ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2012
AUG-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

La atatia bani...

Abia intorsi din Aheloy complex Midia Grand Resort, vreau sa va impartasesc cateva impresii despre aceasta locatie.

De ajuns se ajunge usor. De la soseaua principala se face un drum spre malul marii lung cam de 1,1 km care da chiar in poarta complexului.

Parcarea a fost destul de mare, si nu era aglomerata.

La receptie am ajuns la ora 12,30 si am fost rugati sa asteptam pana la orele 14 pt cazare. Pe la ora 13,20 am reusit totusi sa intram in posesia cheii de la apartamentul pt care aveam rezervarea. Aici insa, surpriza, apartamentul cu un dormitor era de fapt un studiou ce-i drept mare cu balcon si chicineta orientat spre mare si spre piscina. M-am dus la receptie sa cer lamuriri insa aici am fost dus cu vorba pana a doua zi. Am cerut lamuriri si de la agentia noastra din tara, si in urma acestei intregi tevaturi am aflat ca din cauza unui grup care fusese cazat si care facuse mari stricaciuni in hotel, aceasta camera era singura varianta posibila. In schimb pt compensare am primit o excursie optionala in satul turistic din Bata cu masa si program folcloric si de divertisment.

Complexul este compus din doua cladiri de cate 6 etaje, in forma de V aproximativ simetrice si care la mijlocul lor au fiecare cate o mare piscina. Piscinele au fost superbe si curate, in schimb nu aveau decat 1-1,2 m una si 1,2-1,4 m cea de-a doua. Fiecare avea si sectiune pt. copii. Langa ele se gasea si cate un mic loc de joaca pt copii. In dreptul uneia era un bar iar in dreptul celei de a doua era restaurantul. Mai gaseai in complex si o sala de fittnes si un mic magazin.

Conditiile din camera au fost chiar bune. Este prima data cand in camera am avut cuptor cu microunde si masina de spalat rufe, si toate erau noi. Am avut frigider plita pe inductie, cana de fiert apa, vesela, tacamuri, aer conditionat si un balcon mare cu 2 scaune si o masuta. Baia a fost mare, cu apa calda non stop, deoarece era prevazuta cu boiler, am avut dus cu cadita, insa nu am avut halate, articole de spalat sau uscator de par. Am avut doar prosoape si hartie igienica. Cel mai mare dezavantaj a fost lipsa oglinzii din baie. Desi am semnalat la receptie, nu s-a facut nimic. Curatenia in camera insemna de fapt golirea zilnica a cosului de gunoi. Dupa 3 zile au schimbat si cearsafurile si prosoapele. Spatiul verde era bine intretinut in schimb curatenia in camere, pe holuri si in lift cam lasa de dorit. In schimb restaurantul si conceptul lor de all inclusiv era si mai amarat.

Meniul la cele 3 mese de peste zi a fost mai mereu acelasi. Daca nu erai pretentios la mancare reuseai sa pui cate ceva in farfurie. Spatiul in care erau puse tavile a fost mic si aglomerat. Bauturile incluse erau doar cele bulgaresti. Berea era servita doar de la barul din restaurant in pahare de apa de felul si marimea celor folosite la dozatoarele de apa. Pliculetele de ceai de la masa de dimineata s-au terminat dupa primele 3 zile, iar in urmatoarele puteai sa bei doar ceai de menta. In hotel la etajul intai, deasupra receptiei, mai functiona un bar cu un barman care nu intelegea o boaba de engleza. Ambele baruri erau deschise doar dupa ora 10.

Plaja in dreptul complexului era foarte ingusta. Nu se putea sta la mare decat pe o faleza ridicata la circa 1,5 m de apa marii, unde era pus nisip si gaseai niste paturi tari din scanduri pe post de sezlonguri, care erau prevazute si cu umbrelute. Un loc de plaja insa nu foarte mare, asa cum stim noi era la unul din capete langa un dig. Intrarea in apa desi lina avea cateva praguri si a fost cam 80% cu nisip, insa cand te asteptai mai putin calcai pe niste bolovani ascutiti. Deci atentie. La piscina care avea si bar si muzica se putea comanda ce vroiai doar pe bani. Referitor la taberele de copii, nu am de ce sa ma plang. Nu erau foarte multi si nu deranjau pe nimeni.

Desi nu a fost cam ce ne-am asteptat, facand raportul cu pretul platit pt. sejur cred ca totusi a fost o.k.

Trimis de cristimicle in 01.09.12 12:43:39
Validat / Publicat: 01.09.12 14:16:41

VIZUALIZĂRI: 5262 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

mihamiruna
    [10.06.13 20:34:28]

Cuma adica La piscina care avea si bar si muzica se putea comanda ce vroiai doar pe bani?

Nu e all inclusive?

cristimicleAUTOR REVIEW
    [11.06.13 05:26:16]

@mihamiruna: Da. Cand am fost noi asa era.

cata_cal
    [23.01.14 09:53:52]

@cristimicle: Va rog sa-mi raspundeti sincer!!

Vreau sa merg aici in 21.07.2014 si nu stiu ce sa fac? am 2 fetite si merg si bunicii cu noi. cum este in acest complex? mancare? bautura? caerele? nisipul pe plaja? astept cat mai repede un raspuns ...[.....]

[23.01.14 13:55:19]

@cata_cal: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

cristimicleAUTOR REVIEW
    [24.01.14 20:10:43]

@cata_cal: Pe scurt: cazarea si piscinele au fost o. k.

Mancarea si bauturile la nivel mediocru.

Plaja mult prea mica si neamenajata.

Succes in luarea unei decizii bune.

cata_cal, cristimicle, mihamiruna
    Alte impresii din această RUBRICĂMidia Grand Resort Hotel [Aheloy]: