ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2012
ÎNSCRIS: 13.08.12
AUG-2012

Olympic Beach - printre (dez)amăgiri

Am călătorit noaptea, cu o agenţie de turism din Cluj, în general O. K. La întoarcere, pe o furtună infernală, şoferii au făcut faţă, cinste lor!

Numele hotelului este un fals – hotelul nu face parte din celebrul lanţ DANAI Resort & Villas. Este un hotel cu camere modeste comparativ cu nr. de stele afişate – 4. Noi l-am rezervat prin booking.com.

La recepţie ne-a întâmpinat o persoana cam băţoasă, satisfăcută să ne spună că nu e liberă încă nicio cameră, să revenim peste 4 ore. Am avut impresia clară că românii sunt prost văzuţi peste tot, indiferent de gradul lor de educaţie.

Curăţenia lasă de dorit – în 8 zile cearşaful a fost schimbat o singură dată, deşi ar fi trebuit la 2 zile, cf. regulilor hotelului.

Baie f. mică, doar cu duş. Aerul condiţionat bătea direct în cap, spre pat.

Micul dejun este lamentabil, acelaşi mereu - parcă era cantina săracilor, nici nu ştiam ce să “aleg” – alimente penibile, cumpărate de la supermarket şi servite clienţilor. Cârnăciori, ouă oribile, pateuri expirate, pâine ieftină, friganele arse, mezeluri şi brânzeturi la folie.

Hotelul populat de români zgomotoşi – alergau şi urlau pe hol, la orice oră, strigau prin parcare. La un moment dat toaleta unora a refulat şi mirosea “minunat” peste tot.

Nu am făcut foto acestui hotel anost.

Croaziera spre Skiathos cu o agenţie locală din Olimpic Beach - o mare păcăleală în raport cu promisiunile iniţiale – costa 28 de euro/pers., faţă de 35 la alte agenţii. Am crezut că va fi O. K... Dar am călătorit de la 6 dimineaţa (în loc de 5:30 a. m., cum era programul) până la 10:30 cu autocarul – în loc să fi mers cu vaporul pe mare; drumul a fost infernal cu autocarul, pe serpentine, prin munte – ne-a fost rău. Autocarul abia avea loc pe străduţele f. înguste din localităţi, lovind crengile copacilor întruna.

Companie mizerabilă, sârbi lipsiţi de bun-simţ, loveau în scaune sau se lăţeau, fără jenă, lăsând spătarul. Apoi am luat un vaporaş jalnic, vechi, murdar; angajaţii fumau şi motorul zgomotos ne-a cihăit de cap şi ne-a afumat îngrozitor. Ne-am îndreptat către oraşul Skiathos, cu o oprire/un ocol care nu apăreau în programul iniţial - pe o plajă oarecare, unde am fost invitaţi să ne aruncăm direct de pe vapor, în apă, pt. ca nu aveau permisiunea/unde să acosteze pe acea plajă. O paranghelie tipic ţigănească. Erau şi copii mici, oameni în vârstă, cine să se arunce, eram dincolo de baliză, iar mulţi nu ştiau să înoate! Habar nu aveam de această oprire, nimeni nu fusese informat!

Pe la 12:30 am ajuns în oraş – am vizitat o bisericuţă, am făcut foto – panorama era minunată, apoi am mâncat. La 2:30 am plecat, în sfârşit, către plaja Kukunaris, din Skiathos. Am ajuns acolo la 3:30 p. m. şi am rămas până la 5:30. Două ore petrecute în singurul loc’şor nepopulat, cu apă superbă, limpede şi nisip fin, diamantin. Plaja propriu-zisă era înţesată de turişti cam pestriţi, veniţi tot cu nave/yachturi. Nu aveai loc să arunci un ac, aşa că am rămas în acel golfuleţ liber, cu verdeaţă.

Ghidul român a fost inutil (ă), vorbea fără să ştie ce spune, incultă, ridicolă, abera (argonautii au fost “o bandă de eroi greci”, “Tom Cruise a filmat în Skiathos”, “cât costă măslinele” etc.). Nu mai spun că la plecare a trebuit să o dibuim noi, în loc să fi venit ea să se intereseze de grupul de români de pe listă. Habar nu avea care îi sunt atribuţiile, deloc organizată.

Ne-am întors în oraş cu vaporaşul, apoi cu autocarul în staţiune - pe la 10:30 p. m. am ajuns, după opriri inutile pe la cafenele. Obositoare zi, pentru numai 2 ore plăcute pe plaja Kukunaris. Una ni se spusese la agenţie de către patroana (o mare minciună – că mergem doar 15 min. cu vaporul şi la 9-30 a. m. suntem pe plaja Kukunaris!! fapt infirmat şi de ghidul român), alta a fost realitatea. Nu vă recomand sub nicio formă acea “agenţie” locală grecească, mai bine plăteam 35 de euro la alte agenţii care aveau contract cu nava căpitanului Kostas, dar merita. Înţeleg că nu pot da nume de agenţii de niciun fel, aşa că mă abţin.

Staţiunea Olympic Beach este plăcută, liniştită, cochetă, cu mâncare bună la terase/supermarket, preţuri acceptabile şi porţii mari- recomand terasa THEO - ne-au oferit desert on the house, încântaţi că am revenit la ei. Dacă ai nevoie de orice, găseşti, mai puţin o farmacie.

Există si un părculeţ plin de verdeaţă/arbori, băncuţe. Au şi o biserică f. frumoasă.

Plaja nu foarte populată, îngrijită, poţi închiria bărcuţe pt. plimbare/umbrele/şezlonguri. Sunt şi toalete/duşuri pe plajă. Apa nu e adâncă, mai erau totuşi ierburi de mare. Lanţul muntos profilat pe fundal pare o prezenţă enigmatică. Atmosfera solară, tihnită, grecii sunt foarte primitori şi plăcuţi, în general.

Trimis de Alissia in 13.08.12 19:19:11
Validat / Publicat: 13.08.12 20:09:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alissia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Croaziera Skiathos
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.80 EUR pe cameră

[13.08.12 19:44:05]

@Alissia: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Pe viitor n-ar fi rau insa sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

mitzah
    [13.08.12 20:46:03]

Salut. Eu si sotia mea plecam spre Olympic Beach saptamana viitoare si mi-as dorii foarte tare sa stiu numele agentiei cu care ai fost in Skiatos ca sa nu avem si noi surprize. De asemenea daca ai putea sa ne spui niste preturi orientative la mancare, apa, sezlonguri, locuri unde merita sa mananci (raport calitate, cantitate-pret etc. ti-am fi foarte recunoscatori. Multumesc

[13.08.12 22:01:33]

Cu "Stefanidis" am mers spre Skiathos.

Cu 15-20 de euro, poate chiar mai puţin, se poate mânca f. bine - o masă pt. două pers.. Recomand terasa "Theo", vizavi de parcul cu arbori ce dă spre plajă.

Apa este ieftină - la supermarket - 0,5 euro-1,5l.

Pe şezlonguri nu am stat, n-aş putea spune preţul.

Noi am fost acolo de pe 4 aug. până pe 11 aug.; numai în ultima zi a plouat. Concediu frumos vă doresc!

mitzah
    [14.08.12 15:14:04]

@Alissia: Multumim pentru raspuns. Eu cred ca noi vom merge cu Papastergiou Travel spre SKIATOS deoarece am inteles ca ei au contract cu Capitanul KOSTAS. Sper, de fapt sunt sigur ca ne vom simtii bine.

[14.08.12 23:59:09]

Buna. Deja impresiile tale mi au taiat pofta de concediu.

Plecam spre Danai pe 18 august si am ales hotelul dupa toate parerile din anii anteriori.

