ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2009
    ÎNSCRIS: 25.08.09
    AUG-2009
    [?] AD. + 1 COPII

Foarte frumos!!!!

Am fost in Albena, Hotel Com in perioada 10-17 august 2009. Am 17 ani si am fost cu parintii mei. Pot sa spun ca sunt multumita aproape 100%.

Locuri de parcare pentru fiecare corp. Dumnezeule atatea locuri de parcare nu am mai vazut in viata mea. Prima data ne-am speriat crezand ca locurile de parcare sunt doar langa receptie. Am fost foaarte incurcati deoarece albena e fffffffffff mare. Noi am intrat pe la Vama Veche. Ajunsi in Albena am pornit in cautarea hotelului. Fiind debusolati de oboseala si soare nu ne-am gandit sa cautam o harta a statiunii pentru a stii pe unde sa o luam. Intr-un final cu ajutorul unui cuplu roman care ne-a dat o harta am reusit sa ajungem la hotel. Sunt mai multe intrari la hotel, deoarece este un intreg complex, cu mai multe sectoare, si dupa cum am mai spus o gramada de locuri de parcare.

Receptia hotelului este chiar sus... pe partea dreapta aproape de o poarta care da spre sosea. Cei d ela receptie stiau putina romana si te puteai intelege cu ei. Ba chiar era si o romanca, ardeleanca de a mea angajata pentru clientii romani (care la modul cel mai serios erau 70% in hotel).

Am fost cazati in sectorul D (ocolind piscina si restaurantul, langa padure-zona superba: x). Am fost dezamagiti de camera: era ff mica, noroc ca mai era si balcon. Baia acceptabila, nu am ce sa reprosez. Pe palierul meu au fost aproape toate camerele ocupate de romani. La televizor ne-am prins urechile deoarece era in bulgareste si de abia am reusit sa trecem meniul televizorului pe romaneste si am gasit Realitatea tv si Antena 2.

Curatenie in camera doar o data. Cosul plin, mizerie pe jos-dezamagire totala.

Langa receptie sunt calculatoare cu jocuri si internet, o ora ar veni in jur de 15 lei. (mult). Dupa receptie un lobby bar superb, niste barmani care se schimba mereu. (o multime de barmani angajati, picoli o gramada la fel si bucatari). Barmanul de la lobby bar era tare simpatic, m-am inteles bine cu el, facea complimente. Lobby barul avea terasa interioara si exterioara. Dupa lobby bar in dreapta era un corp cu camere, amfiteatru (unde se tineau spectacole de 3 ori pe saptamana), climbing-wall, si un parc superb. Mergand inainte de la lobby bar ajungeam la piscina. O piscina superba in adevaratul sens al cuvantului. Tatal meu s-a dat de o multime de ori pe topogan:)). Langa piscina este snack-barul si restaurantul si o baie. Restaurantul fff mare.

Mancarea extraordinara, foarte gustoasa si bogata. Pot sa zic ca m-am ingrasat un kg. :)) Am mancat cereale, carne ff buna, compoturi, fructe, salate, legume, dumnezeule, , o gramada. Si nici nu am apucat sa gust din toate. Pizza, inghetata, hamburgari (carne), la snack-bar intre orele 10-16: 30.

Se arunca ffffff multa mancare. Erau oameni care isi umpleau masa, si nu exagerez, la fel si farfuriile, Si nu mancau, Farfurii pline de prajitura, spaghetti, carne, sarmalutze, care urmau sa fie aruncate, nefiind nici macar gustate.

Ne-am imprietenit cu multi romani care dumnezeule, indiferent daca erau ardeleni, olteni, moldoveni. bucuresteni, mi-au placut ff mult. Erau si rusi, maghiari, nemti, care l-a fel mancau ff mult, dar nu ii intreceau pe romani.

Iti puteai pune si mancare pe farfuriile de unica folosinta sa duci in camera. Eu imi luam fructe, si cornulete pe plaja si in camera ca dupa mese mi se fac ea pofta si trebuia sa mananc ceva.

Bun. Plaja mi-a fc o impresie ffffffff buna. Un nisip fin si fierbinte. Nicio mizerie nu era de cum am pasit pe el. O plaja f lata (150 m) si lunga (6 km). Sezlongurile erau in fiecare dimineata aranjata la line (zici ca era trasat ptr ca erau ff drepte), deoarece oamenii le intorceau dupa soare. Aveam 2 sezlonguri gratis si o umbreluta. Erau tineri care se ocupau de ordinea de pe plaja, in legatura cu sezlongurile. Noi foloseam 3 ptr ca eram trei. Si de doua ori au venit la mine sa imi zica ca treb s aplatesc ptr al treilea... Pana la urma vazand ca nu au ce discuta cu noi ne-au lasat in pace. Erau tare simpatici, dar pana la urma eu am tratat cu ei. si ne-au lasat. Erau foarte atenti la orice miscare in legatura cu sezlongurile. Erau baieti tineri (17-20 ani).

In fiecare zi pe plaja veneau tineri deghizati in diverse personaje: Spider Man, Gardfield, Bunks Bunny, etc etc. Faceau poze cu tine, fara s avrei si peste jum de ora veneau si iti cereau 10 leva aprox 25 lei: O!!

Se pierdeau ffff multi copii. Ba chiar si eu am vz o fetita si am incercat s ao ajut. Partea proasta era ca fata era nemtoaica si pana la urma a venit o fata si a vorbit cu ea germana si a duso la [parintii ei.

La un moment dat, pe plaja auzeam doar vorba romaneasca, la fel si in restaurant si piscina. Pe plaja eram noi in centru in dreapta si stanga familii din ALba, sus din Ludus, Jos din Cluj, mai jos din Oltenia etc. : O: O

Pe plaja este un bar, deschis de la 11: 30-16: 30. De unde poti lua mancare si bautura (cei cu Uai, Ai). Era o coada ca pe vremea lui Ceausescu:)) :)) !

Statiunea e superba, fffff mare (tot nu am reusit sa o vedem toata si ieseam in fiecare seara). Sunt hoteluri in paragina, nelocuite: (. Sunt bungalowuri, vilute. sunt ff multe stradute, si drumuri prin padure, scurtaturi. Toooaaaate lucrurile din bazaruri sunt scumpe, exagerat de scuuuumpeeeee. In marjeturi erau la fel ca in magazinele din Sighisoara, adik din orase: o apa la jumate era 2 lei, etc. Sunt lucruri interesante prin bazaruri. Oameni care se pictau si stateau nemiscati, doar cand le dadeai bani se miscau si puteai facepoza cu ei. Puteai sa te imbraci in haine de epoca si sa faci poze. Erau fete care iti impleteau parul gen Andree. :)) Bijuterii, vata pe bat, haine (urate si scuuumpe triplu ca la noi).

Ma intorc la hotel. La piscina erau animatori (vreo 4 fete si 2 baieti in varsta de 16-18 ani). Dansau niste dansuri foarte amuzante, si se jucau cu cei mici. Aveau un program fix, iar luni, joi si duminica, de la 21: 00-23: 00, era un spectacol, cu un domn simpatic deghizat in Charlie Chaplin, si dansurile trupei. Copii dansau pe scena (ffff multi copii mici) si luau parte la magiile lui Charlie (niste magii d enici acum nu imi dau seama cum le-a facut:))). Animatorii erau simpatici vorbeau cu tine iti zambeau. Tot timpul mai intrau oameni mari in trupa si dansau alaturi de animatori si copii (de cele mai multe ori adultii erau romani si se distrau al naibii de bine: x, ba chiar animatorii erau foarte incantati). Animatorii (scuzati repetitia), aveau grija de cei mici, ii luau in brate, dansau cu ei (desi cei mici, mici, mici nu stiau ei sa faca pasii cum trebuie, dar se descurcau).

Erau baruri cu muzica live(foarte frumos),si pe plaja un bar cu karaoke.Cei din magazine,bazaruri vorbeau romaneste(enelgeza mai putin stiau in genere toti bulgarii,dar erau si la hotel receptionerii sau barmanii care vb romaneste si engleza f bine).Meciurile si tot,absolut tot era tradus in romaneste,si in plus toti stiau ca esti roman dupa cum te vedeau.A fost o intamplare amuzanta:un om a ras in dreptul meu si le-am zis alor mei:asta e roman dupa ras,si s-a dovedit a fi roman deoarece l-am auzit vorbind romaneste apoi:))

Ce sa va mai zic... cam atat... daca mai aveti intrebari in legatura cu ceva sa ma intrebati negresit! Voi incerca sa incarc si niste poze: D!

Trimis de Alisa* in 25.08.09 19:50:16
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcik - Castelul Reginei Maria

VIZUALIZĂRI: 2078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alisa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piscina

[26.08.09 23:37:59]

am ras cu lacrimi!

ma bucur sa vad ca o adolescenta vede cu 'ochi super buni' cantina (tentativa de restaurant) de la. com; am inteles admiratia pt boys dar pt mancare, cantina si restu', nuuuu!

[26.08.09 23:44:18]

draga indralisa_26 mancarea a fost fooaaarte gustoasa si am mentionat mai sus...la fel si faptul ca nu am reusit sa gust din toata din cauza faptului ca erau o multime de feluri de mancare.

Nu stiu ce fraza/e scrisa/e mai sus ti-au atras atentia asupra admiratiei mele ptr "boys",dar in fine,multumesc ptr ecoul tau

ma bucur ca te-ai distrat pe seama reviewului meu si ca ti-am inveselit ziua!

[26.08.09 23:50:27]

Am uitat sa va zic parerea mea pe scurt despre femeile de servici: una dintre ele stia romaneste... si am reusit sa comunic cu ea daca aveam nevoie de serviciile ei. Zambea mereu cand ne vedea si era tare zapacita !

[29.08.09 23:29:47]

mda, nu are rost sa incepem o polemica / chiar nu merita hotelul asta atatea dezbateri / eu imi mentin parerea scrisa si in review si decizia de a nu reveni in albena ever!

[30.08.09 12:00:57]

Ok. nici eu nu vreau sa ne certam. decizia iti apartine! fiecare cu gusturile si pretentile lui!

[30.08.09 20:35:03]

corect ! vacante cat mai placute !

[30.08.09 23:14:52]

mersi mult!si tie la fel!

RobertCodescu
    [16.07.10 21:19:48]

400 pma de la mine chiar acum !!!!

Alisa*, indiralisa_26
    Alte impresii din această RUBRICĂ.COM Hotel: