ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2023
JUL-2021

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Comercialul din Salina Turda

Dupa ce ne-am facut check-out de la Hotel Continental Forum din Tîrgu Mures, am pornit catre Turda.

Era o zona a tarii pe care noi n-o mai vizitasem si eram încântați sa descoperim locuri si lucruri noi.

Găsisem un loc de cazare la o pensiune din Turda, însă ne-am răzgândit, soțul gândind ca ar fi mai bine sa mergem în Cluj după ce vizitam salina.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cu ajutorul Waze am calatorit de la Tîrgu Mureș la zona in care se afla Salina Turda. Cand am ajuns, parcarile erau pline ochi, șoferii începuseră să parcheze pe câmp, pe marginea drumului. Soțul ne-a lasat cumva la intrare și s-a dus să caute un locșor.

In fata noastră se ridica o constructie futurista ce tinea loc de intrare, nemaiobisnuita, in comparatie cu intrarile in alte saline.

Dupa ce am achizitionat biletele, in cuantum de 160 lei am patruns printr-un turnichet si am mers prin niste holuri luuungi, catre salina. Lucru neobisnuit pentru noi, caci la salina la care am fost cel mai des, intrarea se face cu autobuzul.

Nu voi intra in date tehnice despre Salina Turda pentru ca n-am retinut detalii cu privire la inaltime, numar trepte. Alte detalii am retinut eu...

Salina este structurata pe mai multe nivele si pentru a ajunge din A in B, apoi in C, exista doua variante: cu liftul sau urcand/coborand sute de trepte.

Ajunsi din holurile lungi la nivelul A al salinei, am facut o plimbare in acea galerie 3-5 poze, insa toata agitatia era jos, sub noi. Parea un furnicar. Totul era scaldat intr-o lumina calda si difuza.

Voind sa ajungem jos, am asteptat la coada nu prea mare de la lift. Coborand, mi se parea minunat.

Instalatia electrica a locului este cea care da plus valoare Salinei Turda. Cine a gandit astfel, a gandit bine. Primul lucru pe care-l faci este sa vezi, sa observi.

Ajunsi in furnicar, strabatem incaperea cap coada in 2 minute. La mijloc era amplasata o roata panoramica, 15 lei tura (60 lei total). In capat indicator: vreti sa vizitati mina Ghizela-20 lei de persoana (80 lei total). Pas si la una si la alta. Incepuse sa mi se zbata o vena de la indicatorul cu mina si am inteles ca acolo totul este comercial.

Sub acest nivel, se afla un altul, mina Terezia, este cel cu lacul, unde te poti plimba cu barcuta. Copiii foarte dornici de dat in barci, mai ales Praslea, s-au aratat incantati sa mergem intr-acolo.

25-30 lei datul cu barca timp de 20 de minute. Domnul care inchiria barcutele, destul de recalcitrant, ne spune ca nu avem voie cu copiii in barca pentru ca, in urma cu 2-3 zile, un copil cazuse in lac. Va dati seama cum au ramas copiii dupa acest refuz, nu? Degeaba i-am explicat domnului ca vor purta vestele si ca ne asumam raspunderea ca vor fi linistiti. NU a fost tot NU. ????

Ne-am umplut de nervi, sotul si copiii n-au mai stat nici sa le fac o poza la fata locului.

In salina nu ai voie sa patrunzi cu pachetel.

Ne-am indreptat pasii catre iesire, am urcat cu liftul la nivelul cu roata panoramica, iar acolo era o mare coada la liftul care ducea spre iesire si am luat-o pe scari. Asa am mai consumat din energie, dar cea negativa tot a ramas.

Am ramas cu un gust amar dupa aceasta vizita. Nu ca locul n-ar fi frumos, ci din cauza comercialului care este la tot pasul. Nu poti sa platesti 4-500 de lei pentru o vizita la o salina. Fara masa cuprinsa in aceasta suma.

In final am iesit pe holurile menite sa ne scoata la suprafata, am intrat in sala ecourilor, am mai facut 3 poze pe acolo si am plecat dezamagiti.

Dezamagirea ne-a urmat si in restul drumului, am ajuns pe Dealul Feleacului, am cautat in graba o cazare pentru Cluj, toate hotelurile ne fortau sa luam 2 camere pentru cati membri eram noi (2 adulti si 2 copii), tot cautand si negasind am renuntat si am facut cale intoarsa catre casa, Focsani-Vrancea fiind la 435 km.

N-aveam sa stim ce va urma, dar asta intra la alt capitol unde voi prezenta o cazare de urgenta.

Cat despre Salina Turda, este strict parerea mea, nu dati cu pietre!

La final, recomand vizitarea, strict pentru frumusetea si naturaletea locului, dar sa plecati de acasa informati.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Relaxarea poate avea loc daca:

- domnul de la barcute se face ca are treaba in alta parte si poate vine altcineva in loc.

- ar exista 2 lifturi.

- ar permite pachetel.

Trimis de raluca banu in 25.03.23 09:38:44
Validat / Publicat: 25.03.23 10:24:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURDA [CJ]

VIZUALIZĂRI: 671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca banu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Cateva poze facute la plecare, pe repede inainte. Parca imi amintesc ca acest dispozigiv era pentru sapat in blocurile de sare.

raluca banuPHONEAUTOR REVIEW
[25.03.23 10:38:22]

Multumesc adminilor pentru munca depusa in a pune in legatura experienta mea, astfel incat cine doreste poate citi cap coada despre traseul nostru Focsani - Tîrgu Mureș - Turda - Odorheiul Secuiesc - Focsani.

Despre Odorhei, urmeaza.

crismisPHONE
[25.03.23 13:02:12]

@raluca banu: Mda, cred că a fost tare neplăcută faza cu barca... Să nu lași copiii să se plimbe cu barca pe lac e că și cum ți s-ar permite accesul în sala de cinema, la filmul despre care vorbește toată lumea, dar cu condiția să porți o bandană neagră peste ochi. Mai bine s-ar ocupa să ia măsuri să nu poată cădea niciun copil în lac.

Clujul e foarte fain, dar o cazare la fața locului în plin sezon e cam misiune imposibila, asta e clar... Abia aștept să citesc despre Odorhei, un loc unde noi ne-am simțit foarte bine!

crismis, raluca banu
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Turda: