ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2012
DIN: Braila
ÎNSCRIS: 03.08.12
SEP-2012

Un sejur de vis

Buna ziua, incep prin a spune ca am ales acest sejur inca din luna Februarie pentru a prinde un pretz foarte bun spun eu. Dupa 3 ani petrecuti in Nisipurile de Aur, Hotel Madara ne-am hotarat ca este cazul sa gasim un hotel situat pe plaja, fetitza noastra este indragostita de nisip si apa marii. Asa ca am ales fara ezitare acest hotel, avand totusi un mare + de la o colega de servici care fusese la acest hotel anul trecut.

Sa incep cu drumul, destul de bun... spre bun, am iesit din tzara prin Vama Veche la ora 11 fix. La ora 12.25 eram in Varna si la orele 15fix eram in hotel la receptie. Drumul este foarte frumos incepand le la Balcik pana la Sunny Beach, atentie totusi pentru cei cu rau de masina de la Varna pana la Sunny Beach sunt 88 Km, ultimii 50 numai de serpentine... dar fff frumos. Rovigneta am cumparat-o din granitza cu 5euro/25roni/10leva pentru ziua in curs +inca 6 zile. Deci cum eu am avut de stat 7 nopti in ziua de intoarcere trebuia sa cumpar o noua rovigneta... bineinteles lucru care nu s-a intamplat (atentie la acest aspect cu sejururi de 7nopti/8zile si rovigneta doar pt. 7zile).

Ajunsi OK la hotelin 2 minute aveam bratzarile la mana si cheia de la camera. noi rezervasem camera dubla, insa am primit un studio cu 2 camera, 2 balcoane, 2 bai una mai mica si una f. mare, etajul 10 si o vedere perpendiculara la mare. Cred ca este cea mai buna camera din hotel.

In fiecare camera am avut cate un televizor, birou, un fotoliu pat si cateva taburete gen fotoliu. Incantati peste masura de camera am desfacut repejor bagajul si am mers pe plaja. Tin sa precizez ca la acest hotel toate camerele au vedere la mare, unele perpendicular pe mare, altele dintr-o parte dar tot se vede marea.

Referitor la plaja, fiind poate si Septembrie, am gasit sejlonguri si umbrela libere chiar pe malul marii fara nici un fel de pb. O plaja fff curata, care in fiecare zi dupa orele 18 era curatata cu un tractoras cu plug dupa el, o apa fff calda si curata si o extraordinara apa, aici ma refer la intrarea in apa unde mergeai 10m si era tot pana la glezna, ideala pentru copii, fetitza mea a fost fff incantata. Am avut 2 zile cu ceva nori si valuri mai mari care au adus la mal alge, dar dimineatza nu mai era nici urma de alge.

Referitor la restaurant, mare, incapator, aerisit, cu terasa... am si servit de 2 ori masa pe terasa, personal amabil, cu zambetul pe buze si serviabili. O pisica f. grasa portocalie si un caine maidanez negru cu alb faceau parte din peisaj pe terasa... dar fetitza a fost foarte inacntata, erau blanzi si stateau si nu te deranjau sub nici o forma.

La micul dejun, zilnic gaseai oua sub 3 forme (omleta simpla, ochiuri si fierte), carnacioeri sau sunculitza prajita, branza, cascaval de 3 feluri, salate de rosii, masline, croisante, paine de multe feluri... si mormane intregi de clatite. Lapte cald, rece, cafea de la dozator de mai multe feluri, sucuri, apa plata, ceai. Nu cred ca trebuia altceva in plus. (evident fructe)

La pranz gaseai cartofi prajiti, tocanitza, ciulama, ardei umpluti, pizza, salate, cartofi copti, porumb atat fiert cat si salata, o gramada de garnituri (morcovi, sfecla, salata de cruditati), fructe, prajituri, inghetzata de vreo 7 feluri, sucuri, apa, cafea, bere, vin.

La cina aceiasi cartofi prajiti si copti, gratare de pui si porc, o singura zi am avut la cina peste, salate f. multe, inghetata, sucuri bauturi alcoolice, dulciur, fructe.

Fata de ceilalti ani in care beam de obicei bere, anul acesta am descoperit un coctail cu alcool SEX ON THE BEACH care era fff racoritor si f. bun. Pentru cea mica luam de obicei tot coctailuri dar fara alcool, foarte apreciate de ea.

La capitolul distractie... statiunea este f. animata, intr-o seara am jucat minigolf, am fost in fiecare zi printre taraba si tonete pana in centru si ne-am plimbat, lume multa si aglomeratie. Intr-o dupaamiaza am fost cu autobuzul pana in Nessebar (1 leva de persoana) unde pe langa poze la vechile cazemate... bani sa ai pentru suveniruri.

Ca statiune Sunny Beach mi s-a parut un pic mai scumpa decat Nisipurile de Aur, dar si mult mai multi straini decat in Nisipuri (probabil distanta fat de tara fiind mai mare).

La hotel tin sa precizez ca era o singura masina de romani, in rest f. multi francezi, englezi, germani.

Per ansamblu a fost o vacantza foarte reusita si daca si la anul voi gasi aceleasi oferte la bani putini nu voi ezita si voi reveni la acest hotel.

Trimis de parvur22 in 24.09.12 13:35:09
Validat / Publicat: 24.09.12 14:41:07

VIZUALIZĂRI: 5346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (parvur22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul, in toata splendoarea lui

[24.09.12 13:45:51]

@parvur22: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo in calitate de publicist .

Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare, poate, incepand cu cele referitoare la Madara, unde ai fost in ultimii ani.

[14.05.13 15:17:11]

buna

poti sa-mi spui te rog, daca ocupai sezlonguri pe plaja, adica puneai prosoape, si te duceai la masa, sau la somnul de amiaza, le mai gaseai acolo?

puteai sa inchiriezi prosoape de plaja sau v-ati luat de acasa?

mersi

[15.05.13 07:16:36]

buna dimineatza: daca era ceva pe sezlong, un tricou... un prosop... o jucarie de copil... nu era nici un felde problema... pastrai acel sezlong pana la ora 18 cand vin oamenii care se ocupa de ele sa le stranga...

legat de prosop eu am avut de acasa nu stiu cum se proceda cu prosoapele de la receptie...

daca mai ai nevoie si de alte amanunte... nu ezita

[15.05.13 09:46:27]

neata!

multumesc pt raspunsul prompt

eu voi merge cu sotul de pe 5 iunie la acest hotel, si am emotii, e prima oara cand mergem in Bulgaria... dar dupa acest review imi fac sperante ca va fi bine! mai bine ca in Romania

ce sa te mai intreb, autobuzul pe care l-ati luat spre Nessebar avea statie aproape de hotel? cei de la hotel vorbesc engleza sau... mai slabutz? bauturile de la barul de pe plaja trebuie baute acolo sau le poti lua si la sezlong?

la 2 sezlonguri era si o umbrela, nu? nu plateai nici una nici alta?

sper sa nu fie prea multe intrebari deodata )

ms anticipat

[15.05.13 14:05:21]

hello din nou,

de la intrarea principala din hotel pana la autobus se merge maxim 500m, se trece pe langa niste calesti cu caluti frumosi, si de acolo dupa ce traversezi este statia de autobuz pt. nessebar... parca autobuzul nr. 1... nu mai tin minte exact... si cobori la capat... la intoarcere acelasi traseu... noi am rugat taxatoarea sa ne spuna unde sa coboram ca era tarziu si poate nu nimeream. Legat de limba engleza, noi ne-am inteles fara pb, dar nu prea am comunicat cu ei, doar un pic la cazare... cand am cerut parola de internet si cam atat (salutul dimineatza si seara). bauturile de la barul de pe plaja cat si cele de la lobby bar se pot lua pe plaja fara nici un fel de probleme. Noi seara luam chiar si in camera cate un coctail ceva si nu spunea nimeni nimik, stateam pe balcon si priveam marea... si statiunea. Bauturile de la piscina sunt contra cost, noi am avut all inclusive si ne-au spus ca de acolo putem lua doar cu bani. Nu se platesc sezlongurile si nici umbrela, ele automat sunt asezate cate 2 sezlonguri langa o umbrela. concediu placut, eu anul acesta am schimbat statiunea... am decis sa merg in Albena, Hotel Dobrotitsa in septembrie bineinteles, eu numai in sept. aleg sa merg... mergang pe principiul ca apa marii ramane calda din timpul verii si nici nu este full sezon sa fie aglomeratie... etc.

[15.05.13 14:13:39]

multumesc din nou... pt toate informatiile, sunt bine de stiut

noi avem de gand sa stam la plaja langa mare, de fapt asta ne dorim, acum depinde si cum va fi vremea

chiar suna bine tot ce zici tu, cu cocktailurile luate in camera

a, ce voiam sa te mai intreb, apa de la dozator are gust ciudat? asa am auzit la o prietena... ea cand a fost si-a luat apa la bax, dar a mers cu masina, noi mergem cu autocarul

as vrea sa-mi iau una-doua sticle de juma de kil sa umplu sa avem in camera... poate ni se face sete peste noapte

si noi avem all inclusive, deci ar trebui sa beneficiem de toate serviciile de care ati beneficiat si voi

sper sa fie frumos

si voua concediu placut!

ps: cat ati dat pe pachet pt hotelul Dobrotitsa? si de cand l-ati luat?

[15.05.13 14:51:16]

Noi avem si un copil mic cu noi, am mers si cu masina si am avut apa din Romania ca trebuia sa facem laptele. Nu am consumat apa de la ei...

la Dobrotitsa am platit 420 euro pt. 03-10 septembrie, platite pana in 28.02.2013.

Atentie la apa de la piscina ca este destul de rece, este cam la fel la toate hotelurile din Bulgaria, ei practica un sistem de recirculare a apei continuu si din acest motiv apa este f. curata dar destul de rece.

Concediu placut

[15.05.13 15:40:02]

inca o intrebare... sper sa fie ultima )

in ultima zi ati mai putut face plaja? sau au dus la parter pt cei care isi petrec ultima zi la plaja sau la piscina?

la cat ati eliberat camera?

mersik

[16.05.13 07:07:36]

am facut plaja si in ultima zi, cand am venit de la plaja am facut dus, am dus bagajele in masina si am eliberat camera, ... dupa care am mers la masa de pranz... si pe la orele 13.30 am plecat spre Romania (noi am fost cu masinile).

Din cate tin minte undeva langa receptie au o camera unde se pot lasa bagajele dupa orele 12 ca sa se poata servi si pranzul.

Acum depinde si la ce ora aveti autocarul la intoarcere.

[16.05.13 09:57:50]

am vazut ca check-out-ul este la ora 11, si de asta credeam ca nu mai e timp de plaja

dar daca zici ca ati putut face plaja, ati luat si pranzul zic ca e super ok

a, si mai am o intrebare, ati plecat cu euro la voi ati schimbat in leva, sau ati schimbat din lei in leva acolo?

mersi inca o data

[16.05.13 15:50:37]

lei in leva in granitza... nu ai ce face cu euro acolo si ca sa schimbi in tara euro si acolo euro in lei... ne u bine ca pierzi

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [17.05.13 00:53:24]

@parvur22: Sau și mai bine cumperi Leva din țară.

@elygeo: BCR-ul de la Piața Victoriei vinde leva (la fel și unele case de schimb). Așa rezolvi problema din timp și în concediu stai liniștită.

[17.05.13 08:13:58]

Eu sunt din Braila si in Braila nu a gasit nicaieri leva... dar asta sa fie singura pb... la AI oricum ai nevoie de niste banuti doar pt. ceva suveniruri

[17.05.13 09:11:45]

@krisko, ms pt pont

just_criss
    [22.05.13 10:51:39]

Buna,

In 15 Iunie urmeaza sa ajung si eu pe acolo.

Singura mea nelamurire este legata de parcare. Am auzit ca sunt 50 de locuri de parcare gratuite ale hotelului, dar m-am "plimbat" de curiozitate cu google earth si nu prea am vazut o parcare mare langa hotel. Acolo sunt cam 5 locuri langa hotel si vis-a-vis mai sunt cateva care nu par sa apartina hotelului. In schimb am vazut cam la 2 strazi distanta o parcare ceva mai mare. Care este de fapt parcarea hotelului? : D

A fot greu sa gasiti un loc de parcare?

Multumesc anticipat

[22.05.13 12:36:22]

intradevar la hotel nu gasesti mai mult de 10-15 locuri de parcare, eu am avut noroc ca era loc liber cand am ajuns si nu am mai mutat-o deloc tot sejurul.

Cu sigirantza daca nu gasiti loc de parcare la hotel va indruma de la receptie catre o parcare.

Concediu placut

just_criss