ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 [ani]

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Hotel de 4 stele foarte scump, cu conditii de hotel de 2 stele. Statiune de nota 3 din 10.

E primul meu review si am hotarat sa folosesc acest site din 2 motive: 1 - pentru ca pare foarte serios, 2 - pentru ca daca as fi fost mai atent la ce au scris altii despre locul in care am fost nu as fi avut parte de o vacanta foarte scumpa si nereusita.

De la iesirea din Romania pana la hotel sunt in jur de 800-900 km. Drumul este foarte lung si doar aproximativ 60% este pe autostrada (Romania-Serbia-Macedonia-Grecia).

Hotelul, cum cineva deja a precizat nu face parte din lantul de hoteluri/vile DANAI Resort & Villas (care este de buna calitate). Surpriza o veti vedea dupa ce ajungeti in fata hotelului si vedeti ca se numeste Danah si nu Danai.

Pe scurt: Danah-ul spune ca este un hotel de 4 stele, are pret de 4 stele dar confort, mancare si orice altceva de 2 stele... poate undeva intre 2 si 3 stele.

Am platit o camera tripla. La Danah asta inseamna o camera dubla cu pat matrimonial format din 2 saltele si un suport separat de saltea pe care este o saltea de vreo 5-10 cm (adica camera dubla cu saltea suplimentara).

Foarte important: drumul de la hotel la plaja este (pe jos) de aproximativ 15 minute. Hotelul este in cel mai departe loc posibil fata de plaja, in celalat capat al localitatii.

Pozitive: camera curata, se facea curatenie zilnic.

Negative: camera mica, nu functioneaaza aerul conditionat decat in camera, baie mica cu dus (fara vana), aparat de uscat par care se opreste pentru racire dupa 1 minut de folosire, terasa mica pe care intra 2 scaune si o masa mica, micul dejun sub orice critica... mancare putina si de foarte proasta calitate (dupa prima zi am renuntat sa mananc acolo), frigider in camera mic si gol. In hotel orice de mancare sau baut foarte scump (o cola la 250 - 3 euro, un espresso de un deget - 2,5 euro, o pizza mica- 9 euro, etc).

Cu multa parere de rau si cu precizarea foarte IMPORTANTA ca analizez conditiile hotelului avand in vedere ca am platit pentru unul de 4 stele si nu de 2 stele, sunt foarte putine lucruri pozitive pe care le pot spune.

Cateva despre cele din jurul hotelului:

Plaja si marea: marea a fost calda dar foarte, foarte murdara, plina de alge moarte si foarte tulbure. Plaja foarte murdara (mai rau decat in RO), resturi, gunoaie, alge, etc. Sezlong incomod la care aveai acces doar daca plateai o bautura (indiferent ca era apa, suc, cafea, pretul incepea de la 3 euro) si desigur locul il pierdeai daca plecai, deci dupa amiaza plateai din nou. Plin de tot felul de baieti care incearca sa-ti vanda tot felul de chinezarii, posete, ochelari de soare, jucarii, masini de cusut portabile, gogosi.

Mancare: avand in vedere calitatea scazuta a locului, mancarea este foarte scumpa: cam orice era in jur de 6 euro, garnitura inca 3 euro, un suc 2 euro. Desert nu este la restaurante... trebuie sa mergi la o cofetarie. Desi erau 36-37 de grade, nici un restaurant nu are aer conditionat (in cel mai bun caz niste ventilatoare)

Calitatea mancarii era undeva intre medie si proasta. Din nefericire ne-am intors toti 3 acasa si ne-am apucat de medicamente ca sa ne revenim.

Statiunea si oamenii: 90% din minihotelurile din statiune sunt de 1 stea sau 2 stele prin urmare erau oameni care sunt dispusi sa plateasca probabil 200-300 euro pentru 7 zile si sa manance in camera mancare cumparat din magazine. Statiunea este plina de sarbi, greci si romani. Sa nu se inteleaga ca nu e ok sa mergi intr-un concediu ieftin daca atat iti permiti sau asa vrei. Dar e important sa nu faceti greseala pe care am facut-o eu si anume sa cheltui banii pentru un all inclusive de 5 stele in Turcia si sa ajung intr-o statiune de proasta calitate la un hotel care nu merita nici jumatate din bani.

Concluzie: un hotel de slaba calitate, dar curat; plaja si mare sub orice critica si mancare scumpa de la care poti avea surprize de sanatate. Daca doriti o vancanta in 3 (2 adulti si copil) si doriti sa cheltuiti maxim 500-600 euro (cazare+transport+mancare+plaja) mergeti la Olympic Beach (nu la hotel Danah) si veti fi fericiti ca ati fost la mare in Grecia pe putini bani. Daca, pentru acelasi nr de persoane aveti 1500 euro sau mai mult, cautati altceva in Grecia sau mergeti la sigur in Antalya.

Trimis de vlad_will in 31.08.12 19:23:15
Validat / Publicat: 31.08.12 19:53:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 4165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlad_will); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.80 EUR pe cameră

[31.08.12 19:53:14]

Un debut publicistic (pe AFA) ce merita remarcat.

@vlad_will: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

mariali
    [05.09.13 16:35:49]

1. exagerezi maxim!!!

2. nu compara Olympic Beach cu Antalya )))

3. hotelul este foooarte in regula, curat si modern amenajat; mesele sunt bufet cu 3 tipuri de carne, 3-4 tipuri de salate, fructe sau prajituri; sucuri, cafea, cereale, lapte, oua, salate la micul dejun

4. plaja este la 7minute de mers lejer; hotelul fiind situat intr-o zona linistita

5. depinde cu ce compara fiecare, unde a mai fost. Grecia este frumoasa dar trebuie si vizitata. Nu plecati de acasa incrustati, ca sigur va ruinati concediul.

mariali
    Alte impresii din această RUBRICĂDanai Hotel & Spa: