ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010
DIN: cernica
ÎNSCRIS: 29.01.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3,6 luni

O oaza intr-un colt uitat de lume

Aceasta pensiune am descoperit-o cu 7 ani in urma, am gasit un fluturas in parbriz cu poza vilei localitatea si nr. de telefon, Nu auzisem in viata mea de fundatica, am mai fost la bran sau la moeciu dar nu ajunsese-m atit de departe, insa in poza (cu multa dibacie efectuata), arata exact ca in rai. Am sunat de curiozitate sa vedem pretul si cam cu ce perioada inainte ar trebui sa facem o rezervare. Ne-a raspuns o batrinica ce nu prea spunea multe (asa incit aveam senzatia ca nu nimerisem unde trebuia sau era altcineva decit persoana de contact), intr-un final hotarim perioada si cel mai important cite persoane mergem si daca suntem f. apropiati (va voi spune ma tirziu de ce ne-a intrebat), am spus ca da, suntem si a ramas stabilit.

Am plecat cu inimioarele cam strinse atunci (nu si acum dar incerc ma intai sa va explic cum a fost prima data cind mergeam intr-o locatie de care nu auzise nici tzapul), drum lung de nu se mai termina, am trecut de bran si speram sa ne apropiem crezind ca localitatile sunt una dupa alta, basca, drum lung, cu serpentine, magazine lipsa (sa mai intrebi... mai e mult pina departe) intr-un final ajungem la fundata, isteti cum suntem toti am zambit fericiti si am cazut de acord ca trebuie sa apara imediat si fundatica nu? Ei bine fundatica numai aparea si pace, ne-am facut griji ca nu exista, eu ma simteam mai mititica decit sunt (1,55m:)) deoarece eu am fost organizatoarea deh, eu il gasisem pe fluturila lipit de parbriz si am plecat pe urmele lui Columb spre tara lui fundatica, unde am gindit in sinea mea ca de aceasta data chiar mi-sa ''infundat''. Problema era ca incepeam sa iesim din fundata si incepea si coborarea... gasim in sfarsit o butelie la usa unui catun, zic eu... magaziiiin, fericita cobor si intreb dragalas de fundatica, domnul rumenas la obrajorul dolofan imi zimbeste la fel de dragalas si imi spune... ati trecut taica, zic... cum domle ca nu ne-am abatut de la sosea si furam numa ochi dupa tablite, el zice pai trebuia sa va abateti ca dupa fundata se face un drumsor in stanga, si aia e... Multumesc la omul si la pomul bun de care era rezemata butelia cu noroc si facem cale intoarsa, mult mai optimista pt. ca aflasem ca exista domne ''fundatica''. nu trecusem decit cu 4 km. Am facut deci cale intoarsa si am gasit drumul buclucasi (singurul care o lua usor dar abrupt in dreapta de aceasta data. Aici am gasit o persoana bine voitoare care ne-a confirmat ca suntem in fundatica (ce isi merita cu prisosinta numele, este atit de; ''fundatica'') si ne-a aratat si casuta minunata din povesti, care nu avea numele batut nicaieri dar ne cunosteam din poze.

Am deschis ''marile'' porti cu grija caci o luau f. usor la vale (si noi cu ele caci stateam pe un delusor si le deschideam) si am claxonat, ei bine a venit bunicuta, o femeie de 65 de ani, atit de slabuta ca ma gandesc si acum, cum de nu o ia vantul (caci le cam bate pe acolo fiind camp deschis) si cum poate face atit de multe, manuta aceea de femei. Amabila ne spune bine ati venit, haideti sa vedeti casa... ei casa... Acum voi descrie ''casa'', o vila cocheta (galbena cu acoperis maro) cu o scara exterioara din lemn si doar cu un etaj, am intrat pe un hol ce adapostea 3 camere f. frumos mobilate si in stilul acela rustic stiti; cu lemn ramurele (tablia patului) cu o ramura groasa in loc de galerie si cu pene de paun peste tot, baile desi nu erau in concordanta cu camerele erau f. frumos amenajate, cu jacuzzi una, iar cealalta cu deschidere spre camera si spre o sauna f. frumos amenajata.

Mi-a placut si m-am umflat un picut in pene cind am vazut ca si ceilalti erau placut surprinsi, ne-am ales camerele, bine inteles ca aici voi reveni la intrebarea pe care mi-o pusese dumneaei la tel. si anume daca suntem f. apropiati noi, cei ce vom veni, ei bine doua camere depindeau de o singura baie ce avea o iesire in camera careia ai si apartinea si o iesire in hol de unde putea intra si altcineva, normal mi-am ales camera cu baie individuala. Am fost intrebati daca ne place am raspuns intr-un gals afirmativ, apoi am fost invitati sa vedem bucataria... ei aici un punct de mare minus deoarece trebuia sa iesim din casa, sa coborim scarile si pe linga casa puteam intra la parter unde se afla bucataria, un living si o debara.

Sa le iau pe rind ca am ce spune; -livingul, nu f. mare dar ceva ce nu mai vazusem... era atit de rustic incit nu lipsea nici ursul impaiat, bucataria era la fel de rustica cu un semineu f. mare, un acvariu imens ca si masa ce trona pe mijlocul bucatariei de 50 m patrati, si sa nu uit casa era incalzita cu centrala pe lemne (deci nu lipsea apa calda si caldura iarna), ustensilele bucatariei erau de ultima generatie si nu lispsea nimic, de la vase (f curate si de calitate), pina la plita electrica. In camara gaseai tot ce gasesti in metro, bauturi fine, bere, sucuri s. a, am fost informati ca putem lua orice, scriem pe caiet daca dumneaei nu este prin preajma (vedeti cita incredere) si platim la sfirsit, avea mamaita gaini, vaci, cai pe care iarna ii puteam folosi sa ne traga cu sania (am aflat ulterior, cind am venit iarna, acum fiind vara) puteam lua de la dinsa lapte, cas, oua si le plateam la sfirsit ca si tot ce luam de acolo, la sfirsit cind am platit tot, am ramas f. impresonati de preturi, care erau ca la magazin, ba mai mult, intreba... cit mai este un ou la magazin, atita imi dati!

Afara era un gratar imens (construit), masa si seslong-uri, rachete de tenis, minge de fotbal, table, remi si cam tot ce ti-ar trebui sa te relaxezi in timp ce sfaraia carnea pe gratar, curtea era imensa si imprejmuita de garduletul acela gen ferma, iarba proaspat taiata arata ca un gazon f. bine intretinut, sus pe dealul ce strajuia linga casa erau numai brazi.

Ce sa va mai spun, ma uit si vad cit am insirat si nu-mi vine sa cred, asa ca voi mai reveni la coltisorul de rai caci acum s-a trezit si spiridusul si s-a terminat cu distractia pt. mine, una peste alta are citeva minusuri ca-i foarte departe, ca nu are 3 bai, etc. dar celelate bunataturi sunt ca la buni acasa.

NOTA WM6: textul urmator a fost postat ulterior ca review nou. Am facut cuvenita rectificare, aducandu-l aici unde ii este de fapt locul. Lectura placuta in continuare!

Vila bunicii partea a- II-a

Asa cum am promis , revin cu povestea casutei din povesti, acum voi continua cu facilitatile sau lipsurile acestei locatii...

Pentru inceput voi adauga ca de cind am descoperit-o noi si pina in prezent a aparut un magazinas chiar in curba buclucasa ce o ia spre fundatica, nu-i mare dar este curat si destul de aprovizionat, nu ca am avea in mod deosebit nevoie de ceva in afara de painea cea de toate zilele, ce trebuie sa fie zilnic prospata sau stiu si eu s-a terminat sucul preferat al copilului, va spun acest lucru deoarece noi cind mergem, ne oprim la un hipermarket si luam (facand socoteala pe zile) cam tot ce ne trebuie pt. mesele zilnice inclusiv ce este imperios necesar pt. gatirea acestora (ulei cafea, zahar, malai, etc. ), dar nu-i problema daca nu le achizitionati de pe drum, gasiti asa cum am mai spus in camara dansei (cartofi, ceapa, usturoi), carbuni si lemne sunt la dispozitia noastra chiar linga gratar sau daca nu, apare mititica bunicuta cu bratul plin imediat ce te vede bantuind pe langa gratar.

Acum va voi spune ce am aflat ulterior, si anume... daca nu aveti chef de gatit si sunteti doar un cuplu iubaret ce se da jos din pat doar pt. a inghiti ''ceva '' (sa supravituiti nu doar cu dragostea), bunicuta gateste (contra cost desigur) pt. dumneavoastra (si face ciorba buna; )).

Ca sa trec mai departe la ce puteti face cit timp stati acolo, ei bine eu dupa 3 zile de liniste, relaxare, si zambit la soare, simt nevoia sa mai vad si omenire si, hopa sus in masina cu neam cu tot si fuga la o tura de shopping in Bran sau daca sunteti in preajma zilei de joi se organizeaza intr-o piata aproape de bran un targ cu grane, haine, jucarii si bine inteles branza, carnati, siropurile acelea renumite ale lor din fructe, unde pui 10gr. sirop si 1kg. apa si iese un suc natural, gustos de te bati cu ursul pe el.

Altfel in apropierea casutei poti doar sa urci un picut si sa stai sa te imbeti de miros de iarba umeda, proaspat taiata, si de peisajele ce iti taie rasuflarea, ai de admirat si ceva ''vilute'' ascunse printre brazi (mai ales iarna cind este totul acoperit de nea), in apropiere (sa nu uit) este si o alta pensiune (unde o vedeta autohtona de muzica pop, a filmat un clip de craciun) unde poti cumpara o pastrama de oaie, fara pic de grasime, dar atit de gustoasa si de frageda.

Pentru copilasi nu va faceti griji, au cu ce se delecta alergind dupa paunii, si mai nou 2 caprioare, ce le ingrijeste bunicuta (de parca nu ar avea destul de munca), cred ca mai mult pt deliciul nepotilor (9 la nr) si pentru copii clientilor caci nu se supara daca micutii alearga prin curtea interioara toate vietatile. Exista si un balansoar, un leagan si bine inteles trasura de rigoare, toate confectionate de sotul dumneaei (cand traia) din ramuri groase de copaci, in curte, in livingul de care va spusese-m puteti gasi un lcd. de 81 cm in dotare cu un dvd si multe dvd-uri cu cele mai noi filme (in caz ca va plictisiti pe afara si va e dor de statul in fata tv-ului).

Si ca sa raspund aici la intrebarea unui user, inchiriaza toata vila (insemnind cele 3 camere si livingul este folosit pt. relaxare fara a plati in plus), dansa prefera sa inchirieze camerele in felul urmator... ori toate 3, ori una singura, deoarece stiti ca nu mai poate inchiria unor straini camera ce ramane goala deoarece acestia ar trebui sa iasa la baie jos la bucatarie, ca doar nu vor intra la baia ce comunica cu camera de la mijloc, dar nu zice nu in cazul in care vreti totusi doar 2. Apoi... nu inchiriaza de sarbatori (Craciun sau revelion) deoarece atunci vin copii cu nepotii dansei si petrec impreuna, cum este si normal.

Voi incheia in speranta ca am spus tot ceea ce vroiam despre acest coltisor de rai, daca mai aveti intrebari va raspund cu drag, imi cer scuze pt eventualele greseli sau lipsa litere dar fac si eu ce pot in putinul timp pe care mi-l ingaduie sefu spiridus ;) .

Trimis de theod_72 in 19.08.10 15:47:27

VIZUALIZĂRI: 4246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (theod_72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 peisajul ce incercuia casa bunicii

corinka
[19.08.10 15:55:38]

Foarte frumos scris, ai un vot si toata aprecierea mea!

Astept si acele poze "ca din povesti".

chelie_d
[19.08.10 16:23:05]

un review foarte frumos

ai putea sa ne spui cat a costat o camera sau toata vila pe noapte anul acesta ?

[19.08.10 16:37:37]

buna, sa stii ca atunci cind am descoperit-o era 40 ron, acum (dupa 7 ani) acum este 80 ron, dar merita toti banii,

sa fiu sincera asa cum am spus si in descriere, desi poti gasi mai aproape, cum ar fi bran sau moeciu, insa cadrul acela natural sporeste f. tare frumusetea locatiei, sa nu spun si de batranica aceea care este mereu fericita cind ne vede si nu stie ce sa mai faca sa iti fie bine, nu-i pretentioasa, nu se supara,

am fost intr-o iarna cu 4 copii incepind cu varsta de 1 an (pe care l-a implinit fiul meu chiar atunci si am facut o debandada in bucatarie cu artificiile noastre pt. tort ca au facut atita fum) si terminand cu varsta de 6 ani (era un du-te vino pe usa de la intrare, cu zapada de rigoare pe hainute), noi nu stiam niciuna sa facem mamaliga (mergea la laptele proaspat muls), si ne-a facut dansa, a facut intr-o zi o ciorbica de cocos si ne-a intrebat daca nu vrem sa le dam si copilasilor ca-i foarte sanataoasa,

ce sa-ti spun, te face sa te duci mereu la ea fara a fi insa insistenta, ar o oarecare demnitate, am inteles ca vila a fost facuta de baietii dansei (5 la numar) care au job-uri in germania, asa ca sa aiba si dansa o ocupatie si bine inteles un venit, are un argat (un flacaiandru crescut doar cu cas si miere ) care o ajuta cu ce-i mai greu pe acolo.

alinutzza140*
[19.08.10 17:06:52]

Super, abia asteptam pozele.

krondia*
[19.08.10 17:29:19]

Am citit cu foarte multă plăcere aceste rânduri. Este o zonă frumoasă unde nu am avut prilejul să stau mai mult dar mă bucur că mai există asemenea "bunicuţe" care să te facă să te simţi ca acasă. Felicitări pentru felul cum ne-ai povestit despre acest loc!

[19.08.10 17:31:45]

Asa este, insa eu consider ca pozele spun prea putin despre peisajele mirifice, nedescoprite ale tarii noastre, daca am avea toti curajul sau de mai multe ori curajul (cazul meu) sa plecam in cautarea lor, am putea spune la sfirsitul vietii'' am vazut atitea frumuseti si nu-mi pare rau ca am fost un hoinar''.

celeste
[20.08.10 11:40:08]

F. frumos ai scris, zona este cu peisaje superbe. Eu cu sotul meu am descoperit-o anul asta in luna februarie cand la invitatia unor prieteni am ajuns pe acolo si ne-am cazat la EuroPark. Saptamana viitoare o sa plecam tot aici si voi reveni cu amanunte la intoarcere dupa 1 septembrie. Felicitari pt. review. Poze cu Vila Bunicii nu ai ?

[20.08.10 11:50:45]

Merci celeste, am, sigur dar nu sunt in format electronic, cele mai multe sunt din interior si bine inteles in prim-plan suntem noi, personajele, insa voi ruga alti membri ai grupului ce mai au poze sa-mi dea si le voi adauga, altfel sigur voi face eu in noiembrie cind mergem acolo. Daca mergi acolo este f. usor de depistat chiar de pe sosea, daca privesti in jos pe dealul ce ''urmareste soseaua'' o vezi sigur, este singura galbena si sunt doar 4 casute destul de razlete. Distractie placuta si asteptam impresii.

celeste
[20.08.10 12:22:42]

Plec saptamana viitoare si vroiam sa mai vad si alte locatii in zona pt.ca ne place mult ca nu este asa aglomerat ca in Moeciu sau Bran. Cu siguranta o sa revin cu noi impresii si bineinteles cu cat mai multe poze.

ema2010
[20.02.11 20:48:10]

draga Theo,

poti te rog sa postezi un numar de telefon al "bunicii" si numele dumneaei? As vrea sa fac o rezervare--pe baza descrierii tale, conditiile sunt ideale-si as vrea sa o sun.

Cunosc zona, am mai fost la Fundata, dar caut acum ceva putin mai ieftin. 80 roni/noapte este foarte bine.

multumesc,

Ema

[21.02.11 07:41:33]

sigur ca pot. numai sa stiu daca am voie!

[21.02.11 08:16:04]

Sigur ca ai voie... pentru asta aveti implementata mesageria privata.

In general nu este corect sa afisezi numere de telefon si/sau adrese de email pe site-uri/forumuri publice, fara acceptul detinatorilor acestora. Iar noi incercam sa limitam pe cat posibil aceste fapte, fara insa prin aceasta sa blocam accesul la informatie. Avem doar rugamintea ca "transferul" sa nu fie public.

[21.02.11 08:27:43]

ok, trimis PM

ema2010
[22.02.11 19:02:58]

Draga Theo,

multumesc frumos, am primit mesajul tau. Iti multumesc frumos, eu am ajuns sa iubesc locurile acelea, Fundata-Fundatica, si as vrea tare mult sa ajung si la vila doamnei "bunici".

Am sa iti scriu dupa ce reusesc sa iau legatura cu dumneaiei.

Iti doresc o saptamana frumoasa,

ema

[23.02.11 09:02:56]

merci la fel si te rog sa ne tii la curent cu impresiile despre dumneaei si despre ''casuta'', concediu placut.

mihaip
[26.02.11 20:34:42]

Theo_d, poti sa-mi dai si mie te rog un numar/site de la vila bunicii? Si poate poti posta niste poze cu casuta, cu interiorul. Multumesc.

[11.04.11 14:23:35]

Jos palaria (sau Chapeau bas, vorba frantzujilor) pentru prezentare, Dom' Theod 72! Daca "nu e cu banat" sunt in "aceeasi oala" cu Ema2010 si Mihaip, adica tare bucuros as fi sa aflu si eu un nr. de telefon si/sau un site al "Bunicii"... Respectul meu si iertati-mi acest tupeu... Multzam fain si eu!

[12.04.11 07:51:59]

asa cum am mai spus nu am poze cu interiorul decat foarte vagi, adica noi in prim plan deci nu poti vede mai nimic, insa nr de telefon il pot da pe pm.

[12.04.11 20:04:48]

Theo_d, daca nu e cu suparare (eu sunt novice, adica sunt "boboc" pe aici), as fi dorit sa va dau si eu un pm, dar aveti: setare NU la AMP (Accept Mesaje Private) si nu ma descurc... Sper ca nu v-am indispus prea tare, iertati-ma!!!

[13.04.11 09:20:14]

Gata am rezolvat, puteti trimite PM. Dar eu v-am trimis PM cu nr de telefon deja.

[14.04.11 19:40:21]

Multumesc de frumoasa intentie dar... lipseste cu desavarsire! Adica la mine scrie "you have no unread emails from contacts"... Poate am gresit adresa de mail si v-am retrimis alt PM, cu adresa mea! Sau poate "Bunica" nu mai vrea oaspeti... Pacat, oricum am fi dorit sa-i cerem acordul sa ne gazduiasca pe la jumatatea lui "Florar", dupa "Sarbatorile pascale", ce e normal sa se petreaca- in general- in familie...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[14.04.11 19:45:40]

Păi AFA cu siguranţă NU figurează la tine în "contacts". Deci, dacă vrei să vezi unde este mesajul, caută în folderul cu SPAM!

[15.04.11 08:39:07]

aveti si mail, poate pe acesta il primiti, sa aveti un concediu placut

daira
[28.05.12 00:35:03]

Buna seara,

V-as ruga sa-mi transmiteti un nr. de telefon / eventuale detalii de contact pentru "Vila bunicii".

Multumesc,

Daira

[28.05.12 08:23:38]

@daira: Buna, nr il voi pune pe pm, eu merg acolo pe data de 12-15 iunie, deci atunci va fi ocupat , toate bune.

daira
[28.05.12 14:03:02]

@theod_72: Multumesc pentru un raspuns atit de prompt. Eu as vrea sa merg (daca s-o putea) pe la mijloculul lunii iulie sau pe la mijlocul lui august.

Imi doresc demult o vacanta intr-un loc uitat de lume, unde totusi sa gasesc conditii civilizate (baie, apa calda, curatenie), unde sa nu aud manele, ATV-uri, tipete, vulgaritate si mondenitate...

Iti doresc vacanta placuta si astept alte comentarii, la fel de frumos scrise!

[29.05.12 08:27:23]

@daira: Cu placere, si sa stii ca acolo vei gasi asa ceva, chiar iti poti auzi gandurile in acel loc, concediu placut si tie .

Romeo2011
[11.07.12 12:58:13]

Buna ziua,

Am fost si noi in Fundatica si ne-a placut foarte mult. Am dori sa revenim, eventual la Vila Bunicii. Daca se poate, va rog sa-mi transmiteti un numar de telefon ptr. o rezervare. Va multumesc anticipat.

nutujohn
[31.12.12 11:44:42]

@theod_72:

Buna ziua,

Chiar imi place descrierea, sunt placut impresionat

Ma puteti ajuta cu un contact (nume, telefon) ?

Ionut

al_
[07.04.13 15:10:15]

Buna ziua,

Mai aveti un numar de telefon al bunicii?

Adrian

molutza
[15.05.13 17:05:55]

@al_: Buna ziua,

va rog si eu un nr de tel al bunicii

Multumesc

al_, alinutzza140*, corinka, daira, ema2010, krondia*, mihaip, molutza, nutujohn, petrutan, Romeo2011, theod_72, tutuhugoneata
Alte impresii din această RUBRICĂVila Bunicii [Fundăţica]: