ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2009
AUG-2009
[?] AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Vacanta mea si a familiei a fost distrusa

Cea mai urata experienta pe care am avut-o vreodata.

Ne-au distrus vacanta mie si familiei mele acest "hotel" Marie (care nu are nici o stea dupa parerea noastra) si serviciile oferite de cei doi asa-zisi patroni sau angajati nu stiu ce sunt. Comunicarea de catre mister Panaiotis se face prin fluieraturi si indicatii cu mana - pe unde trebuie sa te misti si ce sa faci - singura limba straina pe care o stie este "bravo!!! " si cateva cuvinte in germana.

Apa calda... la noroc - pe apucate.

Daca doriti sa faceti cura de un MIC DEJUN IDENTIC TIMP DE 6 ZILE aveti ocazia la Marie Hotel - de fapt cred ca nu se schimba niciodata pt ca am nimerit sa vedem si micul dejun al celor ce terminasera sejurul si al celor care veneau dupa noi - ERA ACELASI!

Mobilier ruginit si vechi - patul extra pe care l-am platit pentru copil

Nu am primit decat un sapun mic tip turist pe toata perioada sejurului - prosoape care trebuiau sa fie albe dar erau gri

Vizionati fotografiile si va veti convinge.

Mai degraba am fost chinuiti si maltratati pe banii nostri am putea spune.

NU VA DUCETI - alegeti varianta pe cont propriu si fiti bine informati inainte de a plati.

Trimis de bergamasco69 in 16.08.09 09:08:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2985 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bergamasco69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 extra bad - patul pe care a dormit copilul meu 6 nopti la asa-zisul Hotel Marie

[17.08.09 18:53:11]

nu pot sa inteleg cum dupa ce iti cumperi un bilet la un hotel de doua stele, constiend fiind de asta, pe care ai dat probabil in jur de 200 de euro din care o parte este transportul cu autocarul (pentru ca si ala e inclus in pret), ajungi acolo si incepi sa fotografiezi cea mai mica pata de rugina de pe scurgerea cazii, sau mai stiu eu ce nereguli la instalatia sanitara. daca vrei sa ti se schimbe prosoapele zilnic sau mai stiu eu cine sa-ti sufle in fund - e logic, mergi de la 4 stele in sus. dar platesti corespunzator.

si eu am fost la Hotel Marie, anul trecut, dar raportul calitate/pret mi se pare mai mult decat in regula.

[17.08.09 20:05:06]

Mare dreptate ai Cristian... tocmai am postat si eu un ecou asemanator...

Se vede ca faci parte din categoria turistilor adevarati, care face diferenta intre un sejur de 200 euro la un hotel de 2 st si un hotel de 5 ori mai scump, dar de 5 stele... Bravo!

[17.08.09 21:22:54]

Da? Aveti impresia ca la 2* trebuie sa fiti tinuti in conditii mizere si tratati ca in lagar pentru ca platiti mai putin? Anul trecut am beneficiat de serviciile unui Hotel 2* pe nume Vadian - in St. Gallen, va invit sa-l vizitati si mai discutam dupa aceea: http://www.hotel-vadian.com/

Ori faceti reclama la acesta cloaca (domnule "cristi_an3000" si stimata doamna cu nick cu iz grecesc "theophillina"), asa-zisa Hotel Marie, ori va place sa va injositi si sa acceptati asemenea lucruri.

Capul sus romani - nu suntem chiar ultimii oameni din Europa chiar daca asa ne vad unii - fiti demni!

P. S. oricum... cine va trece pe acolo odata, nu cred sa-i mai dea mana sa mai treaca a doua oara nici sa fie platit!!!

[17.08.09 21:43:42]

Draga domnule bergamasco69 (sic!) eu nu fac reclama nimanui, insa hotelul in care ati stat dvs. chiar arata de 2 stele (cel din Corfu). Si mai departe ce sa mai zic: comparati merele cu avocado sau cu ce vreti dvs. Nu comparati tarile din sud-estul Europei cu Elvetia, zau! Cel putin la servicii, la mod de viata, la tot ce doriti dvs., au alta cultura, la ei nu se aplica "lasa ca merge si asa", dar aci' la noi in Balcani, din pacate, da. In rest, ce sa zic: chiar imi pare rau ca ati avut o vacanta ratata. V-as intreba ceva, daca-mi permiteti, cat a costat acest sejur in Corfu?

tm67bru
[17.08.09 21:56:52]

bergamasco: nu te supara, si eu cred c-ai alunecat in cea mai uzuala greseala pe care o fac romanii - ai comparat stelele a doua hoteluri din lumi diferite si te-ai asteptat sa fie aproximativ la fel conditiile. Pe viitor poti evita asta, "calibrandu-ti" asteptarile cu care mergi la raportul dintre cele doua preturi ale sejurului.

PS: Nu iau apararea hotelului (NU consider ca e un hotel de recomandat, nici pe departe). Consider insa ca daca totusi cineva il alege (pentru pretul, banuiesc, mic sau foarte mic), atunci POATE sa aiba totusi o vacanta DECENTA (nu hotelul e totul intr-un sejur, mai ales in Grecia), cu conditia sa stie exact la ce sa se astepte.

[17.08.09 22:13:42]

A, si inca ceva, dle bergamasco69, acum am recitit ecoul dvs. in care ma numiti "stimata doamna cu nick cu iz grecesc", va informez ca numele meu este 100% grecesc, Theodora, dar sunt 100% romanca din pacate pentru mine... si, da, din pacate, suntem ultimii oameni din Europa, in ultima vreme si in Romania si in afara ei am vazut romani civilizati foarte putini spre deloc, insa chiar nu vreau sa intru in polemica cu dvs, ca nu am de ce... O seara buna va doresc!

[18.08.09 08:14:40]

Perioada 2 - 9 august cu 6 nopti cazare si demipensiune, a costat 600 de euro acest minunat sejur, dar nu s-au justificat deloc banii ceruti. Am mai cheltuit pe pranzuri si suveniruri inca 1000.

Anul trecut am fost pe cont propriu in Ungaria-Austria-Italia-Elvetia si retur. Platit vignete, autostrazi, benzina, cazare 7 nopti la hoteluri numai 4* (cu exceptia Vadian din St. Gallen), mancare, taxe muzee si alte obiective turistice (stiti cum este), suveniruri, etc, am cheltuit 1800 euro in 12 zile.

Ce mai spuneti? Se merita sa contractezi cu agentiile romanesti? Hotii de aici gasesc alti hoti de acolo si ne fura in intr-o combinatie forte frumoasa acoperindu-se unii pe altii.

Anul trecut am fost tot in August (plin sezon) fara nici o rezervare la nici un hotel si nu am intampinat nici un fel de probleme nicaieri.

Stimata doamna Theodora nici eu nu vreau sa intru in polemica absolut cu nimeni dar dumneavoastra considerati ca sunt mai putin civilizat prin faptul ca reclam aceste lucruri si nu accept hotia, mizeria si tratamentul pe care l-am avut acolo? Este prima mea experienta de turism in Balcani cu agentiile romanesti de turism - si iguranta va fi si ultima tocmai pentru ca refuz acel "las-o ma ca merge asa".

Englezu
[18.08.09 20:58:12]

Patronul H. Marie parca a crescut in grota!

Am fost cazati la una din vilele invecinate si, din pacate pentru noi, in ultima zi, dupa ce am predat camera (la ora 9 a. m. ), am avut marea neplacere sa-l cunoastem pe patronul de la H. Marie, care strica impresia excelenta pe care o lasa conationalii lui.

Intrucat trecusera aproape 4 ore de cand predasem cheia de la vila si se impunea o vizita la toaleta, majoritatea grupului nostru fiind cazata la H. Marie am intrat cu sotia si fiica mea in curtea acestuia, fara sa visez ca ar putea fi o problema. Ei bine, grobianul de patron, asezat ca de obicei la o masa, de unde-ti numara si inghititurile la masa, mi-a iesit in intampinare ca un dulau starnit si, afland ce "grozavie" doresc, m-a "usuit" efectiv ca pe un copil prins la furat, impreuna cu familia mea, maraindu-mi sa mergem la vila unde fusesem cazati.

OAMENI BUNI, NU RISCATI SA TRAITI MOMENTELE JENANTE PE CARE LE-AM TRAIT EU, FERITI-VA DE ACEST CAPCAUN!!!

[mutat aici de webmaster (postat initial ca review)]

Englezu
[18.08.09 23:05:56]

webmaster, inteleg ce masuri ai luat, dar am niste precizari necesare:

Grupul nostru era cazat in H. Marie si doua vile aflate la 10-15 m distanta, cu acces la aceeasi piscina, asta era oferta, nu aveam de unde sa stiu ca au patroni diferiti, aflati la cutite; am mai aparut anterior de doua ori in curtea acestui exemplar, impreuna cu colegii din grup, nu intram de pe strada ca sa merg la el la WC.

Am acordat note mai ales la aspectele legate de comportamentul acestui individ jalnic pt. ca altfel nu se putea salva mesajul meu, iar lumea trebuie sa stie cu cine are de-a face la H. Marie.

Totodata, sunt sigur ca stii prea bine cum se comporta grecii, mai ales cei care se ocupa cu turismul si intelegi ca acest "patron" este exact pe dos, deci noi nu avem motive sa-i pompam bani.

In ceea ce priveste "momentele jenante", mai gandeste-te si inchipuieste-ti cum te-ai simti dumneata daca te-ar trata astfel -sper ca ai retinut ca am peste 40 de ani si eram cu sotia si fiica.

[18.08.09 23:38:01]

te rog nu te supara pe mine daca am perceput poate prea usor acele momente - am judecat din prisma personala: i-as fi facut un semn "esti iremediabil dus, pa" si plecam amuzandu-ma. Avem aceeasi varsta, btw.

[19.08.09 09:47:35]

Referitor la comportamentul patronului Panaiotis mai am ceva de adaugat: la micul dejun venea pe la mesele fiecaruia incercand sa le explice pe un ton foarte raspicat si agresiv(dar cu un zambet fals pe fata - parca era cusut) cum trebuie sa procedeze dupa ce au terminat de servit - deranjandu-i atat pe cei de la masa respectiva cat si pe cei de la celelalte mese. Statea si supraveghea orice miscare dintr-un colt al terasei. Fiecare persoana ce se ridica de la masa cu tava in maini era directionata cu fluieraturi si gesturi disperate cu mainile de catre domnul Panaiotis - chiar daca intelesese bine ce are de facut fiecare. Intr-una din zile a intrat in camera (eu,sotia si copilul fiind in pregatiri pentru a merge la plaja) cu o stropitoare imensa - sa ude florile din balcoane. Tot el m-a asigurat ca sa nu-mi fac probleme,sa ne vedem de treaba ca oricum el are cheie si intra cand vrea - am ramas masca. Ce sa inteleg ? Daca eu dormeam sau eram la bar sau in oras si sotia mea era sub dus cand avea el chef sa intre in camera sa ude florile ?

edith simon
[19.08.09 10:12:47]

Am o dilema legata de cele scrise de bergamasco69,

care afirma ca sejurul la costat 600 euro.

Am intrat pe site-ul celor de la [***] unde sunt afisate preturile si pentru 1 persoana cel mai scump tarif este de 145 euro + 299 lei deci aproximativ 215 euro/sejur de 6 zile cu demipensiune! .

Am fost in anul 2006 in acelasi hotel si observ ca situatia nu s-a schimbat prea mult, dar eu am fost multumita pentru ce mi-a fost oferit pentru pretul pe care l-am platit.

Si chiar asa nu v-a placut chiar nimic?

Locul unde serveati masa inconjurat de flori, iaurtul acela deosebit din lapte de capra (cum nu am mai mancat in nici o alta locatie! ) pe care il puteati pune pe feliile de chec si peste care turnati din bunatatea aceea de miere (care are un gust inconfundabil din cauza florei de pe insula).

Este adevarat ca bufetul "suedez" nu avea produse diversificate de la o zi la alta, dar in mod sigur puteai sa-ti faci meniuri diferite, asta in ideea in care scopul tau in acest sejur nu era doar acela de a manca cat mai diversificat si din toate produsele la o singura masa.

Am avut norocul ca desi sotul si-a uitat de 2 ori borseta pe spatarul scaunului (cu pasapoarte, bani, acte) sa o gasim intacta poate chiar din cauza patronului care nu este intr-adevar de o jovialitate deosebita dar care cel putin cu noi s-a comportat corect. Este un " mic cerber" care probabil in anii care au trecut a avut de a face cu tot felul de turisti si situatii si care isi apara afacerea. Nimeni nu e perfect, nu-i asa? !

Concluzia: pentru mine si familia mea acel sejur a fost minunat, pentru ca noi incercam din fiecare experienta sa vedem lucrurile bune si frumoase si in CORFU daca nu stai doar la plaja chiar ai ce sa vezi si sa faci: excursii (cu masina, cu yahtul, bicicleta), distractie la aquapark, o seara de dans.

[19.08.09 10:18:34]

Pe mine sincer m-a interesat cat negru sub unghie de Panaiotos. Am observat ca e tot timpul acolo si supravegheaza, dar ce sa-i faci, e dreptul lui. Insa noi plecam la 7: 30-8: 00, si ne intorceam la 8 seara, luam cina dupa care ieseam iar pe la terasele alea. Deci nu i-am dat nicio sansa sa-mi strice concediul asa cum zice lumea pe aici. Am vazut o multime de lucruri si locuri noi, despre hotel ne-a interesat doar curatenia, capitol la care nu am avut de suferit.

Referitor la gesturile astea ale lui de care spuneati mai sus, in seria noastra nu ni s-a intamplat. Tot ce au avut unii turisti de comentat a fost la faptul ca noaptea tarziu, cand lumea se mai aduna pe marginea piscinii la o poveste el venea si zicea "romantica", batand apropo ca este destul de tarziu si ar fi frumos sa mergi in camera si sa petreci o seara romantica, cu alte cuvinte sa nu mai faci galagie. In rest nu stiu ce sa zic, s-o mai fi sclerozat in perioada asta ce-a trecut de cand am fost noi.

Referitor la micul dejun, acelasi Panaiotos a venit intr-o dimineatza la mine si m-a vazut ca imi pun iaurt. Aveau un iaurt, sau lapte nu stiu ce era, de capra, din ala de-ti lingeai buzele, se vedea ca e adus direct de la sursa, netrecut prin zeci de procesari. Eh, vazandu-ma ca imi pun iaurt, a venit la mine si mi-a recomandat miere pe langa el. Eu habar n-aveam de combinatia respectiva, si credeti-ma ca si acum ii mai multumesc pentru pontul dat.

[19.08.09 10:20:43]

@edith simon, am scris in acelasi timp - asadar iaurtul ala chiar este de pomina, am crezut ca doar pe mine m-a impresionat.

edith simon
[19.08.09 11:17:16]

cristi_an3000, ce bine ca mai este cineva si din afara familiei care are aceasta impresie, pentru ca la un moment dat am crezut ca poate noi suntem mai "ciudati" din moment ce ne-a placut asa de mult aceea combinatie: chec+iaurt de capra (exclusiv din Corfu) +miere de albine tot de acolo, incat pe unde am fost in alte tari in magazinele cu produse alimentare am tot cautat si cumparat iaurt de capra, dar din pacate gustul si consistenta acestora nu era aceeasi.

Deci daca mai vrem sa mancam asa ceva trebuie sa ne intoarcem la hotel Marie si sa-l intrebam pe proprietar cine ii sunt furnizorii!

[19.08.09 13:14:11]

Da doamna edith simon "145 euro + 299 lei deci aproximativ 215 euro/sejur de 6 zile cu demipensiune" x 3 peroane,cat fac ? Unde am gresit calculul ? am avut o mica reducere pt copil de 10% la camera de aceea a fost 600

Nu contest cu nimic produsele de calitate - dar sa-mi fie scuzat - iaurtul era meritul caprei iar mierea era meritul albinutzelor si al florilor nicidecum meritul agentiei sau al hotelului sau al domnului Panaiotis

Desigur poate domnul Panaiotis are multi ani in spate de experiente cu turistii care desigur nu sunt toti Maica Teresa dar........daca nu te mai tin nervii lasa-te nene la pensie si fa altceva. Pentru nici un considerent din lume ca ofertant de servicii si patron al unui hotel nu-ti este permis sa te porti cu clientii ca la stana de oi sau capre.

Nu pot decat sa va doresc o vacanta cat mai placuta celor care au fost si doresc sa mai treaca pe acolo inca odata!

kerkyra1
[17.03.10 20:22:32]

Dupa un sejur destul de reusit in Grecia toamna 2007 Sitonia, Metamorfosi, in primavara 2008 am hotarat sa mergem in insula Corfu, unde conform celor postate pe site-ul [...-editat de webmaster77 - sters numele agentiei] ar fi trebuit sa fie o excursie reusita.

Drum destul de obositor, autocar modern, chiar nou totul ok. Vizita la manastirea Rila, arhitectura deosebita, peisaje, merita vizitata!

Ne continuam drumul spre Grecia, ghida incearca sa ne delecteze cu un film cu karate, cativa incercam sa-i explicam ca tema excursiei este alta, ne aflam in preajma sarbatorilor pascale, acesta poate fi numit chiar pelerinaj, obiectivul principal fiind vizitarea tuturor manastirilor de pe traseu, asa ca mai nimerit ar fii muzica greceasca sau um film mai la obiect. Se prinde imediat, drept urmare ne pune un film cu crime, trebuie sa faca placerea celor din prima jumatate a autocarului pe care se pare ca-i cunoaste!

Asta e, mergem mai departe, cam ploua, vremea nu tine cu noi, ajungem in sfarsit in Paralia, hotel Helios unde suntem luati in primire de o grecoaica, Sophie vorbareata, sasaita, ne anunta suav ca grecii din zona care conduc decapotabile si masini sport sunt criminali si sa fim cu bagare de seama cand traversam ca ne fac varza!

Atmosfera se destinde, cazare, masa de seara, hotel frumusel, curat, mancare buna, ploaia se sfarseste asa ca ne putem plimba pe malul marii, prin parcuri cu palmieri, statiunea este destul de animata, muzica, veselie, dar noi la ora sase trebuia sa plecam asa ca ne retragem.

Ne continuam drumul spre Kalampaka, dar din cauza ploii nu putem vizita manastirile, urcam muntii Pindului 5-6 ore de traseu dificil pe varful muntilor, simtim ca ne lasa puterile, autostrada nu este gata asa ca mergem pe vechiul drum care pe alocuri nici parapet nu are. Peisaje de o frumusete tulburatoare, munti maiestuosi, lacuri, si pe alocuri portiuni unde zapada nu s-a topit.

Ajungem in Igoumenitsa, ne imbarcam pe feribot, rasare putin soarele, norii se ridica dezvaluind imagini de vis, insule razlete, sute de ambarcatiuni ce brazdeaza in lung si in lat marea de un albastru indefinit.

In fata se vede batrana Kerkyra cea ravnita de regi, se vad fortaretele, orasul vechi, portul, totul de o mare frumusete.

Imbarcati in autocar ne deplasam spre Acharavi urmand sa fim cazati la hotel Marie.

Sa va spun despre el acesta fiind si scopul pt. care scriu.

Cumparat cu cativa ani in urma de doi greci tata si fiica, hotel Marie arata destul de bine, o curte interioara cu lamai (care dupa plecarea grupului nostru au ramas fara nici un fruct) camere inalte, spatioase, aer conditionat. Problema este alta, proprietarul, Panaiotis, o corcitura de grec, neamt, englez (cel putin limba vorbita de el era o amestecatura de engleza cu germana) era un zgarie branza cum nu s-a mai vazut. Platisem cu totii din tara pt aer conditionat, era destul de frig dar el nici nu vroia sa auda, dupa cateva ore de negocieri a trimis un om de-al lui cu o telecomanda, ne pornea aerul pe douazeci de grade, si pleca cu telecomanda cu tot. La ora zece apa calda, gata nu mai este!

Nu e treaba lui ce ne-a promis [...-editat de webmaster77 - sters numele agentiei], el asta ne poate oferi. In seara de Inviere, dupa slujba trebuia sa fie nu stiu ce cina cu preparate traditionale dar s-a sarit peste ea.

Masa de Paste a fost cea mai umila masa de care am avut parte vreodata, niste carne de miel si cate o salata la doi oameni-atat, nici macar un pahar cu vin, uzo sau mai stiu eu ce, paharul de cola turnat din pet de doi litri era 4 euro!

Ce program folcloric viseaza [...-editat de webmaster77 - sters numele agentiei]?

Nici macar muzica la radio nu s-a indurat Panaiotis sa ne dea!

Asa scria scria pe contract, masa festiva, program folcloric (aviz celor care merg acum in 2010).

In dimineata de Paste trebuia sa mergem in turul insulei, dar din 50 de persoane nu se puteau strange 25 asa ca nu se poate! Asta spre satisfactia soferilor si a ghidei care destul de gretosi ne-au explicat ca cineva a sunat la firma si i-a turnat ca s-au imbatat la o mica petrecere data de ei trei cu o seara inainte. De ce nu erau 25 de amatori? Pentru ca cei din prima jumatate a autocarului, indivizi care nu au vizitat nimic, decat au baut bere tot drumul, erau acum foarte ocupati sa dea gata cate un bidon de cinci litrii de tulburel cu care prevazatori fiind fiecare dintre ei se prezentasera la masa! Sa vezi fata ce a facut Panaiotis care ce astepta sa vanda si el ceva, asta chiar l-a dat gata.

Nu stiu de ce au mai venit in Corfu, de baut puteau bea si acasa, poate chiar mai din abundenta si acompaniat cu manelele aferente!

In sfarsit dupa doua ore soferii se indura si ne duc sa vizitam Corfu Town, Achileion, din marele tur al insulei, cel platit facem unul mai mititel dar dupa cum spun ei ar trebui sa fim multumiti.

Dar totul se termina cu bine, si dupa un drum de 27 de ore, ajungem in sfarsit in Bucuresti, ne luam ramas bun de la cei cu care ne-am imprietenit si ne juram unii altora ca nu ne mai urcam intr-un autocar cate zile om mai avea!

[17.03.10 20:26:44]

kerkyra1: par interesante si substantiale impresiile tale (desi greu de citit datorita absentei - in acest moment - a spatierii, a paragrafelor).

Nu am reusit sa citesc tot, dar imi pare evident ca un loc (mult) mai potrivit pentru postarea acestor impresii ar fi la rubrica Vacanta in Corfu si NU in sectiunea dedicata Hotelului Marie (? !! ).

Daca doresti, ai putea sa muti intreg textul, folosind copy/paste, ca review nou, click aici... Numa' bine ai putea exprima si un grad de satisifactie, un pret si alte informatii care pot fi utile pentru ceilalti cititori; iar de vei vrea cumva sa incarci si poze, le vei atasa direct la review-ul tau, nu la al altora (precum e situatia in acest moment)

[17.03.10 21:59:28]

kerkyra1, dupa cum vezi scris cu rosu sub fiecare review (sau set de ecouri), este interzisa referirea la agentii din Romania. am corectat eu in ecoul tau de data asta. data viitoare, daca se mai intampla, din pacate o sa fim nevoiti sa aplicam regulamentul si o sa fi penalizat(a).

cristi_an3000, edith simon, Englezu, kerkyra1, theophillina
Alte impresii din această RUBRICĂMarie Hotel: