(Alte) Mănăstiri și biserici argeșene

DIN Buzoesti [ag]
înscris/ă în 24.10.12
JUN-2000

Troiţa de la Ioneşti - Argeş

Troiţa este situată pe malul râului Teleorman în localitatea argeşană Ioneşti, comuna Buzoeşti, la aproximativ 8 km de oraşul Costeşti.

Troiţa aflată în mijlocul satului se poate vedea de trecători. Ea nu este situată pe strada principală, dar de acolo se vede atât troiţa cât şi traseul râului Teleorman pe care îl parcurge de-alungul satului. Este o privelişte minunată, mai ales în lunile mai şi iunie, atunci când natura "s-a trezit la viaţă".

Troiţa este construită în urma unui vis al săteanului Ion Marin. Acesta susţinea că i s-a arătat în vis Maica Domnului care-i spunea să ridice o troiţă la răscruce de drumuri, în apropierea unui râu unde se găsesc cinci văduve. Povestind prin sat şi prin împrejurimi despre visul său, Ion Marin a primit sprijin pentru ridicarea troiţei.

În apropierea troiţei se găsesc şi chilii în care locuiesc câteva măicuţe ce au grijă de troiţă.

Se spunea că în apa de lângă troiţă se vede chipul Mântuitorului şi al Maicii Domnului de cei care au credinţă.

După finalizarea troiţei, acum câţiva ani, am fost acolo cu prietenii şi sora mea să aprindem lumânări şi să ne uităm în apa râului. Nu eram singurii care se uitau, mai erau şi trei femei. Una dintre acestea a zis că a văzut chipul lui Iisus Hristos aşa cum apare în icoanele bisericeşti. Noi am încercat să vedem şi noi acelaşi lucru, dar nu am văzut decât apa limpede. Ni s-a apus că nu este singura persoană care a văzut chipul Lui. Totul este un mister.

Impresii încărcate de cris_dum in 12.01.2013 18:25:25

Validat / Publicat: 12.01.13 20:41:52

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cris_dum); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1800 PMA (din 3 voturi) nota2