ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2013
SEP-2012

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Raport calitate/pret OK

Anul trecut, mai exact la sfarsitul lunii iunie 2012 ne-am hotarat sa mergem totusi la mare, in Grecia. Am ales statiunea Gerakini, din Halkidiki. Multi dintre cunoscutii nostri o recomandasera ca fiind o statiune mare si plina de viata. Mai fusesem in Halkidiki si ne-au placut foarte mult peisajele de-acolo.

Facand un studiu de piata si citind mai multe pareri, am ales Sonia Village.

Sonia Village este un complex cu mai multe corpuri de cladiri de doua etaje, sala de mese, cafe-bar, loc de joaca pentru copii, piscina (cam mica, atat ca lungime/latime, cat si ca adancime), gradina/gradinile (cu iarba, flori, palmieri, maslini) curate si irigate. Camera este destul de mare si luminoasa, cu un TV micut la care se prindeau cateva posturi, cu mini-frigider, uscator de par si dotata cam cu tot ce este necesar, baia acceptabila. Lenjeria si prosoapele au fost schimbate o data, in tot sejurul de sapte zile. Balconul este acceptabil ca marime, cu masuta si trei scaune confortabile. Noi am avut vedere catre cafenea si catre mare, asa cum solicitasem in rezervare si s-au tinut de cuvant; de altfel un peisaj superb. Noaptea se vedeau luminile din statiunile de pe bratul Kassandra, ambarcatiuni, se vedea un apus superb. Parcarea destul de mare, nu am avut niciodata probleme sa nu gasim loc; de multe ori gaseam loc, astfel incat sa ne vedem masina din balcon.

Noi am avut regim demipensiune, iar mancarea a fost acceptabila; aveai din ce alege, atat la micul dejun, cat si la cina.

Plaja hotelului este situata intr-un golfulet, fiind comuna cu cea a campingului Kouyoni. Plaja este destul de ingusta si nu prea curata. Sezlongurile si umbrelutzele se inchiriau contra cost. Sincera sa fiu, nu am intrebat, ca nu ne-a interesat. In cele sapte zile cat am stat, intr-o singura dupa amiaza am stat la plaja, pentru doua ore si rau am facut; a fost foarte aglomerat, multa galagie, apa fffffffff murdara, cu alge, de ziceai ca esti la Marea Neagra cand sunt valuri; la mal erau aduse niste meduze mari, moarte. Pot sa spun ca imi parea rau pentru oamenii aceia care erau cazati la Sonia Village, erau veniti cu autocarul si nu se puteau deplasa si plimba in alte statiuni si plaje si erau obligati sa stea zi de zi numai acolo. Din cate am vazut, multi se imprietenisera si barbatzii se jucau fotbal, polo. Alte mijloace de distractie pe plaja nu erau, gen sporturi nautice, plimbari cu banana, etc.

In acest complex, predominau romanii, rusii si sarbii.

Ca entertainment, in fiecare seara, de la ora 21, la Cafe Bar Sonia, pe terasa, era program artistic: seara greceasca, karaoke, concursuri. Aceste activitati de dupa ora 21, erau cam singurele la care puteai participa ca sa nu te plictisesti.

Acest complex este situat spre capatul statiunii unde privelistea nu este tocmai grozava. Daca ieseai din complex, aveai doar o strada principala si aia plina de praf. Cand ieseam seara, ne amuzam, parca te plimbai la tzara. Nu trebuia sa te aranjezi prea mult. Fiind la mare, multe tinere se aranjau, se imbracau frumos, cu tocuri, dar din pacate nu aveau unde sa se plimbe. Pana in centrul statiunii faceai cam o jumatate de ora, in plimbare. Dar o data ajunsi acolo, constatai ca nu aveai ce face, pentru ca era pustiu. Dar despre statiunea Gerakini, din perioada 1 - 8 septembrie 2012, am sa scriu "Descopera Gerakini".

A trecut ceva timp de cand am fost si nu mai sunt atat de pornita ca atunci. Ca sa ma fac inteleasa, Sonia Village, strict, adica complexul, este OK. Este un complex pentru familiile cu copii mici, sa zicem pana in 12 ani. Este un complex foarte linistit. Asta nu este un lucru rau; noi chiar ne doream odihna. Dar partea proasta este ca este situat departe de centru, unde ar fi trebuit sa fie taverne, bazaruri; nu ai unde sa te plimbi, nu exista faleza, in afara complexului era pustiu. Si nu merita totusi sa stai intr-un loc linistit si curat iar seara sa pleci de nebun cu masina, ca sa nu te plictisesti.

Norocul nostru ca fiind cu masina, in fiecare zi ne plimbam. Inca din prima zi, cand am vazut cum arata plaja, ne-am suit in masina si ne-am dus in statiunea alaturata, Psakoudia. Mai fusesem acolo si aveam locul nostru unde faceam plaja si ne balaceam. Plaja lata, lunga, curata, apa limpede, o culoare splendida.

Acelasi lucru l-am facut in toate celelalte zile; adik ne suiam in masina si vizitam statiunile si plajele; faceam plaja in diverse locuri care ne placeau; de ex., am facut plaja la Portokali Beach, Kalithea, campingul Armenistis, Karidi Beach, Porto Carras, Lagomandra; am vizitat statiunile Porto Koufo, Porto Carras, Afytos, Pefkohori, Kalithea, Hanioti si altele. Dar despre toate astea sper sa scriu cu alta ocazie.

Concluzia:

1. Pentru familiile cu copii mici, care au program, este un complex (raport calitate/pret) OK.

2. Plaja, apa - nasoale; pentru Grecia, e ceva banal;

3. Ca locatie, ca statiune - zero. (vezi impresii)

Asta este parerea noastra.

Trimis de Tzutzuricu40 in 24.01.13 11:02:07
Validat / Publicat: 24.01.13 12:58:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki - Philoxenia Bungalows; Platamonas

VIZUALIZĂRI: 4736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tzutzuricu40); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Priveliste din balcon catre Cafe Sonia si catre mare

hlli
[25.01.13 08:29:19]

@Tzutzuricu40, in luna mai imi voi petrece vacanta la Sonia Village, asa ca am citit cu nerabdare impresiile tale.

Nu stii sa-mi spui daca cei cu servicii all inclusive trebuie sa plateasca sezlongurile?

Sunt de preferat camerele de la parter sau cele de la etajul superior?

Privitor la meduze este o situatie total neplacuta. In septembrie anul trecut am fost la Paralia, au fost si acolo meduze. Chiar am avut ghinionul sa fiu atinsa de o meduza. Multe luni mi-a ramas pe glezna o pata rosie, carea disparut in timp.

Sa auzim de bine!!!

[25.01.13 10:06:25]

@hlli:

Din cate am auzit de la ceilalti turisti cazati acolo, indiferent de pachetul achizitionat, toata lumea platea sezlongurile; in luna mai, fiind totusi extrasezon, poate se indura si nu o sa perceapa nici o taxa.

Noi am stat in corpul de cladiri chiar vis-a-vis de cafeneaua Sonia, cred ca era Corpul A; primul nivel era de fapt etajul 1; la alte cladiri, primul nivel era chiar parter. Eu recomand cat mai sus, ca sa aveti vedere frumoasa, eventual sa spuneti spre mare. Inca din Bucuresti, de la plata avansului, eu am specificat ca doresc camera cu vedere la mare si s-au tinut de cuvant. Oricum, in luna mai nu este chiar atat de cald incat sa va deranjeze soarele, chiar daca stati la un etaj superior.

Cum am scris si in review, ar fi bine sa aveti masina ca sa puteti vedea si alte zone; plajele, peisajele sunt superbe; e bine sa faceti si croaziere cu plecare din Ormos Panagias.

Sper sa va placa Halkidiki.

hlli
[25.01.13 21:00:29]

@Tzutzuricu40, multumesc pentru raspuns, imi prind bine sfaturile tale.

Eu as dori sa fiu cazata cat mai aproape de plaja si sigur ca as prefera cu vedere la mare. Nu am platit camera sea view, dar sper sa avem noroc si sa primim o astfel de camera.

Camerele sunt dotate cu aparate de aer contitionat?

Da, merg cu masina, dar cum sunt cam comoda si-mi place sa lenevesc la soare... dar vom stam 10 zile poate ne vom mai plimba si in alte locuri... depinde de cata oboseala se mai acumuleaza pana atunci...

Sa auzim de bine!!!

[26.01.13 14:26:46]

@hlli: Nici noi nu am platit sea view pt ca nu era nici o optiune; dar am specificat in rezervare; oricum, specifica la receptie;

Da, camerele au aer conditionat.

Si noua ne place sa lenevim, d-aia ne ducem la mare in concediu; sa stam la plaja, sa ne balacim; Am sa scriu despre cateva plaje la care am fost noi si sper sa te convinga pozele; am sa scriu la Descopera Halkidiki review-ul "Halkidiki, peisaje minunate".

Primele doua datzi cand am fost in Halkidiki, pe langa faptul ca am facut plaja numai in Psakoudia, am vizitat statiunile de pe Sithonia, obiectivele turistice gen Pestera Petralona, dar in 2012 am fost pe cateva plaje; sunt superbe.

Sper sa ajungi si tu acolo.

[27.01.13 08:24:20]

[27.01.13 10:56:13]

@webmaster22: Imi pare rau, dar nu imi dau seama deloc; pot sa spun doar ca e plaja comuna cu campingul Kouyoni; deci ar trebui sa para si Kouyoni p-acolo. Dar daca asa a dat Google, atunci coordonatele trebuie sa fie corecte.

hlli, Tzutzuricu40
Alte impresii din această RUBRICĂSonia Village Resort Hotel: