ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2012
ÎNSCRIS: 03.07.11
SEP-2012

La superlativ

Am revenit la Fundata/Fundatica si anul acesta, tot in septembrie. Si acum ca si anul trecut am fost vrajiti de zona. A fost asa frumos incat plecarea a fost de-a dreptul dureroasa. Deja ne facem planuri sa revenim.

Anul acesta am poposit la pensiunea «Vila Bunicii». Am fost placut impresionat de descrierea gasita pe “amfostacolo.ro”, care nu parea a fi o reclama ascunsa.

Multumita ajutorului obtinut de la theod_72 tutuhugoneata, careia ii multumesc si acum, am putut face o rezervare telefonica. Am sunat si am stabilit cu gazda costul cazarii pe zi, pentru noi trei, in camera cu baie, cu tot confortul. Am solicitat si pensiune completa, si desi a acceptat, mi s-a parut ca nu prea obisnuieste sa ofere asa ceva. Am intrebat cam cat ar costa 3 mese pe zi si mi-a spus ca ne vom intelege… Asa ca am fost putin nedumerit; in general pe unde am mai fost ni s-au spus din timp si preturile.

Pensiunea, destul de rustica ca aspect, dar cu dotari moderne, nu este prea mare, are doar trei camere, aflate la etajul unei cladiri. Parterul este partial ocupat de gazda, si tot aici este si bucataria. Accesul in pensiune se face pe o scara exterioara. In curtea pensiunii mai este o casa, si o terasa acoperita. Loc pentru parcare este suficient.

Gazda, d-na. Elena, este o doamna mai in varsta, asupra careia greutatile vietii si-au lasat amprenta, dar care nu statea o clipa…

Camera a fost ok. Un pat lat in care am incaput toti trei, o baie mare si complet echipata…In pensiune este si o sauna! Gazda ne-a oferit un pat pliant, si chiar ne-a propus pentru mai mult confort sa mai ocupam o camera, fiind singurii turisti din pensiune. Dar nu a fost cazul. Am avut la dispozitie paturi, pilota, etc…In camera aveam televizor, era si internet (cu un stick Digi net mobil).

Referitor la costul meselor pentru noi trei, gazda nu a solicitat o suma anume si a insistat sa platim cat consideram noi…Pornind de la ce stiam de la alte pensiuni, i-am facut o oferta. Suma se pare ca a corespuns asteptarilor dumneaei…Cum pensiunea nu are un site de prezentare, cu preturile aferente, am decis sa nu divulg cat anume am platit, urmand ca fiecare sa « negocieze » personal.

Ospitalitatea gazdei a depasit tot ce am intalnit pana acum la pensiunile pe unde am fost.

Masa a depasit si ea toate asteptarile. Nu neaparat prin arta culinara ci prin super oferta de produse. Gazda ne-a imbiat tot timpul cu o varietate mare de bunatati multe din ele de la dansa din gospodarie. De exemplu dimineata aveam parte de niste superplatouri cu branzeturi, oua, mezeluri, lapte dulce sau acru, dulceata… La pranz si seara aceeasi ospitalitate. Incontinuu gazda ne tot servea cate ceva si ne intreba ce mai dorim …In plus, desi, era foarte ocupata, isi mai gasea disponibilitatea de a se mai intretine cu noi…Sa nu uit totusi tuica! Tot timpul pe masa a fost o plosca!

Am fost impresionat de gazda! Atata ospitalitate si modestie…Sper ca si dansa ne-a placut si ne va mai primi si alta data…

Trimis de Romeo2011 in 23.09.12 19:44:21
Validat / Publicat: 23.09.12 21:28:12

VIZUALIZĂRI: 2582 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Romeo2011); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine cu exteriorul pensiunii

Romeo2011AUTOR REVIEW
[25.09.12 08:09:54]

Cu scuzele de rigoare trebuie sa corectez o eroare.

Ii multumesc lui theod_72 pentru excelentul review, dar pentru mesajul privat cu numarul de telefon trebuie sa-i multumesc lui tutuhugoneata. Scuze!

corectat (si) in textul initial - by webmaster

molutza
[15.05.13 17:10:46]

@Romeo2011: Buna ziua,

Te rog si eu un nr de tel al bunicii

Multumesc

matei cristina
[08.06.13 16:42:43]

Vreau si eu un nr. de tel. de la casa bunicii Fundatica.

multumesc mult

C. M

aida2009
[22.06.13 11:40:55]

@Romeo2011: da-mi te rog si mie nr de telefon al bunicii. Felicitari pentru review!

[26.06.13 16:58:15]

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

ionut.marin
[22.08.13 18:02:44]

@aida2009: Ai rezolvat ceva? Am si eu nevoie de datele de contact de la vila, pls PM.

gabielle
[02.04.14 16:06:52]

@Romeo2011: Buna ziua,

As dori si eu nr. bunicii de la Fundatica.

Multumesc!

wienie1983
[15.10.14 10:01:48]

@Romeo2011 - As vrea si eu numarul de telefon. Am fost acolo acum 3 ani dar am pierdut numarul. Multumesc anticipat!

Anna 8
[24.08.15 01:31:05]

Bună, doresc și eu nr bunicii Elena va rog.

Multumesc

aida2009, Anna 8, gabielle, ionut.marin, matei cristina, molutza, petrutan, Romeo2011, wienie1983
Alte impresii din această RUBRICĂVila Bunicii [Fundăţica]: