ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2012
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 04.02.10
    AUG-2012

O vacanta frumoasa

E o saptamana de cand am revenit din vacanta petrecuta la Berlin Golden Beach 4* din Nisipurile de Aur – si abia acum am la dispozitie putin timp sa astern pe hartie impresiile din aceasta calatorie.

Vazand toate comentariile negative am plecat la drum cu o strangere de inima mai ales pentru ca m-am incapatanat sa le ignor si sa aleg hotelul in functie de propriile mele criterii de selectie (categorie, pozitia in statiune, pozitia fata de plaja, servicii incluse).

La sosire – hotelul era asa cum il stiam – curat, cu personal primitor si serviabil. Am fost cazati imediat fara prea multe formalitati.

Apartamentul era curat, mobilat exemplar, cu patutul pentru copil gata pregatit. Practic. Cele doua televizoare LCD (din dormitor si din living) aveau si doua posturi TV din Romania – TVR international si Pro TV International. Aer conditionat functional in living si in dormitor.

Se facea curatenie zilnic, prosoapele au fost schimbate de cate ori am solicitat – si este primul hotel din Bulgaria in care nu am vazut menajera la fata. A fost o prezenta constanta dar extrem de discreta.

In restaurantul spatios si curat mancarea era gatita foarte bine – chiar avea gust. Atat la pranz cat si seara se serveau doua tipuri de ciorba (la pranz mancau romanii si seara germanii). Bufetul pentru salate era bine garnisit, cel de branzeturi – deasemenea. Existau de fiecare data 3 feluri de mancare gatita – de obicei pui, porc, vita, peste - precum si grill in fiecare zi. Bufetul de prajituri era apreciat de catre clienti iar cel de fructe extrem de apreciat. De asemenea erau de fiecare data doua boluri pline de compot (Gutui, piersici, prune) – ce faceau deliciul copiilor dar si al adultilor. Inghetata – la discretie.

In plus restaurantul are si o terasa extrem de frumoasa langa care este amenajat un buffet special pentru paste. Un bucatar gatea in fiecare seara pentru oaspetii hotelului paste cu tomate, bologneze, quarto formaggi si bineinteles carbonara.

Barul din restaurant este deservit de catre doua persoane – iar cei doi barmani faceau fata cu success afluxului mare de clienti intotdeauna cu zambetul pe buze. Vinul rosu - excelent, si spre deosebire de alte hoteluri cel din lobby avea aceeasi calitate deosebita.

In hotel mai erau amenajate un bar in lobby, un bar la piscina si inca un bar pe plaja – toate bine aprovizionate.

Piscina pentru copii era dotata cu un mic tobogan pentru prichindei, iar cea pentru adulti era utilizata zilnic. Noi am fost printre putinii care utilizau si piscina interioara atunci cand soarele ardea prea tare.

Plaja extrem de lata (~ 20 - 25 m) cu nisip fin era intesata cu sezlonguri oferite in mod gratuit clientilor de la Berlin Golden Beach 4*. Se pot gasi sezlonguri in prima linie si la ora 8:00. Este amenajat si un teren de volei pentru clientii hotelului.

Pentru o vacanta reusita echipa de animatie a jucat un rol deosebit. Se gasea cate ceva special pentru fiecare client si antrenau turistii la jocuri de Darts, fotbal, voley, boccia, petanque etc. In fiecare seara disco pentru copii – urmata de program pentru adulti.

Vremea la final de august este superba – si valurile mari au facut senzatie printre turistii de toate nationalitatile. Apa era cam adanca pentru copii mici - insa acestia sunt responsabilitatea parintilor - iar noi ne-am ocupat cu mare placere de prichindelul nostru.

Hotelul este amplasat in cea mai buna zona din Nisipurile de Aur – cea mai linistita. Trenuletul pleaca exact din fata hotelului si cu 4 leva/persoana ajungi in centru imediat.

Una peste alta am avut parte de o vacanta superba, in care m-am odihnit, m-am distrat si nu regret nici o clipa alegerea facuta. Berlin Golden Beach nu este un hotel de fite – ci un hotel unde te simti bine in vacanta - lucru rar de gasit de altfel. Nu e totul perfect si mereu e loc de mai bine – dar daca vrei sa te simti bine in vacanta vezi si aspectele pozitive - nu doar pe cele negative

Singurea mea recomandare pentru voi – alegeti singuri – sau cereti recomandari de la persoanele in care aveti incredere.

P. S. – Pentru mai multa relevanta fac precizarea ca in anii trecuti am fost cazat in Nessebar la Sol Mare 4*, in Konstantin si Elena la Azalia 4*, in Albena la Kaliakra Superior 4* si Ralitsa Superior 4* - prin urmare am avut termen de comparatie. In oricare dintre ele voi reveni din nou cu placere.

Trimis de asysi* in 01.09.12 12:33:15
    Validat / Publicat: 01.09.12 14:14:10
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar la Sol Mare 4*, in Konstantin si Elena la Azalia 4*, in Kaliakra Superior 4* - Albena, Ralitsa Superior 4* - Albena

VIZUALIZĂRI: 3906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (asysi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [01.09.12 14:58:12]

Imi pare bine a ati avut o vacanta frumoasa la acest hotel! La sfarsitul lunii iunie cand am fost noi in vacanta, serviciile de cea mai proasta calitate ne-au determinat sa solicitam mutarea la un alt hotel. Ne-am continuat vacanta alaturi, la Obzor Beach&Izgrev si totul s-a terminat cu bine (vezi impresii).

Sincer, imi pare bine ca spre finalul verii totul a revenit la normal la Berlin Golden Beach care, este adevarat, are una dintre cele mai bune pozitii in Nisipurile de Aur: pe plaja, intr-o zona foarte linistita.

Vacante placute va doresc!

Floria
    Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Golden Beach Hotel: