ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2012
ÎNSCRIS: 05.09.12
AUG-2011

Către satisfăcător

Nu mi-a Placut

suntem o familie tanara cu un copil, care nu are probleme de sanatate, dar avand astm bronsic in familie, si eu -mama-fiind asistenta medicala, mi-am propus sa acordam mai multa atentie sanatatii, in special a copilului nostru. Astfel, de 5 ani am fost la -SALINE. Salina de la Slanic Prahova e f frumoasa, dar liftul este la fel de hodorogit ca acum 15 ani cand am mai fost acolo in vizita, in concluzie am stat doar 1 zi si am plecat, fiindca liftul era inchis a 2 zi pt reparatie, au pus un afis pe usa -seara de dinainte, bataie de joc, noi ne platisem cazarea la pensiune pt 7 nopti-oribil

Salina-Praid langa TARGU MURES-am fost acolo 4 ani la rand pt tratament- cate 10 zile de tratament, se face abonament-la intrarea in salina, unde iesi mai bine cu banii, precizez ca nu am intalnit la nici o alta salina sa se faca abonament pt cei ce vor sa faca aerosoli mai multe zile, este superb salina, mentionez ca suntam din PITESTI, nu ne-a dat inapoi distanta, fiindca acolo e nemaipomenit-salina f mare, cred ca cea mai mare ca suprafata, tot ce vrei inauntru ca sa te simti bine, locuri de joaca pt copii, familii cu copii veniti din toata tara pt trat, am intalnit si straini, care exclamau-ca nu au intalnit asa ceva. Te poti caza la pensiuni sunt f multe si pt toate gusturile si buzunarele

S i am vrut sa ajung la SALINA TURDA-am fost anul trecut, 6 zile mai mult nu am putut sta, tot pt aerosoli ne-am dus-sa stam mai multe zile, nu am putut sta. E f ff frumos pt cei care sunt in trecere, vor doar sa o viziteze, e ceva fantastic

Dar pt tratament-nu e indicata-fiindca-e minuscula ca intindere, in wekwend, e f aglomerata, copiii nu au unde sa se joace, nu ai voie se intri cu nimic mancare, nu e nici indicat, dar copilul cere in cele 3 h pe care le stam in salina, e f adanca, mi-a fost frica, stau bine cu inima, dar acolo simti ca-ti sta inima in loc

Afara-un camp pe o suprafata de cativa km in preajma, cea mai apropiata casa taraneasca este la aprox 2 km

De pensiune nici nu poate fi vorba, nu am vazut nici o casa mai de doamne ajuta, la care sa incercam sa ne cazam,

HOTELURI nici atat

TURDA e o ruina, mi-a fost rusine ca sunt romanca, pt ca nu pot intelege cum pot sta unii si nu fac nimic, macar sa-si renoveze ruinele alea de case-din anii 60

nu va duceti acolo

CLUJUL excelent, mi-am dorit sa-l vad, la fel si gradina botanica

in concluzie-mi-a parut rau de decia pe care am luat-o de a merge la Turda- si de banii mei

SALINA de la OCNELE MARI e asemanatoare cu cea de PRAID

imi place, o sa mai mergem acolo in scurte plimbari

Sfatul meu-mergeti la PRAID, faceti un efort pt ca merita, din toate punctele de vedere

Trimis de eftcatalin in 05.09.12 19:55:59
Validat / Publicat: 05.09.12 20:22:18

VIZUALIZĂRI: 3879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eftcatalin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

spascal
[09.09.12 22:30:47]

Buna!

Probarea salinelor am inceput-o cu Tg. Ocna. Am stat in salina doar 2 zile cate 4 ore si am plecat din Tg. Ocna (spre Baile Herculane) foarte impresionati de efectul destul de simtitor al tratamentului cu aerul salinei. Plus am ramas incantat de faptul ca in august salina era vizitata de un numar de oameni cu mult mai mic decat capacitatea ei. (asta si ma ingrijoreaza - in octombrie, cand mai planific o vizita de un week-end prelungit, nu va fi inchisa salina din cauza insuficientei de vizitatori?)

Si acum studiez pe net salinele Romaniei (pentru tratamentul intregii familii). Si, bucurandu-ma ca ai vizitat mai multe saline, te interoghez:

- ai comparat salina Turda cu altele, dar ce parere ai de salina Tg. Ocna (doar ca tratament!) ?

- salina Ocnele Mari o apreciezi cam ca salina Praid - ca tratament? am citit ca e la o adancime de doar 29 m - oare nu are importanta adancimea salinei pentru efectul tratamentului? (salina Tg. Ocna e la o adancime de 240 m)

- in salina Praid aglomeratia nu scade oare din efectul tratamentului?

- am citit ca (pana nu demult?) accesul in salina Praid era efectuat cu niste autobuze vechi, extrem de uzate si cu soferi nesimtiti care nu opresc motorul in asteptarea pasagerilor - au fost ele inlocuite? nu doresc sa ma otravesc cu gazele de esapament tratandu-mi caile respiratorii!

spascal
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Turda: