ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
ÎNSCRIS: 14.04.10
AUG-2012

Targu Mures - Lefkada

Salutare

Intors de o saptamana din lefkada (vezi impresii)

Am mers pe ruta clasica, prin bulgaria, am plecat din targu mures la ora 12 din targu mures si am ajuns la ora 10.30 in fata hotelului Xenia din Ponti.

Ruta prin giurgiu, am cumparat vigneta legal de la chioscul de langa sensul giratoriu cu 20 de leva pe 2 saptamani. Am intrat in bulgaria dupa 7 ore, la ora 19.00 dupa ce am pierdut 7 ore pana in giurgiu din cauza aglomeratiru pe centura de la bucuresti... Un pic am fost speriat ca o sa merg pentru prima data noaptea prin bulgaria dar pana la urma a fost alegerea perfecta. Am mers cat de cat legal, avand oricum 40 de euro marunti pentru atentii.

Politie am intalnit la iesire din Ruse, la iesire din Byala, la Gorna Studena (radar), la Bulgarene (radar -in exact aceasi loc unde m-a oprit anul trecut), + cam 4 radare in Sofia.

In sofia am mers pe varianta care taie sofia in doua, pe bulevardul Botevgradsko shose -Slivnitsa-bulevard Dobrivova Skala si intrare direct pe autostrada noua. Aici este limita de 140 km/ h pana la Pernik, iar acolo desi arata ca o autostrada este limita de 90 km/ h. De aici nu am mai vazut politie pana in grecia, posibil ca era noapte si oricum era deja tarziu.

Multe masini de romania noatea spre grecia, de fapt cam 80 % erau numere de romania si se mergea tare, adica peste 110-120 viteza.

Am oprit la Sandarski pentru alimentare motorina si am intrat in grecia unde totul e misto Mentionez ca am luat din tara de la BCR 200 de leva pentru alimentare+rovigneta lor pe 2 saptamani

. Cazare nu o aveam decat la ora 14.00 si am decis sa mergem prin Igoumenita sa mancam, eram la ora 7 deja acolo si sa vedem ce peisaj este pe partea accea.

Dupa Igoumenita, am urmat drumul spre Preveza si la ora 10.30 am ajuns in fata hotelului, iar dupa jumatate de ora eram deja cazati.

Mentionez ca am avut leva in bulgaria, am platit taxe de autostrada prima taxa de 2.40 euro + inca 2 de 2 euro + podul subacvatic 3 euro.

Pentru insula am facut 500 km, am vizitat insula peste tot, iar in total am facut 3400 km.

Cost total targu mures - lefkada-, motorina, rovignete bulgaria taxe, autostrada grecia, taxe pod giurgiu 28 ron [ 27.33 la noi], 2 euro la ei, taxe tunel [ 3 euro / sens ]lefkada, alimentat cu 80 euro pe insula la 1.65 / litru, 2.71 leva / litru bulgaria, in total aprox 1600 ron.

Calculul este exact ca am mers cu o masina 2 familii si am impartit cheltuielile in doua.

Consumul la masina a fost de 4.5 l / 100 pana am ajuns in Ponti, a urcat la 5.1 cu cei 500 de km pe insula, iar media totala a fost de 4.9, ajunsi in fata blocului la targu mures.

Mentionez ca am folosit navigatia Sygip, pe telefon samsung, care a mers pefect fara nici o eroare tot drumul.

daca sunt intrebari raspund cu placere

Trimis de Gabriel in 02.09.12 12:58:10
Validat / Publicat: 02.09.12 14:55:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabriel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.07.13 13:34:46]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina spre Lefkada" (nou-creată, între timp, pe sait)

maripo
[28.07.13 14:26:33]

Salut,

Merg saptamana aceasta pe insula si am observat ca pe Google Maps ma trimite din Mpafra (de pe Autostrada 2 intre Thesalonik si Igoumenitsa) direct spre Preveza. Las sugestia asta deoparte si merg pana la Igoumenitsa si apoi pe malul marii spre Preveza?

Nu am vazut pe nicaieri foto cu renumitul tunel subacvatic. Poti sa imi spui ceva despre el? Il trecem cu masina la intrare pe insula? Citeam ceva despre un pod metalic, printre altele. Asta e ruta alternativa?

Ce poti sa imi spui?

Multumesc,

GabrielAUTOR REVIEW
[29.07.13 09:44:34]

@maripo:

arata bine goole maps, La Ioannina si trebuie sa cobori de pe autostrada si sa mergi pe drumul catre Filippiada, Louros, Preveza, trebuie sa fie sigur indicator. Drumul este foarte bun pe aici.

poti binenteles sa mergi si prin igoumenita daca ai timp de pierdut pana la chek in la hotel. eu m-am oprit sa mananc in port.

Eu la dus am mers pe igoumenita, iar la intors, am mers pe preveza-Filippiada-Ioannina... acasa.

Tunelul subacvatic este la iesirea din Preveza,

cauta pe google: Preveza Underwater Tunnel.

Podul metalic este chiar la intrarea in insula, nu ai cum sa-l ratezi

daca mai e ceva, intreaba-ma linistit!

vacanta placuta!

Gabriel, maripo