ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2012
ÎNSCRIS: 27.09.12
SEP-2012

Insula care mi-a prelungit vara

Acum vreo luna am primit o oferta de vacanta foarte avantajoasa in insula Thassos. La inceput nu prea mi-a suras ideea, deoarece mai fusesem acolo in urma cu 2 ani si stiam ca drumul pana acolo cu autocarul e foarte obositor, dar cum anul asta nu au fost bani de vacante spre destinatii ce se preteaza la o calatorie cu avionul, am ales acesta insula magnifica drept destinatie.

Am plecat la jumatatea lunii septembrie cu speranta ca voi apuca sa fac macar o baie in Egeea, avand in vedere ca Thassos-ul este cea mai nordica insula greceasca si temperatura apei in luna septembrie nu poate fi la fel ca in insulele situate mai la sud.

M-am inselat 100%! Apa marii cred ca avea pe undeva pe la 25 de grade iar temperatura in aer vreo 30 pe la orele pranzului. Era vremea perfecta si asa a tinut-o pana am plecat.

Am vizitat insula in lung si in lat cu o masina inchiriata de la o firma de rent a car din Potos (70 euro/3 zile).

Cel mai mult am ramas impresionat de multitudinea de plajite descoperite pe parcursul traseului (am inconjurat insula cca. 100 km), iar cea mai spectaculoasa mi s-a parut Aliki Beach, mai ales privita de sus vezi marea albastra care intra in golfulet, iar cu cat se apropie de plaja devine turcoaz... ce mai, adevarat paradis!

Merita sa vizitati si satul Theologos! E situat in zona montana la 10 Km de Potos si accesul se face usor cu masina. Drumul asfaltat e foarte bun plus ca nu este aglomerat (cel putin in perioada cat am fost eu). Se mananca foarte bine la tavernele de acolo si preturile sunt destul de accesibile (noi am comandat o portie de souvlaki, o portie de goat on the spit 450g, un tzatziki, 2 ouzo si ne-a dus pe la 25 euro plus 2 bacsis), parca Iatrou se numea taverna unde am mancat noi. Apropos de mancare, va recomand din toata inima taverna Klimataria, care este la iesirea din Potos spre Limenaria la cca. 100 m dupa San Antonio Beach. Acolo, intr-o seara, ne-am distrat de minune cu un grup de olandezi nebuni, dar asta e alta poveste pe care o voi impartasi cu alt prilej. Oricum ideea e ca acolo se mananca si se bea ca la mama acasa, daca mama ar fi grecoaica: D

Am foarte multe de povestit dar din pacate azi sunt prins cu ceva treaba pe la serviciu, deh asa-i dupa concediu.

O sa revin cu detalii despre supercalatoria mea in Thassos si va voi povesti, daca vreti, despre fiecare loc vizitat acolo.

Trimis de vic46 in 27.09.12 12:58:59
Validat / Publicat: 27.09.12 14:19:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vic46); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.09.12 14:10:25]

@vic46: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Te rugam ca, in masura timpului disponibil, sa ne scrii un review separat si despre locul in care ai fost cazat.

rrodica
[08.02.13 13:30:54]

Safari thassos

In general mi-a placut in Thassos, peisajul nemaipomenit, dar nu am fost inspirati in alegerea excursiei, am facut safari thassos, care zic eu nu merita la 50eur, cit a costat.

Te duce cu jep-ul pe munte, nu cine stie ce, noi romanii suntem obisnuiti cu muntele; adevarat ca nu avem munte si mare in acelasi loc, dar cum am nimerit o vreme ploioasa cu ceata nu am prea vazut marea.

Era inclusa si o cascada, dar pt ca vara a fost seceta, cica nu aveai ce sa vezi si nu ne-a mai dus acolo; in schimb nu am primit un alt obiectiv si pe deasupra ne-au mai cerut si 5 eur pt mincarea servita pe munte.

Teapa, nu merita!

[15.04.13 15:42:43]

@vic46: Va felicit pt review si permiteti-mi sa va adresez o intrebare:

Va trimit rugamintea sa imi spuneti daca exista vreo posibilitate de croaziera/excursie spre Agion Oros, pornind din insula Thassos.

Chiar daca nu voi fi stationat in Halkidiki, ci in Skala Potamia, imi doresc, daca exista oportunitati, o excursie spre Muntele Athos.

Astept din partea Dvs recomandari si informatii despre tarife, daca este cazul.

Va multumesc si va doresc vacante cat mnai reusite!

[15.04.13 15:50:19]

@tirol: un user atât de vechi ca tine nu ştie încă despre posibilitatea de a posta o întrebare în secţiunea "Întrebări şi Răspunsuri"???

A fost înfiinţată tocmai pentru a evita să scrii întrebarea respectivă de de "n" ori ca ecouri separate - - o scrii o singură dată în secţiunea indicată şi sunt înştiinţaţi, automat, toţi autorii de impresii din acea destinaţie...

În cazul rubricii de faţă ("Descoepră Thassos"), întrebarea o poţi scrie folosind acest link: amfostacolo.ro/intrebare. ... =460&a=-9&tid=7.

Sau poţi iniţia o solicitare de tip "CMR" (în prima pagină a saitului)...

[15.04.13 15:54:42]

@webmaster: multumesc si va rog acceptati scuzele de rigoare

Felicitari pt TOT!

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: