Kaliakra Superior Hotel

ADULŢI: [?]
+ COPII: 2

ARTICOL ARHIVAT

Niciodata Kaliakra - 3 stele

Am inceput prost: ckeck in-ul s-a facut in jurul orei 15 dupa ce am intrebat de cateva ori daca e gata camera si am subliniat ca suntem impreuna cu doi copii mici.

Pentru ca nu am folosit televizorul, mi-am dat seama dupa doua zile ca nu avem telecomanda si am cerut la receptie. A doua zi, la ora 23 a intrat in camera femeia de serviciu, a dat drumul la televizor si a inceput sa verifice canalele si sonorul. Am rugat-o sa iasa pe motiv ca dorm copiii. S-a suparat si a iesit trantind usa!

Camera cand am luat-o in primire era curatata superficial (fire de par in baie, closetul murdar, nisip pe mocheta, la dus si pe balcon, etc). In primele doua zile nu s-a facut curat in camera si avand copil mic am fost nevoit sa duc gunoiul in loby-ul hotelului. A treia zi a venit femeia de servici la ora 14. 30 cand, din nou, copiii dormeau si bineinteles ca nu am primit-o.

Am mers la receptie si am reclamat ca nu se face curat. A doua zi a fost ok insa dupa aceia s-a reluat problema: fie nu veneau, fie veneau dupa ora 14. Inclusiv aspiratul pe holul hotelului se facea la pranz desi pe toate pliantele scria ca intre 14 si 16 trebuie sa se pastreze linistea, insa avertizarea era probabil pentru turisti nu si pentru angajati...

Am vorbit cu managerul hotelului, o fetita de vreo 25 de ani. Schimbarea a durat doua zile.

Dupa 9 zile am intrebat la receptie daca nu ar fi cazul sa imi schimbe lenjeria de pat si au schimbat-o. In a 11-a zi!

La masa chelnerii si debarasatorii spargeau vesela de parca ar fi fost la o nunta greceasca, la bar nu aveau toate bauturile si deci cocktail-urile se faceau in variante prescurtate iar multi barmani nu stiau retetele cocktail-urilor din meniu. Ulra all - ul este o amageala si pe motiv ca oferta alimentara dintre mese este foarte saraca iar inghetata se termina pe la pranz. De la masa nu ai voie sa iei niciun fruct pe plaja, in camera sau in holul hotelului.

Pentru sezlongurile de la piscina sau de pe plaja se da ciubuc si cand ajungi la ora 8. 30/9 au pe ele prosoape desi nu e nimeni sa le ocupe, iar daca vrei sa te asezi apar ingrijitorii si iti spun ca nu e voie. Sezlongurile de la plaja nu le aseaza nimeni si nu sunt doua cate doua la fiecare umbrela, ci trebuie sa le aduni de pe unde poti.

Camerele nu sunt prietenoase pentru copiii: mobilier jos si plin de colturi. Engleza se vorbeste doar la receptie.

Animatia slaba, repetitiva.

In rest, binisor... adica piscinele bune, plaja curata si aproape, camera si baia la Kaliakra Superior sunt mari, vedere la mare, statiunea linistita (dupa 23 nu se mai aude nimic).

Lasati Bulagaria, mergeti in Turcia sau Spania!

Impresii încărcate de eugeniu in 19.08.2009 00:33:25

• A fost prima sa vizită/vacanţă în BULGARIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (eugeniu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  100 PMA (din 7 voturi) nota2

- bybyana
[01.12.09 11:52:57]

Esti sigur ca ai fost la kaliakra Superior, nu la Kaliakra Inferior [de fapt Standard, completare webmaster]?

- eugeniu
[01.12.09 22:34:55]

Nu exista ''Kaliakara Inferior''!!! Singura diferenta dintre cele doua standarde consta in dimensiunea camerei si faptul ca baia, la Superior unde am fost noi, are in plus doua cusete separate pentru dus si wc.

Avand doi copii nici nu am fi incaput in camera standard insa nu cred ca are vreo importanta acest lucru: serviciile sunt aceleasi, sala de mese si celelalte facilitati sunt comune, femeile de servici si animatorii sunt aceeasi, etc, etc.

- geruladacul
[24.02.10 20:20:55]

Sezlongurile de la piscina sunt ocupate de ai nostri, si ei vin la ele doar dupa masa de prinz. Sau dau spaga la ala de pe plaja si le ocupa el pentru ei. Trebuia sa faci la fel (spaga) sau sa te trezesti ca mine la 5 dimineata.

Nisip in camera - nu se spala oamenii la dusurile de pe plaja.

Mincare nu iti dau boie sa ei, deoarece au plecat unii de ai nostri cu mincare gatita din restaurant, pe care au gasit-o cei de la hotel stricata prin camera. Hotelul raspunde doar pentru ceea ce se maninca in restaurant. Si nimeni nu vrea sa isi asume responsabilitate pentru ceea ce se consuma in afara acestuia, deaceea si interdictiile.

- bybyana
[19.04.10 14:17:21]

Pardon. In loc sa scriu Standard am scris inferior . Oricum m-am lamurit :)