă ca în concedii să duci cu tine doar strictul necesar, să nu cari după tine valize, valijoare, genți, gentuțe, plase și plăsuțe dar anul ăsta o să car espresssorul cu mine: D

[10.02.13 09:35:43]

@viorica:

"Am stabilit sa luam ferry din Keramoti in ideea ca sunt curse mai dese dar s-a dovedit ca era mai bine din Kavala"

poate ne explici de ce era mai bine din Kavala. posibil că venind pe ruta de Sofia pentru Potos, Kavala pare ideală, dar plecând din Keramoti, diferența de km/carburant se compensează cu timp/nr. de curse

Lyssys
    [10.02.13 10:40:49]

@iuhas: 45euro/zi camera, AC, seif, internet wireless cu semnal foarte bun (la câteva zile de la venirea noastră au mutat router-ul mai sus, pe casa scării și astfel a mers foarte bine din cameră), TV, frigider, 2șezlonguri+umbrelulă+măsuță pe plajă - iar zona aceea de plajă e cea mai bună, cameră cu balcon cu vedere la mare (chiar...), curățenie făcută zilnic, NU când eram noi în cameră... Pentru unii, poate singurul minus ar fi baia cu perdea la duș, pe mine mă deranjează mai degrabă o cabină de care te tot atingi când te miști, perdeaua am ridicat-o...

Mie mi-a plăcut mai ales pentru că nu avea chicinetă în cameră - nu vreau să fac nici măcar cafea în vacanță!!!

La terasa/restaurantul hotelului se mânca... super!

Și... am schimbat cafeaua grecească cu... expresso, bineînțeles!

[10.02.13 12:13:54]

@Lyssys: da, la fedra se mânca bine, am mâncat în prima seară acolo. cât despre prețul plătit de tine zic că e ok. greșeala mea anul trecut a fost că nu am stat mult să aleg, să mai citesc pe forumuri... am văzut hotelul într-un catalog, am mers la agenție și-am plătitanul ăsta în schimb n-am mai greșit: D sau cel puțin sper )

cât despre espresso în thassos, singurul espresso decent l-am găsit la o terasă în limenas(nu-mi mai aduc aminte numele) și-am dat vreo 2,50 euro pe el. în rest a fost groaznic și mă deranja că grecii susțineau sus și tare că e lavazza/segrafredo....eu îi suspectez că foloseau o marcă noname, ieftină și proastă

[11.02.13 10:24:17]

@iuhas: Nu am calculat costurile la orice pas dar, distanta de la Kavala la Keramoti a parut mai lunga poate si din cauza faptului ca eram obosita ca gps ne-a plimbat un pic printre lanuri. Plecarea din Ormos afost mai simpla pentru ca ferry era langa noi si cred ca ne orientasem si noi un pic. Ai dreptate a mai fost ceva de care uitasem: duminica orarul la ferry din Kavala este mai lejer

tirol
    [18.03.13 15:41:39]

felicitari si un vot maxim si de la un prieten vechi din Iasi, tuscuta )

Poate ne intalnim prin iunie la un Mythos draft... Vacante reusite, prietene!

dianatanase*
    [20.05.13 18:19:16]

Noi am fost in saptamana de miere in Thassos in iunie 2011, a fost superb si de aceea mergem in iunie anul acesta cu bebelusa noastra de 11 luni.

Am rezervat un apartament singuri curte cu 35 euro /zi (am apelat la aceiasi proprietari si ne-au facut un discount plus o nopate gratis).

Vom sta 2 saptamani... off abia astept, parca simt gustul calamarului si al berii Mythos

dianatanase*, iuhas*, Lyssys, tirol, traian.leuca, ufoman, viorica
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: