ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2009
    JUL-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Concediul in Corfu

Concediul in Corfu. Statiunea Acharavi. Hotel Marie

Totul a inceput cu drumul destul de obositor cu autocarul - 18 ore (nu recomand nimanui sa incerce asta).

Am ajuns la Hotel Marie pe la orele 13.15 si am reusit sa ne cazam destul de repede. Avand in vedere ca ghidul nostru Bogdan ne-a dat de intalnire la 13.30, pe terasa hotelului pentru indicatii pretioase ne-am prezentat la apel.

Dupa o prezentare sumara a locului ne-a intrebat ce excursii am dori sa alegem din lista de propuneri.

Din fericire am ales doar una, care ne-a lasat insa un gust amarui. Vizita pe insulele Paxos si Antipaxos si la pesteri.

Am spus din fericire fiindca nu prea aveai mare lucru de vazut cum aveam sa aflam pe "propria piele" si costa destul de mult. Despre restul excursiilor nu ma pot pronunta.

Impresia despre hotel Marie nu a fost extraordinara. Sa luam pe rand plusurile si minusurile.

Plusuri:

1. curatenie in camera in fiecare zi

2. gradina in care se servea masa era foarte placuta, asta daca nu vroiai cumva sa muti o masa (asta nu era permis) in cazul in care vroiai sa stai in grup

3. foarte aproape de mare - 150 metri.

Minusuri:

1. Un mic dejun sarac si acelasi in fiecare dimineata, cina in mica masura comestibila (doar daca iti era foarte foame puteai sa mananci ceva)

2. Loula si domnul al carui nume nu l-am aflat, "ne pazeau" pana la orele 12 pm de parca am fi fost infractori

Sfaturi:

1. pentru propria distractie va puteti inchiria biciclete sau masini si puteti colinda pe toata insula fara probleme (se poate negocia pretul de inchriere)

2. puteti manca la taverne destul de bine si la preturi rezonabile. O plimbare pe langa si puteti sa va orientati dupa buzunar, avand in vedere ca fiecare taverna are preturile afisate la intrare.

3. nu va luati aer conditionat fiindca nu aveti nevoie. Seara este destul de racoare, iar ziua daca stai cu draperiile trase e mai mult decat placut in camera.

4 daca intentionati sa va plimbati seara pe plaja sa va luati lotiune contra insectelor (sunt foarte multi tantari) ;

De vazut:

1. Plaja din Casiope, o localitate la aproximativ 11 km de Acharavi, este minunata (nu va asteptati insa sa gasiti nisip...). O plaja curata cu pietre albe si cateva stanci pe care puteti sa stati pe prosop sa va bronzati fara probleme.

2. fortareata din Corfu Town. Daca urcati pe fortareata vi se deschide in fata ochilor o panorama minunata. Cu 3 euro platiti la intrare poti sa stai toata ziua fara sa-ti zica nimeni nimic.

3. plaja din Paleokastrita - merita sa faci o plimare cu hidrobicicleta si sa stai pe o plaja cu nisip

Cam asta a fost tot ce am avut sa va spun despre concediul din insula Corfu.

Trimis de morbidia* in 05.08.09 16:11:30
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (morbidia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

andrei09
    [08.08.09 00:04:20]

cu un singur lucru nu sunt de acord... cu sfatul privind aerul conditionat... probabil depinde pe la ce etaj stati... eu de ex. am nimerit la ultimul etaj al unui hotel odata, si daca nu aveam aer conditionat, cred ca as fi slabit vreo 10 kg in 7 zile... sauna... probabil depinde si de perioada anului (in iulie este ca in cuptor)... eu recomand aer conditionat si la camera si la masina (daca inchiriati)

morbidia*AUTOR REVIEW
    [11.08.09 12:43:12]

Buna andrei09,

Ce am scris eu mai sus referitor la aerul conditionat din camera se aplica strict la hotel Marie, nu am zis de nici un alt hotel.

La masina, intr-adevar este necesar aer conditionat.

andrei09, morbidia*
    Alte impresii din această RUBRICĂMarie Hotel: