ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2012
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 17.06.10
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII

Relaxant si revigorant !!!

Nici nu stiu de unde sa incep si unde sa termin... Am plecat spre Marmaris – Grand Cettia Resort cu masinile (am fost 3 familii – din care numai eu cu 2 copii) la sfarsitul lunii august. Drumul a fost ok am luat-o pe Targovisthe si a fost un pic de drum prost, dar am ajuns cu bine in Turcia... drumul dupa ce am trecut cu bacul ok... se lucreaza mult la turci, maresc soselele, le repara dar asta fara sa incomodeze foarte mult circulatia. Am facut 20 ore din Targoviste pana in Marmaris.

La hotel check in la 9-10 dimineata a fost fara probleme, numai ca a trebuit sa asteptam pentru ca am vrut camere in anexa unde e AC individual si nu in main building unde este AC centralizat, nu va pot spune diferenta dintre ele pentru ca nu stiu cum era in main building, dar eu am avut o camera tripla living + dormitor am luat o a doua cheie tip cartela pentru a avea AC pornit cand doresc si totul a fost ok, il programam dimineata cand plecam sa plece la 11:30 si pana venam noi sa ne pregatim de masa era f. Bine in camera, la fel si seara.

Deci revenind, ne-au trimis atunci cand am ajuns sa luam micul dejun, desi noi trebuia sa intram cu pranzul, am dat eu 5 euro tips la receptie pt ca am vrut, nu pt ca mi sa cerut, chiar pana sa-i dau ma cazau in anexa cum am cerut. Cazarea foarte buna, noi am fost 3 familii 2 duble + 1 tripla si ei nu mai aveau in anexa decat 1 dubla + 1 tripla dar le-am explicat ca am venit impreuna si n-am vrea sa stam in corpuri separate, si atunci pt o noapte au dat prietenilor nostrii o camera tripla iar a doua zii i-au mutat intr-o dubla. Deschiderea, incercarile lor de a ne multumii au fost binevenite dupa oboseala de pe drum.

Hotelul este de 4 stele, de 5 stele nu poate fii vorba. Pentru ca are probleme majore cu plaja, de fapt e singura problema, problema compensata de celelalte lucruri pe care le ofera hotelul. De asemenea mancarea a fost ca la un hotel de 4 stele, nu ca la unul de 5 stele, si spun asta nu cu rea vointa ci incercand sa fiu cat mai adevarat in aprecieri. Am avut mancare suficienta, relativ variata, insa nu ca la un hotel de 5 stele unde trebuie sa fii rasfatat (5 stele cu staif – care se respecta). In afara de micul dejun unde lucrurile erau la fel in fiecare dimineata – destul de variat pt toate gusturile- la pranz si cina erau cel putin 2 feluri de mancare complet noi de fiecare data, deci in ceea ce priveste mancarea 4 stele curate curatele.

Spuneam de problema cu plaja; plaja hotelului e departe, in Icmeler – 25 min cu bus-ul hotelui care are program 2 plecari dimineata si 2 sosiri seara dupa ora 4, plaja este publica cu sezlong + umbrele gratis, dar “cazute” rau + daca mergeai akolo cei cu AI pierdeau masa de pranz, asa ca cel mai bine era sa mergi la plaja din marmaris cu o cheltuiala de maxim 50 lire / familie unde intra ceva racoritor + sezlong+umbrela... mai mult decat ok. La plaja nu am fost decat de 2 ori, de fapt nu am simtit nevoia... o sa vedeti de ce.

La hotel asa cum am spus conditii de masa bune... o sa pun si o poza cu programul hotelui sa nu mai scriu ca si asa o sa scriu destul. deci mancare de la 7:00 pana la 12:00 cu mici pauze. Nu este inghetata in AI aici, la bar pepsi la dozator de bunicica calitate – gen fastfood- bauturile turcesti dar de buna calitate, berea lor Pils la dozator sau la sticla care mie nu mi-a placut.

Capitolul FORTE al hotelului echipa de animatori - FOARTE TARE – neau bagat in priza, oamenii erau mereu pe noi concursuri la piscina, darts, fotbal, disco, bingo, spectacole seara, o echipa de animatori, fantastica din punctul meu de vedere platiti prea putin (luau 400 euro / luna de la 10 dim pana l 11:30 noaptea). Ei sunt centrul hotelui pe ei se bazeaza hotelul sa incinga atmosfera altfel anosta la piscina la 40-50 de grade. Hotelul in general e plin de englezi – mari bautori de bere si nu numai – in liniii mari la fel de simtiti ca si noi – deh, oamenii suntem cu totii.

Dupa ce am fost daca as mai merge odata as pleca la acelasi hotel (daca sar putea) numai cu mic dejun si cina si as face excursii in fiecare zii. Am luat o excursie cu vaporasul de la 10:30 pana la 18:00 am luat AI am platit 20 euro de persoana, am avut bauturile si mancare pe vas AI cola/ fanta original... bere pils la dozator si un peste/pui cu legume si paste in aceeasi bani. excursia a fost fantastica, am inotat in ape cum numai poti sa visezi (am avut ochelari si tub) pestii erau imprejur, mi-a parut rau ca nu am avut camera subacvatica, excursia de nota 10++ imi pare rau ca nu am facut mai multe, dar nu prea am avut timp.

Bazarul din marmaris – maricel nus sa va spun cat de scump, dar mie nu mi sa parut deloc ieftin. Am luat cate ceva de akolo, sotia si-a schimbat bratara de aur, si cateva suveniruri. O mica paranteza, am auzit pe multi cum ii apreciau pe turci pt felul lor “imbietor” de a face comert, ce “frumos” te imbie... nus ce au vazut ei frumos... chiar sunt agresivi, enervanti, daca nu vrei sa intri sa le vezi marfa jignesc (nu toti) daca intri si o vezi dar n u cumperi se supara... si tot asa... gen de comert mult prea agresiv pt gustul meu, de aceea am cumparat de la cei care aveau afisat “no harasament” pe usa :))) – e modul meu de a le raspunde.

Revenind la hotel a fost o vacanta foarte frumoasa, dar cu cateva mici observatii personale... acum 2 ani am fost la duni la 4 stele --- acolo 16 feluri de mancare gatita felul 2... multime de salate... 6 + torturi baclavale de 3 feluri... seara tematica mereu bulgareasca ,,turceasca, chinezeasca, peste, etc. Aici putin mai saraca diversitatea numa 9 feluri de felul 2, un singur tort, si lucrul care mia displacut cel mai mult – LIPSA baclavalelor:( ( ( ( ( ( (numai in ultima seara am avut... restu’ nu leam vazut.

Asadar as recomanda hotelul familiilor cu buget mic care nu tin foarte mult sa mearga la mare, piscina e foarte frumoasa si distractia de la piscina e pe masura, pentru cei care vor sa mearga la mare ar fi bine sa caute alt hotel mai aproape de plaja. De asemenea e bun si pt tineri cu dragoste pt viata de noapte dar care nu prea ii intereseaza plaja la mare efectiv ci clubingul.

Cred ca v-am plictisit suficient :), daca sunt intrebari nu ezitati sa scrieti ca o sa raspund imediat ce o sa pot (destul de rapid) si sa termin in nota mea caracteristica “plecati asteptand putin, ca veti primi MULT”

PS - la plaja nu am acordat nota pentru ca nu am fost la plaja hotelui personal, am fosta la plaja in marmaris (si sincer nu vreau sa stric ratingul pe " spinarea" problemei cu plaja pe care o are - si o stiam de la plecare)

Trimis de ologute in 06.09.12 18:14:22
Validat / Publicat: 06.09.12 20:02:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ologute); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina

ologute, RelyaV