ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2013
ÎNSCRIS: 06.01.13
DEC-2012

Sub orice critică

Sub orice critica

Este prima mea postare in acest site, pe care pana acum l-am folosit doar ca sursa de informare. Am zis sa sparg gheata prin a va impartasi o experienta negativa, pentru a ajuta alti turisti sa evite greselile mele. Voi reveni si cu impresii pozitive despre alte locatii...

Am fost in decembrie 3 nopti, in Predeal. Din ratiuni de buget, am cautat mai ales in categoria pensiunilor; dupa mai multe telefoane si incercari am dat peste oferta vilei Strugurelul din Predeal; ca pret - cu demipensiune inclusa, oferta a parut interesanta; locatia e foarte buna, pe langa restaurantul Ancora, pe drumul spre Cioplea; pozele de pe site-ul pe care am gasit oferta erau chiar OK.

Am vorbit la telefon cu dna. Mariana – proprietara sau administrator, nu am inteles foarte bine, ne-a dat cateva detalii si despre mese - urma sa primim la mic-dejun cel putin 7 sortimente, puteam schimba cina cu mic-dejun-ul, etc…, totul parea perfect. Am rezervat si am platit avans 30%.

Surprizele neplacuta au aparut odata cu sosirea la pensiune:

- In curtea din spate, unde urma sa parcam masina, gunoiul era rasturnat (am aflat ca facuse o vizita ursul); hai sa zicem ca pot sa inteleg ca nu fusese timp sa se stranga gunoiul de noaptea pana la pranz, cand am ajuns noi, dar gunoiul a stat la fel pana a 2-a zi;

- La streasina atarnau turturi si zapada care cadeau din cand in cand; erau un real pericol pentru oricine trecea pe acolo sau pt masini parcate; am parcat pana la urma masina afara, pe strada;

- Pe pragul de la usa de la intrare dormea un caine, hai sa ii zic de curte, ca sa nu ii zic vagabond... Nu asta era problema, ci faptul ca tot acolo era si castronul in care i se rasturnasera resturi de mancare gatita; evident, mancare mai era si pe langa castron.

- Desi amanasem sejurul cu 1 zi, la cererea proprietarei, fiindca avusese un grup care isi amanase plecarea, camerele nu erau gata; am mers sa mancam la un restaurant ca sa nu asteptam in hol.

Cand am ajuns in camera, am gasit alte probleme:

- Mucegai si ziduri crapate;

- Curatenie doar de “ochii soacrei”, cu praf cat 2 degete pe televizor sau pe dulap;

- Prosoape vechi si foarte uzate;

- O teava care curgea in baie;

- Lenjerie uzata si subdimensionata, care zbura de pe saltea.

Am sperat ca macar mancarea va fi Ok; nu a fost cazul. A fost cel mai frugal mic dejun pe care l-am intalnit- un varf de cutit de unt, la fel gem, o felie de salam/ sunca, una de cascaval, o fasie de ardei si una de castravete, care incapeau pe o farfurie putin mai mare decat una de cafe. O singura data ne-a intrebat daca vrem si omleta, vazand probabil reactia noastra uimita... Cafea – nu s-a pus problema, ceai – ne intreba daca vrem, asteptam sa fie gata. La cina era un singur fel. Desi stabileam anterior ora la care veneam la masa, niciodata masa nu era gata, asteptam de fiecare data.

Toata atmosfera era de dezordine, graba, superficialitate. Erau in permanenta lucruri aruncate, farfurii murdare, resturi de mancare pe mesele de la parter… E adevarat, mare parte din probleme veneau din faptul ca nu exista practic nici un fel de personal, se descurca doar dna. mentionata mai sus, ajutata din cand in cand de fiul ei. Vila avea 10 camere; macar inca o persoana care sa se ocupe de curatenie si/sau bucatarie ar fi extrem de necesara.

Daca prima zi a mai fost cum a mai fost, ulterior situatia a devenit mai rea; a aparut un grup de romi, vreo 15 persoane, care au acaparat practic toata vila. Umblau sumar imbracati, mutau mobila, puneau muzica specifica la maxim… Asta a insemnat ca ei au ocupat si zona de mese de la parter, noua ni s-a repartizat o masa improvizata pe hol.

Colac peste pupaza, la final, dna Mariana era foarte ingrijorata ca plecam fara sa platim, ne-a atras atentia ca ar fi trebuit sa platim restul de bani din prima zi…

Concluzii: nu mergeti in acesta locatie; pretul mic si cateva poze de pe internet va pot pacali.

Trimis de danillo in 06.01.13 17:31:48
Validat / Publicat: 06.01.13 18:49:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL. A mai fost în/la: Litoral, Munte

VIZUALIZĂRI: 1764 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danillo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.01.13 18:49:05]

Reuşită "spargere a gheţii" , dac-ar fi fost însoţită şi de câteva fotografii era chiar m. m. c. perfectă!

@danillo: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[28.01.13 14:03:39]

Poti te rog sa imi spui daca vila la care te referi este aceasta: Vila Alexia de pe [sait promovare turistică], am senzatia ca vorbim despre aceiasi locatie dar cu alta denumire. Eu mi-am facut rezervare acolo pentru luna februarie si as dori sa anulez daca vb despre aceiasi locatie.

Din pozele tale si din ce am mai citit pe net inteleg ca este prezentata sub alta denumire.

Astept un raspuns urgent.

Multumesc,

Cristina L

[28.01.13 14:14:07]

@tyny: acest utilizator NU a postat poze, ele aparțin celuilalt autor, căruia deja i-ai adresat aceeași întrebare.

În plus, așa cum scrie în mai multe locuri pe aici, menționarea agențiilor este interzisă explicit (şi) pe acest sait (indiferent dacă e referire pozitivă sau negativă). Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos.

Aceste informații se pot trimite însă fără probleme prin mesaje personale (privat).

[28.01.13 14:41:01]

@webmaster:

Ok am inteles imi cer scuze.

Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Alexia (fostă Vila Strugurelul):