SUS

înscris/ă în 02.04.09
SEP-2016
REGIM MASĂ Pensiune Completa

la PMM* = 201 USD

review încărcat de pe telefon!

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Sun Island Resort - o insula in Paradis

Astazi m-am gandit sa va scriu cate ceva despre experienta noastra in Maldive. Am cautat mult inainte sa plecam, dar nu am gasit mare lucru pe internet in Limba Romana, asa ca incerc sa lamuresc cat de mult pot legat de vagantele in Maldive.

Noi am ales Maldive pentru ca e o destinatie la care visam de mult timp, vazand pozele de pe internet. Am cautat cateva luni de zile pana ne-am hotarat si am gasit o agentie cu preturi ok. Am ales Sun Island Resort pentru ca avea reviewuri bunicele, iar costurile nu au fost atat de mari (3500€-7 nopti/ 2 persoane- pensiune completa).

Am zburat mult si foarte incomod, Bucuresti- Dubai, escala in Dubai 5h, apoi Dubai-Maldive si acolo credeam ca mergem cu salupa pana la hotel, dar pana la urma ne-au mai urcat intr-un avion, ne-au dus pana la alta insula si abia acolo am mers cu salupa. Drumul pot sa spun ca a fost groaznic. Am zburat cu FlyDubai si a fost extrem de incomod si de naspa. Apoi cu salupa, ne-am rugat pentru vietile noastre.

Pana la urma, am ajuns la hotel ok si fara prea multe peripetii.

Hotelul reprezenta intreaga insula. Nu ai unde sa iesi sau sa te duci, doar daca iei barca in alta parte.

Pt cazare, nu am optat pentru bungalourile de pe apa, pentru ca ne-ar fi dublat costul calatoriei. Si ma bucur ca a fost asa, pentru ca am avut cazare fix pe plaja (deschideam usa de la camera, in spate si aveam doua sezlonguri si apa...). In schimb, pentru bungalouri esti obligat sa iti inchiriezi bicicleta pentru ca ai foaaarte mult de mers pe jos (inclusiv pana la insula si apoi pana la restaurante, fiind in partea cealalta a insulei). Acum recomand oricui sa Nu aleaga bungalourile de pe apa!

La fel, am ales, datorita preturilor scazute, sa mergem in septembrie, adica in sezonul ploios. Ce inseamna sezonul ploios? Este inorat si exista sansa sa ploua vreo 10 minute pe zi... in timp ce temperatura ramane constanta, de aproximativ 30 grade celsius). Din acest motiv noi eram cam speriati, dar daca ma gandesc acum, as alege sa merg din nou in acelasi sezon. Astfel iti permiti sa stai mult mai mult la plaja fara sa te arzi. Am stat de dimineata pana seara fara griji, fara sa simtim ca ne arde soarele! In prima zi nu ne-am pus crema pt protectie solara si tot ne-a prins soarele...

Cazarea, ca si mobilier, nu e cine stie ce. I-as da vreo 3 stele la noi, dar nu prea conteaza pt ca nu prea am stat in camera. Am abut tot ce ne trebuia, refill la bar si curatenie in fiecare zi + dus in exterior!

Mancarea de la hotel este, in cea mai mare parte, din asia. Cel mai mult mancare indiana, dar se gaseau si mancaruri clasice (paste, pizza, burgeri etc). Fructele sunt geniale, toate fiind crescute pe insula! In una din zile ne-a fost rau tare si am luat de la farmacia de acolo o pastila care ne-a ajutat mult. Farmacista ne-a spus ca poate fi de la mancare sau chiar de la apa si ca multi turisti patesc asta frecvent.

De asemenea, bauturile nu sunt incluse in pret, asa ca fiecare se plateste individual si sunt cam scumpe. O apa sau un suc pot fi intre 4-6$, iar cocktailurile puteau ajunge pana la 25$. In schimb, refillurile de la barul din camera erau gratuite, asa ca nu am cheltuit asa de mult la mese pe cat ne asteptam. Cei care aleg pentru optiunea all inclusive ies mult mai prost pentru ca platesc mult mai mult decat ce am platit noi.

De asemenea, toate platile se fac pe baza unui key card de la receptie si abia la finalul excursiei achiti totul. Asta include tot ce se afla in hotel, de la bauturi, pana la suveniruri. Noi am platit vreo 200€ in ultima zi.

Alte actiuni, gen discoteca sau alte nebunii nu prea sunt, cum am vazut in alte parti. Aici insula e foaaarte linistita si daca doresti party, nu e acesta locul potrivit.

Ei mai oferta excursii extra, precum inotatul cu delfinii, dar nu le recomand pentru ca sunt tepe mari. Platesti enorm, pierzi o zi si nu vezi nimic!

Recomand sa inotati mult, sa aveti la voi echipament de snorkeling si sa inotati cu pestii in capatul pontoanelor. Noi asta am facut toata ziua si e super dragut, pentru ca le dai paine si vin toti pestii colorati la tine.

De asemenea, seara exista doua puncte unde se hrandesc rechinii si manta rays. Si e super frumos de vazut!

In rest, va recomand multa multa crema cu spf de 50, eventua si o camera de actiune cu carcasa pt a filma intalnirile cu pestisorii si mult chef de inot!

Impresii încărcate de Hayky in 04.01.2017 13:53:04

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 04.01.17 / 14:28:17

VIZUALIZARI: 827

A fost prima sa vizită/vacanţă în MALDIVES

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Hayky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 10 voturi) nota2

- AZE
[04.01.17 16:14:57]

@Hayky: Felicitari pentru ca ati ajuns acolo, articolul este util si toate sint descrise in amanunte. Fotografiile de si sint putine doar 4 la numar sint reusite si reprezentative pentru insula. Dar daca aveti mai multe fotografii inca nu este tarziu sa le atasati. In ceea ce priveste pretul este corect, un pret bun chiar daca pare destul de piperat pentru unii dintre noi (de fapt si pentru mine este piperat) Totusi aceste destinatii exotice pe masura ce trece timpul devin tot mai accesibilie si romanilor si ma bucur pentru asta.

- Ynna
[13.02.17 02:44:17]

Buna, si eu am fost pe Sun island - vezi impresii - si daca crezi ca zborul buc - dubai - male este lung atunci gandeste-te la zborul care l-am avut eu:

bucuresti-viena-male: bucuresti - viena 2 h apx

- viena - male 11 h

si din male - mamiggili 1 h sau 40 min apoi salupa de 20 min

deci zborul care l-ai avut tu a fost cel mai ok :)

• Crăciun în paradis (Dec.2015) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 29.12.15 de atimespeed din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
  • Un vis (Jan.2015) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 15.08.15 de Ynna din SUCEAVA) - RECOMANDĂ
  • Destinaţia iubirii (Sep.2013) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 25.06.14 de barbu minel din ILFOV) - RECOMANDĂ
  • Un loc frumos de vacanta (Apr.2012) - punctaj satisfactie: 8.90 (scris in 26.08.12 de georgerizescu din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Cel mai fain Revelion ever!! (Dec.2007) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 13.11.08 de alex121* din ORADEA) - RECOMANDĂ

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[4] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Sun Island Resort & Spa [Ari Atoll]Foto VOTATĂ de mine!
P01 [SEP-2016] Vedere din avion

P02 [SEP-2016] ,,balconul" nostru