Am fost cazati 3 ani la Mediterannean Princess unde a fost de vis si anul acesta am decis sa schimb hotelul. se pare ca a fost o proasta alegere. Mai ales ca mergem si cu un copil mic.

Voi reveni si eu cu impresii calde de la fata locului... asta daca merge internetul in hotel!

OMG! Ai spus ca aerul conditionat batea direct in cap. Nu este AC centralizat? este cel clasic? Dumnezeule... pai nu este nimic din pozele lor de pe site.

Si incep sa cred ca cei care au fost plecati anii anteriori si au postat impresii nu fusesera plecati niciodata din tara.

Si cina cum a fost? tot la fel ca si micul dejun? Prosoapele le/au schimbat sau tot ca lenjeria?

La ce ora v-ati cazat ca noi mergem cu masina noastra si vroiam sa ajungem pe la 10 dimineata. macar sa stim sa mai pierdem timpul prin Salonic nu sa stam precum milogii in fata hotelului.

Iti multumesc anticipat pt raspunsuri

[15.08.12 09:41:12]

@alexandraioana - Bună ziua!

Internetul e o iluzie, abia mergea, asta la ore f. târzii, noaptea... Aerul condiţionat, indiferent de setări, este f. puternic, soţul s-a ales cu o răceală urâtă (având deja sinuzită cronică).

Prosoapele erau schimbate zilnic, menajera insista la uşă, chiar dacă vedea că suntem înăuntru!

La Danah nu am mâncat decât în 3 dimineţi, deşi erau plătite toate; ni s-a facut lehamite, am preferat să mergem în staţiune pe la terase.

Cred că cei care au postat impresii pozitive nu au avut termen de comparaţie mai bun. Noi fuseserăm anul trecut la Nisipurile de Aur, tot la un hotel de 4 stele - Orchidea Boutique Spa Hotel - şi am fost răsfăţaţi (meniu diversificat, de calitate, servicii spa ireproşabile, camera şi baia frumoase/spaţioase, Internetul mergea la orice oră, era linişte).

În Olympic Beach am ajuns la ora 10 dimineaţa, ni s-a permis să ne lăsăm bagajele, spunându-ni-se să revenim la 2 p. m... 4 ore pierdute prin staţiune - am arătat ca un rac fiert în primele 2 zile.

Îmi pare rău de banii daţi şi de concediul aproape ratat, din punctul nostru de vedere. Şi nu cred că suntem noi pretenţiosi/ mofturoşi. În fine, pe viitor vom fi mult mai precauţi.

Vă doresc relaxare plăcută şi... toate cele bune!

[15.08.12 09:52:43]

@mitzah: Se pare că plaja din Lalaria este cea mai frumoasă dintre toate plajele Insulei Skiathos - ne-a spus o româncă stabilită acolo. Noi nu am ştiut, poate reuşiţi să ajungeţi acolo. Have fun!

[15.08.12 13:41:43]

@Alissia: Multumesc frumos pt raspuns. Deja nu mai am nici un chef de plecare. Noi mergem anual in Grecia si Bulgaria, iar in Bg am stat numai la hot de 4 si 5 stele: Melia, Iberostar, Nessebar Palace si a fost super, super, iar la greci nu am avut niciodata probleme de 12 ani de cd mergem, dar am ales hoteluri unde am avut prieteni cazati si am stat cate 3-4 ani la acelasi hotel, adica am preferat sa nu diversificam tocmai pt a nu fi dezamagiti, iar anul acesta cd am vrut altceva cred ca o sa ne saturam de schimbare. Partea cea mai rea pt care imi fac griji este cea a mancarii pt ca am platit destul pe bilet si nu credeam ca tb sa cheltuim in plus, mai ales ca am mai prelungit sejurul la o alta vila pentru inca 5 zile unde nu avem mancare si tb sa mancam la taverne si nu eram pregatiti pt a plati 2 sapt de mancare atata timp cat am platit un bilet cu mancare. In anii anteriori mancarea era arhisuficienta, variata, proaspata si intr un sejur nu reuseam sa gustam din toate felurile, atat de multa era.

Cina nu ati avut? sau nu ati servit -o voi din cauza calitatii?

Oricum toate review-urile din anul acesta sunt negative si toata lumea reclama aceleasi probleme ca si tine. Probabil cei din anii anteriori nu mai fusesera plecati din tara sau statusera in conditii naspa rau dc li s-a parut ca aici era raiul pe pamant.

Iar problema cu internetul... e inadmisibila pt 4 stele.

O sa revin cu impresii dc nu reusesc de la Danai... la vila unde am prelungirea hotelului merge sigur f bine si in camera si pe balcoane pt ca a fost testat de curand de pers care au stat acolo.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [15.08.12 14:12:02]

@alexandraioana: sau poate nu era criza in Grecia?

[15.08.12 14:22:21]

@ionescunic: nu are legatura cu criza. cand platesti 700 euro pe bilet nu prea are legatura cu criza. si anul trecut a fost criza si acum doi ani si am stat la hot de 4 stele tot in olympic beach, respectiv la Mediterannean Princess acum 2 ani si am platit 750 euro pe 10 nopti, si la Alexandros Palace de 5 stele din Halkidiki anul trecut si am platit 700 euro pe 10 nopti, iar mancare era... full si se alimenta de cate ori se golea un recipient. iar la Mediterannean aveai un ospatar la 4 mese care se ocupau numai de noi, respectiv de debarasarea imediata a fiecarei farfurii care se golea, cu servirea de bauturi si orice aveai nevoie.

Este vorba despre cum suntem vazuti noi romanii si despre faptul ca acceptam fara prea multe vorbe orice mizerie iar ei eu aflat asta f bine. De 12 ani de cand merg in Grecia am putut observa cum si-au schimbat atitudinea fata de romani si e din ce in ce mai rau.

[15.08.12 14:26:33]

@ionescunic: Iar dc ar trebui sa fac un calcul mai bun al pretului platit... si o paralela cu cele 5 nopti pe care le am in prelungirea sejurului la Danai... cei de la Danai ar cam trebui sa-mi dea mancare de vreo 500 euro pt cele 7 nopti... ceea ce ar insemna sa nu poti manca. Am facut o paralela intre ce am platit cazare la vila care este aproximativ ca si conditii cu DANAI.

Concluzia: bataie de joc pt romani!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [15.08.12 14:54:42]

@alexandraioana: tu chiar crezi ca are legatura cu faptul ca esti romanca? Te inseli cumplit!

Criza se acutizeaza, angajatii sunt platiti prost si foarte greu, iar voi daca nu intelegeti ca mesele preplatite sunt un factor de risc urias, veti avea de tras in concediu.

De 500 de euro mananci in doi de nu poti duce si mai ales exact ceea ce doresti, nu ceva ce se gandeste unul sa imi dea.

[15.08.12 15:20:13]

@ionescunic: In toate concediile am avut mese preplatite si a fost f bine. si in an de criza si an fara criza. problema este de managementul hotelului. dc se respecta si vrea reclama pozitiva si clienti care sa vina si in alt an, atunci nu-si incalca principiile. tocmai pt ca vreau un concediu linistitor in care sa nu stau sa alerg unde sa mananc in fiecare dimineata si seara preplatesc masa. Anul trecut la Alexandros Palace hotelul a fost cumparat de rusi. Este adev ca a scazut calitatea serviciilor, dar din pct de vedere al mancarii nu au facut rabat. Si hai sa gandim logic. Din 500 euro pt 2 pers inmultit cu nr de locuri al hot... pai se poate gati foarte bine in cond in CARE DIMINEATA SA SERVESTI CEREALE, iaurturi de toate felurile, branzeturi, salate, sucuri, apa, cea, lapte, fructe, clatite, omlete, oua fierte, iar pt cina eu au destule mancaruri care nu sunt f costisitoare. dar probabil patronul hot si-a facut reclama multa in primul an, 2010 cd a fost deschis hot de Paste si cei care au mers atunci au revenit si peste vara pt ca au fost f incantati, au facut reclama buna si anul trecut au avut iar clienti, iar pt anul acesta ce s-au gandit... ca vor avea sigur clienti pt ca au deja reclama si atunci au lasat standardele jos. doar ca in mod sigur la anul, la preturile pe care le cer si la ce reviewuri negative sunt peste tot, doar cei care nu gandesc mai pot da 700 euro pe un sejur unde nu primesti decat o cazare buna. Am prietena intoarsa de cateva zile de la Duni, Bg unde a platit 760 euro pe sejur ALL INCLUSIVE si au avut parte numai de lucruri bune, ospitalitate, mancare, bautura, loc de joaca pt copii si multe altele care le ofera complexul. Asa ca in acesti bani poti gasi variante de cazare.

Iar la greci, tocmai pt ca sunt intr-o situatie critica nu ar trebui sa greseasca. Ar trebui sa fie multumiti pt fiecare euro cheltuit de un turist. Si sa ofere cat pot de mult pt a supravietui. Dar repet, tine de teoria managerului hotelului.

O sa revin cu impresii si mai ales cu poze de la orice lucru pozitiv si mai ales negativ gasit la fata locului.

[15.08.12 15:22:27]

@alexandraioana: Si sunt sigura de faptul ca pt faptul ca suntem romani ni se intampla asa ceva. La Paris, la Mc Donald am vrut sa platesc cu o hartie de 200 euro si cd au auzit ca vb romana s-au uitat f urat si nu au primit-o. mi-a spus sa platesc cu card sau cu bani suma exacta. Deci... pt ca suntem, romani!

[15.08.12 17:35:16]

@alexandraioana: Cina nu am avut, din fericire.

La micul dejun eu am mâncat numai chifle, brânză, lapte, măsline şi compot/fructe. Mai aveau smântână, cereale slăbuţe, miere, ceaiuri... În rest, lamentabil. Repet, nu cadra cu cele 4 stele... Eu am văzut ca ceilalţi mai mâncau, dar... fiecare cu opinia personală în privinţa calităţii.

Ne-am dispensat de alte servicii "oferite" - piscină, spa... când am văzut şi persoane mai exotice.

M-a surprins să constat că bulgarii, de care nu puţini se plâng, ne-au primit mult mai bine anul trecut.

Toate cele bune vă doresc!

[15.08.12 17:37:39]

@webmaster: Bine v-am găsit! Mulţumesc pt. sfaturi, voi încerca să ţin cont de ele pe cât posibil.

Erată: baliză (nu "banchiză") - mea culpa.

Modificat

[15.08.12 18:16:19]

@Alissia: Multumesc mult pt impresii. Incerc sa ma obisnuiesc cu ideea si sa ma bucur totusi ca voi fi in vacanta. Intradevar despre bulgari eu nu pot spune decat de bine. In toate cele 5 hoteluri unde am stat si la care am revenit cam de 2 ori la fiecare, adica Paste, vacanta vara si tot asa, niciodata nu am avut probleme iar eu au fost super. mai ales cei de la Iberostar Sunny Beach. Pentru ospatarii de acolo nota 10. Eu eram cu copil de 2 ani iar ei imi ofereau tot ce aveam nevoie si tot ce le-am cerut. Cei care au probleme in Bulgaria ori se duc la hot de 3 stele si asteapta ei stiu ce pt 200 euro ori se viseaza in Dubai si sunt nemultumiti.

Dupa toate astea, nici macar nu am chef sa fac bagajul!

Voi reveni cu impresii si cu poze pt un feed-back cat mai realist.

O zi buna!

alexandraioana, Alissia, mitzah