ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2009

Sub orice critică
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezastru!!!

Vreau sa va spun ca am stat la acest hotel doar o noapte si jos am sa povestesc, pe scurt, de ce.

Rezervarea mea initiala era facuta cu mult timp inainte la hotelul Royal Park din acelasi complex, la o agentie de turism din Brasov. Aveam voucherul pt acest hotel iar cu doua saptamani inainte am trimis 2 emailuri (la primul nu mi-au raspuns) catre hotel sa-mi confirme si ei rezervarea mea la Royal Park. Am primit raspuns ca totul e ok si am plecat cu incredere.

Am ajuns pe la ora 14: 00 la hotel si la receptie, aglomeratie mare! Am razbit in cele din urma, dau voucherul la una din receptionere (ambele acre rau! ) si aceasta imi spune ca nu-mi gaseste rezervarea. Merge cu voucherul meu la manager si se intoarce si imi spune ca, de fapt, am rezervarea pt Royal Bay. Incep sa fac scandal si sa-i spun ca nu se poate, ca am platit pt acel hotel, ca am confirmare de la ei, etc. Nici nu vroia sa stea de vorba cu mine. Am incercat sa vorbesc in tara cu cei de la agentie dar ca un facut, nu am reusit sa fac asta. Plec pana la urama catre Roayal Bay (la cateva sute de metri) cu o masinuta electrica, hotarat sa nu stau mult pe acolo (parca presimteam ce va urma).

Am ajuns la Royal Bay, cheia o primesc foarte repede, sunt dus in camera de bellboy (era a treia persoana in 5 minute la care a trebuit sa dau bacsis, dupa cel cu masinuta electrica si la receptioner). Si de aici incep informatiile despre oribilul hotel.

Serviciile generale ale hotelului (amabilitate, ospitalitate, etc. ) nu sunt prea bune dar macar ele reprezinta singurul capitol la care acest hotel este peste Royal Parc. Aicea mai obtii cate un zambet, personalul este mai saritor dar este adevarat ca hotelul nu este asa de plin ca la Royal Parc. Cazarea s-a facut rapid, barmanii erau destul de prompti (cu sau fara bacsis), receptionerul amabil si cand am sosit si cand am plecat a doua zi.

Bucataria-dezastru! Am crezut ca nu-mi vad ochilor cand la cina am vazut ca la mancarea gatita erau doar 3 feluri de salate si 3 feluri de tocanite, pline de ceapa. Mai erau si niste platouri cu mezeluri dar se vedea de la o posta ca erau ramase de la micul dejun. Am mancat niste salata si niste branza, cu toate ca-mi era foame rau. Si nici macar nu sunt un pretentios la mancare. A doua zi la pranz, aceeasi idee. Asemenea mancare oribila nu am mai intalnit! Nici macar la hotelurile din Romania. Anul trecut am fost la Sol Nessebar si nici nu mai stiam ce sa mananc, pe atat era mancarea de buna si de variata.

Conditiile de cazare, oribile. Eu nu am crezut ca se poate asa ceva la 4 stele si am vazut o multime pana acuma. Cand am intrat in prima zi in camera, m-a izbit un miros atat de ingrozitor, incat am crezut ca vomit instantaneu (scuzati-mi expresia). Un miros combinat de igrasie, canalizare si vechi. Mirosul era atat de puternic, ca dupa o noapte petrecuta acolo, hainele pe care le-am scos din valiza pt acea zi, au pastrat acel miros si cand ne-am intors in tara, credeti-ma. parca si acum mai simt acel miros. Bleah! Ingrozitor!

Daca mirosului nu i-am putut face poza, in schimb atasez poze cu baia si camera, pt ca poate nu o sa ma credeti. In baie mirosea ingrozitor, era igrasie peste tot, capacul de la wc arata groaznic, gresia ciobita si pusa aiurea, cu imbinari lipsa. La dus a trebuit sa intru cu papucii de casa, pt ca arata dubios. In camera o gresie oribila si pusa aiurea rau, patul rupt pe o parte, un cearceaf gaurit, etc, etc. Colac peste pupaza, desi ideea la seaview este sa vezi marea, daca nu din pat, macar stand pe scaun in balcon, nu puteai face acest lucru decat daca stateai in picioare deoarece balconul era zidit destul de inalt.

Chiar va rog sa va uitati la poze.

Plaja si marea, nasoale. Singurul lucru bun este ca nu era asa de multa lume ca in celelalte locatii din complex.

Plaja ingusta, cu nisip dar de la intrarea in mare incepeau niste pietre, in care era sa ne rupem picioarele cand intram in apa. Dar era prima zi si ne doream foarte mult sa intram in apa de cateva ori, asa ca ne-au durut picioarele destul de rau in seara aia. De altfel, incepand de a doua zi cand am schimbat hotelul si locul de plaja, bineinteles, cand am intrat in apa si am simtit nisip fin, parca imi venea sa dansez, asa de tare se bucurau picioarele mele.

Ca si animatie nu se intampla mare lucru la acest hotel, deoarece este mai izolat fata de celelalte iar toate chestiile se intamplau in zone mai populate (in centrul complexului si catre celelalte hoteluri).

Piscina era o mare gluma. Am vrut sa intru o data in ea dar erau deja vreo 7-8 persoane in ea si parea plina. Asa ca am renuntat.

La barul de la hotel (situat la nivelul falezei), aveai o priveliste frumoasa catre mare, nu era aglomerat si barmanii mult-mult mai amabili ca cei de la Royal Parc. Chiar era unul din putinele lucruri bune de la acel hotel. Daca ar mai fi spalat si geamurile, ar fi fost perfect.

In final, spre seara, am reusit sa o contactez pe doamna care are agentia de turism din Brasov unde platisem sejurul, pt a ma ajuta sa ma mut la hotelul pt care platisem dar nu mai putea face nimica in seara aceea. A doua zi, cu ajutorul partenerilor ei bulgari, in jurul orelr 14: 00 am reusit sa ma mut la hotelul Royal Parc. Chiar nu vreau sa invinovatesc agentia din Romania, pt ca s-a comportat foarte bine si mi-a rezolvat pana la urma problema. Si unde mai pui ca au si cele mai mici tarife din tara pt Bulgaria (sper sa nu ma insel).

In concluzie, un hotel dezastruos pe care nu-l recomand nimanui.

Am sa postez impresii si la hotelul Royal Parc, unde a fost mai bine si unde am petrecut celelalte 6 zile din sejur.

Trimis de mihaiu77 in 11.08.09 22:47:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaiu77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hal de ventilator

• Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Bay Hotel [complex Royal Club Victoria]: