ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2012
ÎNSCRIS: 26.08.12
APR-2012

Către satisfăcător

la PMM* = 201 USD

Un loc frumos de vacanta

Dupa multe ore de zbor cu avionul (Bucuresti, Munchen, Male, Maamigili) primul lucru pe care l-am remarcat in barca care ne ducea de la micul aeroport Maamigili catre Sun Island a fost apa turcoaz foarte clara si bancurile de pesti.

Hotelul este singur pe insula, format doar din bugalouri (grupate 2 cate 2), care inconjoara insula si majoritatea sunt cu vedere la plaja. Exista si bungalouri pe apa pt doritori, noi am avut insa un bulgalou pe plaja.

Lucrurile bune:

- plaja (nisip fin, spre alb) si apa (turcoaz, foarte calda, plina de pesti)

- snorkeling, pe insula sunt cateva locuri foarte bune (langa restaurantul italian si langa bungalourile pe apa

- exista si un centru de scufundari pe insula

- camera spatioasa, cu o mica plaja privata (cu 2 sezlonguri si o vedere magnifica la mare), minibar in camera, in fiecare zi puneau in camera 2 sticle de apa de 1l

- insula este destul de mare (cam 2km lungime), asa ca poti merge in fiecare zi in alt loc de plaja; noi faceam cam 15 minute de la bungaloul nostru la restaurantul principal

- exista internet wifi gratis in 2 cafenele de pe insula, calitate buna (functiona skype-ul cu romania bine)

- restaurantul italian vi-l recomand, mancarea este cu mult mai buna decat la restaurantul principal

- in fiecare seara este organizata hranirea pisicilor de mare (in portul de aprovizionare) si hranirea rechinilor (langa bungalourile pe apa); rechinii sunt inofensivi, ziua nu am vazut decat rechini mici de max 50 cm; seara inca se strangeau la masa rechinasi de 2 m lungime :)

- SPA-ul, de fapt nu am incercat decat masajul de la SPA, relaxant si intr-o locatie deosebita (fetele de la SPA erau majoritatea din Nepal, pentru ca in Maldive religia oficiala este islamul (in care femeile sunt acoperite din cap pana in picioare))

- insula e foarte curata si ingrijita

- am inchiriat o canoe de 2 locuri si am dat turul insulei - foarte frumos.

Lucrurile mai putin bune:

- mancarea este cam slabuta, mult sub cele 4 stele ale resortului, la intoarcere am avut o noapte in Munchen; pot sa va zic ca la micul dejul din Munchen am simtit ca ne-am intors in civilizatie :)

Noi am avut demipensiune, ambele bufet si fara bauturi. O cola era cam 5-6 dolari, o sticla de vin porneste de la 50 de dolari, un sandwitch 15 dolari. Orice nu era inclus in pret era scump, stiu ca mi-am cumparat o pereche de papuci cu 20 dolari, papuci care in Romania se gaseasc la 10 lei bucata. La sfarsit, nota de plata a fost cam 1200 dolari (in jur de 600 dolari mancare/bautura cumparata extra). Bine de stiut ca nu tb sa aveti cash la voi, in resort totul este trecut in contul camerei si la sfarsit achitati tot, inclusiv cu cardul (noi asa am platit)

- temperatura, cel putin pt mine a fost o problema constanta, foarte cald si umed tot timpul zilei, aer-ul conditionat din camera nu facea fata nici noaptea.

- reciful, in mare parte a fost distrus de temperatura apei in crestere. Noi am fost intr-o excursie de snorkeling care nu a fost prea stralucita pentru ca nu am vazut nimic in plus fata de peisajul marin de langa restaurantul italian.

In concluzie, locatia superba, mancarea slaba :).

Trimis de georgerizescu in 26.08.12 15:45:49
Validat / Publicat: 26.08.12 18:26:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALDIVES

VIZUALIZĂRI: 10599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgerizescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea pe insula
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 201.45 USD pe cameră

[26.08.12 18:26:38]

@georgerizescu: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

TraianS
    [26.08.12 20:27:53]

Pozele par ireale... Imi imaginez cum trebuie sa fie cand esti acolo.

-Eu chiar sunt aici, sau ma plimb intr-un album de fotografii??

Excelent review. Felicitari pentru poze, review si vacanta.

stefana*
    [04.05.13 09:08:06]

Buna! 3600 de euro per persoana? sau per total? si imi poti da cateva informatii in legatura cu ce contine sejurul? as vrea sa merg si eu cu familia cat de curand. multumesc anticipat si apropo... super seview!

georgerizescuAUTOR REVIEW
    [04.05.13 10:03:51]

@stefana: 3600 de euro a fost tot pachetul pt 2 persoane, respectiv:

- zbor tarom bucuresti munchen

- zbor charter Air Berlin munchen - male

- zbor charter male - insula

- 7 nopti cazare cu demipensiune

- o noapte cazare in munchen la sheraton airport (intre zborul din maldive si zborul tarom de seara era o distanta de 1,5 h si nu am vrut sa riscam)

Agentia s-a ocupat de toate rezervarile, noi am primit doar voucherele/biletele pe mail.

stefana*
    [04.05.13 16:42:52]

@georgerizescu: multumesc frumos pt informatii! si erau si water villas?

georgerizescu, stefana*
    Alte impresii din această RUBRICĂSun Island Resort & Spa [Ari Atoll]: