ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2013
team-building
1 AD. + 19 COPII -- v: 8-12 ani

Extrem de nemulțumit

Dezastru pe toata linia

Am avut copilul cazat in aceasta mizerabila locatie in perioada 4-9 ianuarie 2013. De ce spun mizerabila? Singuri veti deduce din fotografiile atasate, dar am sa va fac si o scurta descriere a "serviciilor" presate de cei de la vila strugurelul din Predeal.

In primul rand proprietarul lipseste cu desavarsire, este plecat in strainatate si a delegat o femeie fara nici un fel de pregatire in turism, far nici o autorizatie sau calificare pe post de admin. Aceasta impreuna cu famillia sa locuiesc in aceiasi zona cu turistii ce au ghinonul sa poposeasca acolo. Mi-am vizitat copilul in tabara pe data de 9 ian. 2013 si ce am putut sa gasesc...

Nici un indicator care sa te ghideze catre receptie, probabil si pentru ca nu exista o receptie, ci doar un bar langa care torcea o masina de spalat...

Camerele mizerabile, nu s-a ridicat gunoiul de la inceputul taberei, un aer inchis, jilav domnea in toata pensiunea, nu s-a dat cu matura, pe jos tarana, praful nesters cred ca cu anii plutea pe tot mobilierul

Dar ce era cu adevarat periculos, niste turturi imensi de peste 1 metru atarnau la iesirea pe tereasa plina cu gheata, o adevarata capcana pentru orice copil ce s-ar fi incumetat sa iasa la aer curat. Usa terasei deschisa, copii treceau pe sub turturii mari...

Scrumiere pline cu mucuri de tigara lasate peste noapte, pahare de plastic pline jumatate cu bautura... un dezastru in plina statiune cu pretentii de turism european...

Am interpelat administratorul pentru a cere explicatii, imediat ce mi-am retras copilul din tabara, privind actele fiscale, factura, bonuri, chitante. Nu numai ca nu am primit nici un document, dar aceasta parea extrem de mirata de utilitatea acestor documente.

Pe scurt un haos si un dezastru pentru care am sesizat politia si OPC Brasov pentru a interpela dansii aceasa echipa ce domneste peste naivitatea mea de parinte...

Tocmai pentru ca am intentat un proces de ancheta asupra acestei bombe, inteleg sa nu ma folosesc de pseudonime ci sa ma semnez in clar,

Numele meu este

Victor Vurtejanu

Trimis de atelierul in 11.01.13 11:48:14
Validat / Publicat: 11.01.13 13:07:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 2189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (atelierul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 mai necesita vreun comentariu???

[11.01.13 13:05:28]

@atelierul: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru impresii (având în vedere nota de la "Cadrul natural", personal le percep ca echilibrate și de bun simț - lucru rar în circumstanțe precum cele prezentate mai sus!).

Te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.01.13 13:24:34]

Hmmm... tocmai mă aflu într-un hotel de 3 stele din 1 Mai (voi scrie în curând despre experienţa plăcută de aici), înconjurat/invadat/sau spuneţi cum vreţi voi, de un grup mare de copii (însoţiţi) aflaţi în cantonament. Serviciile hotelului sunt de nota 11, cu toate acestea, dacă ar fi să fac poze la camerele picilor (mereu lasă uşile deschise şi se vede clar cum menţin ei curăţenia care aici chiar se face) aş declasa pe nedrept hotelul...

Aşadar, stau doar şi mă întreb: în cazul prezentat aici, nu credeţi că o vină cel puţin egală cu a celor ce administrează pensiunea o au şi cei ce au însoţit minorii? Doar paharele de băutură şi chiştoacele nu erau lăsate de către copii? (deşi după câte văd la TV în ultima vreme, nici asta n-ar fi imposibil, dar tot din vina adulţilor care le ignoră ieşirile teribiliste, în loc să-i educe, indrume şi protejeze)...

Nu ştiu, întreb şi eu...

marocanu21
[11.01.13 13:59:35]

@Dragos: Nu vreau sa le iau partea insotitorilor pt ca in mod sigur au partea lor de vina insa administratorii locatiei au toate parghiile necesare la indemana sa impuna o anumita conduita, dar dupa turturii care atarna de streasina si gheata din fata vilei se vede ca e vorba de indolenta crasa iar pt asta trebuie sa plateasca.

Felicitari d-lui Victor pt demersurile facute!

Asa trebuie procedat cu cei care vor sa faca profit mare cu cheltuieli minime si neglijeaza aspecte mai importante-in cazul de fata sanatatea si siguranta copiilor!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.01.13 14:04:10]

@marocanu21: dacă ai citit atent mesajul meu de mai sus, vedeai că nu exclud vina celor ce administrează (?) pensiunea. Dar mi s-ar fi părut corect să fie reclamaţi şi însoţitorii. Adică ei nu vedeau condiţiile? N-au luat nicio măsură până la venirea unui părinte (şi probabil nici ulterior) - se bucurau doar de o vacanţă gratuită...

marocanu21
[11.01.13 14:10:55]

@Dragos: am citit f atent mesajul tau insa eu sustin ca vina nu poate fi ''cel putin egala''a celor 2 parti asa cum sustii tu; parerea mea e ca vina mai mare apartine gazdelor care tb sa impuna regulile - nu vine nimeni in casa mea sa faca ce vrea daca asta contravine anumitor norme obligatorii! e parerea mea!

tyny
[28.01.13 13:39:39]

@atelierul:

Poti te rog sa imi spui daca vila la care te referi este aceasta

Vila Alexia de pe [***]

Din pozele tale si din ce am mai citit pe net inteleg ca este prezentata sub alta denumire.

Astept un raspuns urgent.

Multumesc,

Cristina L