Sueno Golf Belek

DIN Chisinau
înscris/ă în 29.08.12
MAY-2008

Remarcabil

De obicei nu scriam review-ur pe site-uri, dar in ultima vreme ne ghidam tot mai des dupa parerile altor vizitatori, asa ca, sper, va fi util si pentru alte persoane. Am fost aici la inceput de sezon, in mai, impreuna cu o familie de prieteni, cu bebelus micut (ca sa fie util si pentru cei care vor pleca cu copii f. mici).

De la aeroport in jur de 40 min, am rugat sa nu oprim pe la magazine, cum se face de obicei, copiii fiind obositi dupa zbor. Receptia-impecabila, rapid ne-am cazat, chiar daca nu alaturi cum am cerut, dat fiind faptul ca era perioada turneului de golf si hotelul era full (olandezi, nemti, rusi cam 10%-a fost in perioada in care erau retinute multe curse din Moscova din cauza crizei de combustibil- am remarcat asta deoarece odata cu aparitia acestora s-a cam aglomerat). Romani-o pereche stabiliti in germania, cu care am facut cunostinta.

Camerele spatioase, cu design interesant si foarte confortabil, pe doua nivele (family) si pe unul camera dubla. Baia cu WC separat avea si bide, curata, articole de toaleta de calitate inalta, la necesitate erau si unele cu plata (absorbante, periute, pasta dinti, creme de soare, de ingrijire pt copii, pt barbierit), cu preturi mai bune decat in hall jos dar mai ridicate ca in oras (unde puteai merge cu taxiul -15eur sau cu un fel de remorca cu trenut -1eur).

Era ceainic electric, cu pliculete de ceai, cafea, zahar, induciltor, minibar un pic mai calitativ ca la alte hoteluri de 5. Room service-ul gratuit, rapid si cu gust, cei cu copii mici vor aprecia, in meniu este si mancare dietetica.

Terasa mare, cu balustrada din sticla, avea un sezlong din tec, masuta, fotolii, seara era perfect pentru partidele de sah, mai ales ca sub balcon se afla terasa lobby-ului, unde seara canta live un chitarist foarte iscusit. Avand copii mici care trebuiau sa doarma mai devreme, nu coboram jos decat pentru coctailuri sau bere, nuci, asa ca nu ma pot pronunta despre distractiile de dupa cina care in alte hoteluri erau imperative. Noua ne convenea perfect acea atmosfera atunci- liniste si relaxare. Probabil pentru cei dornici de discoteci, se organiza ceva, eu nu stiu.

Pana la plaja pe jos se facea cam 15 min, erau si masinute electrice care faceau curse, noi fiind cu 2 carucioare, mergeam pe jos. Plaja curata, foarte curata, apa spre seara uneori aducea spuma urat mirositoare, dar acest fenomen se intampla la toate hotelurile de pe acel litoral. Pe plaja era un bar, unde puteai si sa mananci de la 11.00 pana la 17.00.

La cabinele de wc de pe plaja erau si vase de wc pentru copii, lucru foarte util, curat si ingrijit. Acolo am vazut si niste mamici cu copii (care s-au dovedit a fi din Bucuresti) care aruncau servetelele pe jos fara nici o treaba /ce draq, ca am platit atatea milioane la astia/ tare neplacut.

Barmenul, un tip f. dragut devenise foarte atasat de baietelul nostru si il tot plimba in brate pe la bucatarie, ii arata cum face coctailuri, ii facea shake-uri de inghetata cu munti de frisca.

Sincer, toti cei care lucrau acolo se straduiau foarte tare sa impresioneze oaspetii, ne-am imprietenit chiar si instructorii de golf (prima lectie e gratis daca ai incaltaminte speciala- la magazinul specializat din lobby erau cam 170eur perechea-pret deloc umflat pentru acest echipament), si cu chelnerii de la restaurant, unul din ei chiar intr-o dimineata, cand avea pauza, ne-a facut o excursie cu masinuta pe tot teritoriul hotelului. Si aici nu era vorba de consistenta bacsisului (prezenta la multe alte hoteluri)

Restaurantul variabil, la a la carte nu am fost, era suficient cel principal, mancare variata, proaspata, puteam alege pentru cei mai mici. Era si carne de rata, si de prepelita, orez neslefuit, crevete imperiale, deserturi franceze. Dimineata min doua feluri de terciuri, mezeluri de calitate buna, cascavaluri si cu mucegai si fara, fructe, suc de porocale gratuit, de alte fructe-1,5-3 eur.

Sa spun si cateva minusuri asi putea, dar se datoreaza faptului ca era inceput de sezon- plaja nu era amenajata cu teren de joaca (era in constructie), cand au venit si rusi, pe la 10-11 erau ocupate toate sezlongurile (dar noi de obicei deja plecam la acea ora), europenii veneau aici preponderent pentru golf, dar nu era deloc deranjant, ca sa fac o comparatie cu alte hoteluri, aici era o atmosfera foarte calma si in prezenta lor.

Am plecat incantati de acolo si asi reveni cu placere. Chiar va recomand!

Impresii încărcate de catara in 29.08.2012 12:13:41

Validat / Publicat: 29.08.12 12:48:15

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.
VIZUALIZĂRI: 2013

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (catara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE? [doar simbolic; articolul NU are PMA std]

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 0 PMA (std) nota1  &  7 PMA (din 7 voturi) nota2
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[29.08.12 12:47:10]

Fiind vorba despre un sejur mai vechi de 3 ani, in conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B], pct. 4), review-ul se publica fara PMA, el putand fi insa votat cu +/-1

- pepsi70ro
[29.08.12 12:56:26]

Chiar daca impresiile sunt ceva mai vechi, contin acel info general, care mi-ar place sa-l citesc la cat mai multe review-uri. Felicitari pentru articol!

- catara
[29.08.12 13:18:40]

@pepsi70ro: multumesc, sper sa fie si util.

Publicitate    [23.08.19 00:22:50